Podium w pierwszym Pucharze Świata 2011

13 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)
Anna Rybicka indywidualnie zajęła 8 miejsce. Anna Rybicka indywidualnie zajęła 8 miejsce.

Reprezentacja Polski, z trzema florecistkami Sietom AZS AWFiS Gdańsk w składzie, zajęła trzecie miejsce w niemieckim Tauberbischofsheim. Indywidualnie Anna Rybicka była ósma, a Sylwia Gruchała jedenasta. Były to pierwsze tegoroczne zawody Pucharu Świata. Drugie zaplanowane są na 25 i 26 lutego w Gdańsku

.

Międzynarodowa federacja (FIE) zmodyfikowała w tym roku kalendarz pucharowych zawodów. - Liczba turniejów zmniejsza została do ośmiu. Tylko trzy z nich, w tym gdański Dwór Artusa, mieć będzie rangę Grand Prix, czyli zdobyte punkty będą miały mnożnik 1,5 - informuje Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS.

Aby wszystkie turnieje miały podobną obsadę zdecydowano, że tym razem turnieje drużynowe będą rozgrywane nie przy Grand Prix, ale przy okazji zwykłych zawodów. Tym samym po raz pierwszy od mistrzostw świata z ubiegłego roku, które przyniosły Polkom tytuł wicemistrzyń, podopieczne Longina Szmita mogły potwierdzić, że ich sukces w Paryżu nie był przypadkowy.

Gdański fechtmistrz biało-czerwonych w drużynie dokonał jednej zmiany. Ponownie postawił na Annę Rybicką, Sylwię GruchałęKarolinę Chlewińską. Natomiast Katarzynę Kryczało, która zimą zmieniła barwy klubowe, przenosząc się z Gdańska do AZS AWF Warszawa zastąpiła Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań).

Polki rozpoczęły rywalizację od zwycięstwa nad Singapurem 44:14, a następnie pokonały Niemki 45:23. Jako że w rankingu nasz zespół klasyfikowany jest obecnie na czwartym miejscu to już w półfinale musiał zmierzyć się z liderkami listy i aktualnymi mistrzyniami. Włoszki triumfowały 43:38, mimo że w ostatniej walce Gruchała pokonała słynną Valentiną Vezzali 8:2.

Najniższy stopień na podium biało-czerwone zdobyły wygrywając w "małym" finale z Koreą Południową (nr 2 rankingu) 45:31. Turniej wygrały Rosjanki przed Włoszkami.

- Od maja rozpoczynają się kwalifikacje olimpijskie. W ciągu roku gromadzone punkty wskażą cztery najlepsze drużyny z rankingu, które zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich. Potem kwalifikację uzyska jeszcze po jednym zespole z każdego kontynentu. Naszym celem jest oczywiście znalezienie się w tej "4". Będzie łatwiej zrealizować ten cel, jeśli już przed kwalifikacjami ugruntujemy swoją pozycję w czołówce, bo to ma później znaczenie przy rozstawianiu do kolejnych turniejów - wyjaśnia fechtmistrz Szmit, którego z tego względu ucieszył sukces nad Niemkami (nr 5 rankingu).

Jako że przez kwalifikacje drużynowe na igrzyska w Londynie można wprowadzić trzy florecistki do turnieju indywidualnego, a czwartą jeszcze do rywalizacji zespołowej, to w tym roku mniej ważna jest rywalizacja indywidualna. Jednak i tutaj warto bić się o punkty, bo one są ważne przy rozstawianiu do mistrzowskich imprez.

Na razie z Polek w czołówce jest tylko Gruchała (siódme miejsce na światowej liście). W Tauberbischofsheim Sylwii niewiele zabrakło, aby awansować do ćwierćfinału. W 1/8 finału gdańszczanka przegrała po dogrywce z Jewgienią Łamonową 11:12. Uskrzydlona tym sukcesem Rosjanka awansowała później aż na najniższy stopień podium.

O pechu może również mówić Rybicka. Ona co prawda awansowała do ćwierćfinału, ale w tej fazie rywalizacji trafiła na późniejszą triumfatorkę i numer trzy światowego rankingu. Gdańszczanka uległa Elisie Di Francisce (Włochy) zaledwie 12:13.

Kolejność końcowa oraz miejsca wszystkich Polek:
1. Elisa Di Francisca (Włochy)
2. Inna Derigłazowa (Rosja)
3. Jewgienia Łamonowa (Rosja) i Ilria Salvatori (Włochy)
5. Hee Sook Jeon (Korea Płd.)
6. Larisa Korobeinikowa (Rosja)
7. Aida Mohamed (Węgry)
8. Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
...............................
11. Sylwia Gruchała (Sietom AZS AWFiS)
45. Małgorzata Susfał (D'Artagnan Ursynów)
54. Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS)
64. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
67. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF P.)
76. Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS)
103. Marta Matysik (AZS AWF Warszawa)
105. Katarzyna Kryczało (AZS AWF W.)
106. Marta Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS)
110. Martyna Jelińska (Budowlani Toruń)
111. Hanna Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS)

W Niemczech na inaugurację tegorocznego cyklu Pucharu Świata stawiło się aż 155 florecistek. Na równie doskonałą frekwencję liczą organizatorzy Dworu Artusa 2011. Zawody odbędą się w Gdańsku 25 i 26 lutego w randze Grand Prix. Polska kadra do startu na akademickich planszach przygotowywać się będzie na zgrupowaniu w Cetniewie. O szczegółowym harmonogramie turnieju oraz zasadach dystrybucji biletów poinformujemy w późniejszym terminie.