Półmaraton wrócił po 4-letniej przerwie. Odzyskał zaufanie? Blisko 5 tys. na starcie

19 maja 2024, godz. 08:45
Opinie (120)

Dokładnie 3514 zawodniczek i zawodników ukończyło PKO Gdynia Półmaraton 2024. Wraz z biegami towarzyszącymi impreza zgromadziła blisko 5 tysięcy uczestników. Na dystansie około 21 kilometrów zwyciężyli Aleksandra Jakubiec i Krzysztof Gosiewski. Ostatni finiszowali tuż przed północą, a na trasie spędzili blisko 3 godziny, gdy najlepszy biegł niespełna 67 minut.

Sprawdź, jak zapowiadaliśmy PKO Gdynia Półmaraton 2024

Weekend dla aktywnych w Trójmieście 18-19 maja. Są nawet nocne imprezy Weekend dla aktywnych w Trójmieście 18-19 maja. Są nawet nocne imprezy
W sobotę półmaraton, zmiany na drogach od piątku W sobotę półmaraton, zmiany na drogach od piątku

Półmaraton wrócił do Gdyni po 4-letniej przerwie. Poza biegiem indywidualnym na głównym dystansie 21,1 km, mogły się z nim mierzyć także 3-osobowe sztafety, a ponadto odbyły się zawody na 5 km oraz dla dzieci Frugi Kids Run. Łącznie w imprezie wzięło udział blisko 5 tysięcy uczestników.

Wspierano leczenie 15-letniego Eryka, cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec przed startem życzył powodzenia wszystkim półmaratończykom, a następnie jako wolontariusz wręczał im medale po przekroczeniu mety.

Organizatorzy mają ambitne cele. Chcą odbudować zaufanie, które mocno nadszarpnęli rozliczeniami finansowymi z uczestnikami przy okazji mistrzostw świata w półmaratonie, która w wersji dla amatorów nie doszła do skutku. Nową ideą Michała Drelicha, dyrektora Sport Evolution jest zorganizowanie na 100-lecie Gdyni, w 1926 roku półmaratonu na ponad 10 tysięcy osób.

Podczas półmaratonu wspierano leczenie 15-letniego Eryka, który na mecie wręczał medale uczestnikom biegu. Podczas półmaratonu wspierano leczenie 15-letniego Eryka, który na mecie wręczał medale uczestnikom biegu.
Na razie była połowa tego i to na wszystkich biegach, które wchodziły w skład PKO Gdynia Półmaraton 2024. Natomiast główny dystans indywidualnie ukończyło dokładnie 3514 osób. Ostatnia uczestniczka biegła blisko 3 godziny.

Wszystko odbywało się w wieczorno-nocnej scenerii, gdyż start wyznaczono na godzinę 20:30. O wyjątkowy klimat dbali m.in.: bębniarze, zespół szantowy, Cheerleaders Gdynia, a na jednym z odcinków trasy były ustawione pochodnie w ramach Fire Show.

Krzysztof Gosiewski to wszystko mógł sobie dokładnie obejrzeć już jako kibic. Na trasie koncentrował się bowiem na szybkim pokonaniu trasy. Rywali pożegnał zaraz po starcie i w samotnym biegu zwyciężył z wynikiem 1:06:39. Drugi na mecie Grzegorz Kujawski stracił ponad 2 minuty. Podium rywalizacji mężczyzn uzupełnił Justinas Cekanauskas (Litwa).

- Jeszcze nigdy nie miałem okazji startować w takich warunkach. Kibice naprawdę dopisali, dopingowali niemal na całej trasie - podkreślił triumfator.
Gdzie są pieniądze z wpisowego do mistrzostw świata w półmaratonie Gdynia 2020? Gdzie są pieniądze z wpisowego do mistrzostw świata w półmaratonie Gdynia 2020?

Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Jakubiec, która czasem 1:23:46 ustanowił nowy rekord życiowy. Tutaj walka była bardziej zacięta, gdyż druga - Natalia Krupińska - finiszowała 14 sekund później. Na najniższy stopień podium wbiegła Marta Kalinowska-Biegała.

Ponad 3,5 tysiąca zawodniczek i zawodników ukończyło PKO Gdynia Półmaraton 2024. Ponad 3,5 tysiąca zawodniczek i zawodników ukończyło PKO Gdynia Półmaraton 2024.
- Jestem bardzo zadowolona. Pogoda sprzyjała. Biegło się fantastycznie, gdyż pasował mi też profil trasy, czyli trochę pod górę, trochę z górki - oceniła zwyciężczyni.
W rozgrywanym równolegle z półmaratonem PKO Gdynia 5K, czyli biegu na dystansie 5 km, najszybsi okazali się: Julia Weremczuk (Ukraina) i Szymon Gumkowski.