Polska - Holandia

s.
17 kwietnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Polscy hokeiści pokonali Holandię 6:3 (2:1, 0:0, 4:2) w drugim występie na turnieju Dywizji 1 w Budapeszcie. W piątek mecz z Rumunią. Też trzeba go koniecznie wygrać.

BRAMKI: Sarnik (2), Różański (20-w przewadze, 42), L. Laszkiewicz (49), Słaboń (56), Ślusarczyk (58) - van den Thillart (19-w przewadze), Hartogs (43-w przewadze), Livingston (51).
KARY: 16 - 34 minuty.

POLSKA: Jaworski - P. Gil, Gonera; Klisiak, Parzyszek, L. Laszkiewicz - SOKÓŁ, BORZĘCKI; Różański, Garbocz, Płachta - Szymański, Kłys; Sarnik, Słaboń, Ślusarczyk - Zamojski, Łabuz; BAGIŃSKI, Voznik, JUSTKA. TRENER: W. Pysz.

Co prawda gra rozpoczęła się od sytuacji sam na sam 40-letniego Livingstona (obrona Jaworskiego), jednak właśnie I tercja była najlepsza w wykonaniu biało-czerwonych (bilans strzałów 21-8). Zabrakło tylko skuteczności. Jedyny gol padł po prostopadłym zagraniu Borzęckiego, który przebywał na lodzie najdłużej z całej drużyny (trzej inni gdańszczanie nie punktowali, ani nie łapali kar).

Od 21 min aż do 53., gdy najlepszy w reprezentacji, tyski atak skontrował na 5:3, trwała nerwówka, ponieważ nasi zawodnicy niepotrzebnie faulowali i nie potrafili poradzić z sobie defensywną taktyką przeciwnika. Z czasem ataki pomarańczowych nabrały werwy, m.in. w 47 min przed remisem uratował nas słupek. A kiedy Livingston trafił z niemal zerowego kąta (błąd Jaworskiego), zapowiadała się dramatyczna końcówka. Przypomnijmy, że jesienią - w turniejach EIHC - Polacy wygrywali 5:0 i 8:3. Miejscowa publiczność dopingowała oczywiście Holendrów, którzy w 1. kolejce napędzili stracha Węgrom (po I tercji gospodarze przegrywali 0:2).
Nagrodę dla najlepszego gracza w polskim zespole otrzymał Sarnik.