Preludium do Dworu Artusa

25 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
VI turniej O Kirys Jana III Sobieskiego młodzieżowców oraz zawody o Puchar Rajców Gdańskich do lat 15 były ostatnimi sprawdzianami organizacyjnymi przed Pucharem Świata we florecie kobiet. Dwór Artusa PKO BP wystartuje już w najbliższy piątek w gdańskiej hali AWFiS przy ul. Kazimierza Górskiego.

W turnieju do lat 20 wystartowało 131 zawodniczek i zawodników. Zabrakło najlepszej w tej kategorii wiekowej (Martyna Synoradzka, Paweł Osmański), gdyż sprawdzani są oni już w seniorskiej reprezentacji Polski. Gospodarze byli bardzo gościnni na planszy, gdyż oba najwyższe miejsca oddali przyjezdnym. W gdańskiej ekipie najlepiej biła się Justyna Anuszewska, która dopiero w finale uległa Hannie Łyczbińskiej (Budowlani Toruń) 7:12.

W turnieju chłopców największą niespodzianką była przegrana faworyta miejscowych Michała Kryczało już w 1/16 finału. Natomiast doskonale walczył Piotr Janda. Dzięki trzeciemu miejscu zdobył on awans do reprezentacji Polki juniorów na mistrzostwa Europy. Warto podkreślić, że w tej rangi imprezie w ośmioosobowej kadrze znalazło się aż pięcioro gdańszczan (podopieczni trenerów Łukasza SzymańskiegoAdama Kaszubowskiego): Kryczało, Piotr i Michał Janda, Iwona OlbromskaKatarzyna Gutowska.

W finale zawodów gdańskich zmierzyli się dwaj floreciści AZS AWF Warszawa. Stefan Roszkowski pokonał Bartosza Łukowskiego 15:10.

Piętnastolatkowie walczyli w gdańsku do prawo startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Był to drugi z trzech turniejów kwalifikacyjnych do zawodów, które we Wrocławiu odbędą się od 26 kwietnia do 1 maja. Awans wywalczy po 48 zawodniczek i zawodników oraz 12 drużyn.

Turniej dziewcząt zdominowały podopieczne Anny SobczakLongina Szmita. Zajęły one trzy z czterech miejsc na podium. W finale Natalia Gołębiowska pokonała Joannę Szypułowską, a Anna Korneluk podzieliła trzecie miejsce ze stołeczną florecistką, Natalią Zakrzewską (AZS AWF Warszawa).

W rywalizacji chłopców najlepszy z gdańszczan - Mateusz Knitter - był szósty. Wygrał Michał Tyczyński (AZS AWF Warszawa) przed Jakubem Jurewiczem (Zjednoczeni Pabianice).