Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 4:0. Jeszcze większa katastrofa

28 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (368)

Lechia Gdańsk, szczególnie w drugiej połowie, była tylko tłem dla Rakowa Częstochowa. Lechia Gdańsk, szczególnie w drugiej połowie, była tylko tłem dla Rakowa Częstochowa.

Przed meczem pytaliśmy: "czy to będzie ożywcza terapia szokowa, czy jeszcze większa katastrofa?" Skoro Lechia Gdańsk po rewolucyjnych zmianach kadrowych przegrała na wyjeździe z Rakowem Częstochowa aż 0:4 (0:1), to jednoznacznie uzyskaliśmy tę drugą odpowiedź. Zwłaszcza po przerwie David Badia nie miał pomysłu na powstrzymanie lidera PKO BP Ekstraklasy, ani tym bardziej nie potrafił sprawić, aby jego podopieczni wyglądali jak drużyna zdeterminowana w walce o utrzymanie. Zamiast podjęcia ryzyka, by odrobić straty, była kompletna kapitulacja.

Piasecki

Rezerwowi: 1 Kovacević, 5 Berggren, 8 Lederman, 11 Ivi, 21 Gutkovskis, 55 Czyż, 71 Długosz, 77 Cebula

Paixao

Rezerwowi: 75 Kałduński, 2 Pietrzak, 8 De Kamps, 9 Zwoliński, 11 Piła, 26 Brzęk, 30 Friesenbichler, 79 Sezonienko, 99 Durmus
  • 30' 27 Nowak Zmiany 8 Laderman
  • 64' 99 Piasecki Zmiany 21 Gutkovskis
  • 64' 17 Wdowiak Zmiany 5 Berggren
  • 77' 30 Koczergin Zmiany 71 Długosz
  • 77' 20 Jean Carlos Zmiany 77 Cebula
  • 67' 28 Paixao Zmiany 9 Zwoliński
  • 67' 97 Abu Hanna Zmiany 2 Pietrzak
  • 67' 33 Terrazzino Zmiany 8 De Kamps
  • 83' 10 Diabate Zmiany 11 Piła
  • 83' 7 Gajos Zmiany 79 Sezonienko
  • 45' Piasecki
  • 75' Koczergin
  • 81' Papanikolaou
  • 90' Gutkovskis
  • 32' Svarnas
  • 35' Racovitan
  • 11' Kubicki
  • 27' Bartkowski
  • 27' Gajos

Jakub Bartkowski: Spadła Lechia, drużyna, miasto, kibice. Przeczytaj, co jeszcze mówił piłkarz po przegranej z Rakowem Częstochowa Jakub Bartkowski: Spadła Lechia, drużyna, miasto, kibice. Przeczytaj, co jeszcze mówił piłkarz po przegranej z Rakowem Częstochowa

Nie żyje Franz-Josef Wernze, którego Lechia w klubowym pożegnaniu określa mianem "współwłaściciel klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk", a jednocześnie zapowiada " kontynuować jego wizję rozwoju klubu".

Franz-Josef Wernze 1948-2023

przypomnijmy, że pakiet większościowy Lechii od roku jest wystawiony na sprzedaż. Jest nawet chętny

Sprawdź, kto może przejąć Lechię Gdańsk

w drużynie Lechii doszło do gwałtownych decyzji

Kto i dlaczego zawiesił Dusana Kuciaka i Mario Malocę

rewolucja w składzie jest nadal kontynuowana. W porównaniu z meczem z Cracovią (1:2) trener Badia wymienił aż pięciu piłkarzy. W dodatku są zmiany w kilku przypadkach na pozycjach

Porównaj obecną "11" Lechii z tą z meczu z Cracovią

obroną dowodzić będzie Nalepa

Przeczytaj wywiad z Michałem Nalepą

z 5 piłkarzy, którzy tworzyli defensywę przeciwko Cracovii, w składzie został tylko jeden. To Abu Hanna, który zostaje przesunięty ze środka na lewą stronę obrony

Sprawdź, jak wygląda stan posiadania Lechii w defensywie. Kto zawieszony, kto kontuzjowany?

mimo powrotu do kadry meczowej Durmusa, miejsce w "11" utrzymał Diabate

Przeczytaj, jaki jest bilans Diabate w Lechii

Conrado i Zwoliński łączeni są z Rakowem. O ile Brazylijczyk jest kontuzjowany, to napastnik niespodziewanie stracił miejsce w "11" i zacznie mecz na ławce

Sprawdź, jakie jeszcze smaczki towarzyszą meczowi Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk

Lechia do pierwszego bezpiecznego miejsca w tabeli traci 6 punktów. Zajmujące je Zagłębie jutro zagra u siebie z Widzewem
Obradowała komisja ds. licencji. Prawa gry w ekstraklasie odmówiono Piastowi Gliwice. Natomiast w stosunku do Lechii postanowiono:
- przyznać licencję upoważniającą klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 z nadzorem finansowym oraz:
- nałożyć na klub środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 10 000 zł za naruszenie kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego
- zobowiązać klub do terminowego realizowania zawartych ugód/porozumień bez możliwości ich dalszego odraczania
już dziś, bez względu na wynik, nie będzie w Częstochowie świętowania zdobycia pierwszego w historii klubu tytułu mistrza Polski. Na otwarcie 30. kolejki Legia wygrała u siebie z Wisłą 2:0 i na razie zmniejszyła stratę do Rakowa do 8 punktów
Raków w ostatniej kolejce wygrał na wyjeździe z Miedzią 2:0. We wtorek zagra w finale Pucharu Polski. W porównaniu z ostatnim meczem trener Papszun dokonał 4 zmian, w tym jednej wymuszonej po czerwonej kartce dla Petraska. Jego miejsce zajął Svarsna. Ponadto do bramki wchodzi rezerwowy Trelowski, a w ofensywie do gry weszli: Wdowiak i Piasecki
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia zielone koszulki z białymi dodatkami i białe spodenki. Raków czerwone koszulki z niebieskimi dodatkami, niebieskie spodenki
kapitanem Lechii dziś Gajos (LECHIA Gdańsk)
Lechia wraca do ustawienia 1-4-2-3-1. Raków w swoim tradycyjnym schemacie 1-3-4-2-1
minuta ciszy na cześć Franza-Josefa Wernze. Piłkarze Lechii z czarnymi opaskami na ramionach
1'
od środka mecz rozpoczął Raków
1'
kibice Lechii dziś wspierają swój klub, a już we wtorek pojadą do Warszawy, aby dopingować Raków w finale Pucharu Polski
2'
"W Wolnym Mieście... " - z trybun
4'
Arsenić (Raków Częstochowa) nie pozwolił, aby prostopadłe podanie dotarło do Paixao
5'
na razie niedokładności w akcjach z obu stron
7'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) przyspieszył akcję Lechii, ale niemal z narożnika pola karnego Rakowa zagrał niecelnie, mimo że w "16" wbiegło trzech jego kolegów
8'
Bartkowski (LECHIA Gdańsk) zablokował dośrodkowanie Carlosa (Raków Częstochowa)
10'
na razie wyrównany mecz
10'
teraz lepszego zagranie Terrazzino (LECHIA Gdańsk) w ataku. Dośrodkował w "16", ale do strzału nie doszli Paixao i Kubicki (LECHIA Gdańsk)
10'
kolejna akcja Terrazzino (LECHIA Gdańsk), teraz był sam, więc zdecydował się na drybling i stracił piłkę
11'
zablokowany strzał z dystansu Gajosa (LECHIA Gdańsk)
11'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk) za przerwanie faulem kontry Jeana Carlosa
12'
Nowak (Raków Częstochowa) rozegrał piłkę z rzutu wolnego. Nieco zamieszania w "16" Lechii, ale ostatecznie piłka rękach Buchalika (LECHIA Gdańsk)
13'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) zablokował piłkę po zagraniu Joeana Carlosa. Ofiarnie rzucił się pod nogi rywala, a piłka trafiła go w głowę
14'
Nowak (Raków Częstochowa) potrzebuje pomocy medycznej. Ucierpiał w starciu z Diabate (LECHIA Gdańsk)
15'
Nowak (Raków Częstochowa) zostaje na boisku
16'
posiadanie piłki nieznacznie na korzyść Lechii (51:49)
19'
Bartkowski (LECHIA Gdańsk) na raty, ale wybił głową piłkę z własnego pola karnego, Rakow zaczyna dłużej rozgrywać atak pozycyjny
20'
rzut rożny dla Rakowa
20'
niecelnie główkował Piasecki po dośrodkowaniu Nowaka (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
20'
pierwszy strzał, który w tym meczu trafia do statystyk
21'
wystarczyło, że Raków trochę dłużej pograł w ataku pozycyjnym i już posiadanie piłki na jego korzyść 55:45
23'
długi przerzut Tobersa (LECHIA Gdańsk) w kierunku Gajosa (LECHIA Gdańsk) zbyt mocny. Od bramki zacznie Trelowski (Raków Częstochowa)
24'
"Lechia Gdańsk" - z trybun
24'
tym razem zbyt mocne zagranie Abu Hanny (LECHIA Gdańsk) i znów od bramki grę wznowi Trelowski (Raków Częstochowa)
25'
Lechia, jeśli atakuje, to robi to głównie lewym skrzydłem, gdzie grają Terrazzino (LECHIA Gdańsk) i Abu Hanna (LECHIA Gdańsk). Dla żadnego z nich nie są to podstawowe pozycje
26'
na razie nie ma zbyt mocnego tempa w tym meczu
26'
wydawało się, że Gajos (LECHIA Gdańsk) był faulowany, ale sędzia puścił grę
27'
Żółtą kartką został ukarany Bartkowski (LECHIA Gdańsk) po faulu na Wdowiaku
27'
piłkarze Lechii protestują i mają rację, bo chwilę wcześniej to Wdowiak (Raków Częstochowa) faulował Gajosa (LECHIA Gdańsk), ale decyzja sędziego utrzymana. W takich sytuacjach nie może interweniować nawet VAR
27'
Żółtą kartką został ukarany Gajos (LECHIA Gdańsk) za protesty, mimo że jest kapitanem
28'
Nalepa (LECHIA Gdańsk), gdy biegł w jego kierunku Piasecki, wycofał piłkę do Buchalika (LECHIA Gdańsk)
29'
szykuje się zmiana w Rakowie
30'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nowak, który odczuwa skutki kontuzji, a w jego miejsce wchodzi Lederman.
32'
Diabate (LECHIA Gdańsk) zwija się na boisku z bólu
32'
Żółtą kartką został ukarany Svarnas (Raków Częstochowa).
33'
protestu z ławki Rakowa tym razem
33'
Diabate (LECHIA Gdańsk) może kontynuować grę
35'
Żółtą kartką został ukarany Racovitan (Raków Częstochowa) po faulu na Kubickim
38'
niecelny strzał Jeana Carlosa, któremu zeszła piłka z nogi
39'
jest pierwszy celny strzał Lechii. Terrazzino (LECHIA Gdańsk) uderzył zza pola karnego. Piłka jeszcze odbiła się od Arsenicia (Raków Częstochowa), ale Trelowski (Raków Częstochowa) nie dał się zaskoczyć
41'
Tudor (Raków Częstochowa) nie utrzymał piłki w boisku. Od bramki zacznie Buchalik (LECHIA Gdańsk)
43'
niezła kontra Lechii trzema zawodnikami, ale strzał Terrazzino (LECHIA Gdańsk) zablokowany
43'
indywidualna akcja Diabate (LECHIA Gdańsk), który pada w polu karnym. Sędzia nie przerwał gry, uznając że Svarnas (Raków Częstochowa) "czysto" interweniował
44'
Bartkowski (LECHIA Gdańsk) poślizgnął się, reagując na zwód Jeana Carlosa, ale piłkarzowi Rakowa uciekła piłka poza boisko
45'
[1:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Piasecki. Gol z niczego. Racovitan zagrał piłkę z własnej połowy. Pomiędzy Nalepę i Tobersa wbiegł Piasecki, a że Buchalik był wysunięty za daleko od bramki, to napastnik Rakowa przelobował bramkarza Lechii
45'
piłkarze Lechii biegną do arbitra, najwyraźniej sugerując, że był spalony
45'
zapewne będzie sprawdzenie na VAR
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. RAKÓW CZĘSTOCHOWA - LECHIA GDAŃSK 1:0
45'
Raków grał jakby na zaciągniętym hamulcu ręcznym, aby nie stracić zbyt wiele sił przed finałem Pucharu Polski, który odbędzie się 2 maja. Lechia próbowała atakować lewym skrzydłem, na którym aktywny był Terrazzino (LECHIA Gdańsk). On też oddał jedyny jak na razie celny strzał biało-zielonych. Tym bardziej szkoda, że w tym prowadzonym w wolnym tempie meczu gdańszczanie przegrywają. Złe ustawienie w obronie pod koniec połowy sprawiło, że Raków objął prowadzenie. Strzał Piaseckiego był także jedynym celnym gospodarzy w tym meczu.
46'
drugą połowę od środka rozpoczęła Lechia
46'
w przerwie żaden z trenerów nie zdecydował się na zmiany
49'
spokojny początek drugiej połowy, ze strony Rakowa to nie dziwi, to Lechia powinna ruszyć do odrabiania strat
50'
przeciągnięte dośrodkowanie Jeana Carlosa
51'
Tobers (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu Wdowiaka (Raków Częstochowa)
51'
część kibiców Rakowa cieszy się z gola, ale nie ma zmiany wyniku. Po strzale Piaseckiego piłka odbiła się od słupka podtrzymującego siatkę i uderzyła w siatkę z tyłu bramki
54'
Lechia nadal nie potrafi przejąć inicjatywy w tym meczu
55'
Tudor (Raków Częstochowa) napędził kontrę, ale gdy próbował dograć do trzech kolegów stojących w "16", Abu Hanna (LECHIA Gdańsk) na wślizgu wybił piłkę poza własną bramkę
56'
krótko rozegrany rzut rożny przez Raków nie zaskoczył Lechii
57'
znów Tudor (Raków Częstochowa) zaatakował, ale tym razem niecelnie zagrywał do Piaseckiego
58'
Arsenić (Raków Częstochowa) uprzedził Diabate (LECHIA Gdańsk) i wybił piłkę nad własną bramką po dobrym dośrodkowaniu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
59'
po rzucie rożnym Lechii sędzia odgwizdał faul Nalepy (LECHIA Gdańsk) na Tudorze (Raków Częstochowa)
59'
"Raków mistrz" - skandują miejscowi kibice
59'
rozgrzewa się Pietrzak (LECHIA Gdańsk)
60'
"Tak się bawią ludzie..." - z sektora Lechii
61'
Raków przygotowuje podwójną zmianę
61'
Piasecki obił piłkę o Abu Hannę (LECHIA Gdańsk) i zdobył korner
62'
defensywa radzi sobie z trzema dośrodkowaniami, które nastąpiło po rozegraniu rzutu rożnego przez Raków
62'
dwa razy bardzo dobrze Buchalik (LECHIA Gdańsk). Najpierw odbił piłkę po zagraniu Wdowiaka (Raków Częstochowa), a po chwili nie dał się pokonać Arseniciowi (Raków Częstochowa)
63'
Raków ma znów rzut rożny
63'
i kolejny korner
64'
ależ zamieszanie w "16" Lechii, ale ostatecznie piłka w rękach Buchalika (LECHIA Gdańsk)
64'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piasecki, w jego miejsce wchodzi Gutkovskis.
64'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wdowiak, w jego miejsce wchodzi Berggren.
65'
Raków wymienił 3 piłkarzy, Lechia nadal bez zmiany
66'
Diabate (LECHIA Gdańsk) w swoim stylu - rozpędził się i stracił piłkę
66'
Lechia przygotowuje potrójną zmianę
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Abu Hanna, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Terrazzino, w jego miejsce wchodzi De Kamps.
67'
zmiany Lechii w ataku i na lewej obronie, ponadto De Kamps (LECHIA Gdańsk) wszedł do środka drugiej linii, co powoduje, że "wyżej" przesunięty Kałuziński (LECHIA Gdańsk), a Gajos (LECHIA Gdańsk) trafia na pozycję Terrazzino (LECHIA Gdańsk) i zagra jako lewoskrzydłowy
70'
akcja Gajosa (LECHIA Gdańsk) i Pietrzaka (LECHIA Gdańsk), czyli w nowym ustawieniu na lewym skrzydle, ale piłka uciekła im za linię boczną
72'
73'
niecelny strzał z woleja Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
74'
Lechia po 1 celnym i niecelnym strzale. To na razie cały ofensywny dorobek gości
75'
Gutkovskis (Raków Częstochowa) nie doszedł do strzału po dośrodkowaniu Jeana Carlosa
75'
trener Papszun przygotowuje podwójną zmianę
75'
[2:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Koczergin. Tudor zagrał prostopadłą piłkę w pole bramkową Lechii, Koczergin minął krótkim zwodem Buchalika i skierował piłkę do pustej bramki
77'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Koczergin, w jego miejsce wchodzi Długosz.
77'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jean Carlos, w jego miejsce wchodzi Cebula.
78'
Raków wykorzystał limit zmian, Lechia może wymienić jeszcze dwóch zawodników
80'
"Lechia Gdańsk" - wspólne skandowanie gości i... gospodarzy
81'
Sezonienko (LECHIA Gdańsk) i Piła (LECHIA Gdańsk) przygotowują się do wejścia, będą "nabijać" minuty młodzieżowców
81'
[3:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Papanikolaou. Uderzenie sprzed pola karnego, piłka jeszcze odbiła się od Nalepy, a zasłonięty Buchalik nie zdążył z interwencją
82'
"Jeszcze jeden" - z sektora... Lechii
83'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Diabate, w jego miejsce wchodzi Piła.
83'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
83'
szykuje się trzeci mecz z rzędu, w którym Raków wygra 3:0 z Lechią
85'
kontra Rakowa 2 na 3. Piłka uciekła Berggrenowi (Raków Częstochowa), ale i tak był spalony
85'
"Lechia grać, kur... mać" - z trybun
86'
"Raków mistrz" - to gospodarze
90'
[4:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gutkovskis. Długosz popędził lewym skrzydem po przechwycie na własnej połowie i idealnie dośrodkował. Gutkovskis zamykający akcję, trafił z woleja do siatki
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+3
strzał nad bramką Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
90+3
KONIEC MECZU. RAKÓW CZĘSTOCHOWA - LECHIA GDAŃSK 4:0
Po przerwie widzieliśmy, dlaczego Raków w tym sezonie ma najlepszą ofensywę, a Lechia najgorszą defensywę w ekstraklasie. Wystarczyło, że gospodarze przyspieszyli w kilku sytuacjach, a z łatwością strzelali gole i wysoko wygrali. Lechia po przerwie, gdy przegrywała tylko 0:1, nie potrafiła rzucić się do walki o odrobienie strat. Znów nie było widać, że jest to zespół grający o rzucie. W ofensywie gdańszczanie w drugiej połowie zaprezentowali jedynie dwa niecelne strzały, oba w wykonaniu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk).
Przed meczem pytaliśmy, czy Lechia dokonała ożywczej terapii szokowej czy dojdzie do jeszcze większej katastrofy. Wynik i postawa drużyny wskazuje na to drugie.
Lechia ma 6 punktów do bezpiecznego miejsca, a zajmujące je Zagłębie jutro zagra u siebie z Widzewem i może odskoczyć jeszcze bardziej.

18 Miedź Legnica 30 4 10 16 29:47 22
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-05-01