Rewanż za Gdańsk

29 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat)
Sylwia Gruchała po raz kolejny pokazała charakter, co w połaczeniu z wielkimi umiejętnościami znów zawiodło gdańską florecistkę na najwyższy stopień podium zawodów Pucharu Świata. Akademicka zawodniczka turniej z tego cyklu wygrała już po raz dziewiąty! Tym razem podpieczna Tadeusza Pagińskiego okazała się najlepsza w Budapeszcie. Natomiast na krajowym podwórku triumfował jej kolega klubowy po fachu Radosław Glonek.

Po raz kolejny okazało się, że sport to nie koncert życzeń. Gruchale i wszystkim sympatykom jej talentu zależało, aby gdańszczanka wygrała przed tygodniem w Gdańsku, a tymczasem na "własnych śmieciach" było piate miejsce. Niejedna by się załamała, ale nie Sylwia. O tym, że to ona jest obecnie pierwszą klingą floretu na świecie gdańszczanka przekonała w Budapeszcie. Droga do pierwszego miejsca w turnieju została wytyczona następującymi zwycięstwami: Fanny Kreiss (Węgry, 1/32) 15:7; Anna Schaefer (Niemcy, 1/16) 15:1; Olga Leleiko (Ukraina, 1/8) 15:5, Julia Chakimowa (Rosja, 1/4) 15:11, Edina Knapek (Węgry, 1/2) 9:3 i Jana
Rużawina (Rosja) 7:2.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Gruchała prowadzi z dorobkiem 228 punktów. Kolejne miejsca zajmują triumfatorka z Gdańska, Anja Mueller (Niemcy) 202, Koreanka Nam 186, Rosjanka Rużawina 158 i Węgierka Knapek 142.

Dobry występ na Węgrzech zaliczyły również inne gdańszczanki. Karolina Chlewińska była o krok od finałowej "8". Decydującą walkę z Cristiną Stahl (Rumunia) przegrała 7:14, a ostatecznie została sklasyfikowana na 13. miejscu. Anna Rybicka (ostatecznie 20), Magdalena Mroczkiewicz (25) i Katarzyna Kryczało (31) przegrywały w 1/16 finału, a Magdalena Knop (38) i Joanna Bórkowska (40) w 1/32.

Gdy panie biły się o punkty Pucharu Świata, floreciści po raz trzeci rywalizowali w Pucharze Polski Sietom Tour. W stolicy odbył się 29. Turniej O Złoty Floret Rektora AWF Warszawa. Zwyciężył Radosław Glonek. To trzecia wygrana gdańszczanina w tym sezonie. Gdyby zwyciężył on i w ostatnich zawodach, byłby pierwszym w historii florecistą, który w pucharze krajowym w danym sezonie wygrał wszystkie zawody. Jednak czy tak będzie, przekonamy się dopiero 2 września w Poznaniu.

Wyniki warszawskiego turnieju - ćwierćfinały: Radosław Glonek (Sietom) - Sławomir Mocek (IKS Leszno) 12:11; Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań) - Antoni Barczuk (AZS AWF Warszawa); 15:6, Tomasz Gmerek (KSz Wrocławianie) - Krzysztof Walka (Sietom) 14:11; Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa) - Wojciech Szuchnicki (Sietom) 15:11.
półfinały: Glonek - Gmerek 15:7, Ciepły - Zawada (walkower Zawady z powodu przykurczów mięśni nóg).
finał: Glonek - Ciepły 15:13.

Kolejność: 1.Glonek, 2.Ciepły, 3.Gmerek i Zawada, 5.Walka, 6.Szuchnicki, 7.Mocek, 8.Barczuk.

Klasyfikacja PPST:: 1.Glonek 180 pkt, 2.Szuchnicki 151, 3.Zawada 149, 4.Ciepły 141, 5.Mocek 141, 6.Andrzej Witkowski (AZS AWF Poznań) 118, 7.Paweł Jacak (KSz Wrocławianie) 95, 8. Paweł Kawiecki (Sietom) 90.