Rugbiści Arki Gdynia rozbili KS Budowlanych Łódź, Lechia Gdańsk wygrała na wyjeździe z Orkanem Sochaczew

Rafał Sumowski, Michał Rudnicki
28 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 21:26 (28 kwietnia 2018)
Przyłożenia Radosława Rakowskiego (na zdjęciu) dały Arce 25 pkt w meczu z KS Budowlanymi. Przyłożenia Radosława Rakowskiego (na zdjęciu) dały Arce 25 pkt w meczu z KS Budowlanymi.

Rugbiści Arki Gdynia pokonali KS Budowlanych Łódź 69:8 (41:3) i po dwóch spotkaniach mają komplet zwycięstw. Dla podopiecznych Dariusza Komisarczuka był to ostatni mecz na Narodowym Stadionie Rugby, który remont ruszy 21 maja i potrwa ponad dwa miesiące. Z kolei zespół Lechii Gdańsk wygrał w Warszawie z Whizz Orkanem Sochaczew 27:15 (24:10). Biało-zieloni poprawili stałe fragmenty gry, a do zwycięstwa poprowadził ich Anton Szaszero.

ARKA GDYNIA - KS Budowlani Łódź 69:8 (41:3)

Punkty dla Arki:
Banaszek 27, Rakowski 25, Sirocki 10, Stępień 5, Wojaczek 2

ARKA: Wojaczek, Plichta, Podolski - Ziętkowski, Zdunek - Półtorak, Gajowniczek, Stępień - Szostek - Banaszek - Machnio, Rakowski, Zaradzki, Machlik - Sirocki oraz Kasperek, Mikołajczyk, Lechmyc, Skindel, Trzebiatowski, Bordowski, Zypper, Kinast

21 MAJA RUSZA REMONT NARODOWEGO STADIONU RUGBY. OSIEM KLUBÓW Z GDYNI SZUKA NOWYCH BOISK

Gdynianie byli zdecydowanym faworytem sobotniego meczu. Trener Dariusz Komisarczuk utrzymywał, że spotkanie z Budowlanymi będzie dla jego podopiecznych egzaminem z koncentracji.

- Zdali go celująco. Nic nie ujmując Budowlanym, bo to zespół na dorobku, który zbiera szlify, ciężko jest zachować dyscyplinę przez całe spotkanie, gdy ma się pewne prowadzenie. Mimo kilku przestojów, moi zawodnicy zdali ten test - mówi trener gdyńskich rugbistów.
Wynik spotkania otworzył celnym kopem Dawid Banaszek, który później bezbłędnie kopał na słupy podwyższając po kolejnych przyłożeniach kolegów. Goście wyrównali z karnego na 3:3, ale później Arka kompletnie zdominowała rywala. Punkt bonusowy za cztery przyłożenia gdynianie zapewnili sobie bardzo szybko, a trener Komisarczuk mógł dać szanse rezerwowym.

PRZECZYTAJ O RAFALE ZIĘTKOWSKIM, KTÓRY BYŁ BOHATEREM NASZEGO CYKLU SPORT TALENT

Seniorski debiut już w wyjściowym składzie zaliczył Rafał Ziętkowski, a po raz pierwszy w barwach Arki zagrał były zawodnik Lechii Gdańsk i Czarnych Pruszcz Gdański Dariusz Lechmyc. Powrót po latach zaliczył zasłużony dla gdyńskiego klubu Marek Skindel, ostatnio występujący dla Buldogów w sezonie 2012/13.

Ponad 50 punktów dały gdynianom przyłożenia Radosława Rakowskiego i podwyższenia wykopane przez Banaszka. Mecz był jednostronnym widowiskiem, a goście jedyne przyłożenie zdobyli dopiero, gdy miejscowi prowadzili już 62:3.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z RUGBISTĄ ARKI DAWIDEM BANASZKIEM NA PODSTAWIE PYTAŃ CZYTELNIKÓW

- Z naszej strony wyglądało to fajnie: ciekawa obrona, skuteczne rozegranie i przede wszystkim dyscyplina. Poszło gładko, ale nie ukrywam, że dla mnie ten mecz był przetarciem przed naprawdę ciężką przeprawą, która czeka nas w następnej kolejce. Na stadionie Polonii Warszawa zagramy z Orkanem Sochaczew, którego wzmocnił Kenijczyk Joshua Chisanga. Ostatnio wygraliśmy z nimi tylko jednym punktem, więc teraz zapowiada się naprawdę trudny mecz. Myślami jesteśmy już przy nim - zapewnia trener Komisarczuk.

Arka Rugby

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Whizz Orkan Sochaczew - LECHIA GDAŃSK 15:27 (10:24)

Punkty dla Lechii:
Szaszero 17, Fursenko 5, M. Bracik 5

LECHIA: Muchlado (65 Witoszyński), Buczek (49 Olszewski), Kacprzak (49 Szymanowski); Lademann (63 Kossakowski), Smoliński; Pawłowski (79 Miziak), Płonka, Bezwierhyi; Piszczek, Szaszero, M. Bracik (80 Zieliński), Fursenko, K. Bracik, Rymon-Lipiński (52 Popławski), Rokicki (80 Narwojsz)

W bieżącej kolejce z ekipą z Sochaczewa mierzyła się z kolei Lechia Gdańsk. Po poprzednim spotkaniu trener Jurij Buchało podkreślał, że główną przyczyną porażki jego drużyny z Budowlanymi SA Łódź była kiepska postawa w młynie i przy wprowadzaniu gry z autów. Przeciwko Orkanowi w tych elementach biało-zieloni zaprezentowali się jednak zdecydowanie lepiej i powetowali sobie ubiegłotygodniową porażkę.

Wprawdzie już w trzeciej minucie to gospodarze, występujący w tej roli na stadionie Polonii Warszawa, zdobyli prowadzenie po rzucie karnym. Nie minęło jednak dziesięć kolejnych minut, a Lechia prowadziła 7:3 po indywidualnej akcji Antona Szaszero zakończonej przyłożeniem oraz podwyższeniu w wykonaniu tego samego gracza. Po następnych czterech minutach piłkę w pole punktowe wniósł Artur Fursenko. Podwyższał ponownie Szaszero, który niedługo później wykorzystał jeszcze rzut karny. Było więc 17:3. Dystans między zespołami zmniejszył nieco Marcin Krześniak, który przyłożył po odegraniu piłki przez Chisangę. Jeszcze przed przerwą dla Lechii w zamieszaniu przyłożył jednak Miłosz Bracik, a Szaszero podwyższeniem ustalił wynik do przerwy na 24:10 dla biało-zielonych.

W drugiej połowie gdańszczanie musieli przede wszystkim kontrolować wynik. Ambitnie walczący Orkan nie zamierzał ułatwiać im zadania, ale szczelna defensywa Lechii nie dawała się zaskoczyć. Po dziesięciu minutach tej odsłony kolejne trafienie z karnego zaliczył Szaszero. Niedługo później Chisanga wepchnął się w pole punktowe gdańszczan, zdobywając swoje pierwsze punkty w polskiej ekstralidze. Na więcej graczy Orkana nie było już jednak stać. Goście mądrze się bronili, próbowali też wyprowadzać kontry. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i gdańszczanie po wygranej 27:15 mogli dopisać do tabeli cztery punkty.

- Pierwszą połowę zagraliśmy po profesorsku. Wciąż jesteśmy na etapie budowy, to dopiero nasz trzeci mecz, ale cieszę się, że widać stały progres. Zawsze powtarzam, że rugby to wdzięczny sport, a konsekwentna praca przynosi zamierzone skutki. Szkoda, ze w drugiej połowie nie udało nam się zdobyć czwartego przyłożenia, było trochę za dużo karnych, co wybijało nas z rytmu. Jestem jednak bardzo zadowolony z postawy mojego zespołu, bo Orkan chciał wygrać, ale mu to uniemożliwiliśmy. Proszę wszystkich o cierpliwość, bo jestem przekonany, że nasza gra będzie wyglądała niebawem jeszcze lepiej - zapowiada trener Buchało.

5 Juvenia Kraków 4 0 0 4 63:178 0
W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.
Tabela wprowadzona: 2018-05-04

Wyniki 5 kolejki

• Grupa A
  • ARKA GDYNIA - KS Budowlani Łódź 69:8 (41:3)
  • Orkan Sochaczew - LECHIA GDAŃSK 15:27 (10:24)
  • pauzuje: Budowlani Łódź S.A.
  • Grupa B
  • Budowlani Lublin - Skra Warszawa 31:5 (24:0)
  • Juvenia Kraków - Pogoń Siedlce 24:36 (14:10)
  • pauzuje: OGNIWO SOPOT

Opinie (25) 2 zablokowane

• Dyscyplina w której najważniejsza jest chwała Arki

Prawdziwi wojownicy Arki.Wiara Siła Walka i Honor.Oto powód do dumy dla tego Klubu

• 11 14

• (5)

Karol Perzak - po co sędzinę wyzywałeś? Bardzo dobrze sobie radziła, także nie na miejscu było to wydzieranie się...

• 25 2

• (2)

Nie ma co się dziwić, chłopak jest sfrustrowany, bo albo łapie kartki albo kontuzję, powrotu do zdrowia życzę...

• 15 5

• Frustracja, nie usprawiedliwia chamskiego zachowania wobec kobiet.

• 21 0

• ja również życzę powrotu do zdrowia. psychicznego!

• 21 1

• Jakby mniej koksowal to moze by myslal co gada. Nie raz mozna usłyszeć na trybunach jak sie przechwala, czego on nie bral.

• 20 0

• Bo to zwykły wieśniak, prostak i wiejski sznur.

• Balon

Jak orkan chciał przegrać z Lechią to nie musiał wynajmować Polonii i ściągać gwiazdora z wysp ha ha , u siebie w socho zagrali by lepiej ha ha , Lechią sporo lepsza , do przerwy powinien być minimum bonus , trza trochę powietrza upuścić w Sochaczewie

• 16 1

• Mały Apel do wiesniaków od piłki nożnej (1)

Rozumiem wasze frustracje, 3miejska piłka kopana to dno i patologia. Sebastiany i osiedlowi powstanscy na trybunach, lecz wolałbym osobiście zebyście mecze rugby omijali z daleka. Zostawcie nasze stadiony i fora internetowe

• 12 2

• dobrze mówi

wystarczy spojrzeć jak wyglądają derby trójmiasta rugby a jak piłki. w tym pierwszym spokój luz blues, owszem policja stoi ale na pewno nie stoi w postaci ściany 'czarnych' w pełnej zbroi..

jak piłkarski leci to od razu wszyscy cieczki dostają.

• 2 0

• Brawo Lechia (1)

naprawde obawialem sie tego spotkania,jednak pokazalismy klase i wygralismy to trudne spotkanie.Brawo trenerze za to ze pomalu ukladasz te klocki,budujesz zespol,ktory gra fajne,szybkie techiczne rugby...Jest jednak jden ogromny minus-jakies szesc lat temu to my kontraktowalismy Frankow,Samoanczykow czy sciagalismy nasze krajowe gwiazdy(Sajur,Hebda,Dlugi),teraz to Ogniwo,Orkan-zespoly,ktore wtedy dolowaly na mapie polskiego rugby czy Budowlani sciagaja graczy z NZ,Keni,RPA.Fajnie bo przez to podnosza widowiskowosc,poziom ligi,sciagaja TV,kiicow i potencjalnie sponsorow.Jednak mowiac szczerze to Lechia zrobila sportowo i organizacyjnie dwa wielkie kroki w tyl a marketingowo to chyba nawet trzy.Zmienia sei zarzad -ok,przed nowym mnostwo pracy,ale swierze glowy nowe kontakty i pomysly-powinno to przyniesc skutek.Trzeba sciagnac do klubu tych wiekszych oraz mniejszych sponsorow,sciagnac z dwie -trzy gwiazdy-uatrakcyjnic kibicom zawody(wprowadzic bilety po 10 zl-wtedy kazdy z nas zrozumie za co placi,a nowym kibicom tez nie bedzie szkoda gdy beda mogli ogladac dobre mecze na wysokim poziomie)Wyjdzcie do kibicow z informacja,rozmawiajcie o planach,problemach -mysle ze kilku z nas jest chociaz w malym stanie pomoc...Jest duzo preznie rozwijajacych sie firm w Trojmiescie-skopiowac pomysl Socho(Poslat News) to uczyni nas atrakcyjniejszym marketingowo i moze skusi ludzi z pieniedzmi do inwestycjipoprzez taka promocje i reklame.Wlasnie-budka z popcornem to moze jest dobra na turnieje dzieciece,pomyslcie tez nad tym.Mowiac kolokwialnie wystarczy wziasc przyklad z Ogniwa-strefa kibica rewelacja,transfery bardzo mocne!Pozdrawiam