Rugby. Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 27:24. Arka Gdynia - Juvenia Kraków 27:8

dak.
5 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 14:54 (6 marca 2022)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia i Ogniwo w pierwszym wiosennych derbach. Arka podejmuje Budowlanych
Adam Piotrowski (z piłką) zdobył przyłożenie na wagę zwycięstwa w derbach i 5 punktów dla Ogniwa Sopot. Adam Piotrowski (z piłką) zdobył przyłożenie na wagę zwycięstwa w derbach i 5 punktów dla Ogniwa Sopot.

W zaległych meczach rundy jesiennej zwyciężyły dwa zespoły rugbistów z Trójmiasta. Ogniwo Sopot pokonało u siebie Lechię Gdańsk 27:24 (15:10). Derby trzymały w napięciu do ostatnich minut. Decydujące przyłożenie dla mistrzów Polski zdobył Adam Piotrowski, a chwilę później kopem podwyższył Jakub Możejko, który jesienią grał dla... biało-zielonych. Natomiast Arka Gdynia wygrała na NSR z Juvenią Kraków 27:8 (5:0) i odskoczyła sąsiadowi z tabeli na 9 punktów. Wszyscy nasi reprezentanci otrzymali po punkcie bonusowym.

Aktualizacja, 6.03.2022, godz. 14:54

Arka Gdynia - Juvenia Kraków 27:8 (5:0)

Punkty dla Arki: Paweł Grzenkowicz 10, Dominik Mohyła 5, Elden Shoeman 5, Szymon Sirocki 5, Anton Szaszero 2

ARKA: Bojke, Mohyła, Kasperek (41 Botha) - Podolski (38 Papunashvili), Zypper - Raszpunda (67 Ziętkowski), Litwińczuk, Gajowniczek (71 Chirume) - Szyc - Szaszero - Lipski (41 Szopa), Grzenkowicz, Karasewicz (41 Shoeman), Sirocki - Steindl (41 Machnio)

Dla obu zespołów, które wróciły do gry po przerwie zimowej stawka była wysoka. Arka Gdynia i Juvenia Kraków sąsiadują w tabeli, ale przed pierwszym gwizdkiem wyżej była ta pierwsza, z 4-punktową przewagą.

Warto podkreślić, że tego dnia kapitanem żółto-niebieskich był Anton Szaszero. Ukrainiec wyjątkowo w tej roli zastąpił Mateusza Szyca i wyprowadził zespół na boisko.

O tym, jak bardzo zawodnikom brakowało ligowej walki w trakcie ostatnich miesięcy przekonaliśmy się bardzo szybko. Co prawda w pierwszej połowie zobaczyliśmy tylko jedno przyłożenie autorstwa Pawła Grzenkowicza, ale generalnie gra była otwarta i wyglądała bardzo płynnie.

Zaległe mecze z rundy jesiennej w pierwszy weekend marca. Przeczytaj, co przed meczami mówili trenerzy i prezesi trójmiejskich drużyn

Po przerwie mocno zaczęli gospodarze. W efekcie zaledwie po dwóch minutach gry przyłożenie zaliczył Dominik Mohyła, a niedługo potem z kolejnego cieszył się wprowadzony na początku drugiej połowy Elden Shoeman. Wynik 15:0 z pewnością mógł cieszyć dopingujących na Narodowym Stadionie Rugby kibiców. Jednocześnie martwić mógł fakt, że po żadnych z nich podwyższyć nie potrafił najpierw Szaszero, a następnie Krystian Szopa.

Kłopoty Arki zaczęły się w 60. minucie, gdy kapitan żółto-niebieskich ujrzał żółtą kartkę i opuścił plac gry na 10 minut. Wtedy rzut karny na punkty zamienił Riaan van Zyl. Chwilę później ten sam zawodnik wypracował otwartą pozycję Rafałowi Lewickiemu, który prawą stroną przemierzył ponad pół boiska i przyłożył na 15:8.

Na tym straszenie gości się skończyło. Przed końcem spotkania prowadzenie powiększył Grzenkowicz, dla którego było to drugie przyłożenie w tym starciu. Zarówno ta, jak i poprzednie składne akcje arkowców mogły się podobać. Tym razem do próby podwyższenia podszedł Szymon Sirocki, ale i jemu ta sztuka się nie udała.

Jednak reprezentant Polski szybko się zrehabilitował, bo zdążył zaliczyć jeszcze przyłożenie. Po nim w końcu udało się skutecznie podwyższyć. Niemoc kopów przełamał Szaszero.

Podopieczni Dariusza Komisarczuka mogą mówić o udanym początku 2022 roku. Wygrali 27:8, zdobyli ofensywny punkt bonusowy za minimum 4 przyłożenia oraz odskoczyli sąsiadowi z tabeli na 9 "oczek".

Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 27:24 (15:10)

Punkty dla Ogniwa: Jakub Możejko 7, Kacper Drewczyński 5, Wiktor Wilczuk 5, Jakub Burek 5, Adam Piotrowski 5
Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 9, Grzegorz Buczek 5, Milan Kossakowski 5, Kewin Bracik 5

OGNIWO: Fidler, Burek (60 Karol), Bysewski (51 Kavtaradze)- Mokrecow (41 Mroziński), Piotrowski - Powała-Niedźwiecki, Grabowski (56 Tsivtsivadze), Wiktor Wilczuk - Plichta - Możejko - Czasowski, Griebenow (50 Marusz Wilczuk), Burrows, Drewczyński - Brzezicki (69 Ciechanowicz)

LECHIA: Witoszyński (45 Kacprzak), Buczek (65 Beśka), Ngonyama - Dabkiewicz, Kossakowski (65 Krużycki) - Klaasen, Płonka, Johannes - Boczulak - Makhari - Kruszczyński (73 Koper), Bracik, Wójtowicz (60 Nyaoda), Niespodziany - Romanowicz

Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk. Zobacz transmisję meczu

Tydzień przed oficjalnym startem rundy wiosennej, Ogniwo Sopot i Lechia Gdańsk spotkały się na stadionie im. Edwarda Hodury by rozegrać zaległe spotkanie z rundy jesiennej. Dla mistrzów Polski było to już drugie starcie w 2022 roku. Natomiast dla biało-zielonych było to dopiero pierwsze przetarcie.

Jako pierwsi atakować zaczęli mistrzowie Polski. Podrażnieni porażką sprzed tygodnia chcieli się szybko zrehabilitować i w 15. minucie wyszli na prowadzenie po świetnie rozegranym wrzucie z autu.

Chwilę później podwyższył Jakub Możejko, który w tym meczu zastępował kontuzjowanego Wojciecha Piotrowicza. Co ciekawe, Kuba pierwsze punkty w sopockiej drużynie zapisał przeciwko swojemu byłemu zespołowi, gdyż to właśnie z Gdańska trafił zimą do innej części Trójmiasta. Ten sam zawodnik skutecznie wykonał rzut karny w 20. minucie, dzięki czemu Ogniwo prowadziło 10:0.

Tyle wystarczyło, by gdańszczanie ruszyli z intensywnymi atakami. W efekcie odpowiedzieli przyłożeniem Kewina Bracika oraz podwyższeniem Pawła Boczulaka (10:7).

Zgromadzeni kibice, mimo niskiej temperatury nie mogli narzekać na brak emocji. Jeszcze przed przerwą zobaczyli składną akcję gospodarzy, którzy przetoczyli podania wzdłuż niemalże całej szerokości boiska. Piłka ostatecznie trafiła do Kacpra Drewczyńskiego na lewą flankę, a ten bez większych problemów położył piłkę w polu punktowym. Jednak tym razem kąt okazał się zbyt ostry dla Możejko.

Za to po drugiej stronie skutecznym kopem z rzutu karnego popisał się Boczulak. Ten sprawił, że pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 15:10.

Ogniwo Sopot - Master Pharm Łódź 13:17. Przeczytaj relację, wystaw oceny rugbistom i trenerowi

Po zmianie stron z zaawansowanymi szarżami wystartowali goście. To się opłaciło, bo szybkie przyłożenie zdobył Milan Kossakowski. Mieliśmy remis 15:15, ale po chwili Lechia już prowadziła 17:15, bo świetnym kopem popisał się Boczulak.

To tylko podwyższyło temperaturę na boisku. Widać było, że nikt nie chciał odpuszczać. 10 minut później sopocianie odzyskali prowadzenie. Jednak nie na długo, bo przyłożenie na swoim koncie zapisał także Grzegorz Buczek. A gdy Boczulak jeszcze raz kopnął między słupy, na tablicy wyników widniał rezultat 20:24.

Ten utrzymywał się niemalże do samej końcówki. Jednak mistrzowie Polski pokazali, że trzeba grać do samego końca. Szukali swoich okazji i ostatecznie ją znaleźli. Piłka trafiła w ręce Adama Piotrowskiego, który przyłożył z prawej strony boiska. Nerwy na wodzy zachował także Możejko, który ponownie zaliczył skuteczny kop z podwyższenia. Niedługo potem sędzia zagwizdał po raz ostatni.

Ogniwo wygrało za 5 punktów, gdyż zdobyło 4 przyłożenia. Natomiast Lechia ma bonus za porażkę niższą niż 7-punktowa.

10 Awenta Pogoń Siedlce  9 0 0 9 115:368 3
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale na boisku zespoły wyżej klasyfikowanego w tabeli. Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-03-06