• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sikora: Kibica nie wystarczy napoić piwem

Gerard Sikora
19 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Kibicom żużla w Gdańsku trzeba dać coś więcej niż tylko możliwość... napicia się piwa. Kibicom żużla w Gdańsku trzeba dać coś więcej niż tylko możliwość... napicia się piwa.

"Robert Terlecki w Wybrzeżu może zastać nieciekawą sytuację. Jeśli nie otoczy się fachowcami, podzieli los Macieja Polnego. Czasy kiedy kibica wystarczyło napoić piwem, minęły bezpowrotnie" - uważa Gerard Sikora, były trener gdańskich żużlowców, zdobywca srebrnego medalu drużynowych mistrzostw Polski, który w ostatnich latach działa w biznesie.



Jaką ocenę w skali szkolnej wystawiłbyś(abyś) ustępującemu zarządowi GKS Wybrzeże?

Konkurs na prezesa gdańskiego klubu jak i przyjęte w nim kryteria odbiegały od ogólnie przyjętych standardów. Począwszy od pominięcia tak podstawowej rzeczy jak wymóg przedstawienia dokumentów poświadczających niekaralność (poprzez kryteria wymagań podstawowych i zalecanych), a kończąc na składzie komisji. Radę Nadzorcą spółki reprezentował jedynie pan Krzysztof Kiszkis, który jako przewodniczący rady nie wykonywał razem z nią swoich praw i obowiązków nadzorczych wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych. Zgodnie z nim to Rada Nadzorcza wybiera zarząd, chyba że statut spółki przewiduje inaczej.

W tym systemie, w tej spółce można się dopatrzyć pewnych nieprawidłowości, bo dotychczasowy prezes Maciej Polny jest zarazem członkiem rady nadzorczej Investing S.A., spółki której właścicielem i prezesem zarządu jest... Kiszkis. Co więcej głosowanie komisji ma zostać zatwierdzone przez walne zgromadzenie składające się w dużej mierze z najbliższego otoczenia Macieja Polnego - w tym rodziny i znajomych.

Tak czy inaczej, wygrana Roberta Terleckiego to dobra wiadomość dla gdańskiego żużla, bo ustępujący zarząd wielokrotnie pokazywał, iż wiedzy na temat prowadzenia spółki akcyjnej po prostu nie posiada. Zmiana była konieczna, bo tutaj nie ma czasu na naukę. Jak pokazały to ostatnie lata, bywa to niezwykle kosztowne. Wspomnijmy chociażby kontraktowanie zawodników niezdolnych do jazdy jak: Karola Ząbika w 2010 roku czy Piotra Świderskiego w minionym sezonie.

Czy nowy prezes dokona zmian na lepsze? Oczywiście, że nie można tu mówić o gwarancjach. Pocieszające jest jednak to, że od samego początku będzie miał świadomość, iż wszyscy uważnie patrzą mu na ręce. Miałem okazję bliżej poznać kibiców ze stowarzyszenia. Są to młodzi inteligentni ludzie i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że czasy kiedy kibica wystarczyło napoić piwem aby był zadowolony, minęły bezpowrotnie.

Gerard Sikora (z prawej) z Zenonem Plechem w 1985 roku. Gerard Sikora (z prawej) z Zenonem Plechem w 1985 roku.
Robert Terlecki będzie musiał mieć się na baczności. Jeśli otoczy się grupą znajomych, a nie fachowcami, z czasem podzieli los ustępującego prezesa. Ważne będzie rozszerzenie rady nadzorczej o sponsorów, którzy po prostu muszą wiedzieć, na co wydają pieniądze, bo bez nich żużel sobie nie poradzi.

Pierwszą rzeczą jaką będzie musiał zrobić nowy prezes jest przeprowadzenie audytu. Bez tego nie powinien podejmować żadnych ruchów. Skoro długi wobec Tomasza Chrzanowskiego wyniosły około 100 tysięcy złotych, to przypuszczam, że wszystkie zaległości mogą złożyć się na niezłą sumę. Zgłaszając swoją kandydaturę Terlecki musiał mieć jednak świadomość, że w klubie może zastać taką nieciekawą sytuację.

Niepokoi mnie nieco zapowiadana przez niego rozbudowa struktur spółki. Tworzenie posad dyrektorskich kategorycznie uważam za zbędne. Podobnie jak prowadzenie zespołu przez duet trenersko-menedżerski. Dobry trener musi być nie tylko szkoleniowcem, ale i menedżerem, a także psychologiem. Jeśli ktoś nie spełnia tych kryteriów nie może być menedżerem i będzie tylko fasadą.

Dwóch prezesów to i tak za dużo, ale niech będą na wszelki wypadek, dyrektorzy są zbędni. W tej spółce potrzeba ludzi do czystej pracy, a nie budowania fasad. Pamiętajmy, że w klubie kontraktuje się zawodowców, którzy nie potrzebują wokół siebie całego sztabu.

Te pieniądze lepiej poświęcić na trenera młodzieży. Przed laty Jarosław Olszewski zgłosił się z ojcem podczas organizowanych przeze mnie 3-dniowych dni otwartych toru żużlowego pt. "Zenon Plech zaprasza". Na trening stawiło się 123 chłopców w różnym wieku. Z tego naboru zakwalifikowałem czterech uczestników. Jarek od razu wpadł mi w oko, ponieważ uczył się dosyć szybko techniki jazdy.

Dzisiaj decyzje trzeba podejmować równie szybko - kto się nadaje, a kto nie. Uważam, że ta metoda zdałaby dzisiaj egzamin. Nie ma środków na to by inwestować w każdego, kto zamarzy sobie zostać żużlowcem.
Gerard Sikora

Osoba

Gerard Sikora

Gerard Sikora

Urodzony 24 listopada 1943 r. w Chmielnie. Żużlowiec Wybrzeża Gdańsk w latach 1969-1970 oraz Startu Gniezno w latach 1971-1977. Po zakończeniu kariery zajmował się pracą trenerską prowadząc między innymi zespół z Gdańska w latach 1981-85 oraz 1988-89 (w latach 1986-87 prowadził w Wybrzeżu sekcję judo). Z czerwono-biało-niebieskimi w 1985 roku sięgnął po srebrny medal drużynowych mistrzostw Polski.

Jest jedynym szkoleniowcem w Polsce posiadającym licencję trenera pierwszej kategorii przyznaną przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu. Wyszkolił między innymi Jarosława Olszewskiego, który w 1988 roku sięgnął po Srebrny i Brązowy Kask, a także wywalczył awans do finału mistrzostw świata juniorów.

To pod wodzą Sikory swój jedyny sezon w Gdańsku spędził rozpoczynający żużlową karierę Tomasz Gollob, który do spółki z Olszewskim zdobył wówczas tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych.

W latach 90. zajął się działalnością w spółkach prawa handlowego zasiadając w licznych Radach Nadzorczych. Pełnił funkcję prezesa zarządów spółek akcyjnych o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. W 2006 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi RP. Jak sam mówi, wciąż jest żywo zainteresowany dobrem gdańskiego żużla.

Opinie (88) 10 zablokowanych

  • Biuletyn SKWG

    Wczoraj Pangu po raz pierwszy się golił.

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

18 maja 2024, godz. 16:30
83% Texom Stal Rzeszów
1% REMIS
16% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 3 12 100%
2 Karol Madajczyk 3 11 100%
3 Wojtas Fc zdunkowo 4 11 75%
4 Wojtas Fc zdunkowo 4 11 75%
5 Piotr MATYSIAK 4 11 75%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Cellfast Wilki Krosno 4 4 0 0 +42 8
2 Innpro ROW Rybnik 4 4 0 0 +38 8
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 4 3 0 1 +37 6
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 4 2 0 2 +4 4
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 4 1 1 2 -19 3
6 Texom Stal Rzeszów 4 1 0 3 -7 2
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 4 0 1 3 -35 1
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 4 0 0 4 -60 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 4 kolejki

  • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 21:27 (mecz zakończony po 8 biegach z powodu ulewy)
  • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Innpro ROW Rybnik 39:50
  • Cellfast Wilki Krosno - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 55:35
  • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Texom Stal Rzeszów 47:43

Ostatnie wyniki Wybrzeża

23% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
76% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
27 kwietnia 2024, godz. 16:30
40% #OrzechowaOsada PSŻ Poznań
1% REMIS
59% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane