• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W IV lidze walka o awans i utrzymanie do ostatniej kolejki. Dokąd na mecz w weekend?

Mikołaj Pachniewski
16 maja 2024, godz. 10:00 
Opinie (8)
Arka II Gdynia zapowiada, że rzuca wszystkie siły, by utrzymać się w IV lidze. Nie tylko ten trójmiejski zespół z tego szczebla rozgrywkowego walczyć do ostatniej kolejki, bo wciąż jest wiele do zyskania. Arka II Gdynia zapowiada, że rzuca wszystkie siły, by utrzymać się w IV lidze. Nie tylko ten trójmiejski zespół z tego szczebla rozgrywkowego walczyć do ostatniej kolejki, bo wciąż jest wiele do zyskania.

Końcówka sezonu piłkarskiego najciekawiej zapowiada się w IV lidze pomorskiej. Na 6 kolejek przed końcem nie ma jeszcze żadnych rozstrzygnięć. Trójmiejskie zespoły na tym szczeblu walczą zarówno o awans, jak i utrzymanie. Tradycyjnie podpowiadamy także, gdzie wybrać się na mecz z udziałem trójmiejskich drużyn. Pełny wykaz meczów jak zwykle prezentujemy pod artykułem.

Emocje w IV lidze do samego końca sezonuIV liga pomorska w tym sezonie jest niezwykle zacięta. Można zaryzykować stwierdzenie, że spośród wszystkich rozgrywek w naszym regionie najciekawsza walka do ostatniej kolejki toczyć się będzie właśnie na tym szczeblu. Dotyczy to zarówno walki o awans do III ligi, jak i walki o uniknięcie degradacji. Co ważne, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku w bój uwikłane są trójmiejskie drużyny.

Choć nie da się ukryć, że jest to swego rodzaju liga dwóch, a może i nawet trzech prędkości - gdzie czołówka wyraźnie odstaje od środka stawki, a swoim życiem żyje także dno tabeli - to na 6 kolejek przed końcem wciąż wszystkie rozstrzygnięcia są możliwe. Zwłaszcza, że w grę wchodzą kruczki regulaminowe, o których szerzej napisaliśmy w dalszej części artykułu. Do zgarnięcia z boiska jest jeszcze 18 punktów.Jaguar Gdańsk wciąż z szansami i wiarą w awans. Bałtyk z matematycznymiNiezwykle ciekawie i to już od początku sezonu wygląda walka o awans do III ligi. Po niemal bezbłędnej rundzie jesiennej tabeli przewodził Jaguar Gdańsk. Wpadki na początku wiosny wykorzystał jednak Energa Gryf Słupsk, który na 6 kolejek przed końcem na na swoim koncie dwa "oczka" więcej. Gdańszczanie, którzy od początku sezonu otwarcie mówili o awansie, nie składają broni i do ostatniej kolejki zamierzają walczyć ze słupskim zespołem.

IV Liga. Jaguar z kolejną wygraną. Bałtyk ponownie gubi punkty IV Liga. Jaguar z kolejną wygraną. Bałtyk ponownie gubi punkty

Sęk w tym, że Jaguar nie tylko musi najlepiej wygrać wszystkie pozostałe mecze, ale także liczyć na potknięcie Gryfa. Oba zespoły nie zagrają już bowiem bezpośredniego meczu. Dodatkowo w przypadku równej liczby punktów to lepszym bilansem bezpośrednim legitymuje się Gryf, co oznacza, że jeśli Jaguar chce zająć 1. miejsce to musi zgromadzić więcej punktów od rywali. Pozytywem jest to, że po kadrowych problemach na początku wiosny, gdańszczanie będą mogli zagrać w niemal najsilniejszym zestawieniu. Zabraknie jedynie Roberta Sulewskiego, dla którego sezon już się skończył.

Tabela po 28 kolejkach

Piłka nożna - IV liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Gryf Słupsk 28 22 3 3 77:29 69
2 Jaguar Gdańsk 28 22 1 5 79:35 67
3 Bałtyk Gdynia 29 19 4 6 73:36 61
4 Grom Nowy Staw 29 17 6 6 64:36 57
5 Pomezania Malbork 28 13 10 5 68:38 49
6 Anioły Garczegorze 29 12 6 11 54:47 42
7 Gryf Wejherowo 29 13 3 13 59:52 42
8 Chojniczanka II Chojnice 28 13 3 12 61:52 42
9 Supra Kwidzyn 29 11 8 10 36:47 41
10 Radunia II Stężyca 29 11 7 11 53:56 40
11 Pogoń Lębork 29 10 9 10 54:48 39
12 Powiśle Dzierzgoń 29 8 9 12 34:44 33
13 MKS Władysławowo 28 7 9 12 42:59 30
14 Sparta Sycewice 29 6 11 12 46:65 29
15 Arka II Gdynia 29 6 7 16 43:56 25
16 Gedania II Gdańsk 29 6 4 19 43:80 22
17 GKS Kolbudy 29 4 4 21 24:81 16
18 Start Miastko 28 3 6 19 32:81 15
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.
Tabela wprowadzona: 2024-05-19

Wyniki 28 kolejki

 • Chojniczanka II Chojnice - JAGUAR GDAŃSK (niedziela, godz. 11)
 • GKS Kolbudy - BAŁTYK GDYNIA 1:8
 • Start Miastko - GEDANIA II GDAŃSK 1:1
 • MKS Władysławowo - ARKA II GDYNIA 4:1
 • Radunia II Stężyca - Anioły Garczegorze 3:3
 • Supra Kwidzyn - Powiśle Dzierzgoń 1:1
 • Pogoń Lębork - Sparta Sycewice 1:1
 • Gryf Wejherowo - Grom Nowy Staw 3:1
 • niedziela
 • Gryf Słupsk - Pomezania Malbork
- Cały czas wierzymy w awans. Do zdobycia jest jeszcze 18 punktów i chcielibyśmy zgarnąć pełną pulę. Mamy świadomość, że nie wszystko zależy od nas. Musimy patrzeć na to, jak będzie grał Gryf. Uważam jednak, że jeśli wygramy wszystkie mecze to jest bardzo duża szansa na to, że skończymy sezon na 1. miejscu. Gryf jest w dobrej formie, ale przed nami jeszcze 6 kolejek i wiele rzeczy może się wydarzyć. Koncentrujemy się na każdym kolejnym meczu, by go wygrać. Na koniec sezonu spojrzymy w tabelę i zobaczymy, co na to dało. Nic więcej nie możemy zrobić - mówi nam Piotr Formela, trener Jaguara Gdańsk.


Szanse na awans, choć bardziej matematyczne niż realne ma wciąż Energa Bałtyk Gdynia. Ostatnie kolejki nie poszły po myśli podopiecznych Roberta Jędrzejczaka, którzy obecnie mają już 11 punktów straty do lidera ze Słupska. Gdynianie muszą zatem liczyć tylko i wyłącznie na cud w postaci porażek zarówno Gryfa, jak i Jaguara. Wydaje się zatem, że biało-niebieskim nie uda się tylko po rocznej banicji wrócić do III ligi, ale będą musieli także kolejny sezon spędzić na IV-ligowych boiskach.

Muszą patrzeć na III, a nawet II ligę. Spaść może aż 6 drużynNiemniej ciekawa sytuacja jest na dole tabeli. Tam w walkę o utrzymanie zaangażowanych jest co najmniej 8 zespołów. Wszystko to przez fakt, że z ligą pożegnać się może nawet 6 drużyn. Ostateczna liczba będzie znana po zakończeniu rozgrywek nie tylko w III lidze, ale i w... II lidze.

Pomorscy IV-ligowcy muszą bowiem trzymać kciuki, by z II ligi nie spadły zespoły z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - to bowiem te cztery jednostki terytorialne wchodzą w skład grupy drugiej III ligi. Taki scenariusz jest bardzo realny. W strefie spadkowej na 2. kolejki przed końcem jest bowiem Olimpia Grudziądz, a tuż nad Lech II Poznań. Jeśli jedna z tych ekip lub obie spadną do III ligi to do IV ligi relegowanych będzie aż 4 lub 5 drużyn grających obecnie w III lidze.

Co to za piłkarska liga? Może spaść ponad połowa drużyn Co to za piłkarska liga? Może spaść ponad połowa drużyn

Taki scenariusz pociąga za sobą brzemienne skutki dla IV-ligowców, zwłaszcza, że z dużym prawdopodobieństwem do grupy pomorskiej spadną: KP Starogard Gdański, Wikęd Luzino, a taki sam los czekać może Stolema Gniewino, jeśli z II ligi "zleci" Olimpia Grudziądz. Spadek tych trzech ekip oznaczać będzie właśnie wspomniany już scenariusz, że aż 6 IV-ligowych ekip zostanie relegowanych do "okręgówki" zwanej także V ligą.

Rezerwy Arki i Gedanii będą walczyć do końcaWśród walczących o utrzymanie w IV lidze ekip są dwie trójmiejskie: Arka II Gdynia i Gedania 1922 II Gdańsk. W minimalnie lepszym położeniu są żółto-niebiescy, którzy z dorobkiem 25 punktów zajmują 15. pozycję. Jak mówi nam trener Maciej Cieślik, wszystkie siły w klubie zostały rzucone, by utrzymać rezerwy Arki w IV lidze. Celem jego zespołu jest zajęcie 12. pozycji, czyli ostatniej bezpiecznej, które obecnie piastuje Powiśle Dzierzgoń. Obecnie do tego zespołu tracą 7 punktów.

- Patrzymy na wyższe ligi, ale cały czas robimy swoje. Chcemy załatwić sobie komfortowe 12. miejsce, by nie musieć oglądać się na innych. Jestem optymistą i wierzę, że uda nam się utrzymać. Ponadto jesteśmy realistami i nie chcemy zostawić niczego przypadkowi. Wszystkie siły koncetrujemy na utrzymaniu w IV lidze. Z tego względu też wzmocniliśmy teraz zespół zawodnikami z 1. drużyny. Chcielibyśmy nie zostawiać tego na ostatnią kolejkę, ale mieć już szybciej spokojną sytuację - dodaje Maciej Cieślik, trener rezerw Arki Gdynia.


Nieco mniej optymistycznie wygląda sytuacja rezerw Gedanii. Po sezonach, w których podopieczni Pawła Szajrycha szli jak burza przez "okręgówkę" i A klasę, teraz zostali zweryfikowani w IV lidze i płacą "frycowe". Gdańszczanie z dorobkiem 21 punktów zajmują 16. pozycję. Wciąż możliwe jest pozostanie Gedanii na tym szczeblu, ale potrzebne będzie do tego sporo szczęścia. Terminarz wydaje się jednak sprzyjać gdańszczanom, bo poza starciem z liderem ze Słupska, czekają ich potyczki z zespołami w ich zasięgu.

- Nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku. Popełniamy bardzo dużo błędów. W ostatnich 5 meczach, w których założyliśmy sobie, że zdobędziemy 15 punktów, zdobyliśmy tylko 5 "oczek". Sami jesteśmy sobie winni takiej sytuacji. Tak długo jak będzie szansa, będziemy walczyć o utrzymanie. Nie poddamy się i będziemy ciężko pracować. IV liga nas zweryfikowała. W ostatnich sezonach wygrywaliśmy prawie wszystko. Teraz liczyliśmy na coś więcej, ale taki jest sport. Wierzę, że jesteśmy w stanie się utrzymać, ale będzie to trudne zadanie. Skupiamy się na każdym kolejnym meczu i będziemy kontynuować swoją filozofię gry. W najbliższych meczach damy także szansę gry zawodnikom z juniora młodszego, by ograć ich na tym poziomie - skomentował Paweł Szajrych, szkoleniowiec rezerw Gedanii.

Najbliższe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowych i Centralnej Ligi JuniorówCentralna Liga Juniorów
Pogoń II Szczecin - ARKA GDYNIA, czwartek, godz. 16
Terminarz i tabela CLJ

Centralna Liga Juniorów U-17
LECHIA GDAŃSK - Gryf Tczew, sobota, godz. 12, ul. Traugutta 29
Lech Poznań - ARKA GDYNIA, niedziela, godz. 12
Terminarz i tabela CLJ U-17

Liga Makroregionalna - U-18
GEDANIA 1922 GDAŃSK - GES Poznań, niedziela, godz. 12, al. gen. Hallera 201
Olimpia Grudziądz - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 12
Terminarz i tabela Makro U-18

III Liga
Stolem Gniewino - GEDANIA 1922 GDAŃSK, sobota, godz. 16
Terminarz i tabela III ligi

IV liga
Start Miastko - GEDANIA 1922 II GDAŃSK, sobota, godz. 11
AS Kolbudy - ENERGA BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 11
MKS Władysławowo - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 13
Chojniczanka II Chojnice - JAGUAR GDAŃSK, niedziela, godz. 11
Terminarz i tabela IV ligi

V liga
Jaguar II Gdańsk - Osiczanka Osice, wtorek (21.05), godz. 19, ul. Budowlanych 49
GLKS Różyny - STOCZNIOWIEC GDAŃSK, niedziela, godz. 18
PORTOWIEC GDAŃSK - BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 12:30, ul. Wyzwolenia 8
Terminarz i tabela V ligi

A Klasa
AP KP GDYNIA - Start Mrzezino, sobota, godz. 15, ul. Górskiego 10
OKS Janowo - OGNIWO SOPOT, sobota, godz. 15
KP GDYNIA - POMORZANIN GDYNIA 0:3 (walkower)
Terminarz i tabela A-Klasy

B Klasa
Latarnik Choczewo - AP KP II GDYNIA, sobota, godz. 11
Wisła Długie Pole - STOCZNIOWIEC II GDAŃSK, sobota, godz. 11:30
Wisła Steblewo - MORENA GDAŃSK, sobota, godz. 17
Motława Suchy Dąb - TYLKO LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 17
UKS 82 KLUKOWO - Respect Przejazdowo, niedziela, godz. 11, ul. Radarowa 26
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - KS Grabiny Zameczek, niedziela, godz. 12, ul. 23 Marca 95
OLIMPIA OSOWA - JAGUAR III GDAŃSK, niedziela, godz. 17, ul. Budowlanych 49
Terminarz i tabela B-Klasy, gr. I
Terminarz i tabela B-Klasy, gr. II

Opinie (8)

Wszystkie opinie

 • Tylko Słupsk

  • 10 11

 • 4 liga (1)

  To jest dobra dla wyborców tuska. To dla nich właściwy poziom sportowy i intelektualny

  • 8 13

  • Uwaga, chyba coś z główką

   • 9 1

 • Opinia wyróżniona

  Energa Gdynia

  Energa Gdynia IV liga. Właściwy poziom. Tak trzymać

  • 6 6

 • Opinia wyróżniona

  brawo gryf słupsk

  • 4 6

 • Opinia wyróżniona

  Bałytyk to jest potęga, Bałtyk najlepszy jest

  W tak mocnej lidze miejsce na podium to sukces

  • 4 3

 • (1)

  Wygrana Bałtyk Gdynia 8:1

  • 2 0

  • No i gitara!!

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Ostatnie wyniki Gedanii

73% GEDANIA 1922 Gdańsk
13% REMIS
14% Vineta Wolin
1 czerwca 2024, godz. 17:00
81% Zawisza Bydgoszcz
14% REMIS
5% GEDANIA 1922 Gdańsk

Najbliższy mecz Arki

Stal Rzeszów
22 lipca 2024, godz. 19:00
24% Stal Rzeszów
21% REMIS
55% Arka Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 38 67 60.5%
2 Sławek Surkont 39 65 56.4%
3 Radosław Dymkowski 39 62 56.4%
4 Michał G. 39 62 53.8%
5 Tadeusz Grota 36 61 58.3%

Ostatnie wyniki Arki

76% ARKA Gdynia
8% REMIS
16% Motor Lublin
69% ARKA Gdynia
9% REMIS
22% Odra Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane