• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skład olimpijskiej reprezentacji Polski w lekkoatletyce. Dwoje z Trójmiasta

Jacek Główczyński
1 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Dwoje trójmiejskich lekkoatletów: Anna Kiełbasińska i Cyprian Mrzygłód znalazło się w olimpijskiej reprezentacji Polski. Skład na Tokio 2020 musi jeszcze zyskać akceptację PKOl. Dwoje trójmiejskich lekkoatletów: Anna Kiełbasińska i Cyprian Mrzygłód znalazło się w olimpijskiej reprezentacji Polski. Skład na Tokio 2020 musi jeszcze zyskać akceptację PKOl.

Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot) w sztafecie 4x400 metrów kobiet i mieszanej oraz Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk) w rzucie oszczepem zostali nominowani do olimpijskiej reprezentacji Polski w lekkoatletyce. PZLA do ekipy na igrzyska Tokio 2020 włączył 66 zawodniczek i zawodników. Ostatecznego zatwierdzenia dokona zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.Olimpijska reprezentacja Polski w lekkoatletyce - pełny skład

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił nazwiska 66 zawodniczek i zawodników, którzy mają reprezentować nasz kraj na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Opóźniona o rok impreza zainaugurowana ma być 23 lipca, a przedstawiciele "Królowej Sportu" do rywalizacji przystąpią tydzień później.

- Nadzieje są oczywiście duże. Sukcesy naszych zawodników w ostatnich latach rozbudziły apetyty kibiców. Nie jestem tym zdziwiony. Muszę przyznać, że została wykonana naprawdę duża praca. Przed każdą imprezą międzynarodową w ostatnich 5 latach, zawsze podkreślałem w rozmowach z trenerami, zawodnikami czy sztabem medycznym, że to tylko przystanek. Jeden z wielu. Celem nadrzędnym było Tokio. Wiem, że wszyscy wzięli to sobie do serca i wysyłamy do Japonii świadomych wagi startu zawodników. Dobrze przygotowanych mentalnie oraz sportowo - podkreślił Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, cytowany na oficjalnej stronie PZLA.

97. mistrzostwa Polski. Przeczytaj relację z PoznaniaNiemal rzutem na taśmę miejsce w kadrze olimpijskiej wywalczyła Anna Kiełbasińska. jak informowaliśmy po zimowym złamaniu kości stopy lekkoatletka SKLA Sopot w sezonie letnim po raz pierwszy stanęła na starcie w mistrzostwach Polski w Poznaniu. Dzięki dwóm biegom poniżej 53 sekund i przede wszystkim 5. miejscu została wytypowana na startu w sztafecie kobiet oraz mieszanej 4x400 metrów.

Dla 31-latki będzie to już trzeci start olimpijski, ale pierwszym w którym specjalizuje się w biegu na jedno stadionowe okrążenie. Poprzednio startowała jako sprinterka.

Selekcjoner Aleksander Matusiński do ostatniej chwili czekał na decyzję z World Athletics, ile zawodników może zabrać do Tokio. Ostatecznie zdecydował się na siedem pierwszych z mistrzostw Polski oraz Kornelię Lesiewicz, która ze startu w Poznaniu została zwolniona ze względu na przygotowania do mistrzostw Europy U-20, w których jest kandydatką do złota.

Tym samym jedyną finalistą mistrzostw Polski, która do Tokio nie pojedzie, jest Aleksandra Formella, która w Poznaniu była 8. 19-latka SKLA Sopot wystartuje za to od 8 do 11 lipca w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23 w Tallinnie na 400 metrów indywidualnie oraz w sztafecie 4x400 metrów.

W tych zawodach weźmie udział także druga sopocianka. Emilia Mikszuta pobiegnie na 3 km z przeszkodami dzięki temu, że na mistrzostwach Polski seniorek zajęła 6. miejsce, a rekord życiowy poprawiła o ponad 12 sekund.

Jak informowaliśmy, aby uzyskać prawo startu w Tokio w konkurencjach indywidualnych trzeba było uzyskać olimpijskie minimum bądź w przypadku, gdy to się nie udało liczyć na awans z rankingu.

- Oprócz zawodników, którzy wypełnili ustalone przez światową federację wskaźniki, mamy też grupę zapewniającą sobie olimpijski start dzięki pozycji w rankingu "Road to Tokyo", prowadzonym przez World Athletics. Są też zawodnicy na granicy awansu, czekający np. na zaproszenie lub wycofanie się reprezentantów innych krajów - przypomniał prezes Olszewski.
W takiej sytuacji był m.in. Cyprian Mrzygłód. Lekkoatleta AZS AWFiS Gdańsk w rzucie oszczepem nie uzyskał wskaźnika, który był ustanowiony na 85. metrze. Awans do reprezentacji zawdzięcza rankingowi.

Ostateczny skład reprezentacji Polski we wszystkich dyscyplinach zatwierdzi zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Opinie (5)

 • Gratulacje

  Ania życzę medalu, Cyprian niech uda się przejść eliminacje

  • 12 0

 • Super powodzenia !!!

  • 8 0

 • Ciezka praca

  Wspaniali ludzie,czesto niedoceniani (nie strzelaja goli i nie rozbijaja samochodow) , sponsorzy to rzadkosc,telewizja sporadycznie cos pokaze - no bo na trybunach "kiboli" nie ma...trzymamy za cala polska reprezentacje kciuki

  • 6 0

 • Kiełbaska to przyjezdna jest:) Tak czy siak powodzenia.

  • 0 6

 • pozytywnie

  sport jest nieprzewidywalny i to w nim pociąga, niespodzianek na plus życzę naszym olimpijczykom z całego serca...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane