Sławomir Peszko o przemianie z korzyścią dla Lechii Gdańsk

Rafał Sumowski
2 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Sławomir Peszko (nr 21) wiosnę spędził na karnym wypożyczeniu do Wisły Kraków. Po powrocie jest jednym z czołowych piłkarzy Lechii Gdańsk. Sławomir Peszko (nr 21) wiosnę spędził na karnym wypożyczeniu do Wisły Kraków. Po powrocie jest jednym z czołowych piłkarzy Lechii Gdańsk.

- W ekstraklasie zostało mi do rozegrania co najwyżej kilkadziesiąt meczów. Mam 34 lata i muszę cieszyć się z tego, co mam. Wiedziałem, że albo wracam na poważnie pomóc Lechii albo daję sobie spokój - mówi Sławomir Peszko. Skrzydłowy po wiosennym wypożyczeniu do Wisły Kraków, tej jesieni jest jednym z liderów biało-zielonych. Przeszedł mentalną przemianę, choć jak sam podkreśla, wcale nie o 180 stopni. - Wystarczy mi historii pozaboiskowych, czerwonych kartek i dyskusji. Chciałem się wyciszyć, ale nie mogłem pozbyć się temperamentu i zawziętości, bo straciłbym wszystko - zdradza "Peszkin".

Sławomir Peszko przed sezonem: Nie będę robił głupot

Rafał Sumowski: Licząc pucharowy mecz z Gryfem Wejherowo, wygraliście pięć kolejnych spotkań. Seria bez porażki wynosi sześć meczów. Można już powiedzieć, że Lechia poczuła krew?

Sławomir Peszko: Lechia poczuła się pewna siebie. Przetrwaliśmy słabszy okres remisów z początku sezonu. Czuć tę siłę i chcemy iść za ciosem, kontynuować serię. Trzeba być jednak uważnym, bo licho nie śpi. W sobotę gramy z Zagłębiem Lubin i to będzie o wiele cięższy mecz niż ostatni na naszym stadionie, przeciwko Koronie Kielce. Będziemy jednak przygotowani. Pracujemy, a jak widać, praca oddaje.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 1:2 - relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

Co się zmieniło w Lechii w ostatnich tygodniach?

Ja na przykład zdobyłem jedną, drugą, trzecią bramkę i poczułem się pewnie. Jesteśmy dobrze przygotowani kondycyjnie, a wzmocnieni mentalnie możemy pokazać naprawdę dużo. Zobaczymy jak mocny mamy środek pola, gdzie ostatnio grają mniej tak dobrzy zawodnicy jak Rafał Wolski czy Patryk Lipski. Przyjdzie jednak moment, że i oni zagrają więcej. Ta konkurencja powoduje, że jakość w drużynie jest naprawdę duża.

Wygrane z Gryfem Wejherowo w Pucharze Polski i z Legią Warszawa pokazały, że potraficie się podnieść przy niekorzystnym wyniku. Takie mecze chyba szczególnie budują zespół?

Szczególnie spotkanie w Wejherowie, gdzie mnie nie było i zagraliśmy w zmienionym składzie. Wiadomo było, że chłopaki będą prowadzić grę, a Gryf rzuci się w euforii. Odbiliśmy wynik 0:2 a pierwsze przeprawy w pucharach nie są łatwe. W Warszawie wyszliśmy z 0:1. Wiele zespołów traci siłę i energię, ale my nie. Wiedzieliśmy, że gramy dobrze. Straciliśmy bramkę po stałym fragmencie, ale ok. Mieliśmy plan aby trzymać się przy piłce i mieć kontrolę. Nie pękliśmy.

Błażej Augustyn: Reprezentacja Polski? A czemu nie? - ankieta

Notuje pan znakomitą rundę. 3 gole w trzech kolejnych meczach i duży wpływ na grę Lechii. Trudno wyobrazić sobie lepszy powrót z wypożyczenia. Przyćmił pan na skrzydle Lukasa Haraslina.

Lukas jeszcze da nam dużo radości i strzeli sporo bramek. Jeśli o mnie chodzi, jestem po prostu dobrze przygotowany. Jeśli jestem zdrowy, mogę wiele dać Lechii. Tak ma wyglądać ten powrót, bo już nie chodzą mi po głowie żadne wyjazdy. Nie zostało mi w ekstraklasie 200 meczów do rozegrania, a co najwyżej kilkadziesiąt. Mam 34 lata i muszę cieszyć się z tego co mam.

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Nie robiąc z pana dziadka, 34 lata to zaawansowany wiek dla skrzydłowego, który bazuje w dużej mierze na szybkości. W czym tkwi sekret takiej dyspozycji?

Czuję się dobrze i świeżo, cały czas chodzę rozbawiony. Z drugiej strony chciałem się też wyciszyć, mniej mówić, a więcej robić. Nie mogłem jednak zabrać tego wszystkiego, co mnie cechowało. Nie mogłem pozbyć się temperamentu na boisku i zawziętości, bo straciłbym wszystko. W Lechii przyjęto mnie po powrocie bardzo dobrze, czuję się tu świetnie i nie pozostaje nic, tylko dobrze grać. Wiedziałem, że albo wracam do gry na poważnie pomóc tej drużynie albo daję sobie spokój. Wybrałem pierwszą opcję.

Michał Nalepa po operacji nosa. Obrońca Lechii Gdańsk zagra w masce

W żadnym z meczów w tym sezonie nie zagrał pan pełnych 90 minut. Na ile wynika to z tego, że trener Piotr Stokowiec stara się umiejętnie korzystać z pana zasobów, a na ile z tego, że wciąż obawia się czy w tym zaangażowaniu nie poniosą pana emocje i nie będzie kolejnej kartki?

Tak było w Poznaniu z Lechem, gdzie trener ściągnął mnie kilka minut po żółtej kartce. Rzeczywiście adrenalina wzrastała i ta zmiana była potrzebna. Jakość i konkurencja na skrzydłach jest w Lechii taka, że wolę zagrać 70 minut i widzieć, że za mnie na 20 wejdzie ktoś kto zagra równie dobrze albo zrobi jeszcze więcej niż ja. To jest dobre, a przyjdzie jeszcze pewnie mecz, w którym zagram pełne 90 minut.

Czy wie pan jaka była jedna z najczęściej powtarzanych opinii po tym jak Jose Kante kopnął Michała Nalepę i złamał mu nos?

Tak, słyszałem że zaraz byłbym zwyzywany od brutali, został zawieszony i wywołał kolejny skandal, a Kante dostał tylko żółtą kartkę. Chyba tak trochę jest, ale pomijając mnie, ta żółta kartka to zdecydowanie za mało. Michałowi wyrządzono krzywdę. Mnie zawieszano, gdy faktycznie nie zrobiłem przeciwnikowi żadnej krzywdy. Jestem teraz uważny na boisku, ale jak przyjdzie moment, w którym będę musiał zdecydowanie przerwać akcję rywali, bo będzie zagrożenie utratą bramki, nie zawaham się przed faulem.

Filip Mladenović pauzuje. Lechia Gdańsk najczęściej karana przez sędziów

Czuje pan, że te skandale już są za panem? Ostatnio pisze się o panu już przede wszystkim ze względu na dobrą grę.

Tak, odczuwam to zdecydowanie i chcę to utrzymać. Chcę pokazać kibicom i samemu sobie, że jestem potrzebny Lechii. Wystarczy mi historii pozaboiskowych, czerwonych kartek i dyskusji.

Długo pracował pan nad tą zmianą?

Nie, po prostu powiedziałem sobie, że wracam bez buńczucznych deklaracji, ale z pewnością siebie i jakością. Innej drogi dla mnie nie było, bo jaka - rzucić wszystko i siedzieć w domu? Wyjechać do Azerbejdżanu? Na to już za późno.

Sobotni mecz z Zagłębiem będzie ostatnim przed przerwą reprezentacyjną. Może uda się spędzić ją na pozycji lidera?

Jeśli nie wygramy tego meczu, to zwycięstwo w Warszawie nie będzie tak cieszyło. Chcemy przedłużyć serię, to bardzo ważny mecz. Filip Mladenović pauzuje, ale wierzę, że Michał Nalepa zagra w masce. Apeluję do kibiców, aby wspierali nas mocno na takich spotkaniach, a nie czekali do meczów w grupie mistrzowskiej. Chcemy rozpocząć przerwę na kadrę jak najwyżej w tabeli, a potem wiadomo, szykować się do derbów z Arką Gdynia.