Knop sięgnęła po Bursztynowy Floret

24 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Magdalena Knop po raz trzeci w karierze wygrała zawody Pucharu Polski i została liderką klasyfikacji generalnej tej rywalizacji w tegorocznej edycji. Magdalena Knop po raz trzeci w karierze wygrała zawody Pucharu Polski i została liderką klasyfikacji generalnej tej rywalizacji w tegorocznej edycji.

Gdańskie florecistki zdominowały turniej o Bursztynowy Floret, w którym zaprezentowało się 61 zawodniczek. W szerokim finale przedstawicielki Sietom AZS AWFiS zajęły sześć z ośmiu miejsc, a podium obsadziły w komplecie. Po raz trzeci w karierze zawody z cyklu Pucharu Polski wygrała Magdalena Knop. W pojedynku o pierwszą lokatę, który odbył się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, 32-latka pokonała Martę Łyczbińską 15:11.

Longin Szmit, fechtmistrz reprezentacji Polski zapowiedział odmłodzenie składu drużyny, ale rutynowane zawodniczki nie chcą oddać pola. Nadzieją dla nich jest przepis, że dwie najwyżej klasyfikowane florecistki z krajowej listy automatycznie kwalifikują się na mistrzostwa świata. Punkty można zdobywać w zawodach Pucharu Świata, ale również w pucharowych turniejach w Polsce. Ranking ma charakter kroczący, czyli zdobywane właśnie punkty zastępują te, które zostały uzyskane przed rokiem.

W Gdańsku florecistki otrzymały czwartą szansę w tym roku na poprawienie swojego dorobku. Doszło to swoistego starcia dwóch generacji zawodniczek. Przed atakiem młodzieży udało się otrzeć tylko trzem starszym florecistkom.

- Siostry Łyczbińskie w skali do 10 punktów zasłużyły na ósemkę. Zwłaszcza Hania, która pokazała, że ma zadatki na zawodniczkę kończącą mecze. W spotkaniu z Ukrainą weszła na planszę przy sześciu punktach straty i zadała siedem trafień z rzędu! - tak to debiucie odmłodzonej drużyny w Budapeszcie mówił fechtmistrz Szmit (czytaj więcej).

23-letnie zawodniczki Sietom AZS AWFiS przed własną publicznością starały się udowodnić, że czwarte miejsce w reprezentacyjnym teamie, wywalczone w zawodach Pucharu Świata nie było dziełem przypadku.

W ćwierćfinałach siostry bliźniaczki zgodnie pokonały olimpijki z Londynu: Karolinę ChlewińskąMartynę Synoradzką. Jednak turniejowa drabinka tak się ułożyła, że w półfinale musiały stanąć naprzeciw siebie. Marta pokonała Hannę 15:10.

Z drugiej strony rozstawienia zapędy młodzieży powstrzymały florecistki, które w reprezentacyjnych zespołach zawody Pucharu Świata wygrywały jeszcze przed igrzyskami w Pekinie. W ćwierćfinale Anna Rybicka odprawiła kolejną nową kadrowiczkę, Martynę Jelińską, a Magdalena Knop wygrała z najmłodszą w najlepszej "8" w tych zawodach, 19-letnią Natalią Gołębiowską.

Już wówczas było wiadomo, że Bursztynowy Floret, trofeum, o które zawodniczki rywalizują z przerwami od 1992 roku, po trzech sezonach przerwy zostanie w Gdańsku, gdyż w półfinale były wyłącznie gdańszczanki. Zadanie ułatwiła im Małgorzata Wojtkowiak, gdyż triumfatorka dwóch ostatnich edycji nie stanęła na starcie z powodu kontuzji.

Na planszy rozłożonej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie odbyły się trzy najważniejsze pojedynki turnieju, zaprezentowały się wyłącznie przedstawicielki Sietom AZS AWFiS.

Rybicka ma w kolekcji m.in. tytuł wicemistrzyni olimpijskiej i mistrzyni świata, w przeszłości trzykrotnie zdobywała Bursztynowy Floret (1996, 1998, 2006), ale w półfinale nie dała rady młodszej o pięć lat koleżance klubowej.

Knop wygrała w półfinale z popularną "Rybą" 15:8, a w finale tylko nieco trudniejszą przeprawę miała z M.Łyczbińską, wygrywając 15:9. dla Magdy to trzecie zwycięstwo w historii zawodów Pucharu Polski. Poprzednio najlepsza w tej rangi zawodach była pod koniec marca ubiegłego roku, gdy również w Gdańsku, tyle że w... Galerii Bałtyckiego zdobyła Trójząb Neptuna (przeczytaj relację z tamtych zawodów).

Wyniki XVIII Turnieju "Bursztynowy Floret"
Ćwierćfinały:
Magdalena Knop - Natalia Gołębiowska 15:5
Marta Łyczbińska - Karolina Chlewińska 9:8
Anna Rybicka (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) 15:11

Kolejność:
1. Knop, 2. M. Łyczbińska, 3. Rybicka i H. Łyczbińska, 5. Jelińska, 6. Chlewińska, 7. Synoradzka , 8. Gołębiowska
Miejsca pozostałych gdańszczanek w "16":
10. Emilia Rygielska (Sietom), 11. Anna Szymczak (UKS Atena), 12. Monika Paliszewska, 13. Zuzanna Sobczak, 15. Katarzyna Gutowska (wszystkie Sietom)

Dzięki zwycięstwu w gdański turnieju Knop z dorobkiem 120 punktów objęła prowadzenie w punktacji generalnej Pucharu Polski, a kolejne miejsca zajmują siostry Łyczbińskie: Marta (108 puntów) i Hanna (106).

Natomiast niezbyt duże przetasowania nastąpiły na liście rankingowej, która będzie podstawą ustalania składu na mistrzostwa świata. Jeszcze do marca, gdy nie zostaną anulowane punkty z ubiegłego roku, przewodzić będzie na niej Sylwia Gruchała, która wówczas zdobyła aż 288 punktów. Zawodniczka AZS AWFiS Warszawa zawiesiła karierę z uwagi na urlop macierzyński (czytaj więcej).

W czołowej "16" rankingu jest aż dziesięć gdańszczanek. Najlepsza z nich - Chlewińska plasuje się obecnie na trzecim miejscu.

W marcu florecistki okazje do zdobywania punktów będą miały wyłącznie w zawodach Pucharu Świata (1.03 St-Petersbourg, 8.03 Tauberbischofsheim, 22.03 Turyn), a na krajowych planszach zaprezentują się ponownie 13 kwietnia w Poznaniu.

Czołówka listy klasyfikacyjnej w sezonie 2012/2013 i miejsca najlepszych florecistek z gdańskich klubów