Surowa lekcja od mistrzyń Polski

5 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Gdy w inauguracyjnym secie Gedania prowadziła na parkiecie mistrzyń Polski w Muszynie 13:11, nic nie zapowiadało aż tak wysokiej przegranej. Niestety, Bank BPS Fakro Muszynianka wykorzystał każdą słabość drużyny z Żukowa i grał tym bardziej swobodniej im dłużej trwał mecz. Gospodynie wygrały ostatecznie 3:0 (25:16, 25:14, 25:11).

BANK BPS: Śrutowska, Skowrońska zdobyła 10 punktów, Pykosz 6, Solipiwko 11, Witczak 17, Bednarek-Kasza 6, Zenik (libero) oraz Pycia 7, Mirek 1.

GEDANIA: Jeromin 1, Plebanek 7, Szymańska 4, Kurnikowska 7, Sachmacińska 9, Łozowska 7, Siwka (libero) oraz Pasznik, Lizińczyk, Rzepnikowska, Łysiak.

Nieprzebrane są zasoby mistrzyń Polski. Prezes i trener w jednej osobie, Bogdan Serwiński dał dziś odpocząć m.in. Izabeli Bełcik, Aleksandrze Jagieło, a Joanna Mirek i Sylwia Pycia weszły na boisko tylko w trzecim secie.

Mimo to gedanistki musiały mierzyć się niemal z... reprezentacją Polski. W Muszynie jest tak dobrze pod względem finansowym, że bez dużego błędu można stwierdzić, że tamtejsze rezerwowe zarabiają trzy razy więcej od najlepiej opłacanych siatkarek z Żukowa. I ta różnica musiała być zauważalna podczas spotkania.

Gospodynie, choć i innym od podstawowego ustawieniu, miały i tak na parkiecie aż cztery zawodniczki, które zdobyły brązowy medal na ostatnich mistrzostwach Europy (Mariola Zenik, Agnieszka Bednarek-Kasza, Dorta Pykosz, Anna Witczak).

- Na początku meczu było widać, że nasze dziewczyny chcą powalczyć. Jednak wystarczy, że zdarzy się im jeden czy drugi błąd, a się deprymują. Potem nie można ich przywrócić do równowagi, choć na przykład w Muszynie trzeba oddać drużynie, że starała się cały czas ofiarnie grać w obronie - ocenił Grzegorz Wróbel, trener Gedanii.

W pierwszym secie Gedania nawet prowadziła 3:2, a potem zaskoczyła faworytki po pierwszej przerwie technicznej, gdy wynik 6:8 zmieniła na 13:11 na swoją korzyść! Co ciekawe w tej odsłonie najskuteczniejszą w naszej drużynie była jej najmłodsza zawodniczka. 16-letnia Anna Łozowska zdobyła pięć punktów.

Niestety, do drugiej przerwy technicznej punktowała już tylko Muszyna, a i minuta przerwy nie wystarczyła gedanistkom na ochłonięcie. Po powrocie do gry znów traciły punkty hurtowo. Set uciekł po pięciu przegranych akcjach z rzędu, po których z 14:17 zrobiło się 14:22.

Druga partia rozpoczęła się od 2:6, ale znów Gedanii udało się nawiązać walkę, a nawet zdobyć kontaktowy punkt na 7:8. Nieźle gra wyglądała jeszcze przy 9:11. Potem zostały przegrane trzy punkty z rzędu, a całkowite załamanie nastąpiło po drugiej przerwie technicznej. Od wyniku 12:16 gedanistkom udało się skutecznie zakończyć jedynie dwie akcje.

- Niestety, czym dłużej trwa mecz, tym jest coraz więcej błędów własnych i wówczas trudno o równą grę z taką drużyną jak Muszyna - przyznaje trener Wróbel.

Na potwierdzenie tych słów wystarczy przywołać statystyki niewymuszonych błędów. W pierwszym secie sześć, w drugim - siedem, a w trzecim aż jedenaście. Tradycyjnie najwięcej kłopotów było w ataku (12 błędów, tylko 20 procent bardzo dobrego odbioru) i przyjęciu (7 błędów, 34 procent skuteczności).

Jaką ciekawostkę podajmy, że gedanistki częściej tego dnia atakowały. Wykonały bowiem 80 zbić wobec 77 mistrzyń, ale to rywalki zdobyły w tym elemencie o 14 punktów więcej (42:27)!

Trzeci set przypominał egzekucję. W Muszynie coraz swobodniej punktowały Witczak, uznana najlepszą siatkarką tego meczu, Marta Solipiwko i kapitan... Gedanii z poprzedniego sezonu, Elżbieta Skowrońska. Gedania zupełnie oddała pole od 3:6.

Szkoda, gdyż tym samym pod względem punktowym zanotowała najsłabszy występ w tym sezonie. W Muszynie zdobyła tylko 41 punktów, czyli o jeden mniej niż podczas inauguracji w Pile, gdzie kiepski występ składaliśmy na karb tremy przed grą w PlusLidze gruntownie przebudowanego latem zespołu.

Pozostałe wyniki 8. kolejki:
Aluprof Bielsko-Biała - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:0 (25:14, 25:16, 25:19); PTPS Piła - Impel Gwardia Wrocław 2:3 (25:27, 17:25, 25:13, 25:22, 11:15); GCB Centrostal Bydgoszcz - Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (25:20, 11:25, 24:26, 20:25); Organika Budowlani Łódź - Stal Mielec 2:3 (25:20, 20:25, 20:25, 25:23, 7:15).

Opinie (18)

• to było do przewidzenia (1)

ale co to ma znaczyć że na uwagi trenera kapitan żukowa reaguje lekceważącym machnieciem ręki !!