Szczęśliwe zwycięstwo w Elblągu

30 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
Patrycja Kulwińska (nr 77) rzuciła bramkę na wagę dwóch punktów w Elblągu. Patrycja Kulwińska (nr 77) rzuciła bramkę na wagę dwóch punktów w Elblągu.

Piłkarki ręczne Vistalu Łaczpolu nie zawiodły, choć ich zwycięstwo na wyjeździe nad Startem Elbląg było bardzo szczęśliwe. Podopieczne Jerzego Cieplińskiego przez cały drugą połowę goniły wynik, ale ostatecznie wygrały po bramce Patrycji Kulwińskiej oraz udanej obronie Patrycji Mikszto oraz zablokowaniu rzutu bezpośredniego przez gdyńską obronę 34:33 (17:19).

START:: Miecznikowska, Agnieszka Kordunowska - Stelina 3, Stradomska 7, Sądej 6, Szymańska 3, Grudka 4, Fedak-Pełka 3, Knoroz 3, Szklarczuk, Dolegała 3, Anita Kordunowska 1.

ŁĄCZPOL: Mikszto 1, Brzezińska - Sulżycka 4, Kulwińska 4, Koniuszaniec 5, Stachowska 3, Szwed 8, Głowińska 5, Kotowa, Głowińska, Lipska 1, Jędrzejczyk 2, Białek 1, Taczyńska.

Gdynianki rozpoczęły źle. Po trafieniach Katarzyny Stradomskiej i Hanny Sądej przegrywały 0:2, a po akcji Justyny Steliny było 1:3. Gdynianki do gry wróciły do akcjach kołowej. Patrycja Kulwińska, albo sama zdobywała bramki, ale po faulach na niej były rzutu karne, które przed przerwą na bramki zamieniała Monika Stachowska.

Po rzucie z siedmiu metrów Vistal Łączpol wyrównał na 3:3, ale wkrótce potem znów musiał odrabiać straty. Nie pomogła nawet bramka zdobyta przez całe boiska przez bramkarkę, która miniony sezon kończyła w Elblągu, Patrycję Mikszto na 5:6.

Vistal Łączpol przypuścił zdecydowany atak dopiero od 7:9. Do remisu doprowadziła Stachowska z karnego oraz Kulwińska, a pierwsze prowadzenie gdynianki zdobyły w 12. minucie po akcji Katarzyny Koniuszaniec na 11:10. Szkoda, że prawoskrzydłowa punktowała jedynie do przerw, kiedy to rzuciła pięć trafień.

M.in. dlatego korzystny wynik przyjezdne utrzymywały tylko do 14:13 w 17. minucie. Odwrót sytuacji na tablicy wynik tylko na moment opóźnił karny i dobitka obronione przez Dominiką Brzezińską.

Sądej i Monika Pełka-Fedak odzyskały prowadzenie dla gospodyń (15:14), a po akcjach w liczebnej przewadze Edyty Szymańskiej i Magdaleny Dolegało Start poprawił na 17:15.

Z dwubramkową różnicą elblążanki zakończyły też pierwszą połowę, a zaraz po zmianie stron ruszyły do kolejnych ataków. W 38. minucie, gdy kolejno na snajperską listę wpisywały się Stelina, Dolegało i jeszcze raz Stelina przewaga Startu osiągnęła rekordowe rozmiary - 24:20.

Wówczas okazało się jak w piłce ręcznej jedna akcja może odwrócić losy spotkania. Przy wspomniany rezultacie przechwytem, a następnie kontrą popisała się Karolina Szwed. Ten gol na tyle podniósł gdynianki, że nawet grę w osłabieniu wygrały 2:0. W najważniejszym momencie jak należy posyłać piłkę do siatki przypominała sobie Karolina Sulżycka. Właśnie po trafienie lewoskrzydłowej było 24:24.

Elblążanki zdobyły się na jeszcze jeden zryw. Po trafieniach: niedawnej podopiecznej trenera Cieplińskiego - Jewgieniji Knoroz oraz Szymańskiej i Stradomskiej gospodynie odskoczyły na 27:24. Trzy bramki przewagi miejscowych szczypiornistek utrzymywały się aż do 30:27 w 50. minucie.

Vistal Łączpol odwrócił losy spotkania po akcjach Karoliny Szwed, po których gdynianki osiągnęły przewagę 32:31. Miejscowe do walki poderwała eksgdańszczanka, Anita Kordunowska, która doprowadziła do wyrównania oraz Edyta Grudka trafiająca na 33:32 dla Startu.

Na 2,4 minuty przed końcem gry Jerzy Ciepliński poprosił o czas. Ustawiona została akcja na Sulżycką, a Karolina rzuciła 33. bramką. W odpowiedzi Grudce sędziowie odgwizdali faul w ataku!

W 59. minucie Kulwińska zdobyła bramkę na 34:33. Jak się później okazało było to trafienie na wagę dwóch punktów. Elblążanki miały jeszcze dwie okazje na remis, ale ich nie wykorzystały. Najpierw Mikszto obroniła próbę Pełki-Fedak, a po regulaminowym czasie rzut tej ostatniej zawodniczki odbił się o las rąk gdyńskiego muru defensywnego.

Pozostałe wyniki 17. kolejki:
Interferie Zagłębie Lubin - SPR Lublin 26:24 (13:8), KSS Kielce - KU AZS Politechnika Koszalińska 32:28 (15:16), Ruch Chorzów - Piotrcovia 22:30 (12:12), Zgoda Ruda Śląska - KPR Jelenia Góra 20:23 (14:12), SPR Olkusz - AZS AWF Wrocław 22:23 (10:10).
Awansem z 19. kolejki: Zgoda - SPR 23:38 (9:20).

Opinie (75) 3 zablokowane

• Super

zwłaszcza że Ruch i Zgoda przegrały swoje mecze.

• 21 5

• ale gra beznadzieja (3)

jurek za co ci placimy
    wez te niewiasty do galopu

• 9 14

• Czasami bywają słabsze mecze,

ale chyba wszystko w Łączpolu idzie w dobrym kierunku.

• 12 7

• przepraszam, kim żeś, że powiadasz "za co ci płacimy"???

• 9 6

• Dziewczyny zajechane, nie mialy sily biegac, w pierwszej polowie tylko kontry Koniuszaniec, w drugiej zadnej szybkiej akcji. Cala ta rosyjska zmienniczka nadaje sie do dupy !! A ten cieplak usilnie ja trzyma na boisku!! Brawo Szwed za 2 polowe!!

• 9 7

• czwarte miejsce coraz bliżej

ale co będzie dalej,nowe nabytki nic nie rzucają??????????

• 7 2

• a kiedy bywają lepsze mecze?bo chętnie zobaczę...

Ławka coraz dłuższa a taktyki zero!Dziewczyny!Może sobie same coś wymyślicie bo doktorek nie potrafi!

• 8 11

• Dziewczyny w czubie tabeli (2)

a Wy marudzicie????????? Niech w kazdej dyscyplinie Trójmiasto ma tak mocną drużyne to bedzie OK.

• 17 6

• (1)

w piłce nożnej już mamy Lechie , a ta zakała z gdyni niech się uczy od najlepszych

• 2 1

• Hahah co macie ? chyba olimpie i na pewno nie na przodzie , kupcie kolejne mecze w ktorych bedziecie gospodarzami to bedzie u was git

• 0 1

• Jakie derby Pomorza ?! (4)

A od kiedy to Elbląg leży na Pomorzu???
    Ani w województwie pomorskim, ani na Pomorzu (geograficznym), tylko na Wysoczyźnie Elbląskiej, która jest częścią Pobrzeża Gdańskeigo ale nie Pomorza. Pomorze na wschodzie kończy się na Wiśle.

Rozumiem derby Pomorza jako mecze ze Słupią albo Gdańskim AZSem, ale nie ze Startem Elbląg...

• 7 4

• Elbląg leży na Warmii ,więc zgadzam się z Tobą w 100% (3)

Geografia leży i kwiczy..

• 1 4

• palanty jestescie (2)

Elblag lezy na POMORZU GDANSKIM!!!!!

• 0 0

• (1)

"Pomorze obejmuje znaczny obszar w północnej części Rzeczypospolitej i Niemiec. Obejmuje Pomorze Przednie, Rugię, Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pomorze Gdańskie, Kaszuby i Pojezierze Pomorskie. Granice regionu opierają się na Reknicy (na zachodzie) i na linii Warty, Noteci, Wisły i Drwęcy na południu i południowym wschodzie."

Nie nazywaj ludzi palantami, jeżeli sam nie masz pojęcia o czym piszesz. Pomorze sięga do Wisły a POMORZE GDAŃSKIE się do niego zalicza i poza "królowa polskich rzek" nie wychodzi.

• 0 0

• A Elbląg na Pomorzu Gdańskim niestety nie leży

• 1 0

• Derby były zawsze między Elblągiem a Gdańskiem !!! (2)

Bo jeszcze do niedawna Elbląg leżał w Województwie Gdańskim i niedługo cieszył się samodzielnym Województwem Elbląskim i tradycyjnie potyczki między Gdańskiem a Elblągiem są derbami a teraz tą nazwę stosuję się do meczy między Gdynią a Elblągiem .Przypomnę tylko że w czasie nowego podziału terytorium Polski na 16 województw Elbląg został wbrew woli mieszkańców wcielony do Województwa Warmińsko Mazurskiego. Do dzisiaj część mieszkańców Elbląga z tą decyzją nie może się pogodzić gdyż więzi jakie łączą Trójmiasto z Elblągiem są bardzo mocne . Tyle o nazewnictwie a teraz co do meczu . Myślę że Start ma już za sobą konflikt pomiędzy drużyną a Trenerem Drużkowskim, notabene wywołany przez samych kibiców i stąd tak dobry mecz udało się rozegrać Startowi. Co do zawodniczek Startu , to one pokazały klasę pomimo że włodarze miasta a konkretnie rada miasta obcięła w ramach oszczędności dotację dla klubu. Taka wiadomość może podciąć skrzydła ale dziewczyny się nie poddały i wielkie brawa za ambicję pomimo rzucanych pod nogi kłód . I cała sztuka polega na tym że pomimo nie porywającego poziomu jaki zaprezentowały w Elblągu zawodniczki VŁ punkty zainkasowały w komplecie !!!

• 6 6

• Zgadzam się z tobą Zgredzie, tak jak mówisz, kiedyś Elbląg leżał w województwie gdańskim i wtedy można było mówić prawidłowo o derbach województwa gdańskiego (derby = mecz pomiędzy drużynami z jednego miasta lub regionu), ale nie leżał nigdy na Pomorzu. Wiadomo, że (nie wiem dokładnie) 80-100 km pomiędzy miejscowościami to niewiele i może tym autorzy artykułu się sugerowali. I nie chce tu "atakować" nikogo z klubów, ani dziewczyn Startu, ani VŁ (obie drużyny przeszły w tym sezonie sporo), ani kadry trenerskiej, tylko zwrócić uwagę redaktorom serwisu na przyszłość by nie popełniali takich błędów. Wiadomo, każdy może się pomylić, ale bedzie się można pośmiać jak kiedyś napiszą o derbach pomiędzy np. Kotwicą Kołobrzeg, a Wigrami Suwałki ;) (absurdalny przykład xP)

• 3 1

• oczywiście że tak !

zgrabnie to ująłeś Zgredzie.Elbląg to część Pomorza i żadne sztuczne podziały administracyjne tego nie zmienią.od zawsze gdańsko-elbląskie pojedynki w piłce ręcznej nazywane były derbami i nikt nie protestował.Teraz,w wyniku chorej reformy usiłuje się zrobić z nas warmiaków.nigdy!a co do meczu,gratulacje, choć my też zagraliśmy nie najgorsze zawody, a trzeba pamiętać że start wciąż gra bez swojej liderki Lisowskiej, czy bardzo dobrej(co sami wiecie najlepiej)Wasak.