Wiadomości

Lechia Gdańsk stawia w bramce na Olivera Zelenikę. Jarosław Bako: Nie jestem katem

Lechia Gdańsk

Jarosław Bako (z prawej) stanowi zgrany zespół z trenerem Piotrem Stokowcem. Lechia to czwarty klub, w którym współpracują. Szkoleniowiec bramkarzy szykuje teraz Olivera Zelenikę (z lewej) na poniedziałkowy mecz z Cracovią, w którym zastąpi on pauzującego Dusana Kuciaka.
Jarosław Bako (z prawej) stanowi zgrany zespół z trenerem Piotrem Stokowcem. Lechia to czwarty klub, w którym współpracują. Szkoleniowiec bramkarzy szykuje teraz Olivera Zelenikę (z lewej) na poniedziałkowy mecz z Cracovią, w którym zastąpi on pauzującego Dusana Kuciaka. fot. W.Figurski/058sport.pl

- Nie będę opowiadał, że chłopak wybroni nam mecz, ale przecież tak się może zdarzyć. Każdy ma swoje szanse i kreuje swój własny los. Ja jestem tu po to, aby pomóc - mówi Jarosław Bako, trener bramkarzy Lechii Gdańsk, który na poniedziałkowy mecz z Cracovią między słupki wyśle Olivera Zelenikę, gdyż Dusan Kuciak pauzować będzie za kartki. Szkoleniowiec nie zamierza jednak temperować charakteru Słowaka. Przyznał nam także, że określanie go mianem "kat", gdy ćwiczył piłkarzy w słynnym "Klubie Kokosa" w Polonii Warszawa, nie ma nic z prawdą, a do biało-zielonych ma sentyment już od ponad 30 lat.OLIVER ZELENIKA: JESTEM W FORMIE. PRZECZYTAJ WYWIAD Z BRAMKARZEM LECHII

Rafał Sumowski: Pracuje pan z bramkarzami Lechii od lutego, gdy klub zatrudnił pana jako członka sztabu trenera Piotra Stokowca. Jak układa się ta współpraca?

Jarosław Bako: Pracowałem z wieloma bramkarzami, także z reprezentantami krajów. Nigdy nie miałem problemów. Ja nie jestem jakoś wybitnie komunikatywnym człowiekiem, ale w mojej pracy nie zdarzały się nigdy historie, aby rodziły się między nami jakieś konflikty. Natomiast stricte sportowo? Dusan Kuciak to uznana firma. Oliver Zelenika to chłopak, którego w meczu widziałem tylko raz w sparingu z Kotwicą Kołobrzeg.

Będzie pan miał okazję w poniedziałkowym meczu przeciwko Cracovii, bo Dusan pauzuje ze względu na czwartą żółtą kartkę.

Dokładnie. Trudno coś wyrokować po treningach. Nie będę opowiadał, że chłopak wybroni nam mecz, ale przecież tak się może zdarzyć. Każdy ma swoje szanse i kreuje swój własny los. Ja jestem tu po to, aby pomóc mu tę szansę wykorzystać. Oli to zawodnik, który zasługuje na to, bo pracował na to przez długi czas.

LECHIA PŁACI WYSOKĄ CENĘ ZA DERBY. SPRAWDŹ, KTÓRZY PIŁKARZE PAUZUJĄ ZA KARTKI

Oliver Zelenika

Oliver Zelenika

Dane:

ur.:
1993-05-14
wzrost.:
191
waga.:
80

więcej »Kuciak łapie kartki nie za faule, a ze względu na dyskusje z sędziami. Rozmawialiście z nim o tym?

To jest charakter zawodnika. Trudno zmienić piłkarza z takim doświadczeniem. Dusan stara się panować nad tym, ale jest mu ciężko, tym bardziej, że jest kapitanem. Ja nie będę próbował zmieniać charakteru dorosłego, ukształtowanego faceta. Takie zachowania to jest coś, nad czym musi pracować sam.

Pozycja bramkarza jest obecnie odpowiednio doceniana? Zanim na dobre między słupkami w Gdańsku stanął Kuciak, długo brakowało stabilizacji na tej pozycji. Taki bezwzględny numer jeden w bramce jest potrzebny czy to tylko mit?

Będąc młodym zawodnikiem wchodzi się do drużyny i zaczyna się karierę. Wtedy pewna stabilizacja jest ważna. Niemniej po pewnym czasie doświadczony piłkarz musi stawiać sobie wyższe cele. Co pewien czas trzeba zmienić klub, aby zyskać nowe bodźce i doświadczenia. Nawet w Barcelonie są roszady. Życie nie znosi stagnacji i każdy szuka nowych wyzwań. Bramkarz nie różni się w tym zakresie od zawodników z pola. Wydaje mi się, że piłkarz, który spędza zbyt dużo czasu w jednym klubie, sporo traci.

SPRAWDŹ, JAKIE AMBITNE CELE STAWIA SOBIE I LECHII PATRYK LIPSKI

Na ławce w meczu z Cracovią zasiądzie trzeci bramkarz 17-letni Maciej Woźniak. Ile da mu sama obecność na meczu razem z drużyną?

Wczoraj oglądałem go w meczu Centralnej Ligi Juniorów przeciwko Śląskowi we Wrocławiu. Zremisowaliśmy 1:1, a Maciej zrobił na mnie duże wrażenie. Widać, że chce i się rozwija. Jeśli komuś naprawdę zależy, wszystko można osiągnąć. Chłopak na pewno ma "papiery" na grę.

Po wygranych meczach z Arką mocno podbudowaliście morale zespołu do walki o utrzymanie w ekstraklasie?

Mamy jeszcze sześć spotkań, czyli osiemnaście punktów do zdobycia. Powiedzmy sobie szczerze, Lechia przeżyła traumę, bo jak inaczej nazwać sytuację, gdy zespołowi brakuje jednego gola do mistrzostwa Polski, a w kolejnym sezonie walczy o ligowy byt? Te wygrane derby były nam bardzo potrzebne. Widmo spadku zajrzało nam głęboko w oczy i cały czas musimy walczyć o jak największą pulę, w każdym kolejnym meczu. Nie wyobrażam sobie, aby Gdańsk został bez ekstraklasy. Wierzę, że utrzymamy Lechię, a w kolejnym sezonie będziemy się rozwijać i taki sezon się nie powtórzy. Chciałbym, aby mnie i trenera Stokowca wspominano tak jak w Zagłębiu Lubin, gdzie przez trzy i pół roku wykonaliśmy kawał naprawdę dobrej pracy.

Wiem, że do gdańskiego mógł pan trafić w... 1982 roku jako młody bramkarz. ŁKS Łódź sprzątnął jednak pana biało-zielonym z przed nosa. Jak blisko było do tego, aby grał pan w Gdańsku?

Grałem wówczas w Stomilu Olsztyn i reprezentacji Polski juniorów. Gdańsk mi się bardzo podobał, a w Trójmieście miałem bardzo dużo kolegów. Dostałem propozycję od Lechii i byłem już po wstępnych rozmowach. Biało-zieloni grali jednak w ówczesnej III lidze, a po mnie zgłosił się nagle ekstraklasowy ŁKS. Nie mogę powiedzieć, że żałuję tego wyboru, bo zaraz po podpisaniu kontraktu jako 18-latek zaliczyłem debiut. Nie wiem jakby moja kariera potoczyła się, gdybym wybrał Gdańsk, ale tego już się nie dowiemy. Na tamten moment trudno było odrzucić propozycję z ekstraklasy. Muszę jednak przyznać, że przez całą tą historię mam duży sentyment do Gdańska.

DANIEL ŁUKASIK: WRACAMY NA WŁAŚCIWE TORY. PRZECZYTAJ WYWIAD Z POMOCNIKIEM LECHII

Po występach w ŁKS, Legii i Zagłębiu, na początku lat 90 przeniósł się pan do Turcji. Z Besiktasem Stambuł zdobył pan mistrzostwo kraju. Jak wspomina pan te czasy? Decyzja o wyjeździe była trudna czy wręcz przeciwnie?

Na pewno nie bałem się tego wyjazdu. Nie wiedziałem jaki to jest kraj, bo nigdy tam wcześniej nie byłem, ale jako bramkarz z występami dla reprezentacji Polski na koncie, byłem przygotowany. Nie wiedziałam nic o tamtejsze mentalności, ale to co zobaczyłem, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Piłka nożna to w Turcji druga religia. Jeżeli klub gra dobrze, a zawodnik się wyróżnia, jest dla kibiców symbolem kultu. Miałem przyjemność zdobyć z Besiktasem mistrzostwo kraju i to nie odnosząc żadnej porażki. Każdemu piłkarzowi życzę takich przeżyć, jakich ja tam doświadczyłem.

Ma pan jeszcze kontakt z kimś z Turcji?

Trudno żeby z kimś się zdzwaniać, ale Turcja to częsty kierunek, które polskie kluby obierają na obozy przygotowawcze. Ludzie mnie tam jeszcze pamiętają, zawsze spotkam kogoś, z kim wspominamy dawne czasy. Taka rozpoznawalność po latach, takie gesty to coś bardzo miłego. Jest co wspominać, bo to są naprawdę dobre wspomnienia.

STRZELCY GOLI W DERBACH: LECHIA MOŻE GRAĆ JESZCZE LEPIEJ. PRZECZYTAJ, CO JESZCZE MÓWIĄ F.PAIXAO I VITORIACo wspomina pan najlepiej?

To co przyszło mi na myśl po ostatnich derbach Lechii z Arką, gdy z Gdyni przyjechaliśmy na Traugutta. Kiedy zobaczyłem rozśpiewanych kibiców z racami, poczułem się jak w Turcji. Tam po zdobyciu mistrzostwa Turcji przez cztery godziny nie mogliśmy przejechać autokarem ze stadionu na obiekt treningowy. Ludzie wylegli na ulice, wiwatowali... coś nieprawdopodobnego. Tego się nigdy nie zapomni.

Z Turcji przeniósł się pan do Izraela, do Hapoelu. Było inaczej?

W Turcji byłem dwa lata, w Izraelu cztery, więc poznałem go lepiej. To spokojny kraj. Społeczeństwo jest mniej spontaniczne, zapatrzone w Stany Zjednoczone. Było inaczej, ale równie miło.

Czy uważa pan, że dla ludzi, którzy nigdy nie byli w Turcji czy Izrealu, obraz tych krajów jest mocno spaczony przez różne przekazy?

Myślę, że tak. U nas nadal funkcjonuje myślenie, że południowcy to trochę inna kategoria ludzi. Owszem, zdarzają się jeszcze wsie, gdzie być może nie widzieli nawet samolotu, ale wciąż Turcja czy Izrael to kraje na bardzo wysokim poziomie kultury i nie można ich postrzegać w taki sposób.

LECHIA O POŁOWĘ OBNIŻYŁA CENY BILETÓW NORMALNYCH. SPRAWDŹ, ILE ZAPŁACISZ ZA WEJŚCIE NA TRZY OSTATNIE MECZE SEZONU W GDAŃSKU

To obycie z innymi kulturami pomaga panu dzisiaj w pracy?

Może i tak, bo z każdego meczu czy mikrocyklu treningowego zawsze coś wyciągałem i czego się uczyłem. W tamtych latach kluby tureckie miały już swoje ośrodki treningowe z hotelami, restauracjami i tak dalej. W Polsce mogliśmy wtedy o tym tylko pomarzyć. To pokazuje, jak oni byli wtedy do przodu. Miałem szczęście poznać to zanim te realia zaczęły gościć w naszym kraju.

Lechia to dla pana czwarty klub, w którym pracuje pan razem z trenerem Piotrem Stokowcem po Polonii, Jagielonii i Zagłębiu. Od razu pojawiła się między wami trenerska chemia?

Myślę, że tak, bo dostaliśmy dobrą szkołę w Polonii Warszawa. To nas jakoś zjednoczyło. W trudnych warunkach poznaliśmy się na tyle dobrze, że wiemy, iż możemy na siebie liczyć. Tak to się ciągnie do dziś i oby jak najdłużej.

Wspomniał pan o Polonii, którą rządził wówczas prezes Józef Wojciechowski. Rzeczywiście było tak śmieszno-straszno jak wówczas pisano?

Nic dodać, nic ująć. Tak było, jak było opisywane w prasie.

PRZECZYTAJ CO O "KLUBIE KOKOSA" MÓWIŁ DANIEL KOKOSIŃSKI

Historia o "klubie Kokosa" to już klasyk polskiej piłki. Prezes Wojciechowski zsyłał tam piłkarzy, którzy nie chcieli rozwiązać umów za porozumieniem stron. Pierwszy był Daniel Kokosiński. Zawodników wysyłano na indywidualne, ciężkie treningi o bardzo niewygodnych porach, co miało nakłonić ich do rezygnacji. Prowadzenie zajęć zlecono panu...

Wykonywałem swoją pracę. Nie robiłem tego z uśmiechem na ustach, ale z perspektywy czasu odbieram tą sytuację trochę inaczej. Człowiek jest wkurzony, jeżeli każą mu robić to, do czego nie jest przyzwyczajony albo nie w tych godzinach, do których przywykł. Po upływie jakiegoś czasu człowiek widzi, że nawet z rzeczy, które były złe, można wyciągnąć jakieś korzyści. Owszem, biegaliśmy, było mało zajęć z piłkami, ale ci zawodnicy, którzy odeszli z tej Polonii byli później fizycznie bardzo dobrze przygotowani i korzystali na tym. Nie można tego oceniać zero-jedynkowo. Medal ma dwie strony. Każdy się burzy, gdy każą mu siedzieć cały dzień w klubie. Nie ja to wymyśliłem, ale zapewniam, że nie zrobiłem tym chłopakom krzywdy. Widujemy się czasem z chłopakami i nikt nie ma do mnie pretensji. Temat "klubu Kokosa" raczej pomijamy.

Podobno wtedy mówiono o panu "Kat"?

Ktoś wymyślił tak w mediach dla żartu i później to krążyło. Zupełnie nie wiem po co. W żadnym wypadku nie czułem się "katem". Nikt nie skończył przez to kariery. Co by nie mówić o tamtych czasach, myślę że wszyscy wyciągnęliśmy z nich cenne doświadczenia.

SYMULACJA WYNIKÓW W GRUPIE SPADKOWEJ. NA KTÓRYM MIEJSCU SKOŃCZY LECHIA?

Typowanie wyników

mecz ligowy
23.04.2018 godz.18:00
wartość: 3 punkty

Jak typowano

1

70%

331 typowań

x

14%

68 typowań

2

16%

76 typowańTabela po 31 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 31 15 10 6 49:24 55
2 Jagiellonia Białystok 31 16 6 9 46:38 54
3 Legia Warszawa 31 17 3 11 43:32 54
4 Wisła Płock 31 15 5 11 44:37 50
5 Górnik Zabrze 31 13 11 7 58:47 50
6 Korona Kielce 31 12 12 7 45:37 48
7 Zagłębie Lubin 31 11 13 7 40:33 46
8 Wisła Kraków 31 12 9 10 43:38 45
9 Cracovia 31 11 9 11 42:41 42
10 ARKA GDYNIA 31 10 10 11 39:34 40
11 Śląsk Wrocław 31 8 10 13 36:48 34
12 Pogoń Szczecin 31 9 7 15 36:48 34
13 LECHIA GDAŃSK 31 8 10 13 41:52 33
14 Piast Gliwice 31 6 12 13 29:40 30
15 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 31 7 8 16 32:54 29
16 Sandecja Nowy Sącz 31 4 13 14 27:47 25

* Lechia Gdańsk została 14.12.2017 roku pozbawiona jednego punktu za naruszenie przepisów Podręcznika Licencyjnego dotyczące kryterium F.09 mówiącego o braku przeterminowanych zobowiązań

*Po 30 kolejce nastąpi podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych) z zaliczeniem wszystkich, dotychczasowych punktów. Drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.

Tabela wprowadzona: 2018-04-16

aktualna tabela »

Wyniki 31 kolejki:

 • grupa o miejsca 9-16
 • ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 1:2 (1:2)
 • Cracovia - Piast Gliwice 2:1 (1:0)
 • Pogoń Szczecin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:0 (0:0)
 • Śląsk Wrocław - Sandecja Nowy Sącz 1:0 (1:0)
 • grupa o miejsce 1-8
 • Lech Poznań - Korona Kielce 0:1 (0:1)
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:2 (0:0)
 • Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
 • Wisła Płock - Wisła Kraków 2:2 (1:2)

Opinie (41) 10 zablokowanych

 • (1)

  Niee no zachowajmy proporcje... Tureckie derby to można na YT obejrzeć. Dobrze,że u nas nie jest tak żywiołowo.

  • 7 21

  • Lechia - za dużo wywiadów, za mało czynów a sukcesów nigdy nie było i nie ma

   • 4 10

 • w Besiktasie był też prezes o podobnych "umiejętnościach" ? to by było ciekawe pytanie ;-)

  • 14 6

 • Lechia do boju ! (2)

  • 28 24

  • Lechia jest taką wielką drużyną jak i Nieciecza - zero sukcesów

   • 2 12

  • idź dziewczynko

   do adamowicza po wypłatę.

   • 1 6

 • Zostal na dłużej u rodziców w Koszalinie . Spotkania z kolegami z osiedla na nasz koszt

  • 15 11

 • Nie ma miejsca na piórka...

  ...bufonady ciąg dalszy!

  • 13 10

 • No kibice są ale piłki nie ma

  • 13 4

 • (3)

  Ja sądzę, że Lechia jest bardziej jak Bayer Leverkusen. Napiszcie dlaczego.

  • 7 4

  • na dzień dzisiejszy Lechia jest jak świnka morska: ani to świnka, ani morska

   • 10 4

  • Żartowałem, nie wiem dlaczego Lechia miałaby być podobna do Beyeru ;)

   • 3 5

  • Bo przed meczem Alka Seltzer biorą grajkowie a po kibice.

   • 0 0

 • Wielka Lechia

  Fascynująca opowieść.
  A może by tak powalczyć o utrzymanie ekstraklasy na pięknym stadionie w Letnicy
  i skończyć z tym gloryfikowaniem sukcesu w jednym meczu ,
  skończyć z autolansowaniem ?

  • 25 11

 • Józef, ale Cię poniosło !

  • 7 6

 • :)

  Arka jak Arsenal

  • 10 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

30.11 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Lech Poznań LIVE!
05.12 (sob) godz.20:00 Legia Warszawa typuj LECHIA Gdańsk
14.12 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Wisła Płock
19.12 (sob) Cracovia LECHIA Gdańsk
23.11 (pon) godz.18:00 Piast Gliwice 2:0 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
20.11 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 3:2 bez publiczności Śląsk Wrocław LIVE!
17.11 (wt) godz.17:40 Olimpia Grudziądz 0:1 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
28.10 (śr) godz.18:00 Wisła Kraków 1:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
23.10 (pt) godz.20:30 KGHM Zagłębie Lubin 1:1 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
19.10 (pon) godz.20:30 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Pogoń Szczecin LIVE!

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 10 7 1 2 15:9 22
2 Raków Częstochowa 10 6 3 1 23:12 21
3 Górnik Zabrze 10 5 2 3 15:10 17
4 LECHIA GDAŃSK 10 5 1 4 17:15 16
5 Pogoń Szczecin 8 4 3 1 10:5 15
6 Zagłębie Lubin 10 4 3 3 13:11 15
7 Śląsk Wrocław 10 4 2 4 15:12 14
8 Jagiellonia Białystok 10 4 2 4 14:15 14
9 Warta Poznań 10 4 1 5 8:10 13
10 Lech Poznań 9 2 4 3 17:16 10
11 Wisła Kraków 10 2 4 4 15:14 10
12 Cracovia 10 3 5 2 14:13 9
13 Wisła Płock 9 2 3 4 12:17 9
14 Podbeskidzie Bielsko-Biała 10 2 3 5 12:23 9
15 Piast Gliwice 10 2 2 6 9:15 8
16 Stal Mielec 10 1 3 6 10:22 6

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 10 kolejki:

 • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 2:0 (2:0)
 • Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 0:0
 • Pogoń Szczecin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (0:1)
 • Zagłębie Lubin - Stal Mielec 2:2 (2:1)
 • Warta Poznań - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
 • Cracovia - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
 • Lech Poznań - Raków Częstochowa 3:3 (1:2)
 • Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 5:2 (2:0)
 • Mecz zaległy z 9. kolejki
 • Podbeskidzie - Zagłębie 2:1 (1:0)

Najbliższe spotkanie

początek meczu: 30.11.2020 godz. 18:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

42%

71 typowań

x

22%

37 typowań

2

36%

61 typowań

TYPUJ!

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Krzysztof Ogonowski 12 28 83.3%
2. Stefan Sandach 12 26 75%
3. Jacek P. 12 26 75%
4. Radosław Dymkowski 12 26 75%
5. Wojciech rohde Rohde 11 25 72.7%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »