• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piłkarki ręczne zaczynają mistrzostwa Europy

jag.
6 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Karolina Siódmiak (z piłką) jest jedną z trzech piłkarek ręcznych z obecnej reprezentacji, które grały na mistrzostwach Europy już w 2006 roku. Wówczas w biało-czerwonych barwach występowała m.in. z Dorotą Malczewską-Małek (z prawej). Karolina Siódmiak (z piłką) jest jedną z trzech piłkarek ręcznych z obecnej reprezentacji, które grały na mistrzostwach Europy już w 2006 roku. Wówczas w biało-czerwonych barwach występowała m.in. z Dorotą Malczewską-Małek (z prawej).

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet w niedzielę o godzinie 18:00 meczem z Hiszpanią rozpocznie czwarty start w historii finałów mistrzostw Europy. Ten pojedynek, jak i pozostałe, transmitowany będzie na żywo przez TVP 2. Biało-czerwone w tej rangi imprezie zagrają po ośmioletniej przerwie. Jednak nie mają prawa czuć zbytniej tremy, gdyż przed rokiem sensacyjnie dotarły aż do 4. miejsca na świecie. Kim Rassmusen ponownie zaufał zawodniczkom z trójmiejskich klubów, których w 16-osobowej kadrze jest aż sześć, a trzy inne występowały w nich w przeszłości.



ZANIM USIĄDZIESZ PRZED TELEWIZOREM SKORZYSTAJ Z BOGATEJ OFERTY MECZÓW PIŁKI RĘCZNEJ W TRÓJMIEŚCIE W TEN WEEKEND. NA WIĘKSZOŚĆ WEJDZIESZ ZA DARMO.

Jaki wynik w mistrzostwach Europy osiągną polskie piłkarki ręczne?

Gdyby o kolejności na mistrzostwach Europy, które rozgrywane będą od 7 do 21 grudnia na parkietach Węgier i Chorwacji, decydowały minione osiągnięcia w tej rangi imprezie, to Polski nie miałby po co wychodzić na parkiet.

Do poprzednich 10 finałów, które w cyklu dwuletnim rozgrywane są od 1994 roku, biało-czerwonym udało się zakwalifikować tylko trzykrotnie. Wszystkie poprzednie awanse były związane z pracą w roli selekcjonera Jerzego Cieplińskiego.

Obecny szkoleniowiec I-ligowego AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk w 1998 roku doprowadził biało-czerwone do 5. miejsca, co do dzisiaj jest najlepszym wynikiem Polek w mistrzostwach Europy. Natomiast dwa lata wcześniej jego ekipa była 11.

CIEPLIŃSKI AWANSOWAŁ, ŁAKOMY POPROWADZIŁ REPREZENTACJĘ W FINAŁACH

Ponadto w 2006 roku Ciepliński wygrał dwumecz o awans z Litwą, ale na finały już nie pojechał. Kadra już pod wodzą Zenona Łakomego sięgnęła wówczas po 8. pozycję.

Z tamtej reprezentacji w obecnej kadrze pozostały trzy zawodniczki: Karolina Siódmiak, Kinga Grzyb (wówczas Polenz) i Karolina Kudłacz. Ta ostatnia 8 lat temu ustanowiła trudny do pobicia rekord liczby bramek zdobytych w jednym meczu. W drugiej fazie mistrzostw, w spotkaniu z Macedoną rzuciła aż 17 bramek! To była niemal połowa zdobyczy całej drużyny, bo mecz Polki wygrały 35:33.

Głównie dzięki temu wyczynowi Kudłacz została wicekrólową snajperek Euro 2006. Z dorobkiem 48 trafień ustąpiła tylko Nadine Krause (Niemcy), która zaliczyła o 10 bramek więcej.

KAPITALNA SKUTECZNOŚĆ KUDŁACZ W ME

Z omówionym powyżej dorobkiem w finałach mistrzostw Europy Polki wyglądają mizernie nawet w zestawieniu z rywalkami grupowymi. Naszej reprezentacji przyjdzie się bowiem potykać z Rosją i Węgrami, które grały we wszystkich finałach oraz z Hiszpanią, szykującą się do startu w tej imprezie po raz ósmy z rzędu. W dodatku wszystkie te zespoły zdobywały już medale.

Współgospodynie mistrzostw są na 3. miejscu w klasyfikacji wszech czasów z tytułem z 2000 roku oraz trzema brązowymi medalami, w tym sprzed dwóch lat. "Sborna" ma w kolekcji srebro i dwa brązy, a w ostatnim turnieju zajęła 6. miejsce. Natomiast Hiszpania raz była wicemistrzem kontynentu, ale dwa lata temu spisała się przeciętnie, kończąc z 11. lokatą.

- W grupie zagramy z czołowymi drużynami Europy, które w swoim dorobku mają nie tylko medale kontynentu, ale i z mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich. Jednak my jesteśmy świadomi swojej wartości - mówił na konferencji prasowej przed odlotem na Węgry Kim Rassmusen, przypominając jednocześnie, że ma już inną drużynę niż przed rokiem. Wówczas duński selekcjoner Polek charakteryzował ekipę jako "wygłodniałe psy".

W porównaniu z ubiegłorocznymi mistrzostwami świata w reprezentacyjnej "16" pozostała dokładnie połowa zawodniczek. Miejsce w kadrze zachowała wspomniana Siódmiak, mimo że z francuskiej elity przeniosła się do zaledwie I-ligowego AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk, a także trzy szczypiornistki Vistalu: Iwona Niedźwiedź, Patrycja KulwińskaMałgorzata Gapska.

Gdyński klub teraz przekazał do kadry aż pięć szczypiornistek. W tej rangi turnieju zadebiutują: Aleksandra ZychKatarzyna Janiszewska.

Zresztą wkład Trójmiasta do reprezentacji jest znacznie większy. Poza zawodniczkami, grającymi obecnie w klubach z naszego regionu, są także eksgdańskie akademiczki: Kudłacz i Alina Wojtas oraz Monika Stachowska, która w przeszłości grała m.in. w gdańskich: Starcie i AZS AWFiS oraz gdyńskim Łączpolu.

OSTATNI SPRAWDZIAN PRZED ME: ZWYCIĘSTWO I 2 PRZEGRANE

Gdyby Polki zagrały tak, jak na mistrzostwach świata 2013 i zostałaby utrzymana hierarchia z tamtego turnieju, to obecnie mogłyby celować w medal. Wówczas zostały wyprzedzone tylko przez Serbki i Dunki, z którymi przegrywały w półfinale i w małym finale. Jednak aż tak wielki optymizm studzi choćby porażka przed tygodniem z... Hiszpanią 17:23.

- Może dobrze się stało, że Hiszpanki zobaczyły nas ostatnio w takiej odsłonie. Może przystąpią do meczu na mistrzostwach zbyt pewne siebie. Nam odpowiada rola Kopciuszka. Raczej nie lubimy być faworytkami - tak mówiła Niedźwiedź po powrocie z Malagi.

NAJLEPSZY WYSTĘP W HISTORII MISTRZOSTW ŚWIATA. POLSKA NA 4. MIEJSCU

Właśnie od Hiszpanii biało-czerwone rozpoczną udział w mistrzostwach Europy. W niedzielę, 7 grudnia mecz w Győr wyznaczony jest na 18:00. Następne starcia to pojedynki z w tym samym węgierskim mieście z: gospodyniami (9.12, godz. 20:15) oraz Rosją (11.12, 18:00).

GRUPY W FINAŁACH MISTRZOSTW EUROPY:
A:
POLSKA, Węgry, Rosja, Hiszpania
B: Norwegia, Dania, Rumunia, Ukraina
C: Szwecja, Niemcy, Chorwacja, Holandia
D: Czarnogóra, Francja, Serbia, Słowacja


Najsłabsze drużyny, w każdej z czterech grup, już po pierwszej fazie wrócą do domu. Pozostałe, z zaliczeniem wyników między sobą awansują do czołowej "12". Grupa A połączy się z B, a C z D. Na tym etapie każdy zespół rozegra po trzy spotkania z ekipami z grupy, z którą się połączył. Zatem Polki zmierzyłyby się z najlepszym tercetem z grupy, w której są: Norwegia, Dania, Rumunia i Ukraina. Mecze będą rozgrywane w Debreczynie: 13, 15 i 17 grudnia.

Do Budapesztu trafi już tylko najlepsza "6". Zespoły z trzecich miejsc po drugiej fazie zagrają o 5. lokatę w końcowej klasyfikacji (19 grudnia). Natomiast po dwa najlepsze czekają półfinały (na krzyż, 19 grudnia), a następnie, 21 grudnia finał (zwycięzcy) i mecz o 3. miejsce (pokonani).

Mistrz zapewni sobie start na igrzyskach olimpijskich 2016 roku w Rio de Janeiro oraz awans do przyszłorocznych finałów mistrzostw świata. Jeśli po złoto sięgną Dunki, które w 2015 roku będą gospodarzem mistrzostw, to wówczas awans na ten turniej zdobędzie wicemistrz Europy.

Warto bić się zresztą o jak najwyższe miejsce, gdyż to może dać rozstawienie do play-off w przyszłym roku (dla 9 z tych co nie zdobędą awansu z ME do MŚ 2015).

Jak długo na Węgrzech zostaną Polki? Medali sprzed dwóch lat bronią: Czarnogóra (złoto), Norwegia (srebro) i Węgry (brąz).

REPREZENTACJA POLSKI NA FINAŁY MISTRZOSTW EUROPY:
Bramkarki: Małgorzata Gapska (Vistal Gdynia), Izabela Prudzienica (Energa Koszalin)

Rozgrywające: Iwona Niedźwiedź, Aleksandra Zych (obie Vistal), Karolina Siódmiak (AZS Łączpol AWFiS Gdańsk), Marta Gęga (Selgros Lublin), Karolina Kudłacz (HC Lipsk/Niemcy), Alina Wojtas (Larvik HK/Norwegia), Klaudia Pielesz (SG BBM Bietigheim/Niemcy)

Skrzydłowe: Katarzyna Janiszewska (Vistal), Agnieszka Kocela (Selgros), Kinga Grzyb (Start Elbląg), Karolina Zalewska (Issy Paris Handball/Francja)

Obrotowe: Patrycja Kulwińska (Vistal), Joanna Drabik (Selgros), Monika Stachowska (Pogoń Szczecin)

* wyróżniono zawodniczki, które grały na ubiegłorocznych MŚ

jag.

Opinie (17)

  • Za mocno Rasmusen przebudował kadrę. (2)

    8 zawodniczek wymienił w ciągu roku to bardzo dużo .

    Byzdry i Olchawy będzie brakować w obronie a jak nie pobronią to będzie kiepsko.

    • 3 0

    • (1)

      przecież wymiana Byzdry i Olchawy były wymuszone kontuzjami więc to nie jest akurat jego wina bo gdyby były zdrowe to zapewne by grały. Jak dla mnie te zmiany są na plus.

      • 0 5

      • Są jeszcze dwie które były na MŚ a teraz ich nie ma .

        Karolina Szwed i Katarzyna Koniuszaniec , co prawda każda z nich z innego powodu niż Byzdra I Olchawa . Stąd taka padaka w grze obronnej !

        • 0 0

  • Żadnych szans... niestety nie wyjdą z grupy.

    :(((

    • 5 4

  • (1)

    To to jest GTPR czy Vistal? Bo wydaje się jakby Kasia Janiszewska grała w innym klubie niż np. Zych lub Kulwińska.

    • 2 2

    • zalezy gdzie czytasz ZPRP wysyla powolania na GTPR bo tak zgloszony jest klub

      • 3 0

  • (3)

    Dlaczego na zdjęciu Karolina jest nie w naszej koszulce?? To już ciężko aktualne zdjęcie zrobić - wstawić?!!
    Łączpol AWF Gdańsk!!

    • 1 4

    • trochę ciężko.. (2)

      bo są na Węgrzech

      • 2 2

      • (1)

        Pomysl troche Karolina gra w Gdansku a nie w Vistal Gdynia !!!

        • 1 1

        • trudno wstawic Siodmiak z Malek bo Dorota nie gra w I lidze

          a jak widać intencją zdjęcia było pokazanie zawodniczek które grały w ME 2006

          tak trudno zrozumieć podpis pod zdjęciem jest jasny

          • 3 0

  • Jeśli wszystko będzie ok rzutowo, dobrze w obronie, to powinny być w czwórce. (2)

    • 3 1

    • w 4 czego?

      odpadajacej po pierwszej fazie?

      • 3 2

    • bzdura

      • 0 0

  • (2)

    Zamiast wspierać i kibicować to skazujecie na porażkę. Przed MŚ też tak gadaliście że będzie beznadziejnie i co jakoś dały radę. Poczekamy, zobaczymy. Nie ma co od razu mówić że będzie źle bo z takim podejściem to nie ma czego szukać na wielkich imprezach. Na dzień dzisiejszy nie jest ważny wynik ale pokazanie się z jak najlepszej strony bo jeżeli zagrają dobre mecze, bez głupich strat i błędów to nie powinniśmy się ich czepiać. Zresztą widzę że większość tutaj negatywnie nastawionych to zapewne kibice sukcesu.

    • 4 1

    • ...nie ...realisci kolego,,, (1)

      • 1 1

      • Od czasu do czasu ...

        trzeba by marzycielem . A kto nie marzy ten nie cieszy się z sukcesów !

        • 1 1

  • Ani atak, ani obrona

    Bramkarka gdyńska to jedna wielka pomyłka!!!!!!!!Ola na ławce. Brak skrzydeł. Kompletna porażka!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

SPR Arka Gdynia

 

Prezes klubu:
Beata Nowińska

Wiceprezes klubu:
Stefan Zegarlicki

Historia:

wrzesień 2019 - zgłoszenie drużyny do rozgrywek II ligi oraz zmiana nazwy zespołów we wszystkich kategoriach wiekowych na SPR Arka Gdynia

listopad 2018 - przejęcie grup młodzieżowych od GTPR Gdynia, który zakończył działalność oraz dokończenie sezonu 2018/19 pod szyldem SPR Gdynia

Kontakt:
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Gdynia
ul. Korzenna 5B/15​​​​​​​
81-587 Gdynia
 
 

Archiwum drużyny

wyniki w sezonie:
statystyki w sezonie:

Relacje LIVE

Najczęściej czytane