• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto odpowiada za kumulowanie długów Lechii? Maciej Turnowiecki: Piloci nie wiedzą jak lecieć, winni mecha

Jacek Główczyński
22 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Lechia Gdańsk

Za niewłaściwe rozwiązanie kontraktów z Rafałem Ulatowskim (z lewej) i Bedim Buvalem Lechia musi zapłacić około miliona złotych. Za niewłaściwe rozwiązanie kontraktów z Rafałem Ulatowskim (z lewej) i Bedim Buvalem Lechia musi zapłacić około miliona złotych.

Niczego dobrego nie usłyszą udziałowcy i kibice Lechii w grudniu, gdy odbędzie się kolejne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Argument o konieczności spłacania starych długów i zobowiązań ma posłużyć do uzyskania zgody na zwiększenie liczby akcji Wrocławskiego Centrum Finansowego w piłkarskiej spółce, a zarazem być wytłumaczeniem, dlaczego i zimą biało-zieloni nie mogą liczyć na poważne wzmocnienia drużyny. A wszystko dlatego, że odsuwano w czasie regulowanie zobowiązań. Kto za to odpowiada?Kto odpowiada za to, że straty Lechii rosną, a klub przegrywa procesy z byłymi piłkarzami i trenerem?

Wrocławskie Centrum Finansowe i Andrzej Kuchar kontrolują 10,7 miliona z 15 milionów akcji Lechii SA. Pozostałe są rozproszone między ponad 40 drobnych akcjonariuszy. Raz do roku, w grudniu, Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy poznaje sprawozdanie finansowe spółki za tzw. rok obrotowy (teraz będzie to okres od 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013).

Dotychczas zawsze spółka wykazywała stratę, a zgromadzenie przyjmowało uchwałę, że należności pokryte zostaną z... przyszłych zysków.

WALNE ZGROMADZENIE AKCJONARIUSZY LECHII w 2012 ROKU

W grudniu tego manewru już nie da się powtórzyć. Zysków nie widać, będzie za to kolejna strata. W dodatku do końca roku należy spłacić pożyczkę w wysokości 11,4 miliona złotych wraz z odsetkami (6 procent rocznie), której piłkarskiej spółce udzielił jej główny akcjonariusz - Wrocławskie Centrum Finansowe.

EKSPERCI SZACUJĄ STRATĘ LECHII ZA SEZON 2012/13 NA 1,2 MLN ZŁ

Rozwiązania są zatem dwa - albo wynegocjować z WCF nowy termin spłaty pożyczki albo też wyemitować nowe akcje, które pozwolą spłacić zaciągnięte zobowiązania. W obu przypadkach decyzja należy do Andrzeja Kuchara. Opowiada się on za tym drugim rozwiązaniem.

"Konwersja pożyczek na akcje ma służyć oddłużeniu spółki i powiększeniu środków własnych poprzez utworzenie nowych akcji. Dzięki temu nasz Klub pozbędzie się zadłużenia wobec większościowego akcjonariusza (...) spółka będzie mogła przyszłe przychody inwestować w rozwój, a nie przeznaczać na spłatę starych zobowiązań" - napisał Andrzej Kuchar w oświadczeniu z 18 listopada.

To rozwiązanie zmieniłoby obecny układ własnościowy spółki na niekorzyść mniejszościowych akcjonariuszy. Aby bowiem zachować status quo - to na emisje nowych akcji musieliby się złożyć wszyscy udziałowcy w kwocie adekwatnej do posiadanej liczby akcji. Natomiast taką gotowość wyraża tylko WCF i to przez konwersje pożyczki na akcje.

Co więcej konieczność tego rozwiązania, a także następnego zaciskania pasa, jeśli chodzi o transfery, także w zimowym oknie transferowym, mają wzmocnić doniesienia o wyrokach, które jakoby seryjnie miały spaść na Lechię w ostatnim czasie, a ich wartość ma wynosić około 1,5 miliona złotych.

LECHIA SPÓŁKĄ AKCYJNĄ - ZOBACZ KTO BYŁ W PIERWSZYM ZARZĄDZIE

"W poprzednim i obecnym sezonie zarząd musiał uwzględnić w budżecie środki na spłatę zobowiązań, wynikających z niewłaściwie prowadzonych w latach ubiegłych spraw sportowych (dotyczących m.in. Frane Cacicia, Borisa Radovanovicia, Aliaksandra Sazankowa, Bediego Buvala)" - podkreślał Kuchar w cytowanym oświadczeniu.

Klub nie komentuje oficjalnie, o jakie kwoty chodzi, ale zgodził się po naszych pytaniach ujawnić, kiedy dowiadywał się o niekorzystnych dla siebie wyrokach w sprawach toczonych przed organami PZPN bądź FIFA.

Boris Radovanović miał grać w Lechii przez 3 lata. W ekstraklasie zagrał 1 minutę. Z Gdańska należy mu się jeszcze ponad 300 tysięcy złotych. Boris Radovanović miał grać w Lechii przez 3 lata. W ekstraklasie zagrał 1 minutę. Z Gdańska należy mu się jeszcze ponad 300 tysięcy złotych.
"Bedi Buval pierwsza instancja wrzesień 2012, druga instancja wrzesień 2013 r., Rafał Ulatowski pierwsza instancja luty 2013, druga instancja listopad 2013 r., Boris Radovanović kwiecień 2013. Sprawa Frane Cacicia formalnie nie została jeszcze zamknięta. W każdym wypadku Klub oczekiwał jeszcze na uzasadnienia do orzeczeń, które wpływały w późniejszych terminach - wyjaśnia Michał Lewandowski, rzecznik prasowy gdańskiego klubu.

Jak widać zatem te zobowiązania pojawiły się nie w ostatnich tygodniach, a narastały z miesiąca na miesiąc. Co więcej zgłosiła się do nas osoba, która twierdzi, że sprawy z Buvalem Lechia wcale nie musiała przegrać, ale żaden z przedstawicieli klubu nie pojawił się na decydującej rozprawie. Francuskiemu piłkarzowi należy wypłacić około 900 tysięcy złotych.

PRZECZYTAJ - O CO CHODZIŁO W SPRAWIE BUVALA

Czy tak było naprawdę, trudno dociec, gdyż klub udziela w tej sprawie jasnej odpowiedzi.

- W przypadku sprawy Bediego Buvala pełnomocnictwo do reprezentowania Klubu w obu instancjach powierzono kancelarii prawnej, która była związana z Lechią stałą umową o obsługę prawną" - tylko tyle może powiedzieć rzecznik Lewandowski.

Kto odpowiada za przegrane sprawy, a wcześniej niewłaściwe rozwiązanie kontraktów, które naraziło klub na konieczność wypłaty odszkodowań byłym piłkarzom i trenerom, którzy na ogół w Lechii zawodzili?

W działalności Lechii jako spółki akcyjnej miała ona trzech prezesów: Macieja Turnowieckiego, Bogdana Magnowskiego i obecnie Bartosza Sarnowskiego. Dwaj ostatni zanim stanęli na czele klubu pełnili również obowiązki członków zarządu.

MACIEJ TURNOWIECKI ZREZYGNOWAŁ Z PREZESOWANIA W LECHII

Zapytaliśmy prezesa Turnowieckiego, który kierował najpierw stowarzyszeniem, a potem spółką Lechia w latach 2007-12, czy to we władzach klubu należy szukać winnych obecnych kłopotów finansowych.

- To są opowieści a la pretensje do mechaników, że piloci nie wiedzą jak lecieć, a wieża kontrolna nie kontaktuje - mówi Turnowiecki, nie chcą odnosić się szczegółowo do konkretnych spraw.

Ta wypowiedź jednoznacznie sugeruje, że decyzje, za które teraz musi płacić Lechia, były podejmowane przy akceptacji Rady Nadzorczej, która jest kontrolowana przez osoby związane z głównym inwestorem.

W ZARZĄDZIE LECHII TYLKO 2 CZŁONKÓW. ŻELEM ZREZYGNOWAŁ

Przypomnijmy, że Andrzej Kuchar zasiadał w Komitecie Transferowym w latach 2009-2011. Natomiast później miał wpływ na zatrudnianie trenerów.

- To z jego inicjatywy wykonano pierwszy telefon zarówno do trenera Ulatowskiego, jak i później do trenera Janasa - twierdzi osoba związana z mniejszościowymi akcjonariuszami Lechii.

Temu pierwszemu szkoleniowcowi z tytułu zerwania kontraktu, mającej obowiązywać do końca sezonu 2011/12, należy wypłacić około 170 tysięcy złotych.

ULATOWSKI MIAŁ PRACOWAĆ DO KOŃCA SEZONU, ZOSTAŁ ZWOLNIONY PO 4 MECZACH

Co więcej, decydując się na wejście do Lechii SA, czyli na początku 2009 roku, główny inwestor miał otrzymać załącznik, w którym były wymienione zobowiązania klubu wobec m.in. Cacicia i Radovanovicia. Chorwaci jesienią 2008 roku zaliczyli po jednym występie ligowym w biało-zielonych barwach.

LECHIA BEZ LICENCJI NA EKSTRAKLASĘ W 2011 ROKU

Z uwagi na zobowiązania wobec Cacicia Lechia miała kłopoty już w 2011 roku, gdy w pierwszym podejściu nie otrzymała licencji na grę w ekstraklasie. Wtedy też gdański klub miał zamrozić pieniądze na poczet należności wobec Chorwata, a zatem teraz nie powinien on na nowo kosztować.

- Propozycja ugody z Caciciem i Radovanoviciem została przygotowana już w 2009 roku, ale nie została podjęta przez klub. Co więcej, aby w 2011 roku otrzymać licencję, Lechia wpłaciła kaucję w wysokości 350-400 tysięcy złotych, która zabezpieczała żądania menedżera piłkarza - przypomina osoba dobrze znająca realia finansowe gdańskiego klubu.

LICENCJA NA EKSTRAKLASĘ ZA KAUCJĘ

Co więcej klub prowadzi jeszcze kilka innych postępowań sądowych, którą dotyczą należności finansowych tak w stosunku do osób fizycznych jak i firm, z którymi klub w przeszłości związany był kontraktami i umowami. Trwa m.in. spór z byłym dyrektorem i członkiem zarządu - Błażejem Jenkiem oraz Sportfive.

JENEK: NIC NIE JEST W STANIE MNIE ZASKOCZYĆ

Kluby sportowe

Opinie (85) 3 zablokowane

 • Kto,kto? (4)

  Pewnie MY kibice...

  • 41 2

  • Powiem tak (1)

   ten Kuchar znalazł sobie maszynke do zarabiania pieniędzy na 6% rocznie...Weź to chłopie sprzedaj i nie rób sobie jaj...
   Pożycza swojemu klubowi pieniądze na dość niski (ale nadal) procent... i rozgrywa ktoś to tak, żeby wróciło więcej... tak w Polsce sie biznes robi... a nie łątwiej byłoby zrobić dobrą drużynę i dobrze zarządzać klubem. którzy przyniósłby zyski? Z biletów, z transmisji, z gadżetów itp.... to może za trudne?...Nawet jakby miał tu ronaldo grać, to ludzie - sprawdźcie ich porzadnie! Sami wynajmijcie prawników i jak kontrakt jest CH**()jowy to go po prostu nie podpisujcie... Jak ktos sie nie nadaje do grania a w kontrakcie ma, że po odejściu wcześniej i tak dostanie piepniądze,... kto to podpisuje!?!?! Albo jak nie gra, bo ma kontuzję ze swojej/nie ze swojej winy to dostaje 20% pensji czy coś...a nie klub placi za leczenie i daje mu 100%... i jeszcze nie gra i nie trenuje, życ nie umierać, teraz żałuję że nie zostałem piłkarzem w E-klasie... jak to ktoś powiedział niewiele wymagają pieniądze wpadają, po co się starać,......

   • 29 0

   • To nie jest niegospodarnosc. To jest swiadome przewalanie pieniedzy bo ktos na tym kase trzepie. Taki Miś na miare naszych potrzeb. I to nie jest ich ostatnie słowo!

    • 7 1

  • (1)

   Za mało kiełbasek kupują kibice.Stąd takie długi.

   • 12 2

   • Robię, co mogę - mój żołądek też potrafi powiedzieć "dość!"

    • 14 0

 • (6)

  Oby problemy finansowe nie przełożyły się na postawę drużyny na boisku... Ostatnio chłopcy ustabilizowali formę. Jest dobry moment, aby pokazać się selekcjonerowi Nawałce, który poszukuje alternatyw dla nieskutecznych reprezentantów kraju. Tuszyński mógł z powodzeniem zastąpić Lewandowskiego, wciąż brakuje nam lewego obrońcy i rozgrywającego - w Lechii nie ma takiego problemu.
  Kiedyś reprezentacja stała zawodnikami Wisły, potem Legii, przyszedł czas na Lechię.

  • 10 53

  • żartowniś jesteś

   • 23 1

  • Zapomniałeś jeszcze dodać coś o Pietrowskim...

   • 10 0

  • DAJ NUMER!

   Daj numer do dilera bo widzę, że dobry towar masz... ;)

   • 13 0

  • Sprawa poważna, a (1)

   ktoś robi sobie mało inteligentne żarty.

   • 6 0

   • Ja może przypomnę, że w Kadrze zagrali Kosznik, Marciniak, Pazdan, Mączyński, czy Ćwielong - czy tacy Pazio, Pietrowski, Frankowski, czy Madera wypadliby jakoś słabiej no nie wiem, moim zdaniem gracze Lechii nie odstają poziomem od wymienionych.

    • 8 3

  • chłopcy ustabilizowali formę -zapewne:) ale piszesz o chłopcach,któzy podaja piłki

   • 0 0

 • mniejszościowi akcjonariusze (5)

  Może warto napisać z imienia i nazwiska tych mniejszościowych akcjonariuszy, dzisiaj już wiadomo, że oni nie dbali o dobro Lechii (na pewno nie wszyscy) ale dokonali skoku na kasę.
  A niektórzy skoku na stołki. Nie bójcie się, wystąpcie z nazwiska i zajmijcie w końcu stanowisko, napiszcie co Wy myślicie o tym wszystkim i jakie macie plany.

  • 44 2

  • ochrona danych osobowych :)

   • 3 2

  • (3)

   Ale kto z "mniejszościowych dokonał skoku na kasę albo stołki? Jedyną osobą , która ma w tym wszystkim interes jest KUCHAR! Inna sprawa , że "mniejszościowi" coś słabo pilnowali działań tego Pana...a i jakieś spójne stanowisko "mniejszościowych" też byłoby dobrze usłyszeć

   • 5 1

   • Czy tylko Kuchar ma w tym interes? (2)

    No nie do końca tak jest Kuchar poprzez te różne firmy ma 10,7 mln akcji z 15 mln, kto ma pozostałe 4,3mln. Jeżeli by ktoś przyszedł i dła za Lechię 150 mln złotych, to Kuchar dostałby 107 mln złotych a reszta osób 43mln.
    Panowie Jenek i Turnowiecki też na fotelach posiedzieli, nieważne jak ocenia się ich pracę. Ale i obecny Prezes jest akcjonariuszem itd.
    Czemu oddaliście Lechię Kucharowi za darmo? Kto odpowiada za tak chu..jjową umowę?
    Czemu nie podnosicie kapitału jeżeli w Lechii brakuje pieniędzy?

    • 3 2

    • Nikt tyle nie da bo kluby w Polsce sa warte 0zł - caly czas trzeba do tego interesu dokladac (1)

     • 1 1

     • nie pierdziel głupot, jak nie wiesz, co mówisz

      • 0 0

 • teraz mam nadzieję wszyscy przejrzą na oczy i zobaczą, dlaczego klub jest w głębokiej dziurze

  a paru tzw. "grubasów " których przewinęło się w ostatnich latach przez władze klubu urządziło się przyzwoicie

  • 32 1

 • Kibice (1)

  Bo nie chodzą na mecze w takiej liczbie jakiej mieli, nie ma wpływów długi rosną, Kuchar przejmie większość i sprzeda WAS do jakieś wioski....Ot cała polska kopana a marzyliście o derbach...

  • 29 7

  • derby z kim? ?? chyba nie z Arką??? przecież Arka od wielu lat tuła się w elitarnej klasie z Puszczą,Rowem,Teramiką... rok nie wyrok hahahha,ekstraklasa? nie dla psa kiełbasa

   • 10 2

 • Chociaż jeden!!! (3)

  Czy ktoś jest w stanie wymienić chociaż jedną osobę zarządzającą Lechią w historii tego klubu, o której można byłoby napisać dobre słowo?

  • 43 0

  • Tak - to nikt (1)

   Ten artykuł obnaża żenadę tego klubu. Prezes mówi o mechanikach i pilotach, a za co brał kasę? Rada Nadzorcza jest organem kontrolnym i opiniującym, ale decyzje podejmuje zarząd spółki, a nie oni czy główny akcjonariusz (ten tylko na Walnym). Kuchar najlepiej zrobi, jak ogłosi emisję akcji z opcją umorzenia akcji nie objętych przez uprawnionych i wtedy skończą się te zabawy w kotka i myszkę z mniejszościowymi akcjonariuszami. Albo chcesz być kimś w tym klubie - ale wtedy płać za to, a nie tylko krzycz, albo spadaj do klubu jenków, turnowieckich i innych oszołomów niewinnych zresztą jak baranki wielkanocne.

   • 0 0

   • Dobrze gadasz

    Wolę mieć biedniejszy, ale własny klub, niż wydmuszkę generująca tylko długi z nieudacznikami przy korycie. O poziomie sportowym żal pisać po ostatnich sukcesach.

    • 1 0

  • jest taka osoba

   To byly dyrektor Marek Bak ktory za swoje pieniadze zalozyl Lechie w A klasie

   • 0 0

 • Radovanovic - tzw. zawodowy biego kopacz, mający odrobinę większe umiejetności od zwykłego amatora podwórkowego (3)

  300 tys. zł za jedną minutę gry w tej nędznej lidze, toć to interes życia !

  • 39 2

  • Gdańsk morze możliwości !!!

   • 22 1

  • cieszcie sie ze nie zagral pelnych 90 min.

   wtedy to by dopiero kasę dostał :)

   • 8 1

  • Gimbus - odrabiaj lekcje

   Radovanowić miał dostać kasę za cały sezon. To, że zagrał tylko jedną minutę, to sprawa trenerów, nie jego. Jak Lechia nie potrafiła podpisać porządnego kontraktu, to niech płaci. Widziały gały co brały, w końcu byl na jakichś testach, ktoś go zaakceptował i podpisał kontrakt. Pytam tylko, za co wzięli kasę prawnicy klubu, bo na pewno nie za opinię tego kontraktu. A jesli opiniowali, to powinni ponieść za to odpowiedzialność.

   • 1 0

 • (1)

  Uwielbiam takie określenia :
  "twierdzi osoba związana z mniejszościowymi akcjonariuszami Lechii" albo
  "przypomina osoba dobrze znająca realia finansowe gdańskiego klubu".

  Albo ktoś coś wie i niech wtedy mówi o tym z otwartą przyłbicą albo ktoś coś insynuuje i sieje plotki i wtedy zachowuje się właśnie tak!

  • 22 4

  • mówi tak,żeby nikt nie mógł jegoeś zidentyfikować :D
   ps,to tak jak z ciążą -albo jest albo nie

   • 0 0

 • Coraz gorzej w naszym klubie spadek bardzo realny

  • 55 4

 • fajnie manipuluje sie opinia publiczna

  wreszcie tutaj napisano dlaczego
  i o co w tym wszystkich chodzi

  a tym jak gra Lechia nikt sie nie przejmuje

  tylko aby kasa się zgadzała

  • 38 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

97% LECHIA Gdańsk
2% REMIS
1% Resovia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 22 44 63.6%
2 Miś Beżuś 22 42 63.6%
3 Mirosław P. 22 40 59.1%
4 Roman Perz 21 40 57.1%
5 Rafał Kowalczyk 22 39 59.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 22 13 4 5 37:21 43
2 GKS Tychy 22 13 1 8 28:23 40
3 Motor Lublin 22 12 3 7 30:26 39
4 Lechia Gdańsk 21 11 5 5 31:18 38
5 Wisła Kraków 22 10 7 5 42:25 37
6 Miedź Legnica 22 9 8 5 33:23 35
7 Górnik Łęczna 22 8 11 3 22:19 35
8 Odra Opole 22 10 4 8 25:22 34
9 Wisła Płock 22 9 7 6 32:30 34
10 GKS Katowice 22 9 6 7 34:25 33
11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 22 7 8 7 36:30 29
12 Znicz Pruszków 22 8 2 12 17:27 26
13 Stal Rzeszów 22 6 5 11 29:39 23
14 Chrobry Głogów 22 6 5 11 21:35 23
15 Resovia 21 6 4 11 22:36 22
16 Polonia Warszawa 22 5 5 12 26:34 20
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 21 3 8 10 17:31 17
18 Zagłębie Sosnowiec 21 2 5 14 14:32 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 22 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Resovia (poniedziałek, godz. 18)
 • GKS Tychy - ARKA Gdynia 0:1 (0:0)
 • Stal Rzeszów - Miedź Legnica 1:3 (0:1)
 • GKS Katowice - Znicz Pruszków 3:1 (2:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Płock 2:2 (2:1)
 • Odra Opole - Wisła Kraków 1:2 (0:0)
 • Górnik Łęczna - Motor Lublin 1:1 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Chrobry Głogów 1:1 (1:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Podbeskidzie Bielsko-Biała

Ostatnie wyniki Lechii

25 lutego 2024, godz. 15:00
6% Znicz Pruszków
10% REMIS
84% LECHIA Gdańsk
81% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
8% Wisła Płock

Relacje LIVE

Najczęściej czytane