Wiadomości

Utalentowany, zadziorny, po grze w Lidze Mistrzów...

Lechia Gdańsk

Abdou Razack Traore słynął z niekonwencjonalnych zachowań. W trakcie jednego z meczów niczym karateka roztrzaskał narożną chorągiewkę.
Abdou Razack Traore słynął z niekonwencjonalnych zachowań. W trakcie jednego z meczów niczym karateka roztrzaskał narożną chorągiewkę. fot. Piotr Pędziszewski / Trojmiasto.pl

Czy Abdou Razack Traore był jednorazowym strzałem transferowym Lechii, czy też gdański klub stać, aby znaleźć jego następcę? Na przykładzie reprezentanta Burkina Faso wyłania się swoisty przepis na gwiazdę biało-zielonych. Należy przewertować World Football Magazine i zestawienia największych talentów świata ostatnich lat, dotrzeć do takich graczy, którzy mają za sobą grę w Lidze Mistrzów, ale w ostatnim czasie popadli w niełaskę w swoich klubach i to nie z powodu umiejętności sportowych. Nie można bać się krnąbrnych typów, ale też nie należy kupować w ciemno, gdyż na testach najlepiej można poznać charakter piłkarza. W dodatku na początek nie trzeba nawet wkładać dużych pieniędzy.Jak długo Lechii przyjdzie szukać piłkarza klasy Traore?

nie musi szukać, piłkarze z takim potencjałem są już w drużynie, to kwestia czasu, kiedy staną się gwiazdami 13%
znajdzie w tym oknie transferowym 13%
najwcześniej latem przyszłego roku to może się udać 17%
kilka lub nawet kilkanaście lat 25%
nigdy nie znajdzie 19%
Traore jeszcze wróci do Gdańska, ale trudno przewidzieć, w jakiej wówczas będzie formie 13%
zakończona Łącznie głosów: 758
Abdou Razack Traore przychodził do Gdańska jako piłkarz niechciany w Trondheim, a wyjechał stąd jako jedna z największych gwiazd polskiej ekstraklasy. Postanowiliśmy przypomnieć początki tego gracza w Lechii, aby pokazać, jakie działania należy podejmować, a także jakich kandydatur szukać, aby bez angażowania dużych środków finansowych pozyskać gracza z potencjałem na kolejną gwiazdę.

-Nasz skaut ma bardzo dobre rozeznanie na rynku afrykańskim. Wyszukuje najzdolniejszych piłkarzy z całego kontynentu. Następnie trafiają oni na ogół do Casablanki, w Maroku. Tak też wyglądała droga do Europy Traore - mówił Peter Pawłowski, reprezentujący Stars&Friends, gdy ta agencja menedżerska proponowała Traore Lechii.

Latem 2010 roku Razack był alternatywą dla... Aleksandra Sazankowa, za którego ostatecznie zapłacono aż 300 tysięcy euro, a trzyletni kontrakt rozwiązano po dwóch sezonach, w których i tak zamiast grać ten zawodnik głównie leczył rozmaite kontuzje.

-Gdy przedłużały się negocjację z Białorusinem, wysłaliśmy do kilku agencji menedżerskich zapytanie, czy na pozycję środkowego napastnika mają dla nas jakieś alternatywne oferty. Wśród nadesłanych była ta odnośnie Razak. Po konsultacji z jednym ze skautów, który doskonale zna realia ligi norweskiej, zdecydowaliśmy się piłkarza zaprosić na testy. Nie był z tego powodu zadowolony, ale przystał na nie. Tym samym wysłał nam sygnał, że jest zdeterminowany, jeśli chodzi o przenosiny do Gdańska. Zresztą nie tylko z tego względu nad tym transferem od początku unosiła się pozytywna aura. Na przykład certyfikat Traore udało nam się załatwić w 70 minut - mówił nam ówczesny dyrektor Lechii, Błażej Jenek.

Lechia zrobiła bardzo dobry interes. W sierpniu 2010 roku wypożyczyła Razacka z Trondheim za około 80 tysięcy euro, a jednocześnie zagwarantowała sobie prawo transferu definitywnego, już bez kolejnych opłat, w zimowym oknie. Zatem, gdyby piłkarz "nie wypalił" w ekstraklasie, można było się z nim szybko i bez dodatkowych kosztów rozstać.

Ponadto dopiero od 1 stycznia 2011 roku Traore dostał podwyżkę i zaczął zarabiać około 50 tysięcy złotych miesięcznie. Jesienią jego uposażenie było o 25 procent niższe. Gdański klub miał nieograniczone prawa do tego piłkarza do 31 grudnia 2012 roku i to bez żadnej klauzuli z sumą odstępnego na wypadek wcześniejszego transferu. Jeszcze latem 2011 roku klub stawiał zaporową cenę dla potencjalnych kontrahentów na poziomie 2 milionów euro.

Zarobić się nie udało, ale samo pozyskanie Traore było wyjątkową okazją. Wcześniej Rosenborg nie zdecydował się sprzedać tego gracza do Wisły, choć krakowski klub był skłonny wyłożyć 300 tysięcy euro. "Zaspał" zaś Lech.

-Latem 2009 roku była oferta Wisły, ale w ostatniej chwili Rosenborg wycofał się z transferu. Natomiast latem zorganizowaliśmy sparing norweskiej drużyny z Lechem, aby Traore mógł się zaprezentować poznańskim trenerom. Jednak wówczas uznano, że priorytetem dla mistrzów jest znalezienie napastnika - mówił w sierpniu 2010 roku menedżer Pawłowski.

Wielkim zwolennikiem talentu reprezentanta Burkina Faso był zwłaszcza Maciej Skorża. To on proponował jego zatrudnienie Wiśle, a potem próbował nakłonić Legię do wykupienia tego gracza z Lechii. Jednak 700 tysięcy euro, które był skłonny wyłożyć stołeczny klub, nie satysfakcjonowało gdańszczan.

Traore nie był przecież piłkarzem anonimowym w Europie. Kariera zawodnika, urodzonego w Abidżanie, w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a obecnie reprezentującego Burkina Faso, nabrała przyspieszenia w 2007 roku. Przeniósł się wówczas do Rosenborga i niemal od razu w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów zagrał przeciwko takim drużynom jak: Chelsea, Schalke i Valencia, rywalizował z m.in. z Claudem Makelele czy Davidem Villą. World Football Magazine umieścił go na liście 50 największych talentów na świecie.

Jednak norweska bajka Traore nie trwała długo. Od 2008 roku jego rola w drużynie zaczęła słabnąć. Oficjalnym powodem była zmiana taktyki wprowadzona przez nowego szkoleniowca Erika Hamrena na 1-4-2-3-1 z 1-4-3-3. Nieoficjalnym - kłopoty wychowawcze. W październiku 2008 według jednym źródeł Razack brutalnie sfaulował, wedle innych nawet uderzył innego piłkarza Rosenborga, Oyvinda Storflora. Za karę nie grał do końca sezonu. Natomiast zimą 2009 roku został wyrzucony ze zgrupowania w Hiszpanii.

-Znaliśmy przeszłość piłkarza, wiedzieliśmy, o jego problemach pozaboiskowych. Przekazano nam, że na treningu miał spięcie z jednym z graczy, pupilem trenera, a następnie konflikt ze szkoleniowcem na tle rasowym. Uznaliśmy, że nie musi to być mankament, a nawet zaleta tej kandydatury. To obrazowało, iż mamy do czynienia z zadziornym piłkarzem, któremu tylko trzeba pozwolić tę cechę wyzwolić na boisku - podkreślał dyrektor Jenek latem 2010 roku.

Nie pomylono się. Zresztą Traore od razu ujął gdańszczan, gdyż poza klasą piłkarską, którą pokazał na testach okazał się być człowiekiem bezpośrednim i spontanicznym. Nie wybrzydzał, że musiał sobie radzić w nowym mieście z jedną walizką odzieży, którą zabrał, jadąc na testy aż przez trzy tygodnie, a cieszył się jak dziecko, gdy dostał koszulkę Lechii ze swoim nazwiskiem. - Od razu zrobił jej zdjęcie i wysłał żonie, fotografował także nasz meczowy autokar - podkreślał wówczas Piotr Żuk, kierownik gdańskiego zespoły.

Żona Aichata Silue Epse Traore i ich wtedy niespełna dwuletnia córeczka Tyra Alya dołączyły do piłkarza po kilku tygodniach. Zamieszkali w dwupokojowym mieszkaniu na Przymorzu, gdyż i w tym względzie Razack nie miał wygórowanych oczekiwań, w przeciwieństwie do jego poprzedników w Lechii, którzy zdarzało się, że życzyli sobie domek jednorodzinny lub mieszkanie z widokiem na morze. Również w oczy nie rzucało się auto piłkarza. Pierwszy samochód, golfa dostarczył mu do Gdańska menedżer.

Pracownicy klubu ze względu na pewne podobieństwo fizyczne do amerykańskiego aktora, ale także i poczucie humoru nadali piłkarzowi przydomek... "Eddie Murphy".

-Przy podpisywaniu kontraktu umówiliśmy się, że będzie się uczył się jednego słowa po polsku dziennie. Od razu zapytał jak się mówi "dzień dobry" i "dobry wieczór". Gdy wychodził zapytał, czy to oznacza, że teraz ma cztery dni wolnego w nauce? - śmiał się wówczas dyrektor Jenek, ale Traore do dzisiaj polskiego się nie nauczył.

-Przed przyjazdem do Gdańska o polskiej piłce wiedziałem tylko tyle, co zobaczyłem w sparingu z Lechem. Obowiązuje tutaj inny styl niż w Norwegii, gdzie gra się dużo długich piłek. Mi lepiej odpowiada to, co prezentuje się w Lechii, czyli piłka techniczna z dużą liczbą podań. Przy takiej grze można także dać więcej od siebie kibicom. Chcę cieszyć ich swoją postawą. Ale w żadnym wypadku nie powiem, że byłem bohaterem na boisku. Nawet nie lubię tego słowa - deklarował Razack na początku pobytu w biało-zielonej drużynie. Nie miał jednak wyboru - musiał być gwiazdą...

PRZECZYTAJ FELIETON SŁAWOMIRA WOJCIECHOWSKIEGO:
"NIE PŁACZMY PO TRAORE"


ABDOU RAZACK TRAORE W EUROPIE
Rosenborg Trondheim

Liga norweska
debiut 09.04.2007, ostatni mecz 07.08.2010
51 meczów/3 gole/7 asyst

Liga Mistrzów (kwalifikacje i faza grupowa)
debiut 08.08.2007, ostatni mecz 28.08.2008
10 meczów/3 gole

Puchar UEFA i Liga Europy
debiut 14.02.2008, ostatni mecz 14.07.2010
8 meczów/0 goli

Puchar Intertoto
06.07.2008
1 mecz/0 goli

Lechia Gdańsk
Ekstraklasa
debiut 28.08.2010, ostatni mecz 08.12.2012
64 mecze/25 goli/10 asyst

Puchar Polski
debiut 21.09.2010, ostatni mecz 03.10.2012
8 meczów/2 gole/2 asysty


Abdou Razack Traore

Abdou Razack Traore

Dane:

ur.:
1988-12-28
wzrost.:
170
waga.:
73
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

 • A MY SWOJE..... (3)

  Ja tam płakać po nim nie będę

  • 94 45

  • Źle się dzieje w naszych klubach...

   • 7 18

  • radze plakac nad soba

   • 21 15

  • będziesz wył już po dwóch kolejkach ligowych

   • 7 4

 • Jedyną i prawdziwą gwiazdą wielkiej Lehijki jest prez. Adamowicz

  • 75 42

 • i co z tego (1)

  że w tej Lechii postrzelał, jak wyglądał wcześniej na tle swoich poprzednich klubów ? Przyjechał do PL bo tu jest brak tego typu zawodników i mieliście go w podstawie, sam Wam grał na tym boisku, brakowało mu zawsze kogoś do pomocy i tyle. Drugiego takiego nie znajdziecie, przynajmniej za takie pieniądze, przynajmniej w Polsce. Tu był Waszym liderem, a w poprzednim klubie był dość często zapchaj dziurą lub pewnym zmiennikiem. Jedyna prawdziwa opcja to niestety ryzyko jakie teraz musicie podjąć jako klub. Wprowadzać regularnie młodych i ich ogrywać, fakt ryzyko jest spore, ale lepiej mieć swoich super piłkarzy i grać na 10te miejsce w tabeli, niż ściągać za magiczne pensje dziwnych piłkarzy. Lechia musi dawać sporo szans młodym, albo wypożyczać kogoś ambitnych z pierwowzorem wykupu na przyszłość. Ale i tak wiadomo, okienka transferowe to temat rzeka, nie siedze w klubie nie wiem na co ich stać, zostaje mi tylko FM2013 :> Pozdrawiam

  • 42 11

  • I tu kolego się z tobą zgadzam całkowicie sam grał bo grał egoistycznie a co no pokazał w zeszłym sezonie jak kontrakt mu się kończył i chciał zyskać na wartości to dopiero przypomniał sobie jak się w piłkę gra a teraz myślał że wielką kase wytarguje i znowu będzie grał w banbuko ja tam po nim nie płacze Nie ma ludzi nie zastąpionych

   • 12 1

 • (7)

  Moim zdaniem nowym liderem gdańskiej Lechii będzie Marcin Pietrowski, który już nie tylko wyglądem, ale i stylem gry, oraz umiejętnościami przypomina zawodnika FC Barcelony - Cesca Fabregasa.

  • 31 55

  • LIDER STOMATOLOGÓW (1)

   • 20 5

   • ogarnij się chłopie

    Kamikadze

    • 10 5

  • Moim \zdaniem

   Przypomina Inieste.

   • 6 16

  • lolo

   hahahahahahahahahahah a to dobre... Pietrowski

   • 11 6

  • ogarnij się chłopie

   • 7 3

  • wypisz wymaluj Messi :-)

   jak w temacie..

   • 0 0

  • liderem nieodebranych piłke i zagran do tyłu

   chyba

   • 0 0

 • Może i dobrze sie stało ...

  teraz przynajmniej cała dużyna bedzie musiała zasówać jak perszingi ... a nie taktyka " długa na traore może coś wyczaruje " :) Niech odejscie Razacka wyjdzie Lechii na dobre :)

  • 72 9

 • Życzę mu jak najlepiej :).

  Szkoda, że odchodzi. Z pewnością czuję z tego powodu rozczarowanie, ale złego słowa na niego nie powiem.

  Powodzenia Abdou!

  • 93 10

 • lechia ma zawodnika który zastąpi Razacka ! to: (1)

  Abdou Rasiak Traore

  • 85 14

  • mamy Rasiaka:)

   • 11 0

 • Taka słaba ta nasza piłka

  że żaden klub w Polsce by długo go nie utrzymał. Nie jest jakiś super mega emce ale na naszą "Ekstraklasę" i tak za dobry :P Powodzenia w nowym lepszym klubie. Swoją droga świetnie, że Lechia zarobi na jego sprzedaży ehh ...

  • 20 13

 • w PA złapie kontuzje. zostanie bez kontraktu,ubezpieczenia i ma koniec kariery.

  • 26 3

 • Teraz to juz na pewno (15)

  Idziecie na "majstra i puchary" tyle ze w nizszej klasie rozgrywkowej.

  • 18 50

  • martw sie lepiej o ARKE!! (14)

   daruj sobie te denne komentarze bo na nikim nie robia wrazenia!najpierw wygrzebcie sie z ogona 1 ligi a dopiero pozniej zgrywajcie bohaterow wy netowi pogromcy

   • 22 6

   • Zastanów sie co napisałeś betonku (8)

    Zobaczymy co bez bramkostrzelnego zawodnika zrobicie wy mistrzowie i druzyna grajaca co roku w Lidze Mistrzów

    • 5 20

    • (5)

     jacy mistrzowie i jaka LM nikt nigdy nic o ani 1 ani 2 nie wspominal wiec skad te urojenia u ciebie?a juz twoj skonczony podpis o spadaniu adresowany do druzyny z 5 miejsca jest mega bzdura...

     • 10 5

     • 5 miejsce macie dzieki Razackowi wiec sie nie oszukuj Betonku (3)

      • 4 13

      • (2)

       jak na koniec sezonu to 5 miejsce utrzymamy albo i wyzej sie uda wskoczyc ;]
       Polonia wyprzedaz,Gornik wyprzedaz wlasciwie w wiekszosci druzyn poza kilkoma jest przetasowanie skladow.

       • 6 1

       • wszyscy wyprzedaz i przetasowania ,a w lechii odchodzi jeden zawodnik i spada na cyce (1)

        a kibice swoje IDZIEMY NA MAJSTRA

        • 6 4

       • najpierw niech zacznie spadac a pozniej pisz...

        • 1 0

     • 5 miejsce dzieki komu ?

      juz go nie ma

      • 3 6

    • śledziku wam bliżej do spadku niż Lechii. (1)

     Wiec spinaj łuski i do morza tylko nie pomyl się z stadionem Bałtyku

     • 14 5

     • lechia juz zaczyna spadać

      hahahha

      • 5 6

   • Zastanów sie co napisałeś betonku (4)

    aRKA pisze się z małej litery a co do Razaka lubię go ale bez przesady połowę bramek strzelił z karnego

    • 7 2

    • Zastanów sie co napisałeś betonku (3)

     Możesz synu po pracowniku po poleninowskiej stoczni pisac co chcesz ,ale dzieki tym bramkom macie 5 miejsce tak ?

     Teraz mieszkasz w Gdyni na Karwinach

     • 3 5

     • Napisał śledz po pracowniku pokomunistycznej paryskiej stoczni, ale dzieki arce mamy się z czego śmiać (2)

      Teraz mieszkasz w ciapkowie i szczekasz

      • 8 2

      • A to nie z Oruni was wysiedlali na Karwiny biedaki leninowskiej stoczni (1)

       Bolki i Lolki

       • 1 5

       • Ciebie wysiedli z rynsztoku do Bałtyku i nazwali śledziem

        A biedny to ty jesteś ale umysłowo

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 30.11.2020 godz. 18:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

41%

66 typowań

x

23%

37 typowań

2

36%

57 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Krzysztof Ogonowski 12 28 83.3%
2. Stefan Sandach 12 26 75%
3. Jacek P. 12 26 75%
4. Radosław Dymkowski 12 26 75%
5. Wojciech rohde Rohde 11 25 72.7%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 10 7 1 2 15:9 22
2 Raków Częstochowa 10 6 3 1 23:12 21
3 Górnik Zabrze 10 5 2 3 15:10 17
4 LECHIA GDAŃSK 10 5 1 4 17:15 16
5 Pogoń Szczecin 8 4 3 1 10:5 15
6 Zagłębie Lubin 10 4 3 3 13:11 15
7 Śląsk Wrocław 10 4 2 4 15:12 14
8 Jagiellonia Białystok 10 4 2 4 14:15 14
9 Warta Poznań 10 4 1 5 8:10 13
10 Lech Poznań 9 2 4 3 17:16 10
11 Wisła Kraków 10 2 4 4 15:14 10
12 Cracovia 10 3 5 2 14:13 9
13 Wisła Płock 9 2 3 4 12:17 9
14 Podbeskidzie Bielsko-Biała 10 2 3 5 12:23 9
15 Piast Gliwice 10 2 2 6 9:15 8
16 Stal Mielec 10 1 3 6 10:22 6

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 10 kolejki:

 • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 2:0 (2:0)
 • Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 0:0
 • Pogoń Szczecin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (0:1)
 • Zagłębie Lubin - Stal Mielec 2:2 (2:1)
 • Warta Poznań - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
 • Cracovia - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
 • Lech Poznań - Raków Częstochowa 3:3 (1:2)
 • Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 5:2 (2:0)
 • Mecz zaległy z 9. kolejki
 • Podbeskidzie - Zagłębie 2:1 (1:0)

Terminarz

30.11 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Lech Poznań LIVE!
05.12 (sob) godz.20:00 Legia Warszawa typuj LECHIA Gdańsk
14.12 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Wisła Płock
23.11 (pon) godz.18:00 Piast Gliwice 2:0 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
20.11 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 3:2 bez publiczności Śląsk Wrocław LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »