W Weymouth ostatnie regaty przed igrzyskami

5 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Maja Dziarnowska Maja Dziarnowska

Maja Dziarnowska i Steve Allen wygrali w Sopocie międzynarodowe mistrzostwa Polski w Formule Windsurfing. Natomiast w Weymouth rozpoczęły się regaty Pucharu Świata. To ostatni sprawdzian przed igrzyskami i możliwość sprawdzenia się na olimpijskich akwenie dla polskich żeglarzy. Przemysław Miarczyński rozpoczął od piątej lokaty

.

SKŻ Ergo Hestia przeprowadził tradycyjną rywalizację o Puchar Prezydenta Sopotu. Tym razem jednak na wodzie był większy tłok niż zwykle, gdyż równolegle rozgrywano w Sopocie międzynarodowe mistrzostwa Polski w Formule Windsurfing. Tytuły rozdano po dziesięciu wyścigów dla panów i dziewięciu dla pań. Biało-czerwonych sprawdzili rywale z Australii, Francji, Estonii i Litwy.

Dziarnowska, która na co dzień startuje w klasie RS:X, potrzebowała nieco czasu, aby przyzwyczaić się do innego sprzętu. Faworytka gospodarzy w drugim i trzecim biegu metę osiągała dopiero jako piąta, ale te wyniki ostatecznie nie liczyły się w klasyfikacji generalnej, gdyż każdemu przysługiwały dwie tzw. odrzutki, czyli anulowanie najsłabszych startów.

Maja pokazała klasę na finiszu regat, gdy wygrała pięć biegów z rzędu. -Dopiero uczę się pływać w tej klasie. Pierwszego dnia źle dobrałam sobie żagiel, co miało od razu swoje odzwierciedlenie w wynikach. Agnieszka Pietrasik była szybsza ode mnie. Natomiast to ja miałem przewagę w tym, że znam dobrze ten akwen i lepiej byłam przygotowana pod względem taktycznym - oceniała Dziarnowska.

Do ostatniego wyścigu trwała również walka o brązowy medal. Dwie sopocianki Natalia WójcikAgnieszka Bilska ukończyły regaty z identycznym dorobkiem punktowym, ale na podium stanęła tylko ta pierwsza, bo udało jej się wygrać jeden z wyścigów, gdy jej koleżanka w najlepszych startach była druga.

Medalistki mistrzostw Polski Formuły Windsurfing
1. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) 9 punktów
2. Agnieszka Pietrasik (AZS Łódź) 13
3. Natalia Wójcik (SKŻ Ergo Hestia) 20

Steve Allen Steve Allen
Takich emocji nie było w rywalizacji mężczyzn. Klasą dla siebie był osiadły w Polsce Australijczyk, którego szersza publiczność miała okazję poznać, gdy startował w "Tańcu z Gwiazdami". W Sopocie Steve Allen wygrał siedem z dziewięciu wyścigów i do ostatniego nie musiał już wypływać na wodę, gdyż miał olbrzymią przewagę nad rywalami.

Brązowy medal wywalczył Jacek Piasecki. Dla 19-latka był to powrót do deski, gdyż dwa ostatnie sezony poświęcił głównie dla klasy 49-er. W duecie z Marcinem Czajkowskim (YKP Gdynia) sopocianin dwukrotnie zajmował 12. miejsca na mistrzostwach świata, ale nominacji olimpijskiej ta załoga nie zdołała wywalczyć.

Medaliści mistrzostw Polski Formuły Windsurfing
1. Steve Allen (Australia) 12
2. Wojciech Brzozowski (MOS 2 Warszawa) 31
3. Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia) 38

Puchar Prezydenta Sopotu rozegrany został w klasach: Techno 293, 5.8 i 6.8, RS:X oraz Raceboard. W tej pierwszej specjalności były to jednocześnie eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Najlepsi okazali się tutaj Patrycja Lis (Baza Mrągowo) i Artiom Jawadow (Białoruś). W rywalizacji chłopców najlepszy z Polaków - Adam Sosnowski (SKŻ Ergo Hestia) był trzeci.

Pozostali triumfatorzy:
Techno 293 5.8 - Lidia Sulikowska i Bartek Pawłowski (oboje UKS Hals Sopot)
Techno 293 6.8 - Julia Czuryło (AZS Poznań) i Marcin Grzenia (SKŻ Ergo Hestia)
RS:X seniorzy - Anastasiaa Walkiewicz (Białoruś) i Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia)
RS:X juniorzy - Walkiewicz i Robert Pellowski
Raceboard - Paweł Frydrychowicz (obaj SKŻ Ergo Hestia)

W Sopocie nie startowali najlepsi polscy deskarze, gdyż w poniedziałek przystąpili oni do regat Pucharu Świata w Weymouth. Doskonale rozpoczęła Zofia Klepacka-Noceti (YKP Warszawa), która po drugim i pierwszym miejscu jest liderką w klasie RS:X. W tej samej specjalności wśród mężczyzn po dwóch biegach Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia) jest piąty, a Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) - jedenasty. Sopocianin rozpoczął źle, bo od 16. lokaty, ale w drugim biegu potwierdził dobre przygotowanie, mijając metę na drugiej pozycji. Regaty trwać będą do 9 czerwca.

Miejsca pozostałych trójmiejskich żeglarzy po pierwszym dniu regat Skandia Sail for Gold Regatta 2012 w Weymouth
49-er - 14. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS)
470 - 15. Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin)/Jolanta Skrzypulec (AZS AWFiS)
Star - 16. Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk)/Dominik Życki (Spójnia Warszawa

• dajesz Pont (1)

• 1 0

• Pont cisnij, jestes debesciak i tyle w temacie

• 1 0

• SKZ potega jest i basta, we wszystkich klasach deskowych. Brawo Jacek za udany powrot do deski, szkoda ze cie namowili na te lodki...
    straciles duzo czasu, musisz zmienic doradcow :)

• 1 0

Sopocki Klub Żeglarski

Oferujemy pokoje gościnne, 1-8 osobowe, 10 m od plaży. W każdym pokoju jest w telefon, TV oraz Internet. Na terenie obiektu mieszczą się restauracja oraz sale konferencyjne. Dodatkowo oferujemy szkolenia żeglarskie i windsurfingowe. Obiekt wraz z par