• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W aptekach brakuje morfiny? "Dłuższe przerwy w dostępie"

Piotr Kallalas
29 listopada 2022, godz. 08:00 
Opinie (26)

Już od ponad miesiąca zdarza się, że pacjenci zmagający się z przewlekłym bólem mają problemy z kupieniem morfiny. Sytuacja jest dynamiczna, a po długim okresie niedoborów pewne partie pojawiły się ostatnio w hurtowniach. W tej sprawie interweniował rzecznik praw obywatelskich.Czy zdarza się, że w aptece nie znajdujesz poszukiwanego leku?

Od kilku tygodni z różnych aptek w Polsce napływają informacje o niedoborach morfiny, jaka jest sprzedawana w formie tabletek doustnych. W sprawę zaangażował się również rzecznik praw obywatelskich, który w liście do Ministerstwa Zdrowia zaapelował o zajęcie stanowiska i wyjaśnienie, jakie kroki zostały poczynione, aby poprawić stan zapasów.

- Niepokoi sytuacja, że do Naczelnej Rady Aptekarskiej dociera coraz więcej sygnałów o braku morfiny i niemożliwości zapewnienia jej potrzebującym pacjentom. Ponadto z docierających do mnie informacji wynika, że występuje problem z dostępnością do najpopularniejszych leków z morfiną, tj. MST Continus, Sevredol czy DHC Continus - napisał Marcin Wiącek.
W Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy chorych boryka się z przewlekłym bólem i wymaga leczenia morfiną. Chodzi m.in. o pacjentów onkologicznych czy reumatologicznych, a także chorych po przebytych operacjach.

Braki leków w aptekach. Problem z dostępnością antybiotyków i leków na cukrzycę Braki leków w aptekach. Problem z dostępnością antybiotyków i leków na cukrzycę

Przerwy w dostępie do doustnych preparatówSprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w trójmiejskich aptekach. Stan zapasów jest bardzo zmienny i zależy od obecnie nieregularnych dostaw z hurtowni.

- Rzeczywiście w dostępie do doustnych preparatów z morfiną zdarzają się dłuższe przerwy. Najczęściej stosowany z nich przez kilka miesięcy był niedostępny. Pojawił się w hurcie w zeszłym tygodniu, ale trudno powiedzieć, czy aktualne ilości zagwarantują płynny dostęp do leku. Pozostałe preparaty z morfiną, obecne na listach refundacyjnych, mają różną dostępność. Większość dawek jest osiągalna, ale nie wszystkie - mówi mgr farm. Izabela Baj, dyrektor ds. Opieki Farmaceutycznej Gemini Polska.
Inna informacja, dotycząca zapasów w hurtowniach, płynie z jednej z gdańskich aptek.

- Jest problem. Głównie chodzi o sevredol. Nasza apteka akurat ma zaopatrzenie, ale nie ma go w hurcie, więc teraz na bieżąco ciężko go sprowadzić - słyszymy w aptece w dzielnicy Piecki-Migowo.
Natomiast z naszych informacji wynika, że w tym momencie problemów z dostępem do morfiny szczęśliwie nie ma gdańskie hospicjum.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane