Amerykanin wygrał BCT Gdynia Marathon

23 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Amerykanin Alexander Meyer wygrał BCT Gdynia Marathon ze świetnym czasem 3 godzin, 53 minut i 32 sekund. Amerykanin Alexander Meyer wygrał BCT Gdynia Marathon ze świetnym czasem 3 godzin, 53 minut i 32 sekund.

Amerykanin Alex Meyer zwyciężył w pływackich zawodach BCT Gdynia Marathon. Triumfator tegorocznej edycji pokonał dystans 19.5 kilometra z Helu do Gdyni w czasie 03:53:32. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka Christine Jennings z czasem 04:13:57. W niedzielę odbędą się zmagania amatorów w kategorii Open na dystansie niespełna 3 kilometrów. Odprawa rozpocznie się o godzinie 11:00.

Piątkowy start opóźnił się o prawie dwie godziny. Ze względu na niezbyt sprzyjające warunki atmosferyczne sędziowie podjęli decyzję o jego przesunięciu. Punktualnie o godzinie 10:40 międzynarodowa obsada złożona z 14 pływaków rozpoczęła zmagania z wodą w poprzek Zatoki Puckiej.

Na 7 kilometrze wyścigu sporą przewagę nad resztą stawki uzyskał trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata FINA w pływaniu na wodach otwartych Władimir Diatczin. Rosjanin o blisko 60 metrów wyprzedzał drugiego na tym etapie Jana Urbaniaka. Do walki o zwycięstwo włączył się jednak Amerykanin Alex Meyer, który na mecie jako jedyny z całej stawki "złamał" czas 4 godzin.

Za nim przypłynął Diatczin a trzeci finiszował Sebastian Karaś. Polak zyskał na błędzie Irlandczyka Chritophera Bryana, który... pomylił trasę na 50 metrów przed metą i musiał cofnąć się do właściwej boi. Najlepszy czas wśród kobiet i trzeci ogólnie zanotowała Christine Jennings. Amerykanka w klasyfikacji pań wyprzedziła Rosjankę Aleksandrę Sokołową.

Z grona 14 pływaków wyścigu nie ukończyło dwoje pływaków: Jose Luis Chorro oraz Emily Brunemann którzy zostali przetransportowani do Gdyni, oboje czują się dobrze. Natomiast ci, którym udało się pokonać cały dystans, wychodząc z wody ledwo mieli siły, by celebrować ukończenie rywalizacji.

Już w niedzielę na znacznie krótszym niespełna 3-kilometrowym dystansie sprawdzić się będą mogli mniej utytułowani zawodnicy. W ramach imprezy BCT Gdynia Marathon rozegrane zostaną wyścigi w sześciu kategoriach wiekowych, w których do przemierzenia będzie pięć okrążeń po 590 metrów.

Przewidziany jest także start wyścigu sztafet w kategorii Open. Odprawa techniczna rozpocznie się o godzinie 11:00. Pierwszy start zaplanowany jest na godzinę 12:00. Opłata startowa wynosi 100 zł.