W rękach Rosji. MŚ w armwrestlingu

9 grudnia 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
Rosjanie zdobyli 95 z 250 medali, które były do zdobycia w XXII mistrzostwach świata w armwrestlingu. Dzięki zaproszeniu najlepszych atletów w tej dyscyplinie do Gdyni Polsce udało się zadebiutować w tej rangi imprezie, ale - niestety - nadal nie jesteśmy reprezentowani na podium. Najbliżej powodzenia był Marcin Kreft, który w kategorii do 110 kilogramów uplasował się na czwartym miejscu.
W hali GOSiR przy ul. Olimpijskiej przez trzy dni walczyli seniorzy, juniorzy, mastersi, grand mastersi i niepełnosprawni w kilkunastu kategoriach wagowych w każdej grupie. Ponadto medale przyznawano za walki na prawą i lewą rękę. Rosjanie zdobyli aż 44 złote,
39 srebrnych i 12 brązowych medali. Drugie miejsce w
klasyfikacji medalowej przypadło Kanadyjczykom, których dorobek wynosił odpowiednio: 8, 5 i 9 krążków. Dwa kolejne miejsca dla federacji zza wschodniej granicy, gdzie armwrestling jest zdecydowanie najlepszy, gdyż zawodnicy są często na utrzymaniu sponsorów: Kazachstan (7-8-6) i Litwa (7-2-2).

Polska dopiero raczkuje w tej dyscyplinie, a nasi siłacze zdecydowanie ustępują rywalom pod względem technicznym i przede wszystkim sportowym stażem. Dlatego zdołaliśmy zebrać tylko 33-osobową ekipę, choć mogliśmy wystawić ponad 100 zawodniczek i zawodników. Co więcej, biało-czerwoni na ogół odpadali po szybko przegranych dwóch walkach.

Jednym z nielicznych wyjątków był Marcin Kreft. Reprezentant Złotego Tura Gdynia rozpoczął zmagania na prawą rękę w stawce 27 startujących od czterech wygranych. Awans do strefy medalowej zamknęły 22-latkowi porażki z Andriejem Antonowem (Kazachstan) i Sosłanem Kudziewem (Rosja).

Na piątych miejscach mistrzostwa ukończyli: wśród seniorów Zbigniew Chmielewski (lewa ręka 70 kg) oraz wśród niepełnosprawnych Dariusz Gabrynowicz i Konrad Krawczuk.

Za największą niespodziankę turnieju uznano przegraną w finale kategorii 70 kg na lewą rękę sześciokrotnego mistrza świata, Igora Grusznikowa (Kazachstan) z Teimurazem Czekiłowem (Rosja) oraz dopiero trzecie miejsce w wadze 75 kg utytułowanego Cwetana Gaszewskiego (Bułgaria).

W kategorii do 100 kg dwa złote medale zdobył Ibrahim Ibrahimow (Rosja), który ma już na koncie sześć tytułów, a dla Abdulli Eldarowa (Dagestan) sukces na lewą rękę był siódmym mistrzowskim złotem w karierze.