Wejście Rybskiego

30 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Wejście na boisko Andrzeja Rybskiego odmieniło losy spotkania. Wejście na boisko Andrzeja Rybskiego odmieniło losy spotkania.
Andrzej Rybski wszedł na boisko w 65. minucie i poprowadził piłkarzy Lechii do zwycięstwa nad Polonią Warszawa 2:1 (0:0). Najpierw "Ryba" popisał się asystą, po której wyrównał Paweł Buzała, a w 76. minucie zdobył zwycięskiego gola. Po niedzielnym sukcesie biało-zieloni są już tylko o punkt za liderem II ligi! Skuterem w klubowych barwach będzie jeździć Sebastian Nowakowski, zwycięzca w losowaniu dla nabywców karnetów.

Bramki: Buzała 67, Rybski 76 - Gilewicz 47.

LECHIA: Kapsa - Pęczak (60 Kasperkiewicz), Manuszewski, Wołąkiewicz, Kosznik - Andruszczak (65 Rybski), Trałka, Piątek, Rogalski - Buzała, Cetnarowicz (83 Hirsz).

POLONIA: Liberda - Klepczarek, Kulpaka, Konieczny, Sedláček - Bąk (82 Lewandowski), Wędzyński, Piątek, Kosiorowski (46 Nowak) - Piechna (46 Gilewicz), Kosmalski.

Sędzia: Bartos. Żółte kartki: Andruszczak, Rogalski, Buzała (Lechia), Piechna, Kosiorowski, Klepczarek (Polonia). Widzów: 10 000.

Przed meczem wszystkie obiektywy kamer i aparatów fotograficznych wycelowane były w Dariusza Wdowczyka. Szkoleniowiec Polonii w sobotę wieczorem został zwolniony przez prokuratorów z Wrocławia. Miał się przyznać do postawionych zarzutów korupcyjnych z okresu pracy w Kielcach, a wolność odzyskał po wpłaceniu 50 tysięcy złotych. Właściciele Polonii uznali, że właściwie się nic nie stało i dopuścili trenera do pracy. Tym samym stał się on pierwszym szkoleniowcem, który prowadził mecz po przyznaniu się do udziału w korupcji!

- Przespałem się kilka godzin, wsiadłem w samochód i przyjechałem do Gdańska. Od prezesa Wojciechowskiego otrzymałem zielone światło do dalszej pracy. Nawet policjanci we Wrocławiu życzyli mi dalszych sukcesów! Nikt z państwa nie ma moralnego prawa mnie oceniać, bo nie macie pełnej wiedzy o tym co się stało. Nie czuję się przegrany. Czy coś chciałbym powiedzieć kibicom? Nie, nic mi nie przychodzi do głowy - stwierdził Wdowczyk.

Pierwsza połowa wyglądała jakby przygnębienie szkoleniowca udzieliło się Polonii. Goście w tym okresie oddali tylko jeden, bardzo niecelny strzał. Najbardziej zawiódł ulubieniec Wdowczyka jeszcze z czasów kieleckich, Grzegorz Piechna. Popularny "Kiełbasa" już po przerwie nie wrócił do gry. W szatni został też Piotr Kosiorowski. Lewy pomocnik warszawskiej drużyny mógł wylecieć z boiska w w 39. minucie. Miał już żółtą kartkę, gdy brutalnie nakładką sfaulował Pawła Pęczaka. Sędzia nie zdecydował się na sięgnięcie do kieszeni.

Lechia od początku gry miała przewagę, ale niewiele z niej wynikało. Najgroźniejsze sytuacje z pierwszej połowy były następujące:
12. min. - z rzutu wolnego dośrodkował Karol Piątek, strzał Artura Andruszczaka nad bramką
22. min. - groźny strzał Piątka, piłka odbiła się od jednego z rywali i tuż obok słupka wyszła na róg
29. min. - dobre podanie Macieja Rogalskiego do Pawła Buzała. Ten ostatni miał kłopoty z przyjęciem piłki i wyrzucił się ze światła bramki, a spóźniony strzał był niecelny
33. min. - Buzała uderza po ziemi, niecelnie
34. min. - ładna akcja Piotra Cetnarowicza. Pod bramką gości zamieszanie, próbowali strzelać Rogalski i Andruszczak, broni Mariusz Liberda.

Jak to często w futbolu bywa, posiadanie przewagi nie oznaczy prowadzenia. W 48. minucie Grzegorz Wędzyński ewidentnie chciał strzelać, ale zarył butem w boisko i wyszło mu... podanie za plecy Jacka Manuszewskiego. Do piłki doskoczył wprowadzony do gry po przerwie Radosław Gilewicz i pokonał Pawła Kapsa. Goście oddali jedyny celny strzał w tym meczu!

- Po zdobyciu bramki nie mieliśmy pomysłu na dalszą grę - przyznał trener Wdowczyk. - Za bardzo się cofnęliśmy i zaprosiliśmy Lechię do ataków - wtórował mu Gilewicz. - ostatnie pół godziny w naszym wykonaniu to była przysłowiowa obrona Częstochwy - przyznał Liberda.

Lechia wygrała, dzięki dobrym zmianom, które przeprowadził Dariusz Kubicki. Po godzinie gry szkoleniowiec zaskoczył, gdyż w miejsce kontuzjowanego Pęczaka nie wystawił nominalnego obrońcy Sebastiana Fechnera, ale pomocnika Piotra Kasperkiewicza. Mierzący blisko dwa metry piłkarz opanował środek boiska, a przesunięty do defensywy Piątek nie popełnił żadnego błędu.

- Zmianami musiałem dać chłopakom znać, że wierzę, iż się podniosą oraz oczekuję od nich ofensywnej piłki. Na bezpośrednim rywalu w tabeli trzeba zdobywać trzy punkty - podkreślał gdański szkoleniowiec.

W 65. minucie Kubicki sięgnął po Rybskiego, którego brak w wyjściowej "11" był największym zaskoczeniem. I chwała szkoleniowcowi, że nie dokonał standardowej roszady, czyli nie zmienił napastnika za napastnika. Tym razem Cetnarowicz i Buzała zostali na boisku, a "Ryba" wszedł na prawą flankę za Andruszczaka. W tym ustawieniu Lechia w Gdańsku jeszcze nie grał, ale sprawdziło się doskonale!

Gol powinien już paść po doskonałym kontrataku. Rogalski wyprowadził piłkę z własnej połowy i podał do Buzały, ten na wolnym polu dostrzegł Cetnarowicza. Piotr dobrze strzelił, ale tuż obok słupka. Jednak nie rozpamiętywaliśmy długo tej sytuacji, bo wkrótce nastąpiły dwa kapitalne kopnięcia Rybskiego.

W 67. minucie Andrzej wybijaną przez obrońców Polonii futbolówkę od razu odkopnął w pole karne, a tam dopadł do niej Buzała i uderzeniem z pierwszej piłki wyrównał! Dziewięć minut później wrzucił Rogalski, a z pierwszej piłki trafił do siatki strzał Rybskiego!

- Nie jest łatwo wejść z ławki, tym bardziej że w ostatnich latach w tej roli bywam rzadko. Nie lubię siebie oceniać, ale fakty mówią same za siebie. Już lepiej dziś być nie mogło - mówi w swoim stylu bohater spotkania.

W końcówce meczu Lechia mogła jeszcze podwyższyć wynik po bardzo dobrych zagraniach Łukasza Trałki. W 89. minucie rosły pomocnik dobrze strzelił po podaniu Cetnarowicza, ale był tylko róg. Natomiast w doliczonym czasie Trałka głową wyłożył piłkę Buzale. Ten biegł sam na sam z bramkarzem. Liberda wyszedł na 16. metr. Paweł zamiast lobować polonistę próbował go minąć, ale po zwodzie piłka uciekła mu zbyt daleko.

Pozostałe wyniki 23. kolejki: GKS Katowice - Arka Gdynia 3:2 (2:2), Motor Lublin - Odra Opole 1:1 (0:0), Kmita Zabierzów - Tur Turek 2:0 (0:0), Podbeskidzie Bielsko-Biała - Wisła Płock 4:0 (2:0), Śląsk Wrocław - ŁKS Łomża 3:0 (1:0), Znicz Pruszków - Stal Stalowa Wola 1:1 (0:1), Pelikan Łowicz - Piast Gliwice 0:0, Warta Poznań - GKS Jastrzębie 3:0 (2:0).