Polska wygrała z Ukrainą w rugby

Polscy rugbiści świętują po zwycięstwie nad Ukrainą. Biało-czerwoni są jedyną drużyną, która w tej edycji Pucharu Narodów Europy w dywizji 1B ma komplet wygranych. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Polscy rugbiści po raz pierwszy w historii rozgrywek Pucharu Narodów Europy pokonali Ukrainę. Biało-czerwoni triumfowali w Gdyni 13:12 (3:12). Obie drużyny kończyły mecz w "13", gdyż sędzia pokazał aż cztery czerwone kartki. Punkty na wagę zwycięstwa i awansu na drugie miejsce w dywizji 1B zdobył w doliczonym czasie gry z karnego David Chartier. Mimo zimowej aury dopisała publiczność, która zgotowała bardzo dobrą atmosferę na trybunach.

POLSKA

Boutes, Bobryk, Pretkowski - Gabunia, Brażuk - Kordzielewski, Jankowski, Ławski - Vaissiere - Popławski - Beccuau, Billaud, Berthe, Beccuau, Hotowski - Chartier
13:12
(3:12)
Miejsce:
Narodowy Stadion Rugby
Sędziowie:
Linton, Macpherson, Ward (wszyscy Szkocja)
Widzów:
2800

Ukraina

Kramarenko, Kirsanow, Wiertyleckyj - Capienko, Krasylnyk - Radczuk, Łomakin, Grabowski - Delijergiew - Cerkownyj - Krawczenko, Masiukow, Kosariew, Marczenko - Krasnodebskij
    • 34' Popławski [ICO] Stępień
    • 41' Brażuk [ICO] Hebda
    • 41' Ławski [ICO] Bartoszek
    • 62' Billaud [ICO] Szostek
    • 67' Kordzielewski [ICO] Janiec
    • 71' Berthe [ICO] Pawelec
    • 78' Gabunia [ICO] Krużycki
    • 78' Boutes [ICO] Chróściel
[ICO] Zmiany
  • 49' Łomakin [ICO] Nowokreszczenow
  • 68' Delijergiew [ICO] Janczij
  • 76' Masiukow [ICO] Ponomarenko
  • 78' Kramarenko [ICO] Mokrecow
  • 75' Beccuau
[ICO]Punktów:
  • 5' Krasnodebskij
  • 10' Kramarenko
  • 9' Chartier
  • 80+2 Chartier
[ICO]Punkty:
    • 75' Chartier
    • 11' Kosariew
      [ICO] Kartki:
      • 19' Grabowski
      • 61' Vaissiere
      • 65' Bobryk
      [ICO]Kartki:
        • 61' Kosariew
        • 65' Krasylnyk

Tomasz Putra
      Pomeczowy komentarz Tomasza Putry
      Rugby to sport męski, szkoła charakterów. Na początku gry rywale nas zaskoczyli. Jednak spodziewaliśmy się, że będzie to bardzo trudny przeciwnik. Tam są praktycznie sami zawodowcy.

Wygraliśmy to spotkanie pod względem mentalnym, nieustępliwością, wolą walki. Pokazaliśmy charakter przechylając w końcówce szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Duża w tym zasługa również kibiców. Cały czas nas dopingowani. Niesieni ich wsparciem podążyliśmy do bardzo ważnego zwycięstwa.

[ICO]
      mecz ma rozpocząć się siedem minut później niż pierwotnie planowano, pierwszy gwizdek szkockiego arbitra około godziny 18:07
      w wyjściowym składzie Polski tylko dwóch rugbistów z polskiej ekstraligi, to Maciej Brażuk (POLSKA) , który jest także menedżerem kadry i niespodziewanie wrócił do narodowej drużyny jesienią, gdyż wcześniej deklarował zakończenie przygody w narodowych barwach, ponadto gra naturalizowany w polskich barwach Gruzin Merab Gabunia
      na ławce m.in. zawodnicy, którzy wiosną grają w trójmiejskich drużynach: Szostek i Stępień (Arka) oraz Hebda i Krużycki (Lechia)
      warunki zimowe, pada śnieg, ale sztuczna murawa zielona
      [ICO]
      w drużynie Ukrainy zagra Grabowski (Ukraina), obecny rugbista Arki oraz Łomakin (Ukraina), który grał w Gdyni w minionym sezonie, obaj wystąpią w trzeciej linii młyna
      zawodnicy wychodzą na prezentację, Polacy na biało, rywale w niebiesko-żółtych strojach
      jako pierwszy odgrywany jest hymn ukraiński
      [ICO]
      na trybunach pojawiło się kilka flag ukraińskich
      odgrywany jest hymn polski, publiczność śpiewała wspólnie z rugbistami
      1'
      ze środka grę rozpoczęła Polska
      3'
      groźny atak rywali, przebili się na pole 22 metrów naszej reprezentacji
      3'
      około 25 metrów od polskich słupów karny dla rywali, na spalonym znalazł się Berthe (POLSKA), który popełnił błąd przy szarży
      [ICO]
      4'
      Kosariew (Ukraina) spudłował z karnego, nadal 0:0
      [ICO]
      5'
      [0:5] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Krasnodebskij (Ukraina). Obrońca rywali zaatakował z własnej połowy i przebiegł aż w narożnik boiska, nikt nie próbował go nawet szarżować
      5'
      Kosariew (Ukraina) spudłował z podwyższenia, ale i kopał z trudnej pozycji
      6'
      kolejny atak Ukrainy, przerwany, gdyż spalił Grabowski (Ukraina)
      7'
      Chartier (POLSKA) z karnego dobrze przeniósł nogą piłkę w aut po stronie ukraińskiej
      8'
      Vaissiere (POLSKA) wywalczył karnego dla Polski, około 25 metrów na wprost słupów
      [ICO]
      9'
      [3:5] Celny kop i Chartier (POLSKA) zdobywa 3 punkty.
      [ICO]
      10'
      [3:10] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Kramarenko (Ukraina).
      Fatalna gra Polaków w defensywie. Krasylnyk wbiegł w nasze pole 22 metrów i zdołał przekazać piłkę do Kramarenki. Wydawało się, iż Chartier uratuje Polaków przyłożeniem obronnym, ale niestety jajo przejął filar rywali i jest "piątka" pod samymi słupami
      [ICO]
      11'
      [3:12] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Kosariew (Ukraina).
      [ICO]
      13'
      mimo niekorzystnego wyniku cały czas doping z trybun dla gospodarzy
      15'
      dobrze wyglądająca Polaków zakończyła się przez wypuszczenie piłki do przodu przez Popławskiego (POLSKA)
      16'
      kolejna groźna kontra Ukrainy, na szczęście tym razem niecelne podanie z ich strony na prawym skrzydle
      17'
      dobre zagranie Popławskiego (POLSKA), zagrał nogą na skrzydło do Hotowskiego (POLSKA), jednak nasz zawodnik wypchnięty na aut
      18'
      pierwsze pozasportowe przepychanki, Bobryk i Grabowski najaktywniejsi w niej, sędzia rozdziela zawodników
      [ICO]
      19'
      Żółtą kartką został ukarany Grabowski (Ukraina). Oznacza to, że przez 10 minut Polacy będą grali w przewadze
      20'
      zły wrzut z autu Polaków, sędzia odbiera nam piłkę po tendencyjnym wrzucie
      21'
      na spalonym Bobryk (POLSKA), karny dla Ukrainy na jej linii 22 metrów
      [ICO]
      21'
      "Polska, biało-czerwoni" - śpiewają kibiców
      [ICO]
      23'
      karny dla Polski za przytrzymanie piłki na ziemi przez rywali, do pola punktowego około 35 metrów
      23'
      niecelny kop Chartiera (POLSKA), wynik bez zmian
      24'
      przerwa w grze, aby udzielić pomocy medycznej Brażukowi (POLSKA)
      25'
      mimo osłabienia liczebnego Ukraina atakuje na polskiej połowie
      26'
      po dobrym rozegraniu autu przez Polaków ładny rajd Kordzielewskiego (POLSKA), dla którego jest to oficjalny debiut w reprezentacji, nasz zawodnik wypchnięty na aut
      [ICO]
      27'
      kilka podań Polaków w polu 22 metrów rywali, po przewinieniu na Bobryku (POLSKA) będzie karny
      28'
      przerwa w grze, medycy obu drużyn na boisku
      [ICO]
      29'
      Polacy rezygnują z kopu na słupy i niemal pewnych trzech punktów, nasza reprezentacja wybrała młyn i będzie próbować zdobyć przyłożenie
      29'
      Grabowski (Ukraina) wrócił do gry, Ukraina w komplecie
      30'
      dwa kolejne karne dla Polaków, cały czas wybieramy młyn
      30'
      kolejny zawodnik rywali poprosił o pomoc medyczną
      31'
      Polacy zgubili piłkę po młynie!
      32'
      kolejny atak Polaków, Chartier (POLSKA) powstrzymany na linii 22. metra rywali, młyn dla rywali
      34'
      Krasnodebskij (Ukraina) wypchnął w aut Hotowskiego (POLSKA)
      [ICO]
      34'
      POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Popławski, w jego miejsce wchodzi Stępień.
      35'
      Polska w ataku, znów szturmujemy na polu 22 metrów rywali
      36'
      Ukraińcy bronią się wykopem nogą, ale Chartier (POLSKA) złapał piłkę 25 metrów od pola punktowego rywali i ponownie przekazał ją do ataku
      37'
      piłka wypadła do przodu Gabuni (POLSKA)
      37'
      kolejny Ukrainiec korzysta z pomocy medycznej
      38'
      błąd Polaków w walce na ziemi, sędzia wezwał do siebie kapitana naszej reprezentacji Bobryka (POLSKA) oraz Ławskiego (POLSKA), który występuje w roli tłumacza z angielskiego
      39'
      coraz bliżej przerwy, nasza reprezentacja cały czas na połowie rywali
      40'
      Stępień (POLSKA) na środku boiska przerwał groźnie wyglądającą kontrę gości
      40'
      kolejna akcja rywali, po szarży Bobryka (POLSKA) Grabowski (Ukraina) wypuścił piłkę z rąk do przodu, młyn dla Polaków teraz blisko linii 22 metrów naszej drużyny
      [ICO]
      40+2
      "Polska" - gromki doping z trybun, kibice zasługują na szacunek także z tego względu, że mimo zimowej pogody, niemal wszystkie miejsca na stadionie zajęte
      40+3
      przegrywamy młyn po własnym rzucie
      40+4
      w doliczonym czasie gry przeważa Ukraina, nasza reprezentacja broni się na własnej połowie
      40+5
      Berthe (POLSKA) udaną szarżą przerwał atak Krasnodebskija (Ukraina)
      40+5
      KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLSKA PRZEGRYWA 3:12
      dla Ukrainy to trzeci wyjazdowy mecz w tej edycji dywizji 1B. Drużyna, która w poprzednim sezonie została zdegradowana z elity Pucharu Narodów Europy, wygrała w Szwecji 22:10 oraz przegrała w Niemczech 28:46
      [ICO]
      41'
      POLSKA przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Brażuk, w jego miejsce wchodzi Hebda z Lechii, roszada w drugiej linii młyna
      [ICO]
      41'
      POLSKA przeprowadza także drugą zmianę w przerwie, tym razem w trzeciej linii młyna. Boisko opuszcza Ławski, w jego miejsce wchodzi Bartoszek.

41'
      od środka drugą połowę rozpoczęła Ukraina
      43'
      drugi w tym spotkaniu tendencyjny wrzut z autu Bobryka (POLSKA)
      45'
      bardzo zdecydowanie Ukraińcy w defensywie, Vaissiere (POLSKA) wypchnięty z piłką aż na krawężnik okalający sztuczną murawę
      [ICO]
      45'
      cały czas śpiewy na trybunach "Polska, biało-czerwoni"
      46'
      karny dla Polaków około 30 metrów, zdecydowaliśmy się na szybką grę ręką
      47'
      Gabunia (POLSKA) atakuje 6 metrów od pola punktowego rywali
      47'
      niestety, piłka stracona w walce w rucku
      48'
      Ukraińcy dalekim przekopem z własnego pola 22 metrów przenoszą grę na połowę Polaków
      [ICO]
      49'
      Ukraina przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łomakin, w jego miejsce wchodzi Nowokreszczenow. Roszada w trzeciej linii
      50'
      Polacy bronią się we własnym polu 22 metrów
      50'
      Krawczenko (Ukraina) zgubił piłkę po dobrej szarży Polaków
      [ICO]
      51'
      znów "Polska, biało-czerwoni" z trybun
      52'
      Polacy mają serię młynów na własnym polu 22 metrów
      53'
      Chartier (POLSKA) przenosi nogą piłkę w aut w okolice linii środkowej
      54'
      piłka na polu punktowym Ukraińców, ale nikt nie zdołał jej przyłożyć, wykop Ukraińców dropem z własnego pola 22 metrów
      55'
      Ukraińcy kopnęli piłkę za plecy Chartiera (POLSKA), Polacy musieli bronić się wybiciem w aut na wysokości własnej linii 22 metrów
      56'
      tym razem tendencyjny wrzut z autu rywali
      57'
      znów przepychanki między zawodnikami, bo Ukraińcy utrudniali Polakom szybkie wznowienie gry
      [ICO]
      57'
      sędzia przesuwa grę o 10 metrów do przodu, będzie kop z karnego Chartiera (POLSKA)
      [ICO]
      58'
      Chartier (POLSKA) nie trafia z karnego z około 40 metrów
      [ICO]
      59'
      boks na linii 22 metrów Ukrainy!
      [ICO]
      59'
      rugbiści biją się w dwóch grupkach
      60'
      przerwa w grze, sędziowie naradzają się, aby wymierzyć kary
      [ICO]
      61'
      po jednej czerwonej kartce dla obu drużyn!
      [ICO]
      61'
      Vaissiere (POLSKA) otrzymał czerwoną kartkę.
      [ICO]
      61'
      Kosariew (Ukraina) otrzymał czerwoną kartkę.
      [ICO]
      62'
      POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Billaud, w jego miejsce wchodzi Szostek. Roszada wymuszona, aby na boisku był łącznik młyna po zejściu Vaissiere'a
      [ICO]
      64'
      znów bijatyka na boisku, tym razem bliżej słupów Ukrainy
      64'
      sędziowie znów się naradzają
      [ICO]
      65'
      znów po jednej czerwonej kartce dla obu drużyn, oba zespoły zagrają w "13"
      [ICO]
      65'
      Bobryk (POLSKA) otrzymał czerwoną kartkę.
      [ICO]
      65'
      Krasylnyk (Ukraina) otrzymał czerwoną kartkę.
      65'
      karny dla Ukrainy
      [ICO]
      66'
      Krasnodebskij (Ukraina) spudłował z karnego, wynik bez zmian, w drugiej połowie nadal nie ma punktów
      [ICO]
      67'
      POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kordzielewski, w jego miejsce wchodzi Janiec.
      [ICO]
      68'
      Ukraina przeprowadza zmianę na łączniku młyna. Boisko opuszcza Delijergiew, w jego miejsce wchodzi Janczij.
      69'
      indywidualna akcja Hotowskiego (POLSKA), ładnie przekopnął ją nad rywalem, ale kolejnemu podał ją w... ręce
      [ICO]
      71'
      POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Berthe, w jego miejsce wchodzi Pawelec.
      73'
      przerwa w grze, opatrywani zawodnicy obu drużyn
      [ICO]
      75'
      [8:12] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Beccuau (POLSKA). Polski skrzydłowy przechwycił piłkę i sam pobiegł i położył piłkę między słupami
      [ICO]
      75'
      [10:12] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Chartier (POLSKA).
      [ICO]
      76'
      Ukraina przeprowadza zmianę na środku ataku. Boisko opuszcza Masiukow, w jego miejsce wchodzi Ponomarenko.
      76'
      chóralne z trybun "Polska, biało-czerwoni"
      [ICO]
      78'
      POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gabunia, w jego miejsce wchodzi Krużycki.
      [ICO]
      78'
      POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Boutes, w jego miejsce wchodzi Chróściel.
      [ICO]
      78'
      Ukraina przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kramarenko, w jego miejsce wchodzi Mokrecow.
      79'
      od razu po wejściu do gry Krużycki (POLSKA) wygrał walkę powietrzną w aucie
      80'
      karny dla Polski z połowy boiska, Chartier (POLSKA) nie podjął ryzyka kopu na słupy, wybił piłkę w aut
      80'
      Krużycki (POLSKA) wygrał aut po wrzucie Jańca na linii 22 metrów rywali
      [ICO]
      80+1
      karny dla Polaków po maulu i ściąganiu rywali
      [ICO]
      80+2
      [13:12] Celny kop z karnego i Chartier (POLSKA) zdobywa 3 punkty. Polska prowadzi!
      [ICO]
      "Polska to pany, biało-czerwone szatany" - skandują polscy rugbiści, Ukraińcy smutni stoją w okręgu