Wygrana z bonusem na pożegnanie roku

28 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży

Trenerzy Grzegorz Kacała i Marek Płonka pożonglowali składem, kilku rugbistów wystawili na nietypowych dla nich pozycjach, ale cel został osiągnięty nawet z nawiązką. Lechia wygrała na wyjeździe z Bemowo AZS AWF Warszawa 27:12 (14:5), inkasując punkt bonusowy za cztery przyłożenia. Tym samym gdańszczanie zimę spędzą na pierwszym miejsce w tabeli ekstraligi, a jesienią zdobyli miano niepokonanych!

Punkty:
Sergo Kvernadze 5, Daniel Niemczak 5, Jacek Grygułło 2 - Piotr Jurkowski 10, Jurij Buchajło 7, Łukasz Doroszkiewicz 5, Robert Kuźmiński 5.

LECHIA: Zieliński, Odoliński, Kaszuba - Doroszkiewicz, Krzewicki - Płonka, Janiec, Wojcieszak - Wilczuk - Buchajło, Kwiatkowski, Jurkowski, Buczek, Kuźmiński - Śliwiński oraz Hedesz, Wojtkuński, Sienkiewicz, Klusek, Świgoń, Talaga.

Miesiąc, który upłynął od ostatniego meczu wybił Lechię z uderzenia. Przede wszystkim nie udało się z różnych powodów zebrać na wyjazd do Warszawy pełnego składu. Szkoleniowcy luki uzupełniali przesuwając zawodników między pozycjami. Mariusz Wilczuk zagrał jako łącznik młyna, Piotr Jurkowski wcielił się w rolę środkowego atakującego, a Grzegorz Janiec rozpoczął mecz w trzeciej linii. Jednak już po pięciu minutach musiał wrócić na pozycję młynarza, gdyż kontuzji nabawił się Sławomir Kaszuba.

- Byłem zmuszony wprowadzić do gry Karola Hedesza, dla którego był to pierwszy mecz po kontuzji. I ten zawodnik zagrał doskonały mecz, choć nie wytrzymał do końca gry - relacjonuje trener Kacała. Ale nim gdańszczanie mogli cieszyć się z punktów, najpierw przyszło im gonić wynik. - Była przepychanka, by nie powiedzieć, że bójka, ale sędzia puścił grę i tak rywale zdobyli prowadzenie - dodaje gdański szkoleniowiec.

Lechia zdoła wyrównać po pół godzinie. Przyłożeniem popisał się Jurkowski. Natomiast na prowadzenie gości wyprowadził po skutecznym kopie z podwyższenia Jurij Buchajło. Kolejne siedem punktów biało-zieloni zdobyli w 38. minucie, a tym razem podwyższenie naturalizowanego w Polsce Ukraińca poprzedziła "piątka" Łukasza Doroszkiewicza.

Egzekutor Lechii tegoroczne rozgrywki skończył z dorobkiem 56 punktów, co daje mu drugie miejsce w tabeli najskuteczniejszych. Lepszy jest tylko Tomasz Stępień (Budowlani Łódź), zdobywca 59 punktów. Dotychczas w ekstralidze w tym sezonie punktowało aż 83 rugbistów.

Tabela wprowadzona: 2010-03-06

- Przed meczem nie myśleliśmy o punkcie bonusowym, a marzyło nam się jedynie wygranie tego meczu. Jednak już w przerwie widać było, że jest szansa na powalczenie o pełną pulę. Przyłożeniem mogliśmy nawet zdobyć dwa razy więcej niż potrzeba, bo czterokrotnie zmarnowaliśmy doskonałe sytuacje na "piątki" - przyznaje trener Kacała.

Cel został osiągnięty w 63. minucie. Wówczas obronę akademików sforsował Robert Kuźmiński. Natomiast nieco wcześniej Lechia praktycznie zapewniła sobie wygraną. Po drugim tego dnia przyłożeniu Jurkowskiego oraz drop-goalu Buchajło biało-zieloni mieli rekordową w tym meczu przewagę 17 punktów (22:5).