Polska wygrała z Litwą w Gdańsku

Robert Lewandowski strzela zwycięskiego gola w meczu z Litwą.
Robert Lewandowski strzela zwycięskiego gola w meczu z Litwą. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Reprezentacja Polski po raz drugi z rzędu wygrała na PGE Arenie. Biało-czerwoni pokonali w towarzyskim meczu Litwę 2:1, choć do przerwy przegrywali 0:1. Przed niespełna rokiem biało-czerwoni ograli w Gdańsku Danię 3:2, choć również po pierwszej połowie mieli niekorzystny wynik. Po ostatnim sprawdzianie przed wrześniowymi eliminacjami mistrzostw Europy nie może być w naszych szeregach pełnego optymizmu. Wynik na Letnicy był bowiem lepszy niż gra, która jedynie momentami mogła sprawiać satysfakcję 33-tysięcznej widowni.

POLSKA

Boruc - Piszczek, Glik, Wilusz, Wojtkowiak - Grosicki, Krychowiak, Klich, Rybus - Milik, Lewandowski

LITWA

Arlauskis - Vaitkunas, Kijanskas, Freidgeimas, Andriuskevicius - Cernych, Zulpa, Chevedukas, Mikoliunas, Vicius - Spalvis
    • 46' Boruc [ICO] Szczęsny
    • 71' Krychowiak [ICO] Mączyński
    • 71' Klich [ICO] Linetty
    • 71' Rybus [ICO] Sobota
    • 71' Grosicki [ICO] Olkowski
    • 76' Piszczek [ICO] Żyro
[ICO] Zmiany
  • 54' Mikoliunas [ICO] Luksa
  • 68' Vicius [ICO] Kuklys
  • 82' Spalvis [ICO] Beniusis
  • 85' Cernych [ICO] Radavicius
  • 89' Chvedukas [ICO] Stankevicius
  • 59' Milik
  • 79' Lewandowski karny
[ICO] Bramki
  • 44' Spalvis
    [ICO]Kartki:
    • 58' Spalvis
    • 64' Chevedukas

Trenerzy po meczu

Adam Nawałka
    Adam Nawałka (Polska)
    - Chcieliśmy wygrać ten mecz i tak też się stało. W pierwszej połowie gra się nie układała. Było kilka akcji zakończonych strzałami i jedna doskonała sytuacja. Po kilku podaniach Robert Lewandowski doszedł do strzału, ale bramkarz rywali dobrze się ustawił i obronił. Zbyt pasywny atak pozycyjny sprawił, że akcje nie były prowadzone z rozmachem. Co do straconej bramki, to taka sytuacja nie może się powtórzyć w eliminacjach. Choć wiadomo, że czasem taki gol to pobudzenie dla zawodników. Tak też się stało u nas. Gracze zareagowali pozytywnie po przerwie, zwłaszcza w końcówce spotkania, gdy było kilka akcji, jakie sobie założyliśmy. Dzięki szybkiemu rozegraniu piłki stworzyliśmy kilka okazji strzeleckich. Zwycięstwo jest ważne, ale zdajemy sobie sprawę, że wiele mamy do poprawy. Materiał szkoleniowy po tym meczu da nam dużo do myślenia.

ROBERT LEWANDOWSKI: MYŚLĘ TYLKO O TYM, BY WYGRAĆ

Nie będę oceniał indywidualnie piłkarzy i wystawiał im cenzurek. Jeżeli chodzi o dwóch napastników, którymi zdecydowałem się zagrać w pierwszym składzie, to były różne fazy gry i kilka dobrze zawiązanych akcji dwójkowych. Ta współpraca, to pierwsza bramka, gdy Robert ściągną na siebie rywali, a Arek to wykorzystał. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie to jedno z rozwiązań taktycznych, które wykorzystamy. Zdaję sobie sprawę, ze będziemy grali także z podwieszonym ofensywnym pomocnikiem.

OD 1:2 DO 3:2 z DANIĄ

Igoris Pankratjevas

Igoris Pankratjevas (Litwa)
    - Trudno jest komentować cokolwiek po takim meczu. Bardzo mi szkoda moich chłopaków. Niektórzy oddali wszystkie siły na boisku, ale nie potrafili osiągnąć pozytywnego wyniku. Oczywiście nie mam pretensji do swojej drużyny gdyż piłkarze zrobili wszystko, na co ich stać.

Rzut karny wykonany przez Roberta Lewandowskiego, który zapewnił Polska zwycięstwo w meczu z Litwą 2:1.

zgodnie z przewidywaniami trener Nawałka zdecydował się na grę dwoma napastnikami, znów w eksperymentalnym ustawienia defensywa, ale to efekt kontuzji, na lewą obronę wraca negatywny bohater końcówki eliminacji trener Fornalika i meczu z Ukrainą - Wojtkowiak (POLSKA). To on nie sięgnął prostej z pozoru piłki po dośrodkowaniu, co sprawiło, że przegraliśmy 0:1
    [ICO]
    na mecz sprzedano około 33 tysięcy biletów, jednak na razie nie ma jeszcze tylu kibiców na stadionie, są korki na drogach dojazdowych do obiektu
    [ICO]
    Gośćmi podczas dzisiejszego meczu są medaliści mistrzostw świata z 1974 roku: Kalinowski, Szymanowski, Żmuda, Gorgoń, Musiał, Kasperczak, Maszczyk, Lato, Szarmach, Wieczorek, Kmiecik, Kusto, Kapka, Ćmikiewicz, Jakóbczak, Bulzacki, Domarski
    hymny obydwu państw, jako pierwszy Litwy
    [ICO]
    ładne zachowanie widowni, kibice klaszczą przy melodii hymnu Litwy
    [ICO]
    kibice śpiewają hymn Polski
    1'
    rozpoczynamy mecz, od środka Litwa
    losowanie stron boiska przez kapitanów Lewandowskiego (POLSKA) oraz Kijanskasa (LITWA), który grał w przeszłości m.in. w Jagiellonii
    [ICO]
    2'
    Polska, Polska - słychać na PGE Arenie
    Polacy oczywiście na biało-czerwono, Litwini na żółto-niebiesko
    4'
    dośrodkowanie Klicha (POLSKA) nie doszło do Lewandowskiego (POLSKA)
    5'
    celny, ale słaby strzał sprzed "16" Milika (POLSKA), pewnie broni bramkarz Litwy
    6'
    początek meczu pod znakiem ataków biało-czerwonych
    7'
    Rybus (POLSKA) wywalczył róg
    7'
    drugi róg, tym razem piłka poza boisko wybita spod nóg Glika (POLSKA)
    [ICO]
    7'
    Ponownie Polska, Polska - z trybun, które pojawia się, gdy biało-czerwoni zbliżają się pod pole karne Litwy
    8'
    po drugim dośrodkowaniu z rogu Rybusa (POLSKA) Litwini wybili piłkę z własnej "16"
    8'
    nieudana próba kontry gości, złe dośrodkowanie Mikoliinasa
    9'
    zablokowany Rybus (POLSKA), tym razem atakujący z prawego skrzydła, nie ma nawet rogu
    10'
    niecelny strzał Krychowiaka (POLSKA) z około 23 metrów
    11'
    Piszczek (POLSKA) miękko wrzucił piłkę w "16" Litwinów, ale nie doszedł do piłki Grosicki (POLSKA)
    11'
    Lewandowski (POLSKA) zabrał piłkę rywalowi, ale nie mógł uderzyć z narożnika pola karnego, zdecydował się rozegrać piłkę
    12'
    nieznacznie niecelny strzał Piszczka sprzed pola karnego
    13'
    cały czas mecz pod dyktando Polaków, Litwini mają kłopoty, aby wyjść z własnej połowy
    [ICO]
    14'
    Na trybunach, tradycyjnie na meczu reprezentacji, kibice z całej Polski
    15'
    Milik (POLSKA) nie zrozumiał intencji Lewandowskiego (POLSKA) i nie wystartował do podawanej przez Roberta piłki w "16" Litwinów
    17'
    reprezentacja Polski zmuszona do gry atakiem pozycyjnym, długimi fragmentami meczu LItwini całą "11" na własnej połowie
    18'
    jeden z nielicznych na razie wrzutów piłki z autu Litwinów na połowie Polaków, grę wznawia Andruskievicius, niegdyś piłkarz Lechii
    18'
    Wilusz (POLSKA) wybił piłkę poza boisko, pierwszy róg dla gości
    19'
    niecelna główka Spalvisa (LITWA) po dośrodkowaniu z rogu
    [ICO]
    19'
    Kibice śpiewają nieśmiało "Jesteśmy z wami, Polacy, jesteśmy z wami"
    20'
    kolejny róg dla Polski
    21'
    piłka wybita przez Litwinów po dośrodkowaniu z kornera Klicha (POLSKA)
    22'
    niecelny strzał głową Lewandowskiego (POLSKA) po wrzutce piłki niemal z połowy boiska Glika (POLSKA)
    24'
    drugi róg dla Litwy, Milik (POLSKA) aktywnie w polu karnym własnej drużyny
    [ICO]
    25'
    Głośne "Polska, Polska" na PGE Arenie
    26'
    coraz "wyżej" grają Litwini i dalej od własnej bramki przerywają akcję Polaków, gaśnie początkowy animusz naszej reprezentacji
    27'
    wślizg Wilusza (POLSKA) przerwał groźną kontrę Litwinów
    28'
    Milik (POLSKA) nie przyjął piłki po dośrodkowaniu prostopadłym Grosickiego (POLSKA)
    [ICO]
    28'
    na trybunach m.in. Jakub Błaszczykowski, były kapitan reprezentacji Polski, który nie może grać z powodu kontuzji
    29'
    Lewandowski (POLSKA) wywalczył róg
    30'
    bez zagrożenia dla bramki Litwinów i po tym rogu biało-czerwonych
    31'
    Grosiski w ładnej akcji z Lewandowskim (POLSKA), Kamil padł w polu karnym po starciu z Mikoliunasem (LITWA), ale o faulu nie może być mowy
    [ICO]
    32'
    pierwsze gwizdy niezadowolenia z trybun
    32'
    Wilusz (POLSKA) wygrał pojedynek ze Spalvisem (LITWA), a był ostatnią instancją przed Borucem (POLSKA)
    33'
    celny, ale znów słaby strzał Milika (POLSKA), broni Arlauskis (LITWA)
    34'
    "czym dalej w las, tym więcej drzew" - mówi przysłowie, można tak sparafrazować grę Polaków, czym dalej, tym gorzej
    35'
    niecelny strzał Milika (POLSKA)
    35'
    napastnik gospodarzy przy tym uderzeniu się poślizgnął, to nie pierwszy tego przypadek w tym meczu
    36'
    nawierzchnia jest śliska, niespełna dwie godziny przed meczem padało
    37'
    coraz więcej niecelnych podań w wykonaniu Polaków
    [ICO]
    37'
    Tak prezentuje się frekwencja na PGE Arenie
    [ICO]
    38'
    Arlauskis (LITWA) doskonale broni strzał głową Lewandowskiego (POLSKA), kapitanowi reprezentacji okazję do strzału dało dośrodkowanie Rybusa, szkoda, że uderzył w środek bramki
    [ICO]
    38'
    Arlauskis (LITWA) na róg sparował strzał Krychowiaka (POLSKA)
    38'
    bez zagrożenia dla bramki Litwinów po wrzutce z rogu Rybusa (POLSKA)
    [ICO]
    38'
    Po dwóch groźnych akcjach Polaków coraz głośniejsze "Polska, Polska"
    [ICO]
    39'
    Lewandowski (POLSKA) domaga się karnego, trybuny gwiżdżą, ale japoński sędzia nakazuje grać dalej
    41'
    Kijanskas (LITWA) nie pozwolił dojść Lewandowskiemu (POLSKA) do piłki zagrywanej przez Klicha (POLSKA)
    [ICO]
    42'
    Na trybunach znajduje się również transparent z napisem: "Kapitan jest jeden, Kuba trzymaj się". Przypomnijmy, że dzisiaj opaskę ma Lewandowski, a jest też pomysł, aby to on był na stałe kapitanem kadry
    [ICO]
    43'
    długo budowany atak, coraz większej liczby podań potrzebują Polacy, aby zbliżyć się do "16" Litwinów, tym samym coraz więcej kibiców gwiżdże
    [ICO]
    44'
    [0:1] LITWA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Spalvis. Gdzie byli obrońcy?! Cernych wrzucił w pole karne, niepilnowany Spallvis najpierw główkował w słupek, a potem miał tyle miejsca i czasu, by potężnie poprawić dobitką już nogą pod poprzeczkę bramki Boruca
    45'
    róg dla Polski
    45+1
    KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLSKA PRZEGRYWA NA PGE ARENIE 0:1
    [ICO]
    gwizdy żegnają schodzących do szatni Polaków
    schodzący do szatni Arlauskis (LITWA) przyjmuje gratulacje od kolegów
    Polacy zaczęli z animusze, a Litwini albo byli tym zaskoczeni, albo postanowili dać się wyszumieć naszej reprezentacji. Czym dłużej trwał mecz, goście coraz większą liczbą zawodników przechodzili do akcji ofensywnych, a atak pozycyjny gospodarzy był coraz bardziej powolny i budowany długą wymianą piłek. Co prawda biało-czerwoni częściej strzelali, uderzali na bramkę rywali dziewięciokrotnie, w tym czterokrotnie celnie, ale w piłce nożnej liczą się bramki. Być może mecz potoczyłby się inaczej, gdy Lewandowski (POLSKA) główkował w swoim stylu z Dortmundu, czyli w róg bramki, ale on uderzył jak to często ma w zwyczaju w środek bramki. Arlauskis (LITWA) pokrzepiony dobrą interwencją po chwili obronił jeszcze groźniejszy strzał Krychowiaka (POLSKA).
    I na tym szanse na gola dla Polaków się skończyły. Natomiast jeden z wypadów Litwinów przyniósł im prowadzenie. Szkoda, że nie dowiemy się, ile czasu polska defensywa potrzebowałaby na reakcje. Spalivis posłał piłkę do siatki przy dobitce, a pewnie mógłby strzelać po raz trzeci czy czwarty, bo nie było widać, aby ktoś biegł w kierunku litewskiego napastnika.
    [ICO]
    przypomnijmy, że w ogłoszonym 5 czerwca, w najnowszym rankingu FIFA Polska zajmuje 69. miejsce, a Litwini plasują się na... 106. pozycji
    [ICO]
    46'
    POLSKA przeprowadza w przerwie jedną zmianę, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami następuje ona w bramce. Boisko opuszcza Boruc, w jego miejsce wchodzi Szczęsny.
    46'
    drugą połowę rozpoczęła Polska, Litwa bez zmian w składzie
    47'
    Andriuaskevicius dobrze blokował Wilusza (POLSKA), stoper złożył się do strzału głową po dośrodkowaniu Klicha (POLSKA)
    48'
    Anruskevicius wybił piłkę na óg spod nóg Grosickiego (POLSKA)
    49'
    bez zagrożenia dla Litwinów po rogu Klicha (POLSKA)
    [ICO]
    49'
    Na trybunach cisza, przeplatana gwizdami...
    49'
    Grosicki (POLSKA) zagrał w pole karne do Klicha (POLSKA), ale ten nie doszedł do piłki
    50'
    kontra Litwinów 3 na 6, ograny Wilusz (POLSKA), ratuje sytuację Glik (POLSKA), który w polu karnym zabrał piłkę Cernychowi (LITWA)
    51'
    Szczęsny (POLSKA) złapał piłkę po strzale głową rywali
    [ICO]
    52'
    Milik (POLSKA) po błędzie defensywy rywali stanął przed bramkarzem, dwóch rywali wbiegł w bramkę, ale uderzenie Milika (POLSKA) zdołał odbić Arlauskis (LITWA)
    [ICO]
    52'
    kontrowersyjna sytuacja, wydawało się, że po strzale Lewandowskiego (POLSKA) piłka była wybijana zza linii bramkowej
    [ICO]
    52'
    bramkarz Litwinów wymaga pomocy medycznej, bo Lewandowski (POLSKA) ostro potraktował go w polu bramkowym Litwinów, ale sędzia z tego powodu nie przerwał gry
    [ICO]
    54'
    LITWA prowadzi, ale to ona jako pierwsza przeprowadza zmianę wśród piłkarzy z pola. Boisko opuszcza Mikoliunas, w jego miejsce wchodzi Luksa.
    [ICO]
    52'
    Z jednego z sektorów słychać: "Polska, biało-czerwoni"
    55'
    Andruskevicius uprzedził Piszczka i wybił piłkę na róg
    56'
    Arlauskis (LITWA) tym razem ostro zaatakowany przez Milika (POLSKA) po dośrodkowaniu Rybusa (POLSKA), sędzia odgwizdał faul na bramkarzu
    [ICO]
    57'
    Polska, Polska - starają się zachęcić piłkarzy do dobrej gry kibice
    [ICO]
    58'
    Żółtą kartką został ukarany Spalvis (LITWA) po faulu na Gliku
    [ICO]
    59'
    [1:1] POLSKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Milik. Napastnik strzelił z pola bramkowego do pustej już bramki po dobrym podaniu Grosickiego, który wcześniej przebił się prawym skrzydłem po wymianie piłki z Piszczkiem
    [ICO]
    60'
    Radość po zdobytej bramce
    [ICO]
    61'
    "Jeszcze jeden" - z trybun
    61'
    zamieszanie w polu karnym Litwy, kończy się na rogu dla Polaków
    62'
    tym razem krótko rozegrany róg przez Polaków
    [ICO]
    62'
    Arlauskis (LITWA) znów ucierpiał w powietrznym pojedynku, tym razem z Krychowiakiem (POLSKA)
    [ICO]
    64'
    Żółtą kartką został ukarany Chevedukas (LITWA).
    64'
    niecelny strzał Grosickiego (POLSKA)
    66'
    niecelny strzał Rybusa (POLSKA) z dystansu
    [ICO]
    67'
    gwizdy pod adresem Arlauskisa (LITWA), który stara się opóźniać grę, sędzia nie reaguje, nie nakazał Litwinowi szybciej wznowić gry od bramki
    [ICO]
    68'
    LITWA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Vicius, w jego miejsce wchodzi Kuklys.
    68'
    uderzenie głową Glika (POLSKA) po dośrodkowaniu Grosickiego (POLSKA), pewnie broni Arlauskis (LITWA)
    [ICO]
    69'
    "Polska" - gromkie skandowanie z trybun
    [ICO]
    69'
    Oficjalna frekwencja na dzisiejszym meczu to 33 074 widzów
    [ICO]
    70'
    Arlauskis (LITWA) broni strzał Grosickiego (POLSKA)
    [ICO]
    71'
    cztery zmiany równocześnie w polskiej drużynie!
    71'
    wymieniona cała druga linia
    [ICO]
    71'
    Każdy z piłkarzy schodzących na ławkę żegnany brawami
    [ICO]
    71'
    POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krychowiak, w jego miejsce wchodzi Mączyński.
    [ICO]
    71'
    POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Klich, w jego miejsce wchodzi Linetty.
    [ICO]
    71'
    POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rybus , w jego miejsce wchodzi Sobota.
    [ICO]
    71'
    POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grosicki, w jego miejsce wchodzi Olkowski.
    73'
    na spalonym Lewandowski (POLSKA)
    75'
    nieudane dośrodkowanie Olkowskiego (POLSKA)
    76'
    nieudany drybling Olkowskiego (POLSKA), od bramki rozpocznie Litwa
    [ICO]
    76'
    POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piszczek, w jego miejsce wchodzi Żyro.
    [ICO]
    76'
    Meksykańska fala na PGE Arenie
    [ICO]
    76'
    jako że w oficjalnym meczu selekcjoner może dokonać sześciu zmian już wiadomo, że debiutu nie zaliczy Dawidowicz z Lechii
    77'
    Milik (POLSKA) przewrócił się w polu karnym, ale o jedenastce nie ma mowy
    [ICO]
    78'
    karny dla Polski, sędzia odgwizdał faul Freidgeimasa (LITWA) na Lewandowskim (POLSKA)
    [ICO]
    79'
    [2:1] POLSKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lewandowski z karnego. Bramkarz wyczuł, gdzie uderzył kapitan biało-czerwonych, ale nie mógł sięgnąć mocno uderzonej piłki w prawy róg bramki Litwy
    79'
    Lewandowski (POLSKA) wyłożył piłkę Linetty'emu (POLSKA), ale ten źle przyjął piłkę, choć powinien od razu uderzać
    [ICO]
    79'
    Jeszcze jeden - skandują kibice
    81'
    Arlauskis (LITWA) obronił strzał głową Wojtkowiaka (POLSKA)
    [ICO]
    82'
    LITWA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Spalvis, w jego miejsce wchodzi Beniusis.
    83'
    coraz większa przewaga Polaków
    [ICO]
    85'
    LITWA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cernych, w jego miejsce wchodzi Radavicius.
    86'
    kontra Litwy, ale pogubili się goście tuż przed polską "16"
    87'
    strzał z wolnego Lewandowskiego (POLSKA) w środek bramki, pewnie broni Arlauskis (LITWA)
    88'
    Milik (POLSKA) przewrócił się w "16", ale o karnym nie ma mowy, niezła akcja Soboty (POLSKA)
    [ICO]
    88'
    Polska, biało-czerwoni - śpiewają fani
    [ICO]
    89'
    LITWA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chvedukas, w jego miejsce wchodzi Stankevicius.
    90'
    4 minuty doliczone do drugiej połowy
    90+1
    niecelny strzał z dystansu Lewandowskiego (POLSKA)
    90+2
    trener Nawałka nerwowo gestykuluje przy ławce rezerwowych
    [ICO]
    90+2
    kontra Polaków 2 na 1 po przechwycie Linetty'ego (POLSKA), Milik (POLSKA) wyłożył piłkę Lewandowskiego (POLSKA), ale ten zamiast od razu uderzać próbował minąć bramkarza, a gdy wreszcie zdecydował się na strzał przeniósł piłkę nad poprzeczką
    [ICO]
    90+3
    Szczęsny (POLSKA) w narożniku boiska osłaniał piłkę przed atakującym Beniusisem (LITWA), ryzykowne zagranie bramkarza, ale na szczęście dla niego sędzia odgwizdał faul Litwina