Wzięły rewanż

2 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Piotrcovia to wciąż aktualny wicemistrz Polski, ale nawet zmiana trenera i dwie eksakademiczki w drużynie nie pozwoliły jej zbliżyć się do osiągnięcia z pierwszej rundy, kiedy to wygrała w Gdańsku (28:27). W sobotę Dablex AZS AWFiS pewnie zwyciężył na wyjeździe 29:23 (17:10). Nie musimy dodawać, że podopieczne Jerzego Cieplińskiego nadal są na szczycie ekstraklasy!

PIOTRCOVIA: Alberciak, Kowalczyk - Mijas, Gajęcka, Dominiak 2, Polenz 2, Wypych 8, Repelewska 6, Strzałkowska 3, Szczecina, Dąbrowska 1, Owczarek 1, Sabajtis.

DABLEX: Sadowska - Chudzik 4, Serwa 6, Naumienko 8, Wilamowska 2, Szwed 1, Wojtas 5, Koniuszaniec 3, Kulwińska, Kordunowska.

Jeśli Henrykowi Rozmiarkowi nie udała się zahamować rozkładu drużyny, to właśnie Piotrcovia może być pierwszym rywalem akademiczek w play off. Poza "ósemkę" przegrywająca mecz za meczem drużyna nie spadnie, gdyż cztery ostatnie zespoły straciły zbyt dużo. Tym większą wagę miało sobotnie starcie. Dablex sięgnął po piętnaste zwycięstwo w tym sezonie.

Gospodynie tylko raz prowadziły (2:1), a po kwadransie miały ostatni remis (7:7). Potem nie pomógł im nawet heroizm Hanny Strzałkowskiej. Leworęczna skrzydłowa, która tytuł mistrzyni Polski zdobywała m.in. w... akademickich barwach, skręciła nogę przed przerwą. Po zabiegach masażysty wróciła na parkiet, ale wówczas wynik był rozstrzygnięty.

W drugim kwadransie pierwszej połowy rywalki zastopowała Małgorzata Sadowska. Doskonałe interwencję w bramce (m.in. obrona trzech karnych), a dzięki temu możliwość wyprowadzenia kontr dały akademiczkom wysoką przewagę. Pod nieobecność Anny Musiał w szybkim ataku prym wiodła zwłaszcza Wioleta Serwa (pięć goli w ciągu około dziesięciu minut!). Po dziewięciu bramkach akademiczek, na którą miejscowe odpowiedziały tylko jednym trafieniem, Dablex uciekł jeszcze przed przerwą na 16:8!

W drugiej połowie piotrkowianki kilkakrotnie próbowały gonić, ale akademiczki kontrolowały sytuację. W 52. minucie na przykład po trzech bramkach z rzędu znów przywróciły różnicę 8 trafień (26:18).

Pozostałe wyniki 17. kolejki: Interferie Zagłębie Lubin - Łączpol Gdynia 26:26 (16:9), Ruch Chorzów - SPR Safo Lublin 28:36 (14:14), Zgoda Ruda Śląska - Słupia Słupsk 33:15 (15:10), Łącznościowiec Szczecin - Finepharm-Carlos Jelenia Góra 28:31 (10:14), Start Elbląg - AZS Politechnika Koszalińska 29:36 (14:19).