Superliga. Zagłębie Lubin - Energa Wybrzeże Gdańsk 24:28

Torus Wybrzeże Gdańsk

Adrian Kondratiuk poprowadził gdańszczan do wygranej w Lubinie.
Adrian Kondratiuk poprowadził gdańszczan do wygranej w Lubinie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręcznie Energi Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 28:24 (12:13). W wyrównanym meczu błędów gdańszczanie wygrali dzięki lepszej postawie w ostatnim kwadransie gry. To bardzo ważna wygrana, która znacząco przybliża podopiecznych Thomasa Orneborga do utrzymanie w PGNiG Superlidze.

WYBRZEŻE: Chmieliński - Kondratiuk 7, Janikowski 6, Komarzewski 6, Adamczyk 2, Papaj 2, Wróbel 2, Gajek 1, Gądek 1, Salacz 1, Bednarek, Sulej, Frańczak

Zagłębie: Skrzyniarz, Małecki - Sroczyk 6, Bondzior 5, Gębala 4, Pietruszko 3, Dudkowski 2, Marciniak 2, Dawydzik 1, Jaszka 1, Moryń, Mrozowicz, Pawlaczyk

Gdańszczanie w środowy mecz weszli fatalnie. Stuprocentową sytuację w pierwszej akcji zmarnował Kamil Adamczyk, Piotr Papaj nie wykorzystał rzutu karnego i Zagłębie rozpoczęło od prowadzenia 2:0. Bramkę lubinian dopiero w 5. minucie odczarował Papaj. W 9. minucie pomimo gry w osłabieniu, po bramce Adriana Kondratiuka Wybrzeże doprowadziło do remisu 3:3.

Żadna z drużyn nie imponowała skutecznością i rzec można, że pierwsza połowa upłynęła pod znakiem błędów i niewykorzystanych szans, zwłaszcza przy rzutach ze skrzydeł. Gdy tylko gospodarze odskoczyli na 2 trafienia, goście zaraz ich doganiali. Fantastycznym rzutem z lewej połówki popisał się Adrian Kondratiuk a chwilę później na 8:8 wyrównał Papaj.

Przeczytaj zapowiedź meczu Zagłębie - Wybrzeże

Przed przerwą dwa razy znakomicie zatrzymał gości bramkarz Jakub Skrzyniarz. Karę 2 minut dostał Mateusz Wróbel a gospodarze po bramce Marcela Sroczyka odskoczyli na 13:11. Na 20 sekund przed końcem pierwszej odsłony o czas poprosił trener Wybrzeża Thomas Orneborg. Błąd kroków popełnił Krzysztof Komarzewski, ale gdańszczanie błyskawicznie odzyskali piłkę i "Komar" zrehabilitował się zdobywając bramkę kontaktową po rękach Skrzyniarza.

Po zmianie stron Komarzewski trafił na remis, a w 33. minucie pierwsze prowadzenie dał gdańszczanom Adamczyk (14:13). Wyrównał Krystian Bondzior i chwilę później mógł odbić prowadzenie, ale chwilę później świetnie w pojedynku sam na sam zatrzymał go Artur Chmieliński. Rzut karny wywalczył powracający po urazie Jacek Sulej, ale rzut z 7. metra zepsuł Paweł Salacz.

To samo chwilę później zrobił jednak Gębala dokładając kolejną pomyłkę do festiwalu błędów obu drużyn. Kolejną "siódemkę" obronił Chmieliński. Na tablicy dalej widniał wynik 14:14 a drugą karę otrzymał Ksawery Gajek. Karnego wywalczył jednak Komarzewski, a na bramkę zamienił rzut Kondratiuk.

Pogoń - Arka 39:14. Przeczytaj relację z blamażu gdynian

Gdańszczanie nie byli jednak w stanie odskoczyć podopiecznym Bartłomieja Jaszki na więcej niż jedno trafienie. Świetną pracę wykonywał Kondratiuk, ale znakomicie między słupkami miejscowych spisywał się Skrzyniarz. Gdańszczanom wreszcie udało się wyjść na prowadzenie 19:17 po bramce Komarzewskiego.

Gospodarze odrobili jedno trafienie i o czas poprosił trener Jaszka. Wyrównał były zawodnik Wybrzeża Marek Marciniak na co szybko odpowiedział Janikowski a rzut karny Sroczyka wybronił Chmieliński. Z siódmego metra Patryka Małeckiego pokonał Kondratiuk i było 21:19 dla Wybrzeża. Kolejne bramki dołożyli Wróbel oraz Janikowski i gdańszczanie wyszli na prowadzenie 23:19.

Tego nie zniósł Jaszka, który zdjął bluzę i jako grający szkoleniowiec w 51. minucie gry pojawił się na boisku. Jego obecność jednak nie pomogła. Zagłębie szybko złapało aż trzy kary i przez blisko minutę musiało grać w potrójnym osłabieniu, do czasu aż wykluczeni zostali Gądek i Salacz. W obliczu kolejnych fauli doszło do sytuacji, w której w polu obie drużyny grały czterech na trzech, a pięciu graczy odsiadywało przewinienia.

Na 4 minuty przed końcem gry Wybrzeże prowadziło 25:21. Czas wziął trener Orneborg i upomniał swoich zawodników, by nie ryzykowali więcej osłabień. Rzut karny zmarnował jednak Kondratiuk, a lubinianie poderwali się jeszcze po bramce Sroczyka. Chwilę później to on zmarnował jednak szansę na rzut do pustej bramki z dystansu, a w 59. minucie na 27:23 trafił Janikowski i gdańszczanie mogli odetchnąć z ulgą.

14 Stal Mielec 7 0 2 0 5 175:197 4

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.

Tabela wprowadzona: 2019-05-08

Wyniki 33 kolejki:

• Zagłębie Lubin - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 24:28 (13:12)
  • Sandra Spa Pogoń Szczecin - ARKA GDYNIA 39:14 (17:5)
  • Stal Mielec - Energa Kalisz 23:29 (10:15)

Opinie (34) 1 zablokowana

• Brawo Wybrzeze dziekujemy za deteminacje i charakter.

• 39 0

• (8)

Wow szok panowie

• 29 0

• Brawo (7)

Ta wygrana w praktyce zapewniła nam utrzymanie bez zbędnych nerwów w ostatnich meczach

• 3 6

• (6)

Do pewnego utrzymania to jeszcze daleko, strasznie płaska ta tabela. Trzeba każdy mecz grać jak o życie

• 9 0

• (5)

Wystarczy 1 wygrana gdy we wszystkich 3 meczach co zostały jesteśmy faworytami

• 1 5

• (4)

Z Pogonią u siebie, to raczej.można zapomnieć o wygranej. Potem wyjazd do walczącej o życie Stali, więc też raczej bez punktów. Czyli może być tak, że o wszystkim jednak zdecyduje ostatnia kolejka.

• 4 1

• (3)

Czemu niby z Pogonią u siebie nie mamy szans, czy to poziom Vive czy Wisły?

• 1 5

• (2)

Popatrz na dotychczasowe wyniki pomiedzy tymi zespołami.

Przed Pogonią stracha macie.
                Co z was za ludzie że już na Wybrzeżu krzyżyk stawiacie!!!?

• 4 2

• (2)

Tak jest Panowie!!! Tak jest!!! W końcu głowy wytrzymały!
    Na plus też fakt, że kondycyjnie wyglądaliście dużo lepiej. Chyba dobrze przepracowane przygotowania przez playoutami dają o sobie znać, bo widać różnicę!

• 33 1

• Chmieliński jest debeściak i jego koledzy też! cudownie!

• 16 0

• Kibice! Wszyscy w środę za tydzień musimy pomóc chłopakom odnieść kolejne ważne zwycięstwo! Mecz w środku tygodnia to straszna lipa, na trybunach może być pusto. Ponieśmy ich!

• 19 0

• Brawo!

Styl może nie lepszy niż w ostatnim meczu ale za to przeciwnik słabszy. Jednak brawo Wy! Ten mecz trzeba było wygrać i chwała za ten wynik jak i za wiele świetnych akcji w ataku. Chmieliński, Kondratiuk i Janikowski - dzisiaj najwyższa klasa! A z drugiej strony wielki szacunek dla p. Jaszki - widać klasę tego zawodnika.

• 20 6

• brawo panowie za walkę - wszyscy wiemy, że potraficie tylko te wasze głowy - dzisiaj pokazaliście, że to prawda, że macie czym walczyć - umiejętności wam nie brak. Panowie decydujący mecz przed wami ze Szczecinem - my kibice pomożemy na trybunach. Panowie - tylko za tydzień już na rozgrzewce głowy do góry - poruszać się z bojowym nastawieniem, a nie jak ostatnio - jeszcze mecz się nie zaczął, a nasze chłopaki dreptały po parkiecie pełni strachu - co to będzie, co będzie - no i było.
    Jeszcze raz Panowie gratulacje za dzisiaj - należy Wam się - ale za tydzień od początku z,, jajami'' do boju.

• 21 0

• Gratulacje panowie :) Akcje Kondratiuka z Janikowskim "kosmos" to chcemy oglądać :) Palce lizać !!!

• 26 0

• I dawać tak do końca, bo pięknie się na tą waszą radość patrzy!

• 9 0

• Obserwacja (3)

Fajne akcije Kobdratiuka i Janikowskiego ! gratulacje,.z boku obserwując szkoda że równie udanej współpracy nie pokazuja panowie z każdym obrotowym.choc są szanse ku temu jak było widać na meczu. Nie wiem nie widać go ?choć reka w górze czeka na pile. Szkoda straconych momentów. Gratulacje za walkę i wygrany mecz

• 16 0

• (1)

Motoryka !!! Sali dolnych piłek z całym szacunkiem tak nie złapie,ale jak schudnie i opanuje frustracje w obronie "bardzo głupie i niepotrzebne dwójki" pewnie wróci do formy z jakiej go pamiętamy ,bo na razie to za różowo nie wygląda.Będzie pewnym punktem to i piłek więcej dostanie !!! Takie moje zdanie !!!

• 13 6

• A kto tu mówi o dolnych piłkach ,mowa jest o równie udanej współpracy,logiczne jest że warunki Sali ma inne i dolne piłki nie dla niego ,ale górne w miarę możliwości warto wykorzystać uważam a były ku temu sytuację. W obecnym momencie dla wybrzeża każda akcja ma wagę aby się utrzymać. I nie wytykam czy ten za gruby czy za chudy a inny strzela jak kula w płot.wazne aby się widzieć i współpracować.Chyba że trener ma wizje takiej gry zarówno w obronie jaki w calosci,lecz to wie tylko on i drużyna . Powodzenia na kolejnych meczach oczywiscie życzę i trzymam kciuki.

5. Michał Soszyński 10 13 70%

05.12 (sob) godz.13:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk typuj bez publiczności Orlen Wisła Płock
13.12 (nd) godz.16:00 Zagłębie Lubin typuj TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
15.12 (wt) godz.18:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk typuj Azoty Puławy
02.12 (śr) godz.19:30 Grupa Azoty Tarnów 29:30 bez publiczności TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
25.11 (śr) godz.19:30 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 28:33 bez publiczności Piotrkowianin