Superliga. Zagłębie Lubin - Energa Wybrzeże Gdańsk 24:28

Torus Wybrzeże Gdańsk

Adrian Kondratiuk poprowadził gdańszczan do wygranej w Lubinie.
Adrian Kondratiuk poprowadził gdańszczan do wygranej w Lubinie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręcznie Energi Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 28:24 (12:13). W wyrównanym meczu błędów gdańszczanie wygrali dzięki lepszej postawie w ostatnim kwadransie gry. To bardzo ważna wygrana, która znacząco przybliża podopiecznych Thomasa Orneborga do utrzymanie w PGNiG Superlidze.

WYBRZEŻE: Chmieliński - Kondratiuk 7, Janikowski 6, Komarzewski 6, Adamczyk 2, Papaj 2, Wróbel 2, Gajek 1, Gądek 1, Salacz 1, Bednarek, Sulej, Frańczak

Zagłębie: Skrzyniarz, Małecki - Sroczyk 6, Bondzior 5, Gębala 4, Pietruszko 3, Dudkowski 2, Marciniak 2, Dawydzik 1, Jaszka 1, Moryń, Mrozowicz, Pawlaczyk

Gdańszczanie w środowy mecz weszli fatalnie. Stuprocentową sytuację w pierwszej akcji zmarnował Kamil Adamczyk, Piotr Papaj nie wykorzystał rzutu karnego i Zagłębie rozpoczęło od prowadzenia 2:0. Bramkę lubinian dopiero w 5. minucie odczarował Papaj. W 9. minucie pomimo gry w osłabieniu, po bramce Adriana Kondratiuka Wybrzeże doprowadziło do remisu 3:3.

Żadna z drużyn nie imponowała skutecznością i rzec można, że pierwsza połowa upłynęła pod znakiem błędów i niewykorzystanych szans, zwłaszcza przy rzutach ze skrzydeł. Gdy tylko gospodarze odskoczyli na 2 trafienia, goście zaraz ich doganiali. Fantastycznym rzutem z lewej połówki popisał się Adrian Kondratiuk a chwilę później na 8:8 wyrównał Papaj.

Przeczytaj zapowiedź meczu Zagłębie - Wybrzeże

Przed przerwą dwa razy znakomicie zatrzymał gości bramkarz Jakub Skrzyniarz. Karę 2 minut dostał Mateusz Wróbel a gospodarze po bramce Marcela Sroczyka odskoczyli na 13:11. Na 20 sekund przed końcem pierwszej odsłony o czas poprosił trener Wybrzeża Thomas Orneborg. Błąd kroków popełnił Krzysztof Komarzewski, ale gdańszczanie błyskawicznie odzyskali piłkę i "Komar" zrehabilitował się zdobywając bramkę kontaktową po rękach Skrzyniarza.

Po zmianie stron Komarzewski trafił na remis, a w 33. minucie pierwsze prowadzenie dał gdańszczanom Adamczyk (14:13). Wyrównał Krystian Bondzior i chwilę później mógł odbić prowadzenie, ale chwilę później świetnie w pojedynku sam na sam zatrzymał go Artur Chmieliński. Rzut karny wywalczył powracający po urazie Jacek Sulej, ale rzut z 7. metra zepsuł Paweł Salacz.

To samo chwilę później zrobił jednak Gębala dokładając kolejną pomyłkę do festiwalu błędów obu drużyn. Kolejną "siódemkę" obronił Chmieliński. Na tablicy dalej widniał wynik 14:14 a drugą karę otrzymał Ksawery Gajek. Karnego wywalczył jednak Komarzewski, a na bramkę zamienił rzut Kondratiuk.

Pogoń - Arka 39:14. Przeczytaj relację z blamażu gdynian

Gdańszczanie nie byli jednak w stanie odskoczyć podopiecznym Bartłomieja Jaszki na więcej niż jedno trafienie. Świetną pracę wykonywał Kondratiuk, ale znakomicie między słupkami miejscowych spisywał się Skrzyniarz. Gdańszczanom wreszcie udało się wyjść na prowadzenie 19:17 po bramce Komarzewskiego.

Gospodarze odrobili jedno trafienie i o czas poprosił trener Jaszka. Wyrównał były zawodnik Wybrzeża Marek Marciniak na co szybko odpowiedział Janikowski a rzut karny Sroczyka wybronił Chmieliński. Z siódmego metra Patryka Małeckiego pokonał Kondratiuk i było 21:19 dla Wybrzeża. Kolejne bramki dołożyli Wróbel oraz Janikowski i gdańszczanie wyszli na prowadzenie 23:19.

Tego nie zniósł Jaszka, który zdjął bluzę i jako grający szkoleniowiec w 51. minucie gry pojawił się na boisku. Jego obecność jednak nie pomogła. Zagłębie szybko złapało aż trzy kary i przez blisko minutę musiało grać w potrójnym osłabieniu, do czasu aż wykluczeni zostali Gądek i Salacz. W obliczu kolejnych fauli doszło do sytuacji, w której w polu obie drużyny grały czterech na trzech, a pięciu graczy odsiadywało przewinienia.

Na 4 minuty przed końcem gry Wybrzeże prowadziło 25:21. Czas wziął trener Orneborg i upomniał swoich zawodników, by nie ryzykowali więcej osłabień. Rzut karny zmarnował jednak Kondratiuk, a lubinianie poderwali się jeszcze po bramce Sroczyka. Chwilę później to on zmarnował jednak szansę na rzut do pustej bramki z dystansu, a w 59. minucie na 27:23 trafił Janikowski i gdańszczanie mogli odetchnąć z ulgą.

14 Stal Mielec 7 0 2 0 5 175:197 4

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.

Tabela wprowadzona: 2019-05-08