Zagłębie Lubin - Energa Wybrzeże Gdańsk 31:30. Umocnienie na dole Orlen Superligi

18 grudnia 2023, godz. 19:40
Opinie (44)

Energa Wybrzeże Gdańsk

W Lubinie piłka od raz więcej wpadła do bramki Energi Wybrzeża Gdańsk niż Zagłębia. Gościom nie pomogło 9 trafień Piotra Papaja. W Lubinie piłka od raz więcej wpadła do bramki Energi Wybrzeża Gdańsk niż Zagłębia. Gościom nie pomogło 9 trafień Piotra Papaja.

Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 30:31 (16:16) w 17. kolejce Orlen Superligi. Tym samym strata do miejsca dającego na koniec sezonu utrzymanie bez konieczności gry w barażach wzrosła już do 8 punktów. Teraz Patryk Rombel będzie miał dużo czasu, aby popracować nad poprawą formy drużyny, która coraz bardziej umacnia się na dole tabeli. Piłkarze ręczni do krajowej rywalizacji wrócą dopiero 3 lutego przyszłego roku.

ZAGŁĘBIE: Schodowski, Procho - Rutkowski 6, Pedryc 5, R.Krupa 5, Krysiak 4, Hlushak 3, Stankiewicz 2, P.Krupa 2, Drozdalski 2, Michalak 1, Moryń 1, Iskra

ENERGA WYBRZEŻE: Bedoui, Poźniak - Papaj 9, Będzikowski 5, Powarzyński 5, Siekierka 2, Milicević 2, Zmavc 2, Peret 2, Papina 1, Pieczonka 1, Miklikowski 1, Domagała, Niedzielenko, Stępień

Co prawda w przyszłym roku w sezonie zasadniczym piłkarzem ręcznym zagrają jeszcze 9 kolejek, a potem zespoły z miejsc 9-14 czeka jeszcze pięć dodatkowych serii gier nim zostanie wskazany spadkowicz (ostatnia drużyna) i uczestnik barażu o utrzymanie (przedostatnia), to mecz w Lublinie był szalenie ważny dla układu tabeli. Nie mogło być inaczej skoro grały trzecia i druga ekipa od końca zestawienia.

Energa Wybrzeże Gdańsk grała bez Mateusza Jachlewskiego, ale bardzo dobrze weszła w mecz. Po bramkach: Jakuba Będzikowskiego, Jovana MiliceviciaPatryka Skierki prowadziła 3:0. Co więcej gospodarze pierwsze trafienie z gry zaliczyli dopiero w 8. minucie.

Podopieczni Patryka Rombla dyktowali bezsprzecznie warunki gry do 12. minuty, kiedy było już 9:3 na ich korzyść. I wówczas nieoczekiwanie wszystko się odwróciło.

Do 21. minuty wynik zmieniał się tylko to stronie miejscowych. Zagłębie zdobyło aż 7 bramek z rzędu! W tym okresie gdańszczanie nie mogli poprawić dorobku nawet po rzucie karnym, którego nie wykorzystał Piotr Papaj.

Jednak najwyraźniej był taki już urok tej połowy, że coś się niespodziewanie zaczynało, by nagle się odwrócić. Zgodnie z tą zasadą Energa Wybrzeże odpowiedziała wreszcie trzema bramkami z rzędu.

Ostatecznie drużyny zeszły na przerwę przy remisie 16:16. Po stronie Wybrzeża rzucała się w oczy duża liczba strat (11). Natomiast Zagłębie nie wykorzystało aż 10 rzutów. 6 z nich było niecelnych, a 4 obronione. I z tego zatem względu wynik nie krzywdził żadnej ze stron.

Po zmianie stron gospodarze odskoczyli na 21:19, ale bramka z karnego Papaja oraz udane akcja Jakuba PowarzyńskiegoPawła Miklikowskiego sprawiły, że w 40. minucie to przyjezdni cieszyli się z prowadzenia 22:21.

W miarę spokojną grę, z wynikiem oscylującym wokół remisy mieliśmy do 49. minuty. Wówczas czerwoną kartkę otrzymał gdański bramkarz - Kornel Poźniak, ktory próbował powstrzymać rywala poza własnym polem bramkowym. W liczebnej przewadze Zagłębie zdobyło bramkę tylko z rzut karnego, a konkretnie Rafał Krupa zmienił wynik na 26:25.

Jednak rozpoczął się przede wszystkim kiepski fragment Wybrzeża w ataku. Nie zdobyło ono żadnej bramki między 47. a 53. minutą. Gdy Krupa znów trafił z karnego, trener Rombel wziął czas.

Po wznowieniu gry to gdańszczanie zaczęli punktować po karnych, a dokładnie trzykrotnie uczynił to Papaj. Na bramkę z gry czekaliśmy aż do 58. minuty. Tak jak 11 minut wcześniej i teraz ta sztuka udała się Powarzyńskiemu.

Na 40 sekund przed końcem gry czas wziął Tomasz Kozłowski, szkoleniowiec Zagłębia. Jego drużyna prowadziła 31:30 po kontaktowej bramce Papaja, który dobijał po swoim rzucie z karnego. Po 18 sekundach od wznowienia gry Wybrzeże odzyskało piłkę, a mecz przerwał Rombel. Było 22 sekundy na rozegranie akcji na wagę remisu. Niestety rzut okazał się nieskuteczny.

Energa Wybrzeże doznała 14 porażki w 17 meczu ligowym, a jej strata do 12. miejsca, które zajmuje Zagłębie wzrosła już do 8 punktów. Teraz w rozgrywkach nastąpi przerwa aż do 3 lutego. To czas dla reprezentacji Polski na przygotowania, a następnie start w styczniowych finałach mistrzostwach Europy. W grupie biało-czerwoni zmierzą się z: Norwegią (11.01), Słowenią (13.01) i Wyspami Owczymi (15.01).

14 Zepter Legionowo 17 2 0 0 15 440:526 6
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2023-12-21