Energa Wybrzeże Gdańsk - Zepter Legionowo 28:30. Ostatnie miejsce coraz bliżej

14 grudnia 2023, godz. 19:40
Opinie (70)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Gdański lew nie tylko przestał straszyć w Orlen Superlidze, ale coraz bliżej mu do ostatniego miejsca w tabeli. Gdański lew nie tylko przestał straszyć w Orlen Superlidze, ale coraz bliżej mu do ostatniego miejsca w tabeli.

Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała u siebie z Zepterem KPR Legionowo 28:30 (13:11) w 16. kolejce Orlen Superligi. Tym samym zespół Patryka Rombla ma już tylko punkt przewagi nad zajmującym ostatnie miejsce beniaminkiem rozgrywek. Dno tabeli niebezpiecznie się zbliżyło się do ekipy spod znaku lwa, dla której nawet teoretycznie najsłabszy rywal nie miał żadnego respektu. W poniedziałek, 18 grudnia o godz. 18 kolejny arcyważny bój, w Lubinie. Natomiast kibice głosują nogami. Jak zapisano w meczowym protokole, w hali AWFiS było tylko 477 osób.

ENERGA WYBRZEŻE: Bedoui, Poźniak - Pieczonka 5, Będzikowski 5, Jachlewski 4, Powarzyński 3, Niedzielenko 3, Siekierka 2, Milicević 2, Zmavc 2, Papaj 1, Stępień 1, Peret, Domagała, Papina, Miklikowski

ZEPTER: Liljestrand, Zacharski - Adamczyk 8, Lewandowski 7, Klapka 6, Brzeziński 3, Wołowiec 2, Fąfara 2, Chabior 1, Pawelec 1, Laskowski, Brinovec, Ciok, Tylutki

To był mecz o 6 punktów, gdyż mierzyły się przedostatnia i ostatnia drużyna Orlen Superligi. Zapowiadało się na wielkie emocje, gdyż Energa Wybrzeże w Legionowie wygrała różnicą 1 bramki (36:35). Natomiast 10 dni temu Zepter odniósł pierwsze zwycięstwo ligowe, zmniejszając stratę do 4 punktów. W hali AWFiS stawiło się niespełna pół tysiąca kibiców.

Sprawdź, na kogo i dlaczego przed meczem Energa Wybrzeże Gdańsk - Zepter Legionowo stawiał Marcin Lijewski, selekcjoner reprezentacji Polski Sprawdź, na kogo i dlaczego przed meczem Energa Wybrzeże Gdańsk - Zepter Legionowo stawiał Marcin Lijewski, selekcjoner reprezentacji Polski

Stawka gry udzieliła się piłkarzom ręcznym obu drużyn. Było nerwowo. Na pierwszą bramkę czekaliśmy do 3. minuty. Mateusz Jachlewski wywalczył, a po chwili też wykorzystał rzut karny. W inauguracyjnym kwadransie to trafienia tego rutynowanego szczypiornisty oraz udane akcje Patryka Pieczonki dały miejscowym prowadzenie 6:3.

Michał Prątnicki poprosił o przerwę. Trener gości na tyle zdołał zmobilizować podopiecznych, że zdobyli trzy bramki z rzędu i wyrównali głównie za sprawą Sławomira LewandowskiegoKamila Adamczyka. Natomiast w 25. minucie ten drugi dał przyjezdnych prowadzenie 10:9.

Wybrzeże ponownie lepiej zagrało zwłaszcza, gdy zrobiło się... luźniej na parkiecie, gdy sędziowie odesłali na ławkę kar po jednym zawodniku z obu stron. Między 25. a 29. minutą piłka wpadła tylko do siatki gości i zrobiło się 13:10 dla gdańskiej drużyny.

To także zasługa mniejszej liczby strat, gdyż ekipa Patryka Rombela miała ich w pierwszej połowie 5, gdy rywale aż 9. Przełożyło się to na większą liczbę rzutów miejscowych (23:19). Goście też częściej siedzieli na ławce kar (4:3) i nie zdobyli żadnego rzutu karnego, gdy Jachlewski skarcił ich dwukrotnie po próbach z 7. metra.

Przeczytaj relację z pierwszego meczu Zepter Legionowo - Energa Wybrzeże Gdańsk Przeczytaj relację z pierwszego meczu Zepter Legionowo - Energa Wybrzeże Gdańsk

Wynik pierwszej połowy na 13:11 dla Energi Wybrzeże ustalił Adamczyk. Jednak prawdziwym popisem tego zawodnika był początek drugiej połowy. Najwyraźniej leworęczny rozgrywający odnalazł swoje ulubione "klepki" w hali AWFiS. W pierwszej drużynie grał w latach 2017-19, dochodząc do debiutu w seniorskie reprezentacji Polski, a wcześniej praktykował również w gdańskich rezerwach.

Po opuszczeniu Gdańsk obecnie 25-letni szczypiornista zaliczył sezon we francuskim Sarrebourg Moselle Sud Handball oraz rok w Enerdze MKS Kalisz. W drugiej połowie zdobył aż 4 z pierwszych 6 bramek Zeptera. Jego zespół objął tym samym prowadzenie 18:16.

W 39. minucie przerwę na żądanie wziął trener Rombel. Zaczęły się też trenerskie szachy. Gdy po powrocie zawodników na parkiet, trafił Jakub Będzikowski, to z kolei grę przerwał szkoleniowiec gości.

W 44. minucie Zepter zdobył pierwszego karnego tego dnia. Michał Klapka podwyższył na 22:20 na korzyść przyjezdnych.

Energa Wybrzeże Gdańsk planowała regres, ale nie taki. Damian Wleklak tłumaczy Energa Wybrzeże Gdańsk planowała regres, ale nie taki. Damian Wleklak tłumaczy

Jednak gospodarze nie kapitulowali. Będzikowski, a przede wszystkim Pieczonka dwoma udanymi z rzędu, znów szalę prowadzenia przechylili na stronę Wybrzeża. Zrobiło się 23:22, a do końca gry było jeszcze 11 minut.

Trzeba było twardo walczyć w defensywie, ale też nie przesadzać z agresywnością. Tego nie udało się połączyć, bo Klapka znów rzucał z 7. metra, a gdy na ławkę kar trafił Pieczonka, Lewandowski zmienił wynik na korzyść gości (26:25).

Jednak nie było gwizdków w jedną stronę. W 55. minucie po trzeciej 2-minutowej karze czerwoną kartkę zobaczył Filip Fąfara. Patryk Niedzielenko w liczebnej przewadze wyrównał na 27:27.

Gdy zegar wskazywał 58. minutę i 2. sekundę arbitrzy Mariusz MarciniakPiotr Radziszewski znów sięgnęli po czerwony kartonik. Tym razem było to po trzeciej karze dla Nejca Zmavca. Już było wiadomo, że do końca meczu Energa Wybrzeże grać będzie w osłabieniu.

Lewandowski rzucił na 29:28 na korzyść gości. Co więcej gdańszczanom nie udało się skutecznie odpowiedzieć i na 35. sekund przed końcem trener Prątnicki wziął czas, aby ustawić kolejną akcję. Po powrocie do gry, gdy sędziowie już sygnalizowali grę pasywną, trafił Klapka.

Na 13 sekund przed końcem czas wziął jeszcze Rombel, ale już było wiadomo, że mecz jest przegrany. Gra toczyła się jednak o bramkę, która dałaby korzystny bilans dwumeczu. Jednak i to się nie udało.

Kolejne spotkanie z tych za 6 punktów czeka Energę Wybrzeże już w najbliższy poniedziałek. 18 grudnia o godz 18 gdańszczanie zagrają na wyjeździe z KGHM Zagłębiem Lubin, czyli drużyną zajmującą 3. miejsce od końca.

14 Zepter KPR Legionowo 16 2 0 0 14 413:492 6
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2023-12-15