Wiadomości

Przebudowa stadionu żużlowego w Gdańsku etapami. Będzie lepszy niż Moto Arena?

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Stadion żużlowy w Gdańsku nie spełnia wymagań PGE Ekstraligi. Lista inwestycji w obiekt na wypadek awansu jest długa i szczegółowa.
Stadion żużlowy w Gdańsku nie spełnia wymagań PGE Ekstraligi. Lista inwestycji w obiekt na wypadek awansu jest długa i szczegółowa. fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Eksperci Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Ekstraligi Żużlowej przedstawili raport, który określa zakres prac do wykonania, aby stadion przy u. Długie Ogrody odpowiadał standardom najwyżej klasy rozgrywkowej. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie przebudowa będzie kosztowała, ale nie uda się wykonać wszystkiego od razu. - Prace będą musiały zostać przeprowadzone etapami. Niektóre wymagania trochę mnie dziwią. Nawet nowoczesna Moto Arena w Toruniu wszystkich ich nie spełnia - mówi prezes Wybrzeża Gdańsk, Tadeusz Zdunek.Oszacują, ile będzie kosztować modernizacja stadionu żużlowego w Gdańsku?Jak informowaliśmy przedstawiciele Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Ekstraligi Żużlowej - Leszek Demski oraz Andrzej Polkowski odwiedzili stadion im. Zbigniewa Podleckiego, aby wskazać jakich modernizacji należy dokonać na obiekcie, na wypadek awansu Zdunek Wybrzeże Gdańsk do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Efektem przeprowadzonej w połowie stycznia inspekcji jest raport, który trafił właśnie do klubu i został przekazany do władz miasta Gdańska, które jest właścicielem obiektu. Ocena została oparte o regulaminy Polskiego Związku Motorowego, m.in.: regulamin licencyjny, regulamin torów i regulamin organizacyjny Drużynowych Mistrzostw Polski.

Co trzeba zmienić na stadionie żużlowym - najważniejsze wytyczne Ekstraligi:
 • całkowity remont trybun
 • wymiana oświetlenia
 • dodatkowe boksy w parku maszyn
 • nowa strefa VIP
 • nowe zadaszenie trybuny głównej
 • nowa, większa wieżyczka sędziowska
 • dodatkowe pomieszczenia dla obsługi
 • nowe stanowiska dla komentatorów telewizyjnych i radiowych
 • większa przestrzeń dla dziennikarzy


Szczegółowa inspekcja nie pozostawiła złudzeń, obiekt który ostatni raz gościł mecze Ekstraligi w 2014 roku, wymaga gruntownej modernizacji. Kapitalny remont muszą przejść trybuny - siedzenia, podłoże i schody. Przebudować będzie trzeba także trybunę główną, która ma zyskać nowe zadaszenie. Zlecono również ujednolicenie nawierzchni w parku maszyn, stworzenie dodatkowych boksów, wydzielenie nowej strefy VIP, dodatkowych pomieszczeń dla obsługi i połączeń (m.in. pod kątem wprowadzenia telemetrii), wymianę elementów bandy a także zakup certyfikowanego przykrycia toru.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Ile żużlowcy dostają od sponsorów?Jedną z kluczowych inwestycji będzie powiększenie powierzchni i podniesienie standardu wieżyczki sędziowskiej, co w praktyce sprowadza się do budowy nowej. Potrzebne będzie większa przestrzeń dla dziennikarzy, sala konferencyjna i nowe stanowiska dla komentatorów telewizyjnych i radiowych. Nie obejdzie się także bez wymiany oświetlenia toru i parku maszyn. Ponadto to liście uwag znalazły się liczne mniej lub bardziej kosmetyczne kwestie jak dodatkowe pomieszczenia techniczne, uzupełnienie wygrodzenia pasa bezpieczeństwa czy wymiany pojedynczych lamp.

- Niektóre wymagania trochę mnie dziwią. Rozumiem, że to jest ekstraliga i wszystko musi być na poziomie, ale są niektóre stadiony, na których części rzeczy zrobić się nie da. Zresztą z tego co mi wiadomo, nawet nowoczesna Moto Arena w Toruniu nie spełnia wszystkich wymogów. Nie rozumiem na przykład po co pomieszczenia na zapasowe moduły band aż o powierzchni 30 m kw., czy wydzielenie osobnej strefy dla polewaczek i ciągników. Rozumiem dbanie o estetykę, ale w każdym szaleństwie musi być metoda. Jeśli ktoś był w Stanach Zjednoczonych, wie że tam fasada jest przepiękna, a co za nią, to inna kwestia. U nas wymaga się, aby na najwyższym poziomie była zarówno fasada jak i zaplecze - komentuje Tadeusz Zdunek.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Nowe stroje żużlowców na sezon 2021Prezes gdańskiego klubu liczy, że mimo tych wszystkich wątpliwości, uda się w Gdańsku przygotować stadion na ekstraligę, na wypadek gdyby zespół wywalczył awans. Nie ma jednak złudzeń, że będzie to wymagało dobrej woli ze wszystkich zainteresowanych stron: klubu, władz miasta oraz władz rozgrywek.

- Pewne kwestie wcale nie są tak poważne jak się wydaje. Na przykład z tego co się orientuję, w przypadku oświetlenia wystarczy wymiana lamp na nieco mocniejsze, bez potrzeby wymiany całych masztów. Inne wymagania mogą sprawdzić nam więcej trudności. Jedno jest pewne, na pewno te prace będą musiały zostać przeprowadzone etapami. Musimy wszyscy liczyć się z realiami. Przekazaliśmy raport do władz miasta, które wykazują bardzo dużą życzliwość wobec naszego klubu. Doceniają to, że żużel to druga najpopularniejsza dyscyplina w Trójmieście. Do choćby wstępnej wyceny wszystkich prac jeszcze daleka droga, na pewno trochę to potrwa. Myślę, że wspólnymi siłami i przy dobrej woli władz rozgrywek, można przygotować nasz stadion na ekstraligę - kończy Zdunek.
Przypomnijmy, że na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, Wybrzeże we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i sponsorami, dokonało dużych zmian w nawierzchni toru. 500 ton granitu i 20 ton glinki wymieszano z dotychczasową nawierzchnią. Łącznie prace trwały ponad 60 godzin. Koszt inwestycji to około 130 tys. zł.

Ponad 60 godzin usypywali na nowo tor dla żużlowców Zdunek Wybrzeże GdańskZobacz jak dosypywano nawierzchnię na gdańskim torze żużlowym.

Opinie (97) 9 zablokowanych

 • (3)

  Jeśli przebudowa zależy od awansu to nie szybko będzie to miało miejsce

  • 19 22

  • (1)

   Nie ma sensu przebudowywać. Wystarczy zainwestować w system kamer do relacji live w necie i zamiast biletów sprzedawać subskrybcje. Wtedy zamiast np. 3000 biletów mamy 30000 oglądających.

   • 3 6

   • To pewnie też byłbyś za likwidacją krzesełek i trybun kibicowskich.. i można by wtedy w ich miejsce postawić np. kioski sprzedające subskrypcje! nieprawdaż?

    • 6 2

  • Patrząc ile wpakowano i pakuje sie corocznie w Baltic Arenę w kontekście tego, kto i JAK tam gra, to żużlowy stadion powinien być wysypany diamentami....

   • 8 3

 • Remont jest dobry dla zbieraczy staroci. (7)

  Tylko budowa stadionu od podstaw, nawet etapami ma sens. Zacząć trzeba od wymiany poniemieckiego wodociągu i kanalizacji. Instalacje elektryczne mają pół wieku. Trybuny usypano przed 1950 rokiem z gruzu wywożonego ze śródmieścia, dlatego się obsuwają. Dziś nikt nie buduje stadionów na ziemnych wałach. Pod trybunami powstaje całe zaplecze i wiele więcej: gastronomia, magazyny, siłownie, sale konferencyjne. toalety. Ten stadion nie ma żadnego zaplecza, tereny wokół GKS sprzedał dwadzieścia lat temu zostawiając trzy metry przestrzeni. Nawet droga pokazana na zdjęciu jest prywatną własnością sąsiada. Trzeba budować na kolejne dziesięciolecia a nie klajstrować na rok, byle dostać licencję.

  • 65 19

  • Nest oczywiście sfinansuje budowe kolejnego kosztownego obiektu sportowego w Gdańsku (1)

   w dodatku wynegocjuje porozumienie z okolicznymi mieszkańcami nowej lokalizacji stadionu - zmiane miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oczywiście kwestie środowiskowe związane z oddziaływaniem hałasu też

   • 13 9

   • Sądzisz że punkty: całkowita przebudowa widowni, nowa wieża sędziowska, dodatkowe pomieszczenia dla obsługi da się zrealizować bez milionowych nakładów ? Przecież to właśnie trzeba zrobić od podstaw. W ten stadion wpompowano już miliony złotych tylko, że tego nie widać. Zrobione w 1999 roku oświetlenie nie spełnia warunków, nowa tablica świetlna na ekstraligę jest za mała, komentator telewizyjny ma mieć pomieszczenie 3 x 3 metry, choć w domu mieści się w takim z dwójką dzieci, psem i teściową. Miło się wymaga gdy się nie płaci.

    • 11 4

  • Gdzie będzie budował? Przyjdziemy popatrzeć jak ze szwagrem machacie szuflą

   • 3 4

  • Jak do tego doszło, że GKS sprzedał ziemię ? (2)

   Kto jest właścicielem obiektu miasto czy klub ? Wku**** to ludzi, którzy insertują się tym sportem i widzą takie akcje. Smutne jest też to, że pomimo sukcesów w tym sporcie na arenie międzynarodowej panuje tu taki PGR i misz masz. Ja rozumiem, że budyń wchodził w 4 litery deweloperom i już w latach 90 kombinowali jak te tereny zbyć, zaorać i zabudować, co dzieje się partiami od lat przez niekompetencje władz miasta i innych, ale to co się działo (albo nie działo świadczy tylko o tej sitwie kolesiostwa). Przemilczę też fakt, że miasto wywaliło ogromną sumę na budowę stadionu dla piłkarzyków, którzy od lat nie odnoszą żadnych sukcesów reprezentując Polskę, który co roku przynosi tylko straty miastu, bo władze nie potrafią na tym zarobić i nie mają pomysłu żadnego na wykorzystanie go komercyjnie, a tutaj nie ma kasy nawet na remont elewacji...Poza tym popieram przedmówcę - to należy zburzyć w całości i zbudować nowy stadion - i to nie na jakimś zad*piu przy granicy miasta, ale w tym samym miejscu - a deweloperzy którzy będą skrzeczeć że jest hałas i smród - palcie gumy, widziały gały co brały i w którym miejscu....

   • 15 5

   • Jak do tego doszło nie wiem

    Matołusz

    • 8 2

   • Najlepiej zapytaj Formelę i Majewskiego

    • 6 0

  • AWFIS tez sprzedal tereny wokół i co z tego wynika

   uczelnia i obiekty sportowe jak istniały tak i istnieją

   • 4 0

 • Podział kasy (3)

  Czyli rozumiem już skąd ten brak dofinansowania żużla ze strony władz miasta, gdzie czytamy że lechia dostała 10mln a inne kluby nic lub tzw "ochłapy".
  Może szykują kilka baniek na przebudowę stadionu żużlowego? Oby.

  • 33 7

  • (2)

   Chciałbym by żużel dostał 1/3 tego co Lechia ale realia są inne: Meczów żużlowych w sezonie jest tylko siedem + wątpliwe dwa w playoff. Kibiców też jest znacznie mniej a co Ekstraklasa to nie pierwsza liga.

   • 9 4

   • Nest zmień pieluchę.

    • 2 9

   • Będzie ekstraliga, będzie więcej kibiców, w pierwszej w tym sezonie 9 meczów będzie.

    • 1 0

 • Jakoś kilka lat temu nie było problemu gdy jeździliśmy w ekstralidze. (4)

  Trochę przesadzają z tymi wymogami.

  • 46 5

  • (1)

   Wszystko zmieniły miliony, które GKSŻ dostaje od telewizji. To telewizja stawia wymagania.

   • 15 1

   • bo 7 lat temu nie było telewizyjnych wymagań

    ta cała nest to jakas dziewczynka oderwana od rzeczywistości

    • 3 5

  • Czasy i wymagania się zmieniają (1)

   Dawno, dawno temu byłem na meczu ligowym piłki ręcznej, który odbywał się na asfaltowym boisku przy stadionie GKS.

   Dziadek

   • 5 3

   • Pytanie, po co?

    Mi do szczęścia wystarczy dobry żużel a nie zakazoarena jak ta w Toruniu.

    • 4 3

 • jak tam obiekt w Grudziądzu?

  czy ma takie same obowiazki do wypełnienia, czy już przesądzony jest spadek w 2021 r i Ekstraliga bedzie miec ten problem z głowy

  • 42 1

 • różnica (2)

  130tys. złotych za nawierzchnię - duża inwestycja..... O ja p....... a jak się to ma do 10mln zł na promocję "szmacianki"?????? Czy tu nie widac różnicy?

  • 43 7

  • (1)

   10 baniek na kopaczy co się Puszczy z Niepołomic boją. A na Wybrzeże, które jest postrachem ligi marne grosze???!!! Skandal Dula!!!

   • 8 4

   • Hahahaha postrach ligi !!!! Wybrzeże może kiedyś coś tam znaczyło ale to było grubo ponad 30 lat temu , bliżej 40 lat temu.

    • 0 1

 • O ile ...

  • 8 2

 • zaorać jak hale Gks-u teren stoi pusty tyle lat komu to przeszkadzało (4)

  Nie będzie niczego

  • 11 24

  • Nie bedzie telewizji (3)

   • 2 8

   • Rozumu pisiorku to nie masz od dawna, jeśli w ogóle miałeś!

    • 7 2

   • Do funkcjonariuszy TVPiS: partyjny bełkot to nie informacja (1)

    • 8 2

    • "Wiemy, jak", "wiemy, jak to zarobić"

     Prawda, jaka merytoryczna informacja?

     • 1 0

 • "Na wypadek gdyby zespół uzyskał awans". Tylko problem w tym że takich "wypadków" nie przewiduję.

  • 9 23

 • No to już wiadomo że nic z tego nie będzie. (2)

  Lechia dostała 10baniek wybrzeże nic. Myślicie że nam stadion wyremontują? Zdunek już wie że miasto nic z tym nie zrobi. kolejny sezon na obiechanie

  • 22 19

  • marzenia jak ptaki wirują na niebie

   • 1 4

  • Właśnie będzie i wybrzeże dostanie kasę od miasta, inaczej nikt by sobie tym głowy nie zawracał.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

data meczu: 03.04.2021

Unia Tarnów
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
2 Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
3 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0
5 Unia Tarnów 0 0 0 0 0:0 0
6 Arged Malesa Ostrovia 0 0 0 0 0:0 0
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
8 Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

03.04 (sob) Unia Tarnów ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
10.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk ROW Rybnik
17.04 (sob) Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
04.10.2020 (nd) godz.16:00 Unia Tarnów 37:53 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
27.09.2020 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:39 Lokomotiv Daugavpils LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane