• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przebudowa stadionu żużlowego w Gdańsku etapami. Będzie lepszy niż Moto Arena?

Rafał Sumowski
12 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Stadion żużlowy w Gdańsku nie spełnia wymagań PGE Ekstraligi. Lista inwestycji w obiekt na wypadek awansu jest długa i szczegółowa. Stadion żużlowy w Gdańsku nie spełnia wymagań PGE Ekstraligi. Lista inwestycji w obiekt na wypadek awansu jest długa i szczegółowa.

Eksperci Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Ekstraligi Żużlowej przedstawili raport, który określa zakres prac do wykonania, aby stadion przy u. Długie Ogrody odpowiadał standardom najwyżej klasy rozgrywkowej. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie przebudowa będzie kosztowała, ale nie uda się wykonać wszystkiego od razu. - Prace będą musiały zostać przeprowadzone etapami. Niektóre wymagania trochę mnie dziwią. Nawet nowoczesna Moto Arena w Toruniu wszystkich ich nie spełnia - mówi prezes Wybrzeża Gdańsk, Tadeusz Zdunek.Oszacują, ile będzie kosztować modernizacja stadionu żużlowego w Gdańsku?Jak informowaliśmy przedstawiciele Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Ekstraligi Żużlowej - Leszek Demski oraz Andrzej Polkowski odwiedzili stadion im. Zbigniewa Podleckiego, aby wskazać jakich modernizacji należy dokonać na obiekcie, na wypadek awansu Zdunek Wybrzeże Gdańsk do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Efektem przeprowadzonej w połowie stycznia inspekcji jest raport, który trafił właśnie do klubu i został przekazany do władz miasta Gdańska, które jest właścicielem obiektu. Ocena została oparte o regulaminy Polskiego Związku Motorowego, m.in.: regulamin licencyjny, regulamin torów i regulamin organizacyjny Drużynowych Mistrzostw Polski.

Co trzeba zmienić na stadionie żużlowym - najważniejsze wytyczne Ekstraligi:
 • całkowity remont trybun
 • wymiana oświetlenia
 • dodatkowe boksy w parku maszyn
 • nowa strefa VIP
 • nowe zadaszenie trybuny głównej
 • nowa, większa wieżyczka sędziowska
 • dodatkowe pomieszczenia dla obsługi
 • nowe stanowiska dla komentatorów telewizyjnych i radiowych
 • większa przestrzeń dla dziennikarzy


Szczegółowa inspekcja nie pozostawiła złudzeń, obiekt który ostatni raz gościł mecze Ekstraligi w 2014 roku, wymaga gruntownej modernizacji. Kapitalny remont muszą przejść trybuny - siedzenia, podłoże i schody. Przebudować będzie trzeba także trybunę główną, która ma zyskać nowe zadaszenie. Zlecono również ujednolicenie nawierzchni w parku maszyn, stworzenie dodatkowych boksów, wydzielenie nowej strefy VIP, dodatkowych pomieszczeń dla obsługi i połączeń (m.in. pod kątem wprowadzenia telemetrii), wymianę elementów bandy a także zakup certyfikowanego przykrycia toru.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Ile żużlowcy dostają od sponsorów?Jedną z kluczowych inwestycji będzie powiększenie powierzchni i podniesienie standardu wieżyczki sędziowskiej, co w praktyce sprowadza się do budowy nowej. Potrzebne będzie większa przestrzeń dla dziennikarzy, sala konferencyjna i nowe stanowiska dla komentatorów telewizyjnych i radiowych. Nie obejdzie się także bez wymiany oświetlenia toru i parku maszyn. Ponadto to liście uwag znalazły się liczne mniej lub bardziej kosmetyczne kwestie jak dodatkowe pomieszczenia techniczne, uzupełnienie wygrodzenia pasa bezpieczeństwa czy wymiany pojedynczych lamp.

- Niektóre wymagania trochę mnie dziwią. Rozumiem, że to jest ekstraliga i wszystko musi być na poziomie, ale są niektóre stadiony, na których części rzeczy zrobić się nie da. Zresztą z tego co mi wiadomo, nawet nowoczesna Moto Arena w Toruniu nie spełnia wszystkich wymogów. Nie rozumiem na przykład po co pomieszczenia na zapasowe moduły band aż o powierzchni 30 m kw., czy wydzielenie osobnej strefy dla polewaczek i ciągników. Rozumiem dbanie o estetykę, ale w każdym szaleństwie musi być metoda. Jeśli ktoś był w Stanach Zjednoczonych, wie że tam fasada jest przepiękna, a co za nią, to inna kwestia. U nas wymaga się, aby na najwyższym poziomie była zarówno fasada jak i zaplecze - komentuje Tadeusz Zdunek.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Nowe stroje żużlowców na sezon 2021Prezes gdańskiego klubu liczy, że mimo tych wszystkich wątpliwości, uda się w Gdańsku przygotować stadion na ekstraligę, na wypadek gdyby zespół wywalczył awans. Nie ma jednak złudzeń, że będzie to wymagało dobrej woli ze wszystkich zainteresowanych stron: klubu, władz miasta oraz władz rozgrywek.

- Pewne kwestie wcale nie są tak poważne jak się wydaje. Na przykład z tego co się orientuję, w przypadku oświetlenia wystarczy wymiana lamp na nieco mocniejsze, bez potrzeby wymiany całych masztów. Inne wymagania mogą sprawdzić nam więcej trudności. Jedno jest pewne, na pewno te prace będą musiały zostać przeprowadzone etapami. Musimy wszyscy liczyć się z realiami. Przekazaliśmy raport do władz miasta, które wykazują bardzo dużą życzliwość wobec naszego klubu. Doceniają to, że żużel to druga najpopularniejsza dyscyplina w Trójmieście. Do choćby wstępnej wyceny wszystkich prac jeszcze daleka droga, na pewno trochę to potrwa. Myślę, że wspólnymi siłami i przy dobrej woli władz rozgrywek, można przygotować nasz stadion na ekstraligę - kończy Zdunek.
Przypomnijmy, że na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, Wybrzeże we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i sponsorami, dokonało dużych zmian w nawierzchni toru. 500 ton granitu i 20 ton glinki wymieszano z dotychczasową nawierzchnią. Łącznie prace trwały ponad 60 godzin. Koszt inwestycji to około 130 tys. zł.

Ponad 60 godzin usypywali na nowo tor dla żużlowców Zdunek Wybrzeże GdańskZobacz jak dosypywano nawierzchnię na gdańskim torze żużlowym.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (98)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
6% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane