Olimpijczycy przegrywali w Pucharze PZŻ

20 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Piotr Myszka wygrał w Pucku regaty o Puchar PZŻ w olimpijskiej klasie RS:X. Piotr Myszka wygrał w Pucku regaty o Puchar PZŻ w olimpijskiej klasie RS:X.

Piotr Myszka wygrał regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie RS:X. Deskarz AZS AWFiS Gdańsk miał ułatwione zadanie, gdyż Przemysław Miarczyński wziął udział jedynie w trzech wyścigach. Zofia Klepacka, która w Pucku nie startowała, wręczyła repliki brązowego medalu olimpijskiego osobom, które miały największy wpływ na jej sukces w Londynie.

Wszystkich najlepszych polski żeglarzy w klasach olimpijskich mamy okazje w kraju oglądać w jednym miejscu tylko dwa razy w roku. Jesienią są to mistrzostwa kraju, a wiosną Puchar PZŻ. W Pucku wystartowała cała kadra narodowa, choć nie wszyscy w pełnym zakresie wyścigów.

Przemysław Miarczyński zaprezentował się tylko w trzecim oraz dwóch ostatnich biegach w liczącym 11 startów programie. Zawodnik SKŻ Ego Hestia zajmował kolejno: 1, 3 i 2 miejsca. W klasyfikacji generalnej był zaledwie 14.

Piotr Myszka wygrał sześć wyścigów. W punktacji końcowej miał tak dużą przewagę, że nie musiał stawać na starcie do ostatniego biegu.

W windsurfingowej klasie pań jeszcze większą przewagę miała Maja Dziarnowska. Sopocianka wzięła rewanż na koleżankach z kadry, z którymi przegrywała w tym roku w regatach Pucharu Świata. 23-latka siedmiokrotnie przecinała linię mety jako pierwsza, trzykrotnie była druga, a w najsłabszym starcie sklasyfikowana została na czwartej pozycji.

Tylko widzem w tej rywalizacji była Zofia Klepcka. Stołeczna deskarka przyjechała do Pucka, aby podziękować osobom, które najbardziej pomogły jej w zdobyciu olimpijskiego brązu. Repliki medalu z Londynu zawodniczka YKP Warszawa wręczyła trenerom: Witoldowi Nerlingowi (klub) i Pawłowi Kowalskiemu (kadra) oraz dyrektorowi sportowemu PZŻ, Tomaszowi Chamerze oraz wieloletniemu sparingpartnerowi, Michałowi Majewskiemu.

Wśród najmłodszych przedstawicieli windsurfingu klasą dla siebie była Patrycja Skórzewska. 16-latce z Kalisza udało się skończyć regaty z maksymalna notą, gdyż wygrała 10 wyścigów. Natomiast klasę Techno 293 zdominowali trójmiejscy deskarze, obejmując pięć pierwszych miejsc.

Dla odmiany najstarszymi triumfatorami tegorocznego Pucharu PZŻ zostali Ireneusz Górski-PierwołaPiotr Tyszkiewicz. Łącznie stołeczna załoga liczy sobie 106 lat. W byłej olimpijskiej klasie - Latający Holender - w pokonanym polu pozostawiła ona m.in. Henryka Blaszkę, wicemistrza świata w klasie Finn z 1982 roku.

W dwóch klasach w Pucku panie rywalizowały bezpośrednio z panami. Na łódce typu 470 Agnieszka SkrzypulecNatalia Wójcik wygrały aż 6 z 8 wyścigów. Natomiast w Laserze Radialu Natalia Szymczyk w klasyfikacji open uplasowała się tuż za podium. Żeglarka Arki Gdynia i tak jednak miała powody do zadowolenia, bo była najlepsza wśród kobiet, a wyprzedziła m.in. olimpijkę z Londynu, Annę Weinzieher.

W Pucku przegrywali również inni olimpijczycy. Na drugim miejscu regaty w klasie 49er ukończyli Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński (obaj AZS AWFiS Gdańsk), trzeci był Kacper Ziemiński na Laserze, a w ogóle poza podium wypadł finnista Piotr Kula (BTŻ Biskupiec).

Ci dwa ostatni rezygnowali ze zwycięstwa niejako na własne życzenie. Wygrali bowiem po pięć wyścigów, a w trzech innych nie stanęli na starcie.

• Brawa dla Natalii Szymczyk!!!! (2)

Widać porażka z Anią Wienzieher w eliminacjach do IO Londyn 2012 ją nie załamała i chce jeszcze powalczyć o IO w Brazylii. Powodzenia

• 4 1

• Jeżeli ten puchar PZŻ ma jakąś wartość (sportową czy też finansową) (1)

to tych absencji w poszczególnych biegach nie rozumiem. Może jakieś wytłumaczenie do kibiców czy sponsorów poszczególnych zawodników tak
      łatwo oddających pole w jakby nie było Pucharze PZŻ.

• 2 3

• jakich absencji???

• 0 1

• Przecież nikt na poważnie nie ściga się w żadnych krajowych regatach PZŻ (1)

to tylko treningi do prawdziwych regat na świecie.

• 5 4

• widac jak traktuja zwiazek

ale jak dyrektorek odbiera sobie medal zamiast wziac sie do roboty i przypilnowac aby zawodnicy mu nie fikali