Złoty Tur piąty

24 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Aleksandra Lewandowska zdobyła dwa złote krążki Aleksandra Lewandowska zdobyła dwa złote krążki
Złoty Tur Gdynia jest piątym klubem w Polsce w armwrestlingu. Takie przynajmniej wyniki przyniosły mistrzostwa kraju w siłowaniu na rękę, które odbyły się po raz ósmy w historii. W Kielcach do rywalizacji przystąpiło 178 zawodniczek i zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Rozdano medale w 68 konkurencjach. Walka była tym bardziej zacięta, gdyż poza tytułami pierwsze i drugie miejsce automatycznie dawało powołania na tegoroczne mistrzostwa Europy (Norwegia) i świata (Kanada).

Rywalizacja odbyła się oddzielnie na prawą i lewą rękę. Podczas dwudniowych zawodów o laury walczyli juniorzy (do 18 lat), seniorzy, mastersi (zawodnicy powyżej 40 roku życia) oraz osoby niepełnosprawne.

Drużynowym Mistrzem Polski, zdobywając 17 złotych, 14 srebrnych oraz 9 brązowych medali została drużyna Mariusza Grochowskiego. Tytan Jaworzno zgromadził 387 punktów. Złoty Tur, który był pionierem tej dyscypliny w Polsce, z dorobkiem ponad trzy razy słabszym poprzestał na piątej pozycji.

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA:
1. MCKiS TYTAN Jaworzno 387
2. UKS 16 Koszalin 275
3. SZAKI CLUB Żary 224
4. ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ Bydgoszcz 179
5. ZŁOTY TUR Gdynia 128

Złoty Tur zdobył 15 medali, w tym sześć złotych oraz pięć nominacji do kadry narodowej. Dwa tytuły wywalczyli seniorka Aleksandra Lewandowska i masters Andrzej Głąbała. Natomiast aż trzy razy na podium, zdobywając po jednym krążku z każdego kruszcu, wchodziła Marta Chromańska. W najlżejszej kategorii gdyniance udało się zdobyć pierwsze i drugie miejsce w juniorkach, a trzecią pozycję zdobywa w seniorskiej rywalizacji.

Medale reprezentantów gdyńskiego klubu:

złote: Lewandowska (dwa) 80 kg seniorka lewa i prawa ręka, Głąbała (dwa) open masters lewa i prawa, Chrystian Rieger 80 kg senior lewa, Chromańska 60 kg juniorka lewa.
srebrne: Krystian Kruszyński (dwa) +110 kg senior lewa i prawa, Chromańska 60 kg juniorka prawa.
brązowe: Wiktor Szyszkowski (dwa) 85 kg senior lewa i prawa, Grzegorz Nowak (dwa) 100 kg senior lewa i prawa, Karol Marek 110 kg senior lewa, Chromańska 60 kg seniorka prawa.