• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żużel. Zmiana procedury startów na playoff. Komputer zastąpi sędziego

Rafał Sumowski
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk. Zespół wciąż nierówny, margines błędu już minimalny
Mecze decydujące o awansie do żużlowej PGE Ekstraligi odbędą się z nową procedurą startów. To automat, a nie sędzia, będzie zwalniał taśmę. Mecze decydujące o awansie do żużlowej PGE Ekstraligi odbędą się z nową procedurą startów. To automat, a nie sędzia, będzie zwalniał taśmę.

eWinner 1. Liga Żużlowa zmienia procedurę startów na fazę play-off. Kluby otrzymają urządzenia, które będą komputerowo sterować puszczaniem taśmy do wyścigów. Obowiązek ten zostanie zdjęty z sędziów. - Chodzi o eliminowanie przewagi po starcie u zawodników, którzy już mają "wyczutych" poszczególnych arbitrów. Dla mnie ta walka ze "startowcami" to niepotrzebna komplikacja, ale oczywiście dostosujemy się do wytycznych - mówi Eryk Jóźwiak, menedżer Zdunek Wybrzeże Gdańsk, które 5 września rozpocznie rywalizację w Cellfast Wilkami Krosno.Bilety na żużlowe playoff Wybrzeże Gdańsk - Wilki KrosnoJak oceniasz nowy pomysł na procedurę startów w eWinner 1. Lidze Żużlowej?

eWinner 1. Liga Żużlowa wprowadza istotną zmianą w procedurze startów przed fazą playoff. Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała, że to nie sędziowie spotkań będą puszczali taśmę do startu przed wyścigami. Procedurą uruchomienia zielonego światła i zwolnienia zamka maszyny startowej w decydujących meczach ma sterować komputer. W tym tygodniu kluby mają otrzymać z centrali urządzenia, które należy podpiąć do sędziowskiego pulpitu.

- Poinformowano nas o wprowadzeniu procedury podobnej do tej z cyklu Grand Prix. Po uruchomieniu przez sędziego procedury, automat sam zapali zielone światło a następnie w określonym przedziale czasowym puści taśmę startową - wyjaśnia Eryk Jóźwiak, menedżer Zdunek Wybrzeże Gdańsk.
Wprowadzenie tej nowinki to kolejny element walki ze "startowcami" po wprowadzeniu ostrzeżeń, przerywaniu wyścigów i analizach tzw. mikroruchów na powtórkach telewizyjnych. W ostatnich sezonach wielokrotnie emocje budziły sytuacje, w których debatowano czy zawodnik wykazał się refleksem, czy też ryzykownie "wstrzelił się w ciemno" zwalniając sprzęgło idealnie przed zwolnieniem zamka maszyny startowej. Tylko w tym roku kilkukrotnie przerywano wyścig Krystianowi Pieszczkowi po czym sędziowie przyznawali się do błędu.

- Chodzi o eliminowanie przewagi po starcie u zawodników, którzy już mają "wyczutych" poszczególnych arbitrów. Dla mnie ta walka ze "startowcami" to niepotrzebna komplikacja, ale oczywiście dostosujemy się do wytycznych - mówi Jóźwiak.

Żużlowcy Wybrzeża szybcy w Szwecji
Zdaniem opiekuna gdańskiej drużyny, postępujące z roku na rok procedury startowe wynikają z tego, że dziś szybsze wyjście spod taśmy daje żużlowcom większy handicap niż 10-20 lat temu.

- Kiedyś byli tacy mistrzowie startów jak Sebastian Ułamek czy Rafał Okoniewski. Na przeciwnym biegunie był Marek Dera, który punkty zdobywał na trasie po słabszym wyjściu spod taśmy. Dziś coraz większą rolę odgrywa sprzęt, a mniejszą umiejętności. Przy tak równych torach, które przygotowywane są obecnie, przewaga pół motocykla na starcie często okazuje się nie do odrobienia. Ta "wojna" na stercie rzeczywiście jest istotna. Mimo wszystko uważam, że te wszystkie poklatkowe analizy startów i polowanie na mikroruchy niepotrzebnie przedłużają zawody. W tej kwestii jestem zwolennikiem rozwiązania zerojedynkowego. Po to jest taśma, aby zawodnik w nią nie wjechał. Myślę, że to nie idzie w dobrą stronę, ale to to moja subiektywna opinia - mówi Jóźwiak.
Mimo zastrzeżeń, menedżer Wybrzeża jest przekonany, że techniczna nowinka nie utrudni życia jego podopiecznym.

- Nie ma co ukrywać, że tu najbardziej chodzi o Krystiana Pieszczka. Ja myślę, że to mu w ogóle nie przeszkodzi, bo w jego przypadku starty wynikają po prostu ze znakomitego refleksu - kończy Jóźwiak.
Przypomnijmy, że do półfinałowych spotkań pomiędzy Wybrzeżem a Wilkami Krosno dojdzie 5 września o godz. 14 w Gdańsku i 11 września o godz. 16 w Krośnie. Zwycięzca dwumeczu awansuje do finału. Drugą parę stanowią ROW Rybnik i Arged Malesa Ostrów.

Typowanie wyników

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Cellfast Wilki Krosno

Jak typowano

84% 217 typowań ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
0% 0 typowań REMIS
16% 40 typowań Cellfast Wilki Krosno

Twoje dane

11 września 2021, godz. 16:00
3 pkt.
Cellfast Wilki Krosno
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

72% 194 typowania Cellfast Wilki Krosno
1% 3 typowania REMIS
27% 72 typowania ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Twoje dane


Playoff

Półfinały

Cellfast Wilki Krosno 100
Zdunek Wybrzeże Gdańsk 80
Arged Malesa Ostrów 104
ROW Rybnik 75

Finał

Cellfast Wilki Krosno
Arged Malesa Ostrów

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (68)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
62% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
3% REMIS
35% Arged Malesa Ostrów Wlkp.

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 7 6 0 1 +42 13
2 Cellfast Wilki Krosno 8 5 0 3 +26 11
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 5 0 3 +63 11
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 7 5 0 2 +28 10
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 7 3 1 3 -26 7
6 Texom Stal Rzeszów 7 2 0 5 -6 4
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 2 0 5 -46 4
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 7 0 1 6 -81 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 8 kolejki

  • Cellfast Wilki Krosno - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 57:33 (pierwszy mecz 47:43, bonus dla Wilków)
  • Innpro ROW Rybnik - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 52:38 (pierwszy mecz 48:42, bonus dla ROW)
  • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 51:39 (pierwszy mecz 38:51, bonus dla Polonii)
  • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Texom Stal Rzeszów (odwołany z powodu opadów deszczu)

Ostatnie wyniki

15 czerwca 2024, godz. 16:30
90% Cellfast Wilki Krosno
0% REMIS
10% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 6 20 83.3%
2 Wojtas Fc zdunkowo 7 19 71.4%
3 Wojtas Fc zdunkowo 7 19 71.4%
4 Marek Lamczyk 7 18 85.7%
5 Marta B 7 18 85.7%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane