• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Żużel, fotografia, video. Amadeusz Szulist przed debiutem w Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Rafał Sumowski, dak.
21 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk na zgrupowaniu. Żużlowcy pobiegną do latarni morskiej
Amadeusz Szulist stoi przed szansą ligowego debiutu w zespole Zdunek Wybrzeże Gdańsk. 19-latek ma również pozasportowe pasje. Amadeusz Szulist stoi przed szansą ligowego debiutu w zespole Zdunek Wybrzeże Gdańsk. 19-latek ma również pozasportowe pasje.

Amadeusz Szulist może stanąć przed szansą debiutu w zespole Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Choć menadżer Eryk Jóźwiak pozostawił dwa wolne miejsca w awizowanym składzie na poniedziałkowy mecz z Arged Malesa Ostrów Wlkp., to właśnie 19-latek może wypełnić wakat po kontuzjowanym Piotrze Gryszpińskim. Poznajcie bliżej młodego mężczyznę, który nie tylko pasjonuje się jazdą na żużlu. Obecnie przebywa na stażu w redakcji Trojmiasto.pl jako fotograf oraz operator i montażysta filmów wideo, a myślał również o Szkole Filmowej w Gdyni.Rasmus Jensen odzyskał formę w Danii po najgorszym meczu w Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Sprawdź wynikiAwizowane składy na poniedziałkowy mecz:
ARGED MALESA: 9. Grzegorz Walasek, 10. Tomasz Gapiński, 11. Oliver Berntzon, 12. Daniel Kaczmarek, 13. Nicolai Klindt, 14. Jakub Poczta, 15. Sebastian Szostak

WYBRZEŻE: 1. Krystian Pieszczek, 2. Rasmus Jensen, 3. Jakub Jamróg, 4. Michał Gruchalski, 5. Wiktor Kułakow, 6. Alan Szczotka
7. zawodnik U-21, 8. zawodnik U-23


Rafał Sumowski: Wiele wskazuje, że możesz znaleźć się w kadrze na mecz z Arged Malesa Ostrów. Wyczuwasz dodatkowe emocje?

Amadeusz Szulist: Trochę presji jest, bo to zawsze coś nowego. W odróżnieniu do DMPJ mogę dopisać się do wyniku całej drużyny. Do wszystkich zawodów w tym roku staram się do tego podchodzić na spokojnie. Stres nie jest dobrym doradcą.

Łatwiej wsiąść na motocykl czy nauczyć się montażu wideo? Pytam, bo właśnie zacząłeś staż w portalu Trojmiasto.pl jako fotograf i operator filmów wideo.

To w sumie trudne pytanie, choć myślę, że trudniejszy jest żużel. Można nauczyć się jeździć, ale trzeba to jeszcze opanować. Zdałem licencję, ale np. w zeszłym roku w DMPJ miałem problem, żeby utrzymać się na torze. W tym czuję się już lepiej na motocyklu. Natomiast przygoda wideo zaczęła się od rodzinnych wesel. Nie lubiłem się bawić, ale zawsze miałem mały aparacik. W Polsce akurat rozrastał się YouTube i temat montażu mocno mnie wciągnął, a nie trzeba było mieć jakiegoś mocnego sprzętu. Było dużo poradników, więc nagrywałem rodzinne uroczystości i wysyłałem znajomym. Zawsze pojawiał się uśmiech, więc przy tym zostałem.

Tadeusz Zdunek: Nie zwolnię menedżera. Eryk Jóźwiak ma moje zaufanie. Przeczytaj rozmowę z prezesemZawodnik

Amadeusz Szulist

Amadeusz Szulist

ur.
2002
Żużel i fotografia mogą się łączyć ze sobą?

Zdecydowanie. Świetnie pokazała to pandemia, bo gdyby nie operatorzy, to żużla w telewizji nikt by nie zobaczył.

Jakie masz podejście do fotografii wypadków? Niektórzy robią zdjęcia tylko do chwili kolizji.

To personalna sprawa. Upadek nigdy nie jest przyjemny. Zwłaszcza, gdy takie zdjęcia zostają szerszej udostępniane, a od wynik spotkania zależał właśnie od tego wypadku. Wiele zależy od sytuacji, ale gdyby przytrafiłby się mi, to na pewno bym zachował taką fotografię.

Próbowałeś już robić zdjęcia żużlowcom?

Jeszcze nie. Ani nie miałem czasu, ale też odpowiedniego sprzętu. Wypadałoby jednak mieć dłuższy obiektyw, a jeszcze takiego nie posiadam.

Piotr Gryszpiński złamał rękę. Przeczytaj o wypadku żużlowca • "Apa" to zdjęcia konceptualne, przedstawiają zwykłe rzeczy jak np. kurtka czy jakiś mosiężny słup, w których widać kosmos.
 • "Apa" to zdjęcia konceptualne, przedstawiają zwykłe rzeczy jak np. kurtka czy jakiś mosiężny słup, w których widać kosmos.
 • "Kontra" to jedno ze starszych zdjęć Amadeusza.


A jakie są twoje ulubione? Może takie, za którymi stoi ciekawa historia?

Najbardziej lubię zdjęcia z klimatem nostalgii, opuszczenia. Na mapie Pomorza zwiedziłem już mnóstwo takich miejsc, ale najwięcej emocji wzbudził u mnie ośrodek wypoczynkowy w Łubianie k. Kościerzyny. Lubię tam wracać.

Jakie ci się marzy najbardziej?

Zawsze marzyło mi się nagrać długi materiał wideo z fabułą. Bardzo lubię zabawę muzyką, więc chciałbym zrobić pełnometrażowy film, w którym i ona mogłaby odegrać swoją rolę. Przebywanie na planie to byłoby ciekawe doświadczenie.

Poszukiwany. Film, z którego Amadeusz jest zadowolony najbardziejDa się z tego wyżyć? Miałeś już duże zlecenia czy to dopiero przed tobą?

Jeszcze takich nie miałem. Do tej pory brałem udział głównie w konkursach. Pół roku temu zgłosiłem się do jednego z państwowych o podatkach. Akurat miałem chwilę czasu, a także nowy aparat. Uznałem, że mogę spróbować i stworzyliśmy go razem z kolegą. Zajęliśmy piąte lub szóste miejsce. Nie wygrywała najlepsza praca, tylko ta z największą liczbą głosów.

Zebrane pieniądze inwestujesz w żużel czy fotografię? Domyślam się, że ciężko porównać oba sprzęty.

Inwestuję w żużel i kwestie związane z transportem. Jeśli chodzi o fotografię, to mam sprzęt, który mi na razie wystarcza. Może przydałby mi się jeszcze z jeden obiektyw, ale potem będzie czas, żeby o tym pomyśleć.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Orzeł Łódź 44:45. Zobacz relację, wideo, foto z ostatniego meczu • Opuszczony budynek w Wieżycy.
 • "Survival" przedstawia typowy klimat Amadeusza - szaro, smutno, ognisko i spokój.
 • Opuszczony budynek w Wieżycy.


Podróże pochłaniają sporo czasu?

W tygodniu robię około 600 km, bo podróżuję z Kościerzyny do Gdańska. Na stadionie bywam około pięciu razy. Będąc w domu, zawsze mi czegoś brakuje. Po prostu zawsze muszę być w ruchu. Chyba, że mam jakieś zajęcia, np. montaż. Lubię grać w gierki, ale nie mam ostatnio wiele czasu, więc wolę spędzać go aktywnie.

Zamierzasz się rozwijać się w zakresie fotografii?

Mam taki problem, że lubię dużo rzeczy na raz i z niczego nie chciałbym rezygnować, a łączyć obie te pasje. Mówi się, że jak robi się wiele na raz, to nic nie wychodzi. Ja natomiast dobrze czuję się w obu dziedzinach. Poza sezonem żużlowym robię więcej zdjęć i bawię się w montaż wideo, ale gdy ruszają rozgrywki, to wtedy skupiam się na treningach.

Konkursowy film Amadeusza SzulistaRozważasz studia? Czy będziesz rozwijał się jako samouk?

Sam nie wiem. W drodze do Gdańska miałem w planach studiowanie w Szkole Filmowej w Gdyni. Teraz jednak wiem, że trudno byłoby połączyć szkołę z żużlem. Takiego problemu nie ma z praktykami, choć łatwo nie jest. Czasami ciężko być w dwóch miejscach jednocześnie.

Jakie są twoje największe marzenia?

Na razie skupiam się na udanym debiucie. Jednak chciałbym osiągnąć coś wielkiego w żużlu, więc zacząłbym od większej liczby punktów, bo występy na DMPJ nie były powalające.

Typowanie wyników

24 maja 2021, godz. 20:15
3 pkt.
Arged Malesa Ostrów
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

25% 57 typowań Arged Malesa Ostrów
0% 1 typowanie REMIS
75% 171 typowań ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Twoje daneTabela po 5 kolejkach

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Cellfast Wilki Krosno 5 4 0 1 223:222 8
2 Orzeł Łódź 4 3 0 1 180:176 6
3 ROW Rybnik 4 2 1 1 197:161 5
4 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 5 2 1 2 233:215 5
5 Aforti Start Gniezno 3 2 0 1 136:131 4
6 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5 2 0 3 222:226 4
7 Arged Malesa Ostrów 3 1 0 2 145:125 2
8 Unia Tarnów 5 0 0 5 185:264 0
W rundzie zasadniczej wszystkie drużyny zmierzą się między sobą systemem mecz i rewanż. Za wygraną w dwumeczu przyznawany jest punkt bonusowy. Ostatni zespół spada z ligi, cztery pierwsze awansują do play-off, w którym odbędą się półfinałowe dwumecze i dwumecz finałowy. Tylko zwycięzca awansuje do PGE Ekstraligi.
Tabela wprowadzona: 2021-05-20

Wyniki 5 kolejki

 • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Orzeł Łódź 44:45
 • Unia Tarnów - Arged Malesa Ostrów 33:57
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - ROW Rybnik 44:46
 • Aforti Start Gniezno - Cellfast Wilki Krosno 38:50

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
5% Cellfast Wilki Krosno

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane