Gołębiowska i Siess medalistami ME U-23

4 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 13:45 (4 maja 2016)
Natalia Gołębiowska w Płowdiw stanęła na najniższym stopniu  podium po turnieju drużynowym florecistek. Natalia Gołębiowska w Płowdiw stanęła na najniższym stopniu  podium po turnieju drużynowym florecistek.

Natalia Gołębiowska i Michał Siess (oboje Sietom AZS AWFiS Gdańsk) zdobyli brązowe medal w turniejach drużynowych we florecie w młodzieżowych mistrzostw Europy do lat 23. Natomiast na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży najwięcej medali wywalczyli florecistki i floreciści UKS Atena Gdańsk. W najbliższą niedzielę, 8 maja na zmagania seniorek i najmłodszych adeptów tej dyscyplinie można wybrać się do Gdańskiej Szkoły Fechtunku przy ul. VII Dwór zobacz na mapie Gdańska. Wstęp wolny.

Początek maja jest bardzo udany dla gdańskiego floretu. W Płowdiw o medale z powodzeniem walczy dwoje przedstawicieli Sietom AZS AWFiS, a zmagania w Olsztynie zdominowali reprezentanci UKS Atena.

W Bułgarii rozgrywane są młodzieżowe mistrzostwa Europy do lat 23. Starty zakończyła Natalia Gołębiowska. Indywidualnie gdańszczanka uplasowała się na 14. miejscu. Natomiast brąz wywalczyła w turnieju drużynowym. Poza nią na najniższym stopniu podium stanęły: Martyna Długosz, Katarzyna LachmanMarika Chrzanowska. Ta ostatnia także indywidualnie wywalczyła brąz.

Do zmagań zespołowych przystąpiło siedem ekip. Polki pokonały Niemki 45:31 i Węgierki 45:31, a awans do finału przegrały na rzecz Włoszek (27:41). Te z kolei w meczu o złoto nie miały nic do powiedzenia w starciu z Rosjankami, przegrywając 25:44.

Brąz wywalczyli również polscy floreciści. W stawce 13 zespołów biało-czerwoni pokonali Białoruś 45:40 i Niemcy 45:27, a w półfinale ulegli Rosji 39:45. W drużynie walczyli gdańszczanin: Michał Siess oraz Jakub Surwiłło, Szymon KozłowskiBartosz Cegielski.

Indywidualnie, w stawce 59 zawodników Siess był jedno zwycięstwo od podium. Zajął 5. miejsce, przegrywając w ćwierćfinale z Felksem Kleinem (Niemcy) 9:15. Natomiast młodzieżowym wicemistrzem Europy został Surwiłło. Florecista AZS AWF Warszawa dopiero w finale uległ Austriakowi Tobiasowi Reichetzerowi 10:15.

Michał Siess zdobył brązowy medal drużynowo oraz 5. miejsce indywidualnie w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23. Michał Siess zdobył brązowy medal drużynowo oraz 5. miejsce indywidualnie w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23.
Szermierze do lat 17 rywalizują w Olsztynie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. We florecie UKS Atena Gdańsk zdobył aż siedem medali.

Popisem gdańszczan był turniej zespołowy chłopców, w którym finał był wewnętrzną sprawą drużyn UKS Atena! Adam Podralski, Michał Olbromski, Bartosz GocMateusz Dołżycki pokonali Piotra Borowca, Patryka Martyniaka, Jakuba CierlukaJakuba Dołżyckiego 45:44.

Indywidualnie gdańszczanie zajęli trzy z czterech miejsc na podium i pięć z ośmiu w szerokim finale, ale uciekł im medal z najcenniejszego kruszcu. Mistrzem został Szymon Czartoryjski (Wrocławianie)

Srebro wywalczył Borwiec, a po brązie Goc i Podralski. Kolejne miejsca zawodników UKS Atena w czołowej "12": 5. Olbromski, 7. Cierluk, 12. Mateusz Możejko.

Turniej drużynowy dziewcząt wygrał UKS Atena w składzie: Julia Lidzbarska, Marta Mech, Joanna Toporska, Katarzyna Winiarska. Tuż za podium, na 4. miejscu uplasował się drugi gdański zespół: Alicja Kozłowska, Karolina Murawska, Marta Oklińska, Katarzyna Stawiarska.

W turnieju indywidualnym srebro wywalczyła Winiarska, która dopiero w finale uznała wyższość Renaty Tomczak (IKS Leszno). O tym, że gdańskich medali nie było więcej przesądziły ćwierćfinały, w których porażki doznały aż trzy florecistki UKS Atena.

Kolejne miejsca gdańszczanek w czołowej "13": 5. Mech, 6. Lidzbarska, 7. Toporska, 11. Aleksandra Jeglińska (UKS De la Salle), 13. Natalia Muklewicz (UKS Atena).

Program imprezy 8 maja w Gdańskiej Szkole Floretu (ul. VII Dwór 7)
godzina 8:30 eliminacje młodzików "Otwarte Mistrzostwa Gdańska"
12:00 eliminacje dzieci "Otwarte Mistrzostwa Gdańska"
11:00 eliminacje seniorek "Trójząb Neptuna"
17:00 finał (z udziałem 4 najlepszych florecistek)

8 maja floretowe zmagania można obejrzeć w Gdańsku. Dla kibiców wstęp jest bezpłatny. seniorki walczyć będą w XIX turnieju "O Trójząb Neptuna", który zaliczany jest do klasyfikacji Pucharu Polski. Natomiast najmłodsi zmierzą się w VII Otwartych Mistrzostwach dzieci i młodzików.

- Celem połączenia w jednym dniu zawodów dorosłych florecistek oraz dzieci i młodzików jest swoista integracja pokoleniowa. Na jednej sali w warunkach turniejowych będą rywalizować obok siebie utytułowane zawodniczki oraz młodzi floreciści na początku sportowej drogi - podkreśla Justyna Oczak z Sietom AZS AWFiS.
Przed rokiem w finale Trójzębu Emilia Rygielska (Sietom) pokonała Martynę Jelińską (Budowlani Toruń) 15:10, zaś na 3. miejscach uplasowały się Sylwia Gruchała-Bączek (Sietom) oraz Martyna Długosz.

Natomiast w mistrzostwach najmłodszych zaprezentowało się ponad 160 florecistek i florecistów. Gdańszczanie zwyciężali wśród dzieci: Daniela Szpejna (UKS de La Salle Gdańsk) i Oskar Mach (UKS Atena) oraz Adam Podralski (Atena) wśród młodzików.