• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Najliczniejsza kadra olimpijska w szermierce od 2008 roku. Michał Siess we florecie

Jacek Główczyński
24 maja 2024, godz. 10:00 
Opinie (7)
Tak ma wyglądać polska drużyna olimpijska we florecie mężczyzn, jeśli nie przeszkodzą względy zdrowotne. Michał Siess z AZS AWFiS Gdańsk pierwszy z prawej. Tak ma wyglądać polska drużyna olimpijska we florecie mężczyzn, jeśli nie przeszkodzą względy zdrowotne. Michał Siess z AZS AWFiS Gdańsk pierwszy z prawej.

Reprezentacja Polski na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 będzie mogła wystawić 8 zawodniczek i 4 zawodników w 6 konkurencjach szermierczych. W dwóch z nich o medale będzie się ubiegać Michał Siess, który został nominowany do walk indywidualnych i drużynowych we florecie. Selekcjonerem tej kadry jest Radosław Glonek (obaj AZS AWFiS Gdańsk).Michał Siess był najlepszym polskim florecistą w ostatnich zawodach Pucharu Świata przed Igrzyskami Olimpijskimi Paryż 2024. W Szanghaju zawodnik AZS AWFiS Gdańsk jako jedyny z biało-czerwonych przebił się do turnieju głównego. Tam w I rundzie nieznacznie przegrał z Ziwei Mo 14:15. Chińczyk później dotarł aż do ćwierćfinału.

Radosław Glonek, trener z Gdańska poprowadzi reprezentację Polski florecistów Radosław Glonek, trener z Gdańska poprowadzi reprezentację Polski florecistów

Ostatnim sprawdzianem reprezentacji Polski przed startem w Paryżu będą mistrzostwa Europy, które odbędą się w Bazylei, w Szwajcarii od 18 do 23 czerwca.

- Składu jeszcze nie podam, ale chciałbym, aby była to drużyna, która później walczyć będzie na igrzyskach olimpijskich. Wszystko powinno rozstrzygnąć się na początku czerwca - mówi nam Radosław Glonek, selekcjoner reprezentacji Polski floretu mężczyzn, na co dzień związany z AZS AWFiS Gdańsk.


Jego podopieczni okazali się najlepszą, europejską drużyną światowego rankingu spoza czołowej "4". Dlatego w Igrzyskach Olimpijski Paryż 2024 możemy wystawić trzech florecistów w turnieju indywidualnym oraz 4-osobową drużynę. Selekcjoner właściwie wyłonił już reprezentantów, ale jest jedna wątpliwość.

Nominacje do olimpijskiego startu otrzymali: Michał Siess, Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu) i Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań). Wystartują zarówno indywidualnie jak i w drużynie. Przypomnijmy, że Michał jest synem Cezarego Siessa, dwukrotnego olimpijczyka, w tym brązowego medalisty w drużynie floretowej z 1992 roku.

Floreciści wrócili na podium mistrzostw Europy. Brązowy medal drużyny Floreciści wrócili na podium mistrzostw Europy. Brązowy medal drużyny

Czwarte miejsce, uprawniające tylko do startu drużynowego, obsadzi jeden z zawodników KSz Wrocławianie. Trener wskazuje na Andrzeja Rządkowskiego, ale z uwagi na kontuzję tego florecisty, nic nie jest pewne. Gdyby nie był on w pełni sił, jego miejsce zajmie Leszek Rajski.

- Teoretycznie jeszcze mistrzostwa Europy mogą dokonać pewnych przesunięć w światowym rankingu, na podstawie którego dokonane będzie rozstawienie na igrzyskach. Jednak najbardziej prawdopodobnym wariantem jest, że już nic się nie zmieni. Tym samym w Paryżu startowalibyśmy z numerem 7 i w ćwierćfinale wpadlibyśmy Włochów, którzy obecnie są wiceliderami rankingu, ustępując Japończykom - dodaje Radosław Glonek.


Łącznie polska szermierka reprezentowana będzie na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 w sześciu konkurencjach. Może wystawić 12-osobową reprezentację. To będzie najliczniejsza ekipa od igrzysk w Pekinie (2008), gdzie startowało 14 biało-czerwonych, a zespół szpadzistów, zajmując drugie miejsce, wywalczył ostatni jak na razie medal dla Polski w tej dyscyplinie.

Poza florecistami do Paryża pojadą florecistki. Tutaj mamy już komplet olimpijek. Indywidualnie i drużynowo wystartują: Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska (obie KU AZS UAM Poznań), Martyna Jelińska, a tylko w zespole Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań). Przypomnijmy, że Łyczbińska w przeszłości reprezentował również gdański klub.

Michał Siess 6. na mistrzostwach świata florecistów i bliżej igrzysk Tokio 2020 Michał Siess 6. na mistrzostwach świata florecistów i bliżej igrzysk Tokio 2020

Natomiast w żeńskiej szpadzie, tak jak w męski florecie, obsadzone są trzy z czterech miejsc. Do Paryża pojadą: Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), Alicja Klasik (RMKS Rybnik) i Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice). Czwarta zawodniczka nominowana zostanie w terminie późniejszym.

Kluby sportowe

Opinie (7)

Wszystkie opinie

 • Lucia

  Brakuje Adasia Podralskiego z Gdanska, układziki działają w dalszym ciągu!

  • 1 5

 • Opinia wyróżniona

  Pokolenie

  To wspaniale, gdy syn idzie w ślady ojca, olimpijczyka. Gratulacje dla rodziny Siess.

  • 12 1

 • Adaś mógł sobie sam wywalczyć dwaj pierwsi z rankingu automat - dlaczego nie jest w tej dwojce?

  • 5 0

 • Gratulacje dla Michala (1)

  To pięknie, że po takim czasie będzie miał szansę na walki o medal. Szkoda, że inni gdańszczanie się nie zakwalifikowali.
  Gdzie są dziewczyny florecistki ?
  Chyba zmiana pokoleniowa trenerów nie przynosi sukcesów jak dawniej. Oby na następne igrzyska coś ruszyło.

  • 1 0

  • Pasjonat

   Masz rację. Brakuje gdańskich florecistek. Żal. Tamtych trenerów już nie ma !!

   • 0 0

 • A szabelki dalej na ukladzie

  Ehh

  • 0 0

 • Kiedy będzie podany cały skład kadry florecistów na igrzyska olimpijskie.?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane