• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

48. Memoriał Józefa Żylewicza. Szybkie bieganie. Rekord Polski U-18 na 1500 m

Jacek Główczyński
16 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Finisz biegu na 400 metrów, w którym padł najlepszy tegoroczny rezultat w Europie do lat 18. Finisz biegu na 400 metrów, w którym padł najlepszy tegoroczny rezultat w Europie do lat 18.

Pod znakiem szybkiego biegania stał 48. Memoriał Józefa Żylewicza w lekkoatletyce, który po raz pierwszy w historii odbył się na stadionie GOS przy al. Zwycięstwa. Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk zdecydował się na wynagrodzenia dla zawodniczek i zawodników, którzy podyktują tempo na najdłuższych dystansach zawodów. I opłaciło się. Padło mnóstwo rekordów życiowych, a Filip Rak ustanowił rekord Polski 18-latków na 1500 metrów, który jest równocześnie najlepszym wynikiem na świecie w tym roku w tej kategorii wiekowej.

Koronowirus nie przerwał tradycji- Dziękuję Klubowi Lechii Gdańsk za długoletnie organizowanie memoriałów poświęconych pamięci mojego ojca, a wszystkich uczestnikom zawodów życzę sukcesów - mówiła Barbara Żylewicza podczas uroczystego otwarcia mityngu.

48. Memoriał Józefa Żylewicza - zapowiedźUdało się podtrzymać tradycję, mimo że podczas pandemii koronowirusa, nie było to łatwe, bo organizatorzy musieli zmierzyć się z szeregiem obostrzeń i ograniczeń. Ponadto do dyspozycji mieli obiekt, na którym nigdy wcześniej nie było tej rangi zawodów.

- Gdy opadł kurz po lockdownie, już na początku maja założyłem, że trzeba bronić wydarzeń, które są solą i esencją sportu. Bez zawodów, które są zwieńczeniem treningu, praktycznie nie ma sportu. Infrastrukturę przygotowywaliśmy przez dwa dni. By wypełnić rygory sanitarne zawodnicy kadry narodowej byli zakwaterowani w Hotelu Oliwskim, skąd na stadion dowoziliśmy ich busami, a pozostali kwaterowali w sąsiadującym z obiektem hostelem. Forma startujących była zróżnicowana, ale jestem zadowolony, że we współpracy z szefem bloku konkurencji wytrzymałościowych PZLA - Zbigniewem Rolbieckim zaprezentowało się ponad 80 zawodników z różnych kadr narodowych. Na dystansach, na których opłaciliśmy pacemakerów, wyniki były bardzo dobre - podkreśla Stanisław Lange, dyrektor memoriału i jednocześnie dyrektor KL Lechia Gdańsk.


Najlepsze wyniki roku na świecie i w Europie 18-latkówDystansami, na których dyktowane było tempo, stały się główne biegi memoriałowe na 3000 metrów, a także dystanse 800 metrów dla kobiet oraz 1500 metrów dla mężczyzn. Opłaciło się. W tych konkurencjach sypnęło rekordami życiowymi. Generalnie zawody stały pod znakiem szybkiego biegania, gdyż "życiówki" padały także na krótszych dystansach.

Najbardziej wartościowy wynik uzyskał... trzeci zawodnik biegu na 1500 metrów. Filip Rak z KU AZS Politechniki Opolskiej ustanowił nowy rekord Polski 18-latków, poprawiając osiągnięcie sprzed 18 lat Piotra Krupy (3:47.57). Jednocześnie jego wynik - 3:45.86 - jest najlepszym tegorocznym rezultatem na świecie na tym dystansie w tej kategorii wiekowej.

48. Memoriał Józefa Żylewicza w lekkoatletyce dla dzieci i zawodowcówWarto odnotować, że aż 11 z 12 najlepszych zawodników gdańskiego biegu na 1500 metrów ustanowiło rekordy życiowe! Triumfator - Mateusz Kuchman poprawił poprzedniego osiągnięcie o blisko 4 sekundy, sprawiając tym sobie prezent na 19. urodziny, które obchodził dzień przed zawodami.

Również w biegu na 400 metrów najbardziej wartościowy wynik w skali międzynarodowej uzyskał ten, który metę osiągnął jako trzeci. Niespełna 17-letni Krzysztof Różnicki z Cartusii przyjechał już do Gdańska jako lider europejskich tabel w kategorii U-18, a na stadion GOS ustanowił kolejny w tym roku rekord życiowy, tym razem pokonując 400 metrów w czasie 47.26.

Sypnęło rekordami życiowymiW biegu memoriałowym na 3000 metrów triumfatorka Sylwia Indeka z  LKS Pszczyna rekord życiowy poprawiła aż o 21 sekund, a co ciekawe poprzedni jej najlepszy wynik ustanowiony był również w Gdańsku w 2017 roku. Łącznie w tym biegu aż 9 z 13 najszybszych zawodniczek poprawiło "życiówki".

Na tym samym dystansie wśród panów z najlepszej "9" życiowe osiągnięcia poprawiło pięciu biegaczy, a najlepszy był 20-letni Aleksander Wiącek ze Startu Otwock.

Rekord życiowy ustanowiła również triumfatorka na 800 metrów, i choć ma ambitne plany na dalszą część kariery, to zwycięstwo i dla niej było zaskoczeniem.

47. Memoriał Józefa Żylewicza - galeria foto i relacja z 2019 roku- Konkurencja w Polsce w biegach średnich jest bardzo duża. Gonię najlepsze, myślę, że kiedyś je dogonię, bo jestem coraz bliżej. Jako że nastawiam się głównie na dystanse dłuższe niż 800 metrów, w tym biegu najpierw ustawiłam się na dalszych miejscach. Wygrałam dopiero na finiszu. Myślę, że zaprocentowała właśnie wytrzymałość wypracowana na 1500 i 3000 metrów - oceniła Klaudia Kazimierska z Vectry Włocławek, która po raz pierwszy w życiu dwa okrążenia przebiegała poniżej 2 minut i 6 sekund.
Natomiast po raz pierwszy poniżej 24 sekund na 200 metrów pobiegła Olga Pietrzak. Niespełna 22-letnia Sprinterka AZS AWFiS Gdańsk poprawiła swój wynik sprzed 4 lat. W memoriale dwukrotnie stawała na najniższym stopniu podium, gdyż jako trzecia ukończyła również bieg na najkrótszym dystansie.

Sport Talent i 12-letnia tyczkarkaGdańskie zwycięstwa mieliśmy tylko w konkurencjach technicznych. W rzucie oszczepem triumfował Cyprian Mrzygłód, mistrz Europy do lat 20 i 23, który na Trojmiasto.pl debiutował przed laty jako Sport Talent.

- Jakiś był to senny konkurs. Ciężko było mi się zebrać, gdyż rywale nie naciskali i dopiero w ostatniej próbie Hubert Chmielak nieco mnie pobudził. Generalnie w tym roku, przez brak startów ucieka technika, a ponadto mam lekką kontuzję kolana i muszę z nią też cały czas walczyć. Jeśli to wszystko uda się naprawić to na ten sezon za cel stawiam sobie rzut ponad 80 metrów i to będzie wszystko - powiedział nam Mrzygłód, któremu do zwycięstwa wystarczył wynik 77.71.

Cyprian Mrzygłód w cyklu Sport TalentW skoku o tyczce trener Edward Szymczak zaprezentował kolejną plejadę nastoletnich wychowanków. Wygrała 17-letnia Walentyna Jakowenko (AZS AWFiS), wynikiem 3.80 ustanawiając rekord życiowy. Dokładnie metr mniej skoczyła Gabriela Melzacka, ale w jej wypadku 2.80 to też życiówka, a na podkreślenie zasługuje fakt, że to zaledwie... 12-letnia lekkoatletka.

Gwiazdy tym razem w cieniuSzybkie bieganie, które nieoczekiwanie wysunęło się na plan pierwszy 48. Memoriału Żylewicza sprawiło, że w cieniu znaleźli się ci, na których start przyszło wielu kibiców. Na rzutni oszczepu nie zobaczyliśmy Marii Andrejczyk, czwartej zawodniczki konkursu olimpijskiego w Rio de Janeiro 2016).

- Na rozgrzewce nabawiła się urazu łokcia - wyjaśnił dyrektor Lange.
Natomiast słabsze rezultaty w porównaniu ze swoimi najlepszymi pchnięciami z kariery uzyskali miotacze.

- Moja forma w tym roku jest bardzo średnia. Cały czas we znaki dają się efekty pandemii oraz względy zdrowotne. Startuję tylko dla tego, że lubię i chcę. Pojawiły się dwie kontuzje, który nigdy wcześniej nie miałem. Nigdy w życiu nie miałem problemów z nadgarstkiem, a teraz mam. To mocno daje się we znaki, bo nie mogę w pełni wykonać treningu. Ponadto jestem zawodnikiem, który łapie formę na zgrupowaniach, a w tym roku wypadły aż trzy obozy po trzy tygodnie każdy. To także powód dlaczego pcham po 20, a nie jak przed rokiem po 22 metry - tłumaczył Konrad Bukowiecki, w seniorach halowy mistrz Europy 2017 i wicemistrz kontynentu na otwartym stadionie rok później.

Paralekkoatleci w 47. Memoriale Żylewicza - relacjaBardziej zadowolona była Klaudia Kardasz, choć i ona poprzestała na wyniku o metr słabszym od życiówki.

- Jak na czas po przerwie spowodowanej pandemią mogę być zadowolona. Poprawiłam się o metr w stosunku do pierwszego występu w tym roku. Zamierzam startować do końca września i liczę, że dorzucę do 18 metrów. Jeżeli się uda, to będzie bardzo dobry prognostyk przed igrzyskami olimpijskimi, o ile do nich dojdzie w przyszłym roku. Miałam drobne problemy zdrowotne, ponadto to pierwszy rok po zmianie trenera, który zawsze jest przejściowy. Najważniejsze że po tej zmianie poprawiła się atmosfera, mam teraz spokojniejszą głowę i na pewno duże rezerwy do wykorzystania - podkreśliła czwarta kulomiotka mistrzostw Europy seniorek sprzed dwóch lat i młodzieżowa wicemistrzyni kontynentu 2017.

Wyrównany rekord świata niepełnosprawnychDochowaną także już 18-letniej tradycji podczas memoriału, że w jego trakcie odbywa się blok konkurencji dla niepełnosprawnych. Tym razem panie i panowie zaprezentowali się w pchnięciu kulą i wyścigu na wózkach na 1500 metrów.

Szczegółową relacje z tej części zawodów zamieścimy 17 sierpnia o godzinie 9. Teraz tylko zasygnalizujmy, że Renata Śliwińska wyrównała rekord świata w kategorii F40. Kulomiotka ze Skwierzyny posłała 3-kilogramową kulę na odległość 8,70.

48. MEMORIAŁ JÓZEFA ŻYLEWICZA - zwycięzcy oraz miejsca na podium trójmiejskich lekkoatletów


Kobiety
100 m
1. Klaudia Adamek (Gwardia Piła) 11.69
3. Olga Pietrzak (AZS AWFiS Gdańsk) 11.84

200 m
1. Marlena Gola (Podlasie Białystok) 23.52
3. Pietrzak 23.97

400 m
1. Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) 53.11

800 m
1. Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek) 2:05.91

3000 m
1. Sylwia Indeka (LKS Pszczyna) 9:13.87

100 m ppł
1. Klaudia Wojtkunik (AZS Łódź) 13.26

1500 m wózki
1. Monika Pudlis (Orneta) 4:09.64

Trójskok
1. Agnieszka BEDNAREK Agnieszka (AZS Łódź) 13.28

Tyczka
1. Walentyna Jakowenko (AZS AWFiS) 3.80
2. Maria Bartel (AZS AWFiS) 3.60

Dysk
1. Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) 55.20
2. Karolina Urban (AZS AWFiS) 54.69

Oszczep
1. Klaudia Maruszewska (AZS UWM Olsztyn) 53.58
2. Karolina Bołdysz (AZS AWFiS Gdańsk) 50.67

Kula
1. Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) 17.43
niepełnosprawni
1. Renata Śliwińska (Skwierzyna) 8.70 - kategoria F40

Mężczyźni
100 m
1. Adrian Brzeziński (MKL Toruń) 10.56

200 m
1. Łukasz Krawczuk (Śląsk Wrocław) 21.25

400 m
1. Kajetan Duszyński (AZS Łódź) 46.87

1500 m
1. Mateusz Kuchman (MKS MOSM Bytom) 3:45.37
wózki
1. Witold Misztal (Warszawa) 2:39.60

3000 metrów
1. Aleksander Wiącek (Start Otwock) 8:09.05

400 m ppł
1. Jakub Olejniczak (AZS Poznań) 51.40

Trójskok
1. Adrian Świderski (Śląsk Wrocław) 16.25

Tyczka
1. Oskar Jaworski (AZS AWFiS) 4.40
2. Kacper Maciejewski (Flota Gdynia) 4.20

Kula
1. Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) 20.09
niepełnosprawni
1. Bartosz Tyszkowski (Gorzów) 12.23 - kategoria F41

Dysk
1. Bartłomiej Strój (AZS KU Politechniki Opolskiej) 63.72

Oszczep
1. Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS) 77.71

Miejsca

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie (4)

 • fajne zawody

  oby z tej młodzieży wyrośli mistrzowie
  bo zapowiadają się rewelacyjnie

  • 5 2

 • Zawody w takim upale to jest 5 razy większy wysiłek ,brawo. (1)

  • 1 1

  • co sugerujesz by w upale nie startowali?

   • 0 0

 • przegląd młodych kadr

  Przyszłość lekkiej atletyki jawi się w jasnych barwach!!

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane