• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka Gdynia. Jakub Wawszczyk: Cierpliwość się opłaciła

Damian Konwent
22 listopada 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 

Arka Gdynia

Jakub Wawszczyk zaliczył asystę w wygranym 4:1 meczu z ŁKS Łódź. Obrońca następnie zagrał w kolejnych pięciu meczach w pierwszym składzie, a tylko jeden kończył przed upływem 90 minut. Jakub Wawszczyk zaliczył asystę w wygranym 4:1 meczu z ŁKS Łódź. Obrońca następnie zagrał w kolejnych pięciu meczach w pierwszym składzie, a tylko jeden kończył przed upływem 90 minut.

Jakub Wawszczyk spędził 2,5 roku na wypożyczeniach. Gdy pogodził się z definitywnym odejściem z Arki Gdynia, pojawiła się szansa gry. 20-latek wrócił po tym, gdy z Radomiakiem awansował do I ligi. W debiucie z ŁKS Łódź zaliczył asystę i wystąpił w pięciu kolejnych meczach. - Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że tu wrócę. Przechodziłem z I do III ligi i już inaczej patrzyłem na swoją przyszłość. Cierpliwość się opłaciła. Pokazałem, że ciężką pracą można dokonać niemożliwego - mówi nam młody obrońca.Christian Maghoma: Doczekałem się zaufaniaDamian Konwent: KS Chwaszczyno, Olimpia Grudziądz, KP Starogard Gdański, Radomiak. Na wypożyczeniach spędził pan 2,5 roku. Byliście w stałym kontakcie z Arką Gdynia? Czuł pan, że szansa debiutu w pierwszym zespole w końcu nadejdzie, czy pojawiły się wątpliwości?

Jakub Wawszczyk: Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że tu wrócę. Przechodziłem z pierwszej ligi do trzeciej i już byłem w takim momencie, że inaczej patrzyłem na swoją przyszłość. Poważniejsze rozmowy ze strony Arki pojawiły się dopiero, gdy weszliśmy w decydującą fazę sezonu podczas gry w Radomiaku. Walczyliśmy o awans i usłyszałem, że mam wracać z wypożyczenia i walczyć o skład. Zapadła decyzja, że wracam na pierwszy trening, a później pojechałem na obóz. Cierpliwość się opłaciła. Pokazałem, że ciężką pracą można dokonać niemożliwego

Wystąpił pan w sześciu meczach ekstraklasy. To ta asysta, która przyczyniła się do zwycięstwa z ŁKS Łódź pozwoliła panu na dłuższe zadomowienie się w składzie?

W całym tym sezonie miałem lepsze i gorsze momenty. Mimo że nie zaliczyłem jeszcze wielu występów to już poczułem smak zwycięstw, remisów i także porażek. Szczególnie ostatnie dwa występy wytyczyły mi ścieżkę i pokazały poziom, na którym muszę grać. Myślę, że wyglądałem dobrze i to bardzo motywuje mnie do jeszcze cięższej pracy, żeby móc stawiać sobie jeszcze wyżej poprzeczkę. Liczę, że dokonam tego po otrzymaniu kolejnych szans.

Przyszedł jednak mecz z Wisłą Kraków i całe spotkanie na ławce rezerwowych. Radość po zwycięstwie to sprawa oczywista, ale nie poczuł pan niepokoju, bo koledzy zachowali czyste konto bez Jakuba Wawszczyka?

I to jest właśnie najważniejsze. Jeżeli drużyna wygrywa i wygląda dobrze, to nie powinienem być zły na taki wybór trenera. Tak widocznie miało być. Złość sportowa nie pozwala mi składać broni. Muszę walczyć dalej i udowadniać swoją wartość na treningach. Jesteśmy jednym zespołem i zawsze będę kibicował chłopakom. Tak to jest, że w sportowej karuzeli jeden wyskakuje, a drugi wskakuje.

Maciej Jankowski zastąpi Davita Skhirtladze?Na lewej obronie widzieliśmy już Frederika Helstrupa czy Adama Marciniaka. We wrześniu dołączył jeszcze Samu. Mimo to udowodnił pan, że w młodym wieku można zasłużyć na grę w pierwszej "11", kosztem starszych i bardziej doświadczonych.

Wiadomo, że w zespole jest rywalizacja, a na wybory trenera nie mamy wpływu. Cierpliwość jednak popłaca i pokazałem, że ciężką pracą można dokonać niemożliwego. Dałem trenerowi do myślenia i cieszę się, że w końcu postawił na mnie.

Zawodnik

Jakub Wawszczyk

Jakub Wawszczyk

ur.
1998-01-11
waga
69 kg
wzrost
180 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


W dwóch pierwszych meczach otrzymał pan żółte kartki. To wynikało z nadmiernej chęci pokazania się z najlepszej strony, czy czystej boiskowej rywalizacji?

Jestem typem osoby, która nie kalkuluję. Zawsze idę na 100 procent i nie patrzę, czy odbiór będzie na styku. Być może ujrzałem kartki, bo jestem jeszcze żółtodziobem, a sędziowie nie znają mnie do końca i szybko temperowali moje zapędy. Doświadczeni piłkarze mogą sobie czasem pozwalać na więcej i stąd też mają nieco większą taryfę ulgową.

Taki wybór nie był też oczywisty na początku sezonu. Co poczuł pan, gdy trener Jacek Zieliński przyznał, że walka młodzieżowca rozegra się głównie na skrzydle między Mateuszem Młyńskim i Kamilem Antonikiem?

Piłkarz nie powinien patrzeć na to w ten sposób, tylko dawać z siebie maksimum, ale jednocześnie życzyć kolegom jak najlepiej. Wiadomo, że nie byłem szczęśliwy, ale sportowa złość swoje pokazała, dała argumenty trenerowi i jestem tu, gdzie jestem. Zawsze byłem gotowy i spokojnie czekałem na swoją szansę.

Jagiellonia Białystok ostatnimi czasy gra w kratkę. To dobra okazja by to wykorzystać? Arka nie umie z nią wygrać od pięciu spotkań.

Oczywiście. W każdym meczu gramy o trzy punkty. To będzie ciężkie spotkanie i wierzę, że wrócimy z tarczą, a nie na niej. Punkty są nam bardzo potrzebne. W końcu wydostaliśmy się z czerwonej strefy, ale wciąż jesteśmy blisko niej. Liczę, że jeszcze przed zimą uciekniemy od niej na dobre.

Azer Busuladzić: Pomysły trenera zdają egzaminOkres przerwy reprezentacyjnej został dobrze przepracowany?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie poznamy w niedzielę po spotkaniu z Jagiellonią. Zawsze uważam, że podczas dłuższej przerwy można wskoczyć na wyższy poziom oraz dokładniej przygotować się pod kontem fizycznym i taktycznym.

Wróćmy na chwilę do wypożyczeń. To właśnie ze względu na awans na zaplecze ekstraklasy, grę w Radomiaku wspomina pan najlepiej?

Zdecydowanie. Poznałem tam masę życzliwych ludzi, którzy zawsze byli gotowi pomóc, niezależnie od sytuacji. Kibice cały czas nas wspierali i jako zespół bardzo się scaliliśmy. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiego sukcesu, jak awans, więc cieszę się, że byłem częścią tej drużyny.

Cały czas śledzi pan występy Radomiaka? Był moment, gdy po siedmiu zwycięstwach z rzędu był nawet liderem, ale ostatnio przyszedł mały kryzys i tylko dwa punkty w czterech meczach.

Wcześniej czy później musiał on nadejść. Zespół ma jednak ogromny potencjał i wierzę, że może powalczyć o awans do ekstraklasy. Kiedy mam możliwość, to zawsze oglądam spotkania i kibicuję kolegom z byłej drużyny.

Maksymilian Banaszewski może odejść. Arka II Gdynia gra o awans do III ligiKarierę zaczął pan w zespole Mień Lipno. W jakim wieku był pan na pierwszym treningu?

Tata zaprowadził mnie, gdy miałem 6-7 lat. Do czasu ukończenia szkoły podstawowej grałem w miejscowym Lipnie. Jestem przywiązany do rodzinnej miejscowości i do ludzi, którzy w niej mieszkają. Są uśmiechnięci, mam wielu znajomych, więc zawsze chętnie tam wracam.

Później był Zawisza Bydgoszcz. To dzięki grze w kadrze województwa kujawsko-pomorskiego?


Tak, grałem w kadrze wojewódzkiej. Dostałem szansę i po konsultacjach otrzymywałem kolejne telefony, więc decyzja była prosta, jeśli chciałem wskoczyć na wyższy poziom. Przez pół roku byłem w klasie Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży, ale skoro i tak przebywałem w Bydgoszczy, to nie było sensu tego ciągnąć i dołączyłem do Zawiszy. Tu z kolei spędziłem całe gimnazjum. Przyszedł moment, gdy klub zaczął podupadać, a pewna osoba go w końcu zniszczyła. To kibice tworzyli i będą tworzyć ten klub. Po tym, jak Zawisza spadł do niższych lig, został już tylko sztuczny twór i nie chciałem być jego częścią.

Przeszedł pan wszystkie etapy szkolenia i zapewne grał na wielu pozycjach. Kiedy okazało się, że lewa obrona będzie najbardziej odpowiednią?

W przeszłości występowałem chyba we wszystkich formacjach, ale lewa część defensywy to była pozycja, na której czułem się najlepiej. Nie mam niesamowitych warunków fizycznych i technicznych, więc zawsze próbowałem właśnie tu i tak już zostało.

Zostań graczem Arki Gdynia lub Lechii Gdańsk w FIFA 20Typowanie wyników

24 listopada 2019, godz. 15:00
3 pkt.
Jagiellonia Białystok
ARKA Gdynia

Jak typowano

70% 262 typowania Jagiellonia Białystok
14% 55 typowań REMIS
16% 59 typowań ARKA Gdynia

Twoje dane

Kluby sportowe

Opinie (34) 4 zablokowane

 • Wielka Arka z Naszej Gdyni!!! (7)

  • 15 6

  • Wielka korupcja Arki Gdynia (3)

   i 46 zarzutów prokuratorskich

   • 6 4

   • Olimpia- lechia-Nikoś (2)

    milicja, kurka i złodziej na jednym siedzą wozie

    • 5 5

    • 46arka lgbt peło gryzoń styffenskij

     na furmance z zomo jadą

     • 4 1

    • Mylisz chłopie wałek na cała Polskę z sponsorem Lechii

     Co to ma wspólnego ? A milicja zawsze była, jak arka wychodziła. Koalicja milicja i arka, nie było milicji- nie było arki. Leć z górki. Policja jest the Best !

     • 2 2

  • Brzmi ge jo wsko (2)

   • 3 2

   • Jak wszystko co śledzie

    wypisują tak brzmi

    • 2 2

   • Nigdy nie spodnie! Areczka...

    ...tylko spódniczki!

    • 0 0

 • Uwazam ze Wawszczyk

  Powinien być prowadzony i rozwijany w kierunku defensywnego pomocnika. Ma wszelkie predyspozycje do gry na tej pozycji. Grę na boku obrony powinien potraktować tylko jako doświadczenie.

  • 10 5

 • Myslę czego jak czego to u nas w Arce nie ma jusz czasu na cierpliwość.... (1)

  Życze zdrowie wszystkim ale najwyższy czas punktować a nie pieścić się .. ludzie macie kilkanaście kolejek i albo radość albo pupa zbita! Co wolicie???

  • 7 2

  • Nasza arka bendzie mistrzem

   i zdobendzie póchar. Napewno niespadnie z ekstra klasy

   • 1 2

 • Kiedy wygramy kolejny mecz? (6)

  Czy właściciel przewiduje transfery?

  • 5 4

  • Nie ma kasy pewnie na transfery, (5)

   jak na wypłaty nie wiadomo czy są pieniądze. Uciekałem z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii

   • 2 5

   • ty musisz mieć smutne i nudne życie, że o tej żabiance wspominasz zawsze (3)

    ale z tego co ja wiem to inaczej było niz wypisujesz.

    • 4 2

    • Smutne, po sezonie spadek naszej arki do pierwszej ligi,

     w niedzielę przegrana, niedawno straciliśmy oprawę, którą nam skroili Kibice Wielkiej Lechii

     • 2 1

    • On uważa (1)

     Że kłamstwo powtarzane 100 razy stanie się prawdą. Taki przygłup nic nie poradzisz.

     • 0 2

     • Niebieskie jest słońce,

      żółte jest niebo, nastąpi upadek klubu naszego. Uciekałem z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii

      • 0 1

   • Mnie nie było na Żabiance ale mój ojczulek uciekał z górki w 84.

    • 2 1

 • Ze smutkiem trzeba przyznać, (3)

  że po sezonie nasza arka spadnie do pierwszej ligi. Brak transferów, brak wyników, brak kibiców, może poza tą grarstką, która chodzi na mecze. Uciekaliśmy z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii i straciliśmy oprawę

  • 3 10

  • Niespadnie arka z ekstra klasy, (2)

   utrzymie sie napewno. Z jagielonia zwycierzymy i chcemy startowac do gurnej usemki

   • 0 4

   • (1)

    no poprzednicy mistrzami prowokacji to nie jesteście

    • 3 2

    • Ja też wieżę

     że arka sie utrzymnie i niespadnie z ekstra klasy. Trza wieżyć, bo co to za kibic, no nie

     • 0 1

 • sledzie spadek tak czy siak mowie wam (1)

  • 4 4

  • 100%, że nasza arka spadnie

   do pierwszej ligi. Ta drużyna nie ma szans się utrzymać

   • 3 2

 • Jakub Waszczyk. (2)

  Jest piłkarzem o profilu podobnym do Arkowca,Wojtka Kleina. Stara Gwardia wie o kim piszę. Sto lat Panie Wojtku.

  Mnie wydaje się, że Jakub bardziej pasowalby do systemu gry 1-3-5-2, jako lewy wahadlowy. Ma ciąg na bramkę, potrafi skutecznie dosrodkowac. Dobrze czyta grę. Dla mnie jest piłkarzem w Arce na plus. Powodzenia Kuba.

  • 10 5

  • Sorry. Jakub Wawszczyk.

   • 1 0

  • Przy Maghomie, Helstrupie i Marciniaka trener w ogóle powinien pokusić się o takie ustawienie

   I ratować pomocnikami by wzmocnić obronę albo atak. Niestety polska liga jest siermiezna jak cep. Takie ustawienie nie pasuje umysłowi przeciętnego ligowego grajka

   • 1 1

 • W niedzielę arka zwycierzy

  i napewno utrzymnie sie w ekstra klasie. 120%

  • 2 4

 • co to kont fizyczny i kont taktyczny

  Okres przerwy reprezentacyjnej został dobrze przepracowany?

  Myślę, że odpowiedź na to pytanie poznamy w niedzielę po spotkaniu z Jagiellonią. Zawsze uważam, że podczas dłuższej przerwy można wskoczyć na wyższy poziom oraz dokładniej przygotować się pod kontem fizycznym i taktycznym.

  Czytaj więcej na:
  https://sport.trojmiasto.pl/Arka-Gdynia-Jakub-Wawszczyk-Cierpliwosc-sie-oplacila-n139925.html#tri

  • 2 2

 • Niebieski jest księżyc,

  żółte jest niebo, powolny upadek klubu naszego

  • 2 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Wisła Płock
7 października 2023, godz. 20:00
62% Wisła Płock
17% REMIS
21% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. HENRYK GAJEWSKI 11 21 63.6%
2. Sławek Surkont 11 21 63.6%
3. Artur Wielkopolski 9 18 66.7%
4. Mirosław Radka 10 18 60%
5. STEFAN SANDACH 11 18 54.5%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Odra Opole 10 7 2 1 16:6 23
2 Górnik Łęczna 10 5 5 0 13:6 20
3 GKS Tychy 10 6 1 3 14:12 19
4 Wisła Płock 10 4 4 2 15:10 16
5 Miedź Legnica 10 4 4 2 15:11 16
6 Motor Lublin 10 5 1 4 12:14 16
7 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 10 4 3 3 19:14 15
8 LECHIA GDAŃSK 10 4 3 3 16:12 15
9 Wisła Kraków 10 3 5 2 17:12 14
10 GKS Katowice 10 4 2 4 15:12 14
11 ARKA GDYNIA 10 4 2 4 14:15 14
12 Polonia Warszawa 10 3 1 6 16:18 10
13 Znicz Pruszków 10 3 1 6 7:10 10
14 Stal Rzeszów 10 3 1 6 14:19 10
15 Zagłębie Sosnowiec 10 2 3 5 12:14 9
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 10 1 6 3 9:14 9
17 Resovia 10 2 2 6 7:19 8
18 Chrobry Głogów 10 2 2 6 10:23 8
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 10 kolejki

 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - LECHIA GDAŃSK 0:0
 • ARKA GDYNIA - Motor Lublin 2:0 (1:0)
 • Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (0:0)
 • Miedź Legnica - Chrobry Głogów 1:1 (0:1)
 • Odra Opole - GKS Katowice 1:0 (0:0)
 • Stal Rzeszów - Resovia 2:1 (1:0)
 • Wisła Kraków - Wisła Płock 0:0
 • GKS Tychy - Znicz Pruszków 2:1 (0:1)
 • Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)

Ostatnie wyniki Arki

Motor Lublin
52% ARKA Gdynia
25% REMIS
23% Motor Lublin
Miedź Legnica
26 września 2023, godz. 18:00
mecz pucharowy
78% Miedź Legnica
9% REMIS
13% ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane