Wiadomości

Arka Gdynia. Jakub Wawszczyk: Cierpliwość się opłaciła

Arka Gdynia

Jakub Wawszczyk zaliczył asystę w wygranym 4:1 meczu z ŁKS Łódź. Obrońca następnie zagrał w kolejnych pięciu meczach w pierwszym składzie, a tylko jeden kończył przed upływem 90 minut.
Jakub Wawszczyk zaliczył asystę w wygranym 4:1 meczu z ŁKS Łódź. Obrońca następnie zagrał w kolejnych pięciu meczach w pierwszym składzie, a tylko jeden kończył przed upływem 90 minut. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Jakub Wawszczyk spędził 2,5 roku na wypożyczeniach. Gdy pogodził się z definitywnym odejściem z Arki Gdynia, pojawiła się szansa gry. 20-latek wrócił po tym, gdy z Radomiakiem awansował do I ligi. W debiucie z ŁKS Łódź zaliczył asystę i wystąpił w pięciu kolejnych meczach. - Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że tu wrócę. Przechodziłem z I do III ligi i już inaczej patrzyłem na swoją przyszłość. Cierpliwość się opłaciła. Pokazałem, że ciężką pracą można dokonać niemożliwego - mówi nam młody obrońca.Christian Maghoma: Doczekałem się zaufaniaDamian Konwent: KS Chwaszczyno, Olimpia Grudziądz, KP Starogard Gdański, Radomiak. Na wypożyczeniach spędził pan 2,5 roku. Byliście w stałym kontakcie z Arką Gdynia? Czuł pan, że szansa debiutu w pierwszym zespole w końcu nadejdzie, czy pojawiły się wątpliwości?

Jakub Wawszczyk: Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że tu wrócę. Przechodziłem z pierwszej ligi do trzeciej i już byłem w takim momencie, że inaczej patrzyłem na swoją przyszłość. Poważniejsze rozmowy ze strony Arki pojawiły się dopiero, gdy weszliśmy w decydującą fazę sezonu podczas gry w Radomiaku. Walczyliśmy o awans i usłyszałem, że mam wracać z wypożyczenia i walczyć o skład. Zapadła decyzja, że wracam na pierwszy trening, a później pojechałem na obóz. Cierpliwość się opłaciła. Pokazałem, że ciężką pracą można dokonać niemożliwego

Wystąpił pan w sześciu meczach ekstraklasy. To ta asysta, która przyczyniła się do zwycięstwa z ŁKS Łódź pozwoliła panu na dłuższe zadomowienie się w składzie?

W całym tym sezonie miałem lepsze i gorsze momenty. Mimo że nie zaliczyłem jeszcze wielu występów to już poczułem smak zwycięstw, remisów i także porażek. Szczególnie ostatnie dwa występy wytyczyły mi ścieżkę i pokazały poziom, na którym muszę grać. Myślę, że wyglądałem dobrze i to bardzo motywuje mnie do jeszcze cięższej pracy, żeby móc stawiać sobie jeszcze wyżej poprzeczkę. Liczę, że dokonam tego po otrzymaniu kolejnych szans.

Przyszedł jednak mecz z Wisłą Kraków i całe spotkanie na ławce rezerwowych. Radość po zwycięstwie to sprawa oczywista, ale nie poczuł pan niepokoju, bo koledzy zachowali czyste konto bez Jakuba Wawszczyka?

I to jest właśnie najważniejsze. Jeżeli drużyna wygrywa i wygląda dobrze, to nie powinienem być zły na taki wybór trenera. Tak widocznie miało być. Złość sportowa nie pozwala mi składać broni. Muszę walczyć dalej i udowadniać swoją wartość na treningach. Jesteśmy jednym zespołem i zawsze będę kibicował chłopakom. Tak to jest, że w sportowej karuzeli jeden wyskakuje, a drugi wskakuje.

Maciej Jankowski zastąpi Davita Skhirtladze?Na lewej obronie widzieliśmy już Frederika Helstrupa czy Adama Marciniaka. We wrześniu dołączył jeszcze Samu. Mimo to udowodnił pan, że w młodym wieku można zasłużyć na grę w pierwszej "11", kosztem starszych i bardziej doświadczonych.

Wiadomo, że w zespole jest rywalizacja, a na wybory trenera nie mamy wpływu. Cierpliwość jednak popłaca i pokazałem, że ciężką pracą można dokonać niemożliwego. Dałem trenerowi do myślenia i cieszę się, że w końcu postawił na mnie.

Jakub Wawszczyk

Jakub Wawszczyk

Dane:

ur.:
1998-01-11
wzrost.:
180
waga.:
69
Ocena z sezonu:
4.21 (144 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »W dwóch pierwszych meczach otrzymał pan żółte kartki. To wynikało z nadmiernej chęci pokazania się z najlepszej strony, czy czystej boiskowej rywalizacji?

Jestem typem osoby, która nie kalkuluję. Zawsze idę na 100 procent i nie patrzę, czy odbiór będzie na styku. Być może ujrzałem kartki, bo jestem jeszcze żółtodziobem, a sędziowie nie znają mnie do końca i szybko temperowali moje zapędy. Doświadczeni piłkarze mogą sobie czasem pozwalać na więcej i stąd też mają nieco większą taryfę ulgową.

Taki wybór nie był też oczywisty na początku sezonu. Co poczuł pan, gdy trener Jacek Zieliński przyznał, że walka młodzieżowca rozegra się głównie na skrzydle między Mateuszem Młyńskim i Kamilem Antonikiem?

Piłkarz nie powinien patrzeć na to w ten sposób, tylko dawać z siebie maksimum, ale jednocześnie życzyć kolegom jak najlepiej. Wiadomo, że nie byłem szczęśliwy, ale sportowa złość swoje pokazała, dała argumenty trenerowi i jestem tu, gdzie jestem. Zawsze byłem gotowy i spokojnie czekałem na swoją szansę.

Jagiellonia Białystok ostatnimi czasy gra w kratkę. To dobra okazja by to wykorzystać? Arka nie umie z nią wygrać od pięciu spotkań.

Oczywiście. W każdym meczu gramy o trzy punkty. To będzie ciężkie spotkanie i wierzę, że wrócimy z tarczą, a nie na niej. Punkty są nam bardzo potrzebne. W końcu wydostaliśmy się z czerwonej strefy, ale wciąż jesteśmy blisko niej. Liczę, że jeszcze przed zimą uciekniemy od niej na dobre.

Azer Busuladzić: Pomysły trenera zdają egzaminOkres przerwy reprezentacyjnej został dobrze przepracowany?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie poznamy w niedzielę po spotkaniu z Jagiellonią. Zawsze uważam, że podczas dłuższej przerwy można wskoczyć na wyższy poziom oraz dokładniej przygotować się pod kontem fizycznym i taktycznym.

Wróćmy na chwilę do wypożyczeń. To właśnie ze względu na awans na zaplecze ekstraklasy, grę w Radomiaku wspomina pan najlepiej?

Zdecydowanie. Poznałem tam masę życzliwych ludzi, którzy zawsze byli gotowi pomóc, niezależnie od sytuacji. Kibice cały czas nas wspierali i jako zespół bardzo się scaliliśmy. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiego sukcesu, jak awans, więc cieszę się, że byłem częścią tej drużyny.

Cały czas śledzi pan występy Radomiaka? Był moment, gdy po siedmiu zwycięstwach z rzędu był nawet liderem, ale ostatnio przyszedł mały kryzys i tylko dwa punkty w czterech meczach.

Wcześniej czy później musiał on nadejść. Zespół ma jednak ogromny potencjał i wierzę, że może powalczyć o awans do ekstraklasy. Kiedy mam możliwość, to zawsze oglądam spotkania i kibicuję kolegom z byłej drużyny.

Maksymilian Banaszewski może odejść. Arka II Gdynia gra o awans do III ligiKarierę zaczął pan w zespole Mień Lipno. W jakim wieku był pan na pierwszym treningu?

Tata zaprowadził mnie, gdy miałem 6-7 lat. Do czasu ukończenia szkoły podstawowej grałem w miejscowym Lipnie. Jestem przywiązany do rodzinnej miejscowości i do ludzi, którzy w niej mieszkają. Są uśmiechnięci, mam wielu znajomych, więc zawsze chętnie tam wracam.

Później był Zawisza Bydgoszcz. To dzięki grze w kadrze województwa kujawsko-pomorskiego?


Tak, grałem w kadrze wojewódzkiej. Dostałem szansę i po konsultacjach otrzymywałem kolejne telefony, więc decyzja była prosta, jeśli chciałem wskoczyć na wyższy poziom. Przez pół roku byłem w klasie Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży, ale skoro i tak przebywałem w Bydgoszczy, to nie było sensu tego ciągnąć i dołączyłem do Zawiszy. Tu z kolei spędziłem całe gimnazjum. Przyszedł moment, gdy klub zaczął podupadać, a pewna osoba go w końcu zniszczyła. To kibice tworzyli i będą tworzyć ten klub. Po tym, jak Zawisza spadł do niższych lig, został już tylko sztuczny twór i nie chciałem być jego częścią.

Przeszedł pan wszystkie etapy szkolenia i zapewne grał na wielu pozycjach. Kiedy okazało się, że lewa obrona będzie najbardziej odpowiednią?

W przeszłości występowałem chyba we wszystkich formacjach, ale lewa część defensywy to była pozycja, na której czułem się najlepiej. Nie mam niesamowitych warunków fizycznych i technicznych, więc zawsze próbowałem właśnie tu i tak już zostało.

Zostań graczem Arki Gdynia lub Lechii Gdańsk w FIFA 20Typowanie wyników

mecz ligowy
24.11.2019 godz.15:00
wartość: 3 punkty
Jagiellonia Białystok
2:0
ARKA Gdynia

Jak typowano

1

70%

262 typowania

x

14%

55 typowań

2

16%

59 typowań

Opinie (34) 4 zablokowane

 • Wielka Arka z Naszej Gdyni!!! (7)

  • 15 6

  • Wielka korupcja Arki Gdynia (3)

   i 46 zarzutów prokuratorskich

   • 6 4

   • Olimpia- lechia-Nikoś (2)

    milicja, kurka i złodziej na jednym siedzą wozie

    • 5 5

    • 46arka lgbt peło gryzoń styffenskij

     na furmance z zomo jadą

     • 4 1

    • Mylisz chłopie wałek na cała Polskę z sponsorem Lechii

     Co to ma wspólnego ? A milicja zawsze była, jak arka wychodziła. Koalicja milicja i arka, nie było milicji- nie było arki. Leć z górki. Policja jest the Best !

     • 2 2

  • Brzmi ge jo wsko (2)

   • 3 2

   • Jak wszystko co śledzie

    wypisują tak brzmi

    • 2 2

   • Nigdy nie spodnie! Areczka...

    ...tylko spódniczki!

    • 0 0

 • Uwazam ze Wawszczyk

  Powinien być prowadzony i rozwijany w kierunku defensywnego pomocnika. Ma wszelkie predyspozycje do gry na tej pozycji. Grę na boku obrony powinien potraktować tylko jako doświadczenie.

  • 10 5

 • Myslę czego jak czego to u nas w Arce nie ma jusz czasu na cierpliwość.... (1)

  Życze zdrowie wszystkim ale najwyższy czas punktować a nie pieścić się .. ludzie macie kilkanaście kolejek i albo radość albo pupa zbita! Co wolicie???

  • 7 2

  • Nasza arka bendzie mistrzem

   i zdobendzie póchar. Napewno niespadnie z ekstra klasy

   • 1 2

 • Kiedy wygramy kolejny mecz? (6)

  Czy właściciel przewiduje transfery?

  • 5 4

  • Nie ma kasy pewnie na transfery, (5)

   jak na wypłaty nie wiadomo czy są pieniądze. Uciekałem z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii

   • 2 5

   • ty musisz mieć smutne i nudne życie, że o tej żabiance wspominasz zawsze (3)

    ale z tego co ja wiem to inaczej było niz wypisujesz.

    • 4 2

    • Smutne, po sezonie spadek naszej arki do pierwszej ligi,

     w niedzielę przegrana, niedawno straciliśmy oprawę, którą nam skroili Kibice Wielkiej Lechii

     • 2 1

    • On uważa (1)

     Że kłamstwo powtarzane 100 razy stanie się prawdą. Taki przygłup nic nie poradzisz.

     • 0 2

     • Niebieskie jest słońce,

      żółte jest niebo, nastąpi upadek klubu naszego. Uciekałem z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii

      • 0 1

   • Mnie nie było na Żabiance ale mój ojczulek uciekał z górki w 84.

    • 2 1

 • Ze smutkiem trzeba przyznać, (3)

  że po sezonie nasza arka spadnie do pierwszej ligi. Brak transferów, brak wyników, brak kibiców, może poza tą grarstką, która chodzi na mecze. Uciekaliśmy z Żabianki przed Kibicami Wielkiej Lechii i straciliśmy oprawę

  • 3 10

  • Niespadnie arka z ekstra klasy, (2)

   utrzymie sie napewno. Z jagielonia zwycierzymy i chcemy startowac do gurnej usemki

   • 0 4

   • (1)

    no poprzednicy mistrzami prowokacji to nie jesteście

    • 3 2

    • Ja też wieżę

     że arka sie utrzymnie i niespadnie z ekstra klasy. Trza wieżyć, bo co to za kibic, no nie

     • 0 1

 • sledzie spadek tak czy siak mowie wam (1)

  • 4 4

  • 100%, że nasza arka spadnie

   do pierwszej ligi. Ta drużyna nie ma szans się utrzymać

   • 3 2

 • Jakub Waszczyk. (2)

  Jest piłkarzem o profilu podobnym do Arkowca,Wojtka Kleina. Stara Gwardia wie o kim piszę. Sto lat Panie Wojtku.

  Mnie wydaje się, że Jakub bardziej pasowalby do systemu gry 1-3-5-2, jako lewy wahadlowy. Ma ciąg na bramkę, potrafi skutecznie dosrodkowac. Dobrze czyta grę. Dla mnie jest piłkarzem w Arce na plus. Powodzenia Kuba.

  • 10 5

  • Sorry. Jakub Wawszczyk.

   • 1 0

  • Przy Maghomie, Helstrupie i Marciniaka trener w ogóle powinien pokusić się o takie ustawienie

   I ratować pomocnikami by wzmocnić obronę albo atak. Niestety polska liga jest siermiezna jak cep. Takie ustawienie nie pasuje umysłowi przeciętnego ligowego grajka

   • 1 1

 • W niedzielę arka zwycierzy

  i napewno utrzymnie sie w ekstra klasie. 120%

  • 2 4

 • co to kont fizyczny i kont taktyczny

  Okres przerwy reprezentacyjnej został dobrze przepracowany?

  Myślę, że odpowiedź na to pytanie poznamy w niedzielę po spotkaniu z Jagiellonią. Zawsze uważam, że podczas dłuższej przerwy można wskoczyć na wyższy poziom oraz dokładniej przygotować się pod kontem fizycznym i taktycznym.

  Czytaj więcej na:
  https://sport.trojmiasto.pl/Arka-Gdynia-Jakub-Wawszczyk-Cierpliwosc-sie-oplacila-n139925.html#tri

  • 2 2

 • Niebieski jest księżyc,

  żółte jest niebo, powolny upadek klubu naszego

  • 2 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 04.11.2020 godz. 17:30 LIVE!

mecz pucharowy

Jak typują inni

1

80%

153 typowania

x

14%

26 typowań

2

6%

12 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Ryszard Kiwatrowski 8 22 87.5%
2. Kasia Lamczyk 10 22 70%
3. Wojciech rohde Rohde 10 22 70%
4. Miś Brązuś 10 21 70%
5. Hubert Kowalik 10 21 70%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 8 7 1 0 20:4 22
2 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 8 7 0 1 14:3 21
3 Górnik Łęczna 8 6 2 0 13:2 20
4 Odra Opole 9 6 2 1 9:6 20
5 GKS Tychy 10 5 3 2 16:9 18
6 ARKA GDYNIA 9 4 3 2 13:7 15
7 Radomiak Radom 9 4 2 3 15:12 14
8 Miedź Legnica 10 3 4 3 14:12 13
9 Puszcza Niepołomice 8 3 2 3 8:10 11
10 Widzew Łódź 9 3 2 4 7:12 11
11 Stomil Olsztyn 9 2 4 3 7:9 10
12 Chrobry Głogów 8 2 3 3 9:12 9
13 Korona Kielce 8 2 3 3 6:11 9
14 Zagłębie Sosnowiec 8 2 1 5 8:7 7
15 GKS Bełchatów 9 2 3 4 4:10 7
16 Resovia 8 1 1 6 6:14 4
17 GKS 1962 Jastrzębie 9 0 1 8 5:18 1
18 Sandecja Nowy Sącz 9 0 1 8 5:21 1

Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.

Wyniki 10 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Zagłębie Sosnowiec (mecz odwołany z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gości)
 • GKS Tychy - GKS 1962 Jastrzębie 3:1 (2:0)
 • Górnik Łęczna - Miedź Legnica 1:0 (0:0)
 • Mecze odwołane
 • Radomiak - ŁKS Łódź (z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gości)
 • Widzew Łódź - GKS Bełchatów (z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gospodarzy)
 • Korona Kielce - Stomil Olsztyn (z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gospodarzy)
 • Resovia - Sandecja Nowy Sącz (z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gości)
 • Puszcza Niepołomice - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gospodarzy)
 • Chrobry Głogów - Odra Opole (z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w zespole gospodarzy)
 • Mecz zaległy z 3. kolejki
 • Górnik - ARKA 2:0 (0:0)
 • Mecz zaległy z 4. kolejki
 • Radomiak - Puszcza 2:0 (2:0)
 • Mecz zaległy z 8. kolejki
 • Radomiak - Tychy 2:2 (1:1)

Terminarz

04.11 (śr) godz.17:30 ARKA Gdynia typuj Korona Kielce LIVE!
08.11 (nd) godz.14:00 Sandecja Nowy Sącz typuj ARKA Gdynia
13.11 (pt) godz.19:00 ARKA Gdynia typuj GKS Bełchatów
21.10 (śr) godz.17:40 Górnik Łęczna 2:0 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
17.10 (sob) godz.14:00 Stomil Olsztyn 1:1 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane