Arka Gdynia - Juvenia Kraków 34:26. Sensacyjna wygrana z liderem na start rundy

mip.
23 marca 2024, godz. 17:50
Opinie (8)

Arka Rugby

Dawid Banaszek (w środku) został głównym architektem sensacyjnej wygranej Arki Gdynia z liderującą ekstralidze rugby, Juvenią Kraków. Dawid Banaszek (w środku) został głównym architektem sensacyjnej wygranej Arki Gdynia z liderującą ekstralidze rugby, Juvenią Kraków.

Arka Gdynia sensacyjnie pokonała Juvenię Kraków 34:26 (22:0) na otwarcie rundy wiosennej w ekstralidze rugby. Goście przed meczem w Gdyni nie przegrali żadnego spotkania i mieli na koncie komplet punktów. Żółto-niebiescy zagrali jednak z pełnym poświęceniem i świetnie taktycznie. Wygraną zapewniła im świetna pierwsza połowa, a także rzuty karne wykonywane przez Dawida Banaszka, który w pojedynkę zdobył 19 punktów.

Punkty dla Arki: Dawid Banaszek 19, Kevin Bracik 10, Gabriel Sipapate 5
Punkty dla Juvenii: Oderich Mouton 15, Riaan Van Zyl 6 , Chemigan Beukes 5,

ARKA: Litwińczuk (51 Mamagulashvili) (79 Derwis), Mohyła, Sipapate - Papunashvili (54 Podolski), Zypper - Bracik, Chirume (60 J. Kuzimski), Krużycki - Szyc - Banaszek - Rakowski, Karasewicz, Botha (6 Lipski) (56 Stosik), Turzyński - Sirocki

Arka Gdynia w pierwszym meczu rundy wiosennej podejmowała niepokonaną Juvenię Kraków, która na dodatek jesienią nie straciła żadnego punktu. Poprzeczka była zatem zawieszona bardzo wysoko. Niespodziewanie, ale i zasłużenie to podopieczni Łukasza Szostka po ostatnim gwizdku Łukasza Jasińskiego cieszyli się ze zwycięstwa.

Arka Gdynia - Juvenia Kraków 34:26. Zobacz zapis wideo

Gdynianie zagrali w niemal najsilniejszym zestawieniu. Zabrakło jednak największej gwiazdy i lidera żółto-niebieskich, Antona Szaszero. W wyjściowej "15" zadebiutował za to Gabriel Sipapate.

Dość niespodziewanie, już w 2. minucie prowadzenie objęły "Buldogi". Po wrzucie z autu gdynianie sformowali mola autowego, a na polu punktowym z piłką znalazł się Kevin Bracik. Z podwyższenia pomylił się jednak Dawid Banaszek.

Przeczytaj, jakie nastroje były w Arce przed rozpoczęciem rundy Przeczytaj, jakie nastroje były w Arce przed rozpoczęciem rundy

Juvenia chciała szybko odpowiedzieć, ale Arka umiejętnie odpychała ją od pola punktowego. Po nieco ponad kwadransie gry gospodarze prowadzili już 8:0, bo rzut karny na punkty zamienił Banaszek, choć trener Łukasz Szostek krzyczał do swoich podopiecznych, by wybrali kop w aut i walkę o drugie przyłożenie, ale rugbiści postanowili zaufać doświadczonemu kopaczowi i reprezentantowi Polski.

Po nieprzepisowej szarży Marcina Morusa, gdynianie przez 10 minut grali w przewadze, bo zawodnik gości obejrzał żółtą kartkę. Była to doskonała okazja, by podwyższyć jeszcze swoje prowadzenie. Szybko się to udało, bo to świetnej kontrze przyłożenie zaliczył debiutant Sipapate, a że podwyższył Banaszek to było już 15:0.

W końcówce pierwszej połowy wywiązała się mała przepychanka, po której sędzia na 10 minut odesłał Zvikomborero ChirumeMichała Jurczyńskiego. Choć trzeba przyznać, że była to ewidentna pomyłka, gdyż po stronie Arki winnym całego zajścia był Sandro Papunashvili. Fakt, że na boisku zrobiło się więcej miejsca wykorzystał Bracik, który po indywidualnej akcji przyłożył, a podwyższył Banaszek i do przerwy na tablicy było 22:0.

Lechia Gdańsk zagra mecz nr 1000 w ekstralidze rugby. Celem awans w tabeli Lechia Gdańsk zagra mecz nr 1000 w ekstralidze rugby. Celem awans w tabeli

Drugą połowę jednak mocno rozpoczęli przyjezdni. Wystarczyło im tylko 30 sekund, by znaleźć się na polu punktowym. Na szczęście dla gdynian, Juvenia nie rozwinęła skrzydeł i nie poszła za ciosem, a rzut karny po raz kolejny wykorzystał Banaszek i było 25:7.

Krakowianie jednak nie poddali się i w 60. minucie dopisali do swojego dorobku kolejne 7 "oczek" i sprawa zwycięstwa w tym meczu była cały czas otwarta. Ponownie jednak Arka szybko odpowiedziała, a znów uczynił to Banaszek, wykorzystując rzut karny. Po raz trzeci jednak Oderich Mouton znalazł lukę pomiędzy defensywą Arki, a podwyższył Riaan Van Zyl i 10 minut przed końcem było 28:21.

Goście złapali wiatr w żagle i coraz łatwiej rozbijali defensywę "Buldogów". W 72. minucie przyłożył Chemigan Beukes, ale z podwyższenia pomylił się Van Zyl, co oznaczało, że gospodarze mieli tylko 2 "oczka" więcej.

Po raz kolejny gdynian z kłopotów wyciągnął Banaszek, celnie kopiąc z karnego, a sędzia po tej akcji wskazał, że do końca zostało 5 minut. W ostatniej akcji kolejnego karnego wykorzystał Banaszek, pozbawiając gości defensywnego punktu bonusowego.

9 Budowlani WizjaMed Łódź 11 0 0 11 68:679 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.

Zespół Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek przed rundą wiosenną.
Tabela wprowadzona: 2024-03-29

Wyniki 12 kolejki

• ARKA GDYNIA - Juvenia Kraków 34:26 (22:0)
  • Awenta Pogoń Siedlce - DREW PAL 2 LECHIA GDAŃSK 25:23 (17:7)
  • Budowlani WizjaMed Łódź - Edach Budowlani Lublin 8:31 (3:8)
  • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Orlen Orkan Sochaczew (mecz nie odbył się z powodu wycofania się drużyny gospodarzy z rozgrywek)

• 40 3

Co za mecz! Gratuluję. Trochę martwi mnie kontuzja Bothy, mam nadzieję, że to nic poważnego. Nasz nowy filar z Zimbabwe wygląda jak gladiator, to może być najlepszy transfer od lat.

• 36 3

gratulacje (1)

Tak trzymać... Dalszych wygranych. Gratulacje dla całej drużyny. Kibic Ogniwa.

• 36 1

• Arka pomogła Ogniwu

• 18 1

esz (2)

bardzo dobre zawody. w drugiej połowie zrobiło się nerwowo, punktem zwrotnym nieudane podwyższenie Juvenii na remis. Gabriel kozak. widać było że od 60 minuty ledwo dychał, ale ambicją można wiele ugrać. Wiara naszą siłą! Arkowcy chodźcie na rugby