Balaton dla polskich żeglarzy ma kolor srebra. Sukcesy w olimpijskiej klasie 470

22 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Zofia Korsak i Franciszek Borys wicemistrzowie świata U-21 w klasie 470. Zofia Korsak i Franciszek Borys wicemistrzowie świata U-21 w klasie 470.

Zofia Korsak (Dwójka Warszawa) i Franciszek Borys (YKP Gdynia) zostali wicemistrzami świata U-21 w żeglarskiej klasie 470. Wśród juniorów srebro zdobyli Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (Lamelka Kartuzy). Regaty z udziałem 30 załóg odbyły się na węgierskim Balatonie.

Konkurencja mikstów będzie jedyną rozgrywaną w klasie 470 w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024, gdyż skreślone z programu zostały osobne rywalizacje kobiet i mężczyzn w tej specjalności. Dlatego światowa czołówka tasuje się na nowo, a w naszym kraju rosną następcy wicemistrzyń z Tokio - Agnieszki SkrzypulecJolanty Ogar.

Młodzi polscy żeglarze poczynają sobie bardzo dobrze. W mistrzostwach świata juniorów w pierwszej "10" były aż trzy załogi biało-czerwonych. Dwie z nich stanęły na podium.

Na węgierskim Balatonie klasyfikacja końcowa została rozegrana po rozegraniu dziewięciu startów, w tym punktowanego podwójnie na koniec regat wyścigu medalowego.

Wicemistrzami świata juniorów zostali Agnieszka Pawłowska (CkKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (Lamelka Kartuzy). Tyle samo punktów co oni mieli Rosa DonnerSebastian Slivon (Austria). Decydowało wyższe miejsce w ostatnim wyścigu, a tutaj lepsi byli Polacy. Ostatecznie ustąpili oni tylko różnicą 9 punktów francuskiej załodze Matisse PacaudLucie De Gennes.

Kacper Paszek i Oliwia Laskowska 7. załoga mistrzostw świata juniorów w klasie 470. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska 7. załoga mistrzostw świata juniorów w klasie 470.
Na 6. miejscu uplasowali się Zofia Korsak (Dwójka Warszawa) i Franciszek Borys (YKP Gdynia), a na 7. Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice). Do podium straciły - odpowiednio - 15 i 17 punktów.

Przeczytaj o mistrzostwach Europy w klasie 470 oraz innych sukcesach trójmiejskich żeglarzy

Przypomnijmy, że niespełna przed miesiącem, w portugalskiej Villamourze to ta druga załoga zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Europy juniorów.

Teraz na podium stanęli Korsak i Borys. Medale przyznano bowiem osobno w kategorii U-21. Polacy sięgnęli po srebro. Złoto przypadło wspomnianym Austriakom - Donner i Slivon.

Łącznie w mistrzostwach rywalizowało 30 załóg, a 12 z nich było klasyfikowanych także w U-21.

Opinie (9) 1 zablokowana

• Brawo Peleton ! Szerokiego Bajkału !

• 2 0

• Medal (3)

srebrny, to medal przegranych! Liczy się tylko złoto i zwycięstwo!

• 1 13

• Ile swoich masz?

• 4 0

• Typowy Polak nieudacznik. (1)

Takie opinie piszą zwykle nieudacznicy.
      Tacy, którzy nigdy nic nie osiągneli. No może poza siedzeniem na kanapie.
      Żal du ściska misiu co?

• 4 0

• To jest mentalność amerykańska, a nie polska właśnie.

Dla nic drugi to zawsze pierwszy przegrany.

• 0 0

• Brawo Franek!!! Zapraszam na naleśniki!!!

• 4 0

• Jakiś hate? (1)

Może ktoś napisać jeszcze trochę wyzwisk? Ciekawie się to czyta.

• 0 2

• Tu nie ma się do czego przyczepić, wszystko jest w najlepszym porządku!!

• 0 0

• Co to za sukces?

W sporcie liczy się tylko wygrana. Drugi, znaczy ostatni - jak podkreślał mistrz szybownictwa Sebastian Kawa.