• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Julianna Ponto. Najpierw nienawidziła, potem pokochała żeglarstwo

Mikołaj Pachniewski
9 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.

Julianna Ponto w swoim dorobku ma m.in. tytuł mistrzyni Polski czy wicemistrzyni świata juniorek w klasie Open Skiff. Jednak cała ta historia na początku nie wydawała się taka oczywista. - Ta dyscyplina nie była mi obca, ale bardzo nie chciałam tego próbować. Jednakże pierwsze pływanie było pod przymusem i przez cały czas krzyczałam, że nie chcę tam być. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że będzie to mój sposób na życie - mówi nam kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Szymonie Nowickim. 23 sierpnia zaprezentujemy Ignacego Ołownię, trenującego pływanie.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plJulianna Ponto ma 14 lat i mieszka w Gdyni. Na co dzień trenuje w KS AZS AWFiS Gdańsk. Pod okiem Patryka Richtera szkoli się w klasie Open Skiff, a za ILCA 4 odpowiada Mateusz Hanke. Gdynianka we wrześniu rozpocznie naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, na profilu matematyczno-geograficznym z rozszerzonym angielskim.

- Moja przygoda z żeglarstwem rozpoczęła się na jeziorze Garczyn w wakacje 2016 roku. Mój brat żeglował, więc ta dyscyplina nie była mi obca, ale bardzo nie chciałam tego próbować. Jednakże pierwsze pływanie było pod przymusem i przez cały czas krzyczałam, że nie chcę tam być. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że będzie to mój sposób na życie. Moimi pierwszymi instruktorkami były Pani Magdalena Thiede i Pani Blanka Sawicka. Jednakże bardziej regatowo zaczęłam pływać dopiero na Open Skiffie pod okiem śp. trenera Andrzeja Lutomskiego - wspomina Julianna.
Nasza bohaterka ma już na koncie znaczące sukcesy. Największy z nich wywalczyła w lipcu tego roku, kiedy to we Francji została wicemistrzynią świata w klasie Open Skiff.

- W Polsce zdobyłam dużo nagród, ale dla mnie najbardziej liczą się dwie. Jestem dwukrotną mistrzynią Polski (2021 i 2022) i mistrzynią Pomorza (2021) w tej samej klasie. W tym roku zaczęłam również pływać na ILCA 4 i w pierwszych zawodach zdobyłam 3. miejsce wśród kobiet - dodaje gdynianka.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.

Te wszystkie sukcesy i medale nie byłyby możliwe, gdyby nie ciężka praca na treningach. Julianna trenuje 4 razy w tygodniu, w tym dwukrotnie w weekend. Każda taka jednostka trwa zwykle około 4 godzin. Dodatkowo w sezonie, nasza bohaterka niemal co tydzień startuje w zawodach, co pozwala jej zebrać bezcenne doświadczenie.

Przeczytaj o innej żeglarce, Ewie Lewandowskiej, która również była bohaterką cyklu Sport TalentŚwieżo upieczona wicemistrzyni świata musi godzić treningi z nauką w szkole. Jak przyznaje, nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc rodziców.

- W weekendy nie było problemu, jednakże w tygodniu rodzice muszą mnie zawozić po lekcjach, ponieważ dojazdy do Górek Zachodnich są bardzo czasochłonne i sama nie dałabym rady - wyjaśnia.
Julianna bardzo dużo zawdzięcza swoim rodzicom, którzy pomagają jej nie tylko w dojazdach na treningi.

- Rodzice są bardzo zaangażowani i dopingują na każdym kroku. Zawożą na treningi, wspierają finansowo, często czekają na mnie po zejściu z wody. Gdy jest taka potrzeba również jadą ze mną na zawody, transportując łódkę i osprzęt. Dziękuję im bardzo, bez nich nie dałabym rady - dodaje.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
Swój wolny czas Julianna przeznacza na czytanie książek, które później recenzuje na Instagramie. Ponadto lubi także pielęgnować rośliny, rysować oraz prowadzić dziennik. W przyszłości marzy o byciu architektem.

W żeglarstwie naszą bohaterkę urzekło to, że to ona musi dostosować się do warunków pogodowych, a nie one do niej. Najlepiej wspomina wszelkie zawody i kontakty z rówieśnikami oraz trenerami. Jak dodaje, najwięcej satysfakcji daje jej szlifowanie własnych umiejętności oraz zdobywanie nowych doświadczeń, co również jest jej powodem do dumy.

Przeczytaj o Paulinie Rutkowskiej, która również jest żeglarkąJednak każdy medal ma dwie strony. Tak jest i również w żeglarstwie, w którym zdarzają się trudne chwile. Być może jedna z nich kosztowała ją utratę tytułu mistrzyni świata.

- Dla mnie największym wyzwaniem było i jest zejście na wodę przy bardzo dużym wietrze. Zejdę, bo muszę się przełamać, ale nie zawsze mam wtedy super miejsce na zawodach. Najtrudniejsza dla mnie sytuacja miała miejsce w Pucku, kiedy wiało tak dużo, że nie byłam w stanie wrócić sama do portu, bo ciągle się przewracałam i porwałam żagiel. Natomiast na mistrzostwach świata nie mogłam odwrócić łódki, ponieważ mój maszt ugrzązł w piasku. Kiedy zobaczyłam, że już jestem ostatnia i prawdopodobnie nie zdążę na metę, wycofałam się z wyścigu. Być może to zdarzenie spowodowało, że ostatecznie zajęłam drugie miejsce zamiast pierwszego - wyznaje Julianna.
Żeglarstwo nie należy do najtańszych sportów. Koszty sprzętu często przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Juliannie w zakupie niezbędnego ekwipunku pomogli rodzice.

- Łódka Open Skiff wraz z osprzętem to koszt około 15 tys. złoty. Używana łódka ILCA 4 z osprzętem kosztuje 25 tys. złoty. Pływam na prywatnym sprzęcie, który został kupiony przez rodziców. W trakcie sezonu konieczne jest również dokupienie zapasowych części - to koszt około 2 tys. złotych. Potrzebna jest również profesjonalna odzież, co także jest sporym wydatkiem - tłumaczy żeglarka.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.
 • Julianna Ponto.

Niezbędne do opłacenia są także składki klubowe. Co miesiąc Julianna musi płacić klubowi 340 złotych. Do tego dochodzi także roczna składka AZS w wysokości 120 złotych. Kolejne 600 złotych to składki roczne OC zawodnika i licencja oraz składki klasy Open Skiff i ILCA. Dodatkowo, zawodnicy sami muszą pokrywać koszty wyjazdów na zawody.

- Wyjazdy na zawody i zgrupowania są w niewielkim stopniu refundowane przez Polski Związek Żeglarstwa, ale większość kosztów trzeba płacić samemu. Wyjazd na regaty to co najmniej tysiąc złoty. Nie mam żadnego sponsora, który pomógłby mi w finansowaniu tego sportu - tłumaczy 14-latka.
Wyjazd na tegoroczne mistrzostwa świata nie byłby możliwy, gdyby nie liczne wsparcie. W organizacji startu pomógł nie tylko klub, ale i internetowi darczyńcy. Julianna odpłaciła im się srebrnym medalem.

- W tym roku przed wyjazdem na mistrzostwa świata we Francji założyłam zbiórkę, dzięki czemu udało nam się uzbierać ponad 7 tys. złotych. Bardzo dziękuję każdemu, kto uwierzył w mój sukces i wpłacił na ten cel. Pierwszy raz w tym roku, na wyjazd otrzymałam jednorazowe stypendium w wysokości tysiąca złotych od województwa pomorskiego - mówi - Chciałabym dodać, że klub KS AZS AWFiS Gdańsk również przeznaczył na mój wyjazd sporą kwotę.
Julianna nie zatrzymuje się i ciężko trenuje, by osiągnąć kolejne sukcesy. W swojej głowie ma już kolejne cele i marzenia do zrealizowania.

- Moim najbliższym celem w tym roku jest wygranie Pucharu Polski w klasie Open Skiff. W przyszłości chciałabym wystartować na Igrzyskach Olimpijskich - kończy żeglarka.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane