Medale żeglarzy. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch ponownie mistrzami świata w 49er

11 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, dwukrotni mistrzowie świata juniorów w klasie 49er wraz z trenerem Arkadiuszem Fedusio. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, dwukrotni mistrzowie świata juniorów w klasie 49er wraz z trenerem Arkadiuszem Fedusio.

Kolejne świetne występy trójmiejskich żeglarzy na najważniejszych regatach. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch obronili tytuł mistrzów świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. Blisko podium był Tytus Butowski, który uplasował się na 5. miejscu. W mistrzostwach Europy juniorów w klasie 470 brąz zdobył Kacper Paszek (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), złoto w kategorii U-21 Franciszek Borys, a na łódkach typu Optimist Szymon Kolka (obaj YKP Gdynia) zajął 7. pozycję.

Mistrzostwa świata w klasie 49er i 49erFX

Mikołaj StaniulJakub Sztorch obronili tytuł mistrzów świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. Załoga AZS AWFiS Gdańsk we włoskim Como wygrała dwa pierwsze wyścigi eliminacyjnej i prowadzenia nie oddała już do końca regat.

- Przez pierwsze trzy dni regat wszystko szło po naszej myśli. Naszym najgorszym miejscem wchodząc do finałów było miejsce czwarte - tak Sztorch ocenił 8 wyścigów eliminacyjnych.

Przeczytaj o niebywałym wyczynie gdańskiego żeglarza

W decydującej rozgrywek odbyło się jeszcze 5 startów. Wielka przewaga Polaków, podopiecznych Arkadiusza Fedusio zaczęła topnieć, gdy w 2. i 3. wyścigu finałów osiągnęli metę - odpowiednio - na 15. i 14. miejscu. Zaatakowali Australijczycy. Jack Ferguson i Max Paul wygrali cztery z pięciu finałowych biegów. Mikołaj i Jakub obronili jednak 6 punktów przewagi w końcowej klasyfikacji, kończąc drugą część regat tak jak i ją zaczęli, czyli osiągając metę na 2. miejscu.

- Pierwszego dnia finałów już nie było tak kolorowo. To był nasz najgorszy i najtrudniejszy dzień. Przyszedł dość mocny, północny, zmienny wiatr z innego kierunku niż zazwyczaj. Z załogą australijską rozpoczęło się naprawdę "ciasne ściganie" - dodał Staniul.

Poznaj inny żeglarski talent, który jest już wicemistrzem świata

Po eliminacjach mieliśmy nadzieje na dwa gdańskie medale, gdyż wiceliderami byli Tytus Butowski (AZS AWFiS) i Łukasz Machowski (Dwójka Warszawa). Jednak 24. miejsce w przedostatnim wyścigu eliminacyjnym sprawiło, że ta załoga w finale nie mogła już sobie pozwolić na żadną wpadkę, gdyż tylko najsłabszy start nie liczył się do klasyfikacji generalnej.

Niestety w trzecim wyścigu finałowym Polacy zajęli 27. lokatę, co z 13. pozycjami w dwóch wcześniejszych startach, sprawiło, że nie stanęli na podium. Ostatecznie Tytuł z Łukaszem wrócili do domu z 5. lokatą, do brązowego medalu tracąc 23 punkty.

Na dalszych miejscach regaty w Como ukończyli inni trójmiejscy żeglarze:
39. Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia), Marcel Montrymowicz (OKŻ Olsztyn)
58. Marceli Mierzwicki (YKP), Szymon Cierzan (UKS Navigo Sopot)

Natomiast był medale dla polski w rywalizacji juniorek. W klasie 49erFX Gabriela CzapskaHanna Rajchert (Spójnia Warszawa) wywalczyły srebrne medale w klasyfikacji załóg kobiecych, zdobyły też tytuł mistrzyń świata w kategorii wiekowej do lat 21, a w klasyfikacji generalnej załóg kobiecych, mieszanych i męskich zajęły 4. miejsce.

Oliwia Laskowska i Kacper Paszek brązowymi medalistami mistrzostw Europy juniorów w olimpijskiej konkurencji mikstów klasy 470. Oliwia Laskowska i Kacper Paszek brązowymi medalistami mistrzostw Europy juniorów w olimpijskiej konkurencji mikstów klasy 470.

Mistrzostwa Europy juniorów w klasach 470 i 420

Mistrzostwa Europy juniorów w klasach 470 i 420 przez 6 dni odbywały się w w portugalskiej Villamourze. W najbardziej prestiżowej konkurencji, gdyż tej która zostanie rozegrana na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, czyli mikstów, na podium stanęli pomorscy żeglarze.

Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) zdobyli brązowy medal. Regaty były rozgrywane w formule open, czyli z udziałem żeglarzy spoza Europy, ale do klasyfikacji mistrzostw uwzględniano tylko tych z kontynentu. Dlatego to podopieczni trenera Adama Paszka stanęli na najniższym stopniu podium, a nie Nowozelandczycy - Annabelle Rennie-YoungerAndre Van Dam, którzy w regatach zajęli 3. miejsce, wyprzedzając Polaków różnicą 8 punktów.

Mistrzostwa Europy juniorów w klasie 470 - komplet wyników mikstów

Reprezentacja Polski mikstów na żeglarskie mistrzostwa Europy w klasach 470. Reprezentacja Polski mikstów na żeglarskie mistrzostwa Europy w klasach 470.
W pierwszej "10" były jeszcze dwie polskie załogi. Na 7. pozycji regaty ukończyli: Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (Lamelka Kartuzy), a 8. pozycję zdobyli Zofia Korsak (Dwójka Warszawa) i Franciszek Borys (YKP Gdynia). Dla tej drugiej załogi oznaczało to złoto w kategorii U-21.

W klasie 420 w kategorii Open najwyżej z polskiej reprezentacji sklasyfikowane zostały Paulina RutkowskaIga Wielczyk. Gdyńsko-iławska załoga zajęła 31. miejsce w klasyfikacji generalnej i 5. wśród kobiet.

Mistrzostwa Europy w klasie Optimist

Najmłodsi żeglarze rywalizowali w mistrzostwach Europy w klasie Optimist w duńskim Sonderborgu. Po pięciu dniach rywalizacji i dziewięciu wyścigach reprezentantom Polski udało się zdobyć trzy lokaty w "10".

Wśród chłopców najlepszy z biało-czerwonych był Szymon Kolka (YKP Gdynia), który zajął 7. pozycję. W rywalizacji dziewcząt Alicja Dampc była 6. wśród Europejek i 8. w klasyfikacji generalnej, a 10. była Kaja Śledzińska (ChKŻ Chojnice).