Brede za trzy punkty

Jacek Główczyński
16 października 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Piłkarze Lechii Gdańsk wygrali po raz trzeci w tym sezonie w II lidze. Podopieczni Marcina Kaczmarka pokonali na własnym stadionie ŁKS Łódź 1:0 (0:0). Zwycięskiego gola w ostatniej minucie spotkania z rzutu karnego zdobył Krzysztof Brede. Niewiele brakowało, a mecz zostałby przerwany. Jerzy Miedziński, delegat PZPN nakazał zdejmować flagi o charakterze satanistycznym i chuligańskim. Stronie, która się do tego nie zastosuje, groził walkowerem. Po trwających blisko kwadrans targach, mecz był kontynuowany, choć zakwestionowane emblematy w większości dalej zdobiły ogrodzenie.

LECHIA: Bąk - Peczak, Janus, Brede, Fechner (89 Żuk) - Biskup (81 Wilk), Szczepiński, Mysiak, Kalkowski, Dzienis - Rusinek (85 Kazubowski).

ŁKS: Wyparło - Łakomy, Sierant, Kościuk, Centkowski - Barkaniczkov, Leszczyński, Dzikija, Kłus (71 Lochowski), Mysona (60 Niżnik) - Sypniewski (83 Sotirovic).

Żółte kartki: Janus, Fechner, Mysiak (Lechia), Centkowski (ŁKS).

Sędziował: Bartosik jako główny oraz Borkowski i Wójcik (Lubelski ZPN). Widzów: 4 500.

Przed przerwą niewiele ciekawego działo się na boisku. Nawet patrolujący mecz śmigłowiec policyjny po kilku przelotach nad murawą dał sobie spokój. Lechia nacisnęła tylko na początku i na końcu pierwszej połowy. W inauguracyjnych minutach Bogusława Wyparłę próbowali zaskoczyć Michał Biskup i Maciej Kalkowski. W końcówce raz jeszcze dali o sobie znać, ale "Kalka" przeniósł piłkę nad murem z wolnego, a Kuba kopnął nad poprzeczką z linii pola karnego. W tym okresie ŁKS najgroźniejszą akcję przeprowadził w 10. minucie. Igor Sypniewski uciekł prawą stroną, mierzonym dośrodkowaniem znalazł w polu karnym Svetoslava Barkaniczkova, a ten nie trafił do bramki.

W 53. minucie meczu jego bohaterem został... Jerzy Miedziński. Delegat PZPN przerwał pojedynek, gdyż nie spodobały mu się niektóre emblematy w sektorze ŁKS. Potem jednej "trefnej" flagi dopatrzył się również w obozie Lechii.

- Przepisy są jednoznaczne. Na stadionach piłkarskich nie może być symboli satanistycznych oraz chuligańskich. Już przed meczem zwróciłem łodzianom uwagę, że ich flagi są niestosowne. Miałem prawo nie pozwolić na kontynuowanie gry. Jednak uznałem, że futbol jest dla ludzi. Grupka wyrostków nie może terroryzować innych kibiców, którzy zachowywali się wzorowo. Dlatego mecz został wznowiony, ale wystąpię o nałożenie stosownych kar - mówił Miedziński.

Łodzianom zakomunikowano, że jeśli z ogrodzenia nie znikną zakazane symbole, ich piłkarze przegrają walkowerem. Nic dziwnego, że z kibicami negocjowali najbardziej doświadczeni gracze przyjezdnych: Zdzisław Leszczyński, Artur Kościuk i Igor Sypniewski.

- Podobną sytuację mieliśmy w poprzednim sezonie na derbach z Widzewem. Tak wtedy jak i dzisiaj mogliśmy tylko prosić. Początkowo kibice nic nie chcieli zdejmować. Potem schowali krzyż celtycki - przyznał Leszczyński.

Blisko kwadrans, który piłkarze spędzili w oczekiwaniu na wznowienie gry, musiał sprawić, że zmarźli, gdyż pogoda tego dnia nie zachęcała do paradowanie bezczynnie w szortach i koszulkach z krótkimi rękawkami. Może dlatego, gdy wreszcie gra została wznowiona, mecz stał się szybkim, pełnym spięć podbramkowym widowiskiem. W 60. minucie Paweł Pęczak strzelił w boczną siatkę, siedem minut później uderzenie Biskupa obronił Wyparło. W 70. minucie groźną kontrę wyprowadzili łodzianie. Dośrodkował Barkaniczkov, a strzał głową z najbliższej odległości Sypniewskiego obronił Mateusz Bąk.

Na kwadrans przed końcem łódzkiego bramkarza dwukrotnie niepokoił Kalkowski. Popularny "Bodzio" ubiegł kapitana biało-zielonych przed "16", a i z "główką" Marcina janusa po dośrodkowaniu "Kalki" sobie poradził. W 80. minucie w polu karny padł Maciej Mysiak. Gdańszczanin był przekonany, że został podcięty przez Leszczyńskiego. Poszedł na skargę do sędziego i zarobił... żółtą kartkę. Ale po meczu nikt nie rozpamiętywał tej sytuacji, ani niecelnego strzału w sytuacji sam na sam Kalkowskiego. Lechia bowiem zdobyła zwycięską bramkę z rzutu karnego.

Prawą stroną uciekł rywalom Kalkowski. Gdy dośrodkował, piłka uderzyła w rękę Roberta Sieranta. Arbiter główny zareagował dopiero na sygnalizacji bocznego. Do "jedenastki" podszedł Krzysztof Brede. Uderzył silnie i precyzyjnie w lewy róg na wagę trzech punktów!

- W przededniu meczu trener nakazał mi, aby potrenował karne. Mam kilka wariantów strzałów. Dzisiaj uderzyłem tak samo jak w pierwszej kolejce w meczu z Jagiellonią. Do Jaworzna też pojedziemy po trzy punkty - przyznał Brede.

ŁKS narzekał na sędziego, ale równie uzasadnione było złożenie reklamacji za przegraną na ręce... Vuka Sotirovica. Łodzianin spędził na murawie tylko kilkanaście minut, ale dwukrotnie stanął przed szansą na zdobycie gola. Najpierw nie trafił z kilku metrów po doskonałym podaniu Rafała Niżnika. Potem pięknie przymierzył z rzutu wolnego, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Bąk.

- Sędzia nie powinien gwizdać karnego w tak niejasnych okolicznościach przy remisowym wyniku. Żal również niewykorzystanych sytuacji, zmarnowanych kontr - podkreślał Wiesław Wojno, trener ŁKS, który przegrał po raz pierwszy w łódzkich barwach. W poprzednich siedmiu meczach albo wygrywał, albo remisował.

- Po raz pierwszy w tym sezonie dopisało nam szczęście. Momentami była to ta drużyna, która dobrze grała w pierwszych pięciu kolejkach. Były okresy ładnego dla oka futbolu - cieszył się Marcin Kaczmarek, trener gdańszczan.

Pozostałe wyniki 12. kolejki: Zagłębie Sosnowiec - Szczakowianka Jaworzno 5:2 (2:1). Bramki: Jacek Paczkowski (8), Marcin Lachowski (10, 57-karny), Admir Adżem (71), Hafis Zubanović (87) - Wojciech Krauze (42), Robert Chudy (82-karny). Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Polkowice 2:0 (0:0). Piotr Koman (66), Grzegorz Podstawek (90). Jagiellonia Białystok - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 6:0 (1:0). Przemysław Kulig (44), Michał Trzeciakiewicz (47), Remigiusz Sobociński (72), Arkadiusz Kubik (76, karny), Jacek Markiewicz (87, 89). Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie - Radomiak Radom 4:2 (1:1). Marek Gołębiewski (32, 80), Wojciech Ankowski (87), Piotr Bazler (90) - Aleksander Osipowicz (6), Maciej Terlecki (67). Widzew Łódź - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 4:0 (1:0). Bramki: Bartłomiej Grzelak (31, 59), Jarosław Lato (83-karny, 89). Ruch Chorzów - Kujawiak Włocławek 1:3 (0:1). Piotr Ćwielong (74) - Damian Staniszewski (36, 90), Grażvydas Mikulenas (71). Heko Czermno - Piast Gliwice 2:3 (1:0). Marcin Folc (12), Krzysztof Trela (56) - Piotr Karwan (48), Jarosław Kaszowski (62), Mirosław Budka (76). Śląsk Wrocław - Polonia Bytom 2:0 (1:0). Krzysztof Ulatowski (42), Marek Kowal (65).

• 0 0

• TYLKO LECHIA!!! Ogółem mecz dobry w naszym wykonaniu, atmosfera rowniez swietna, szkoda, że "delegat"pzpn próbował rozwalić całe widowisko.Jak się Pęczak w****ił to pociągnął i był karny. Zresztą już wcześniej było zagranie ręką ŁKS-iaka we własnym polu karnym. CIESZMY SIĘ Z 3 PINKTÓR, ROZPOCZYNAMY MARSZ W GÓRĘ TABELI!!!!!!!!!!!!!!

• 0 0

• LECHIA GDANSK

Ole Super Lechia Gdańsk ! Brawo Lechia, w koncu wygrana i to na dodatek zasluzona. Poza wynikioem cieszy postawa kibicow obu druzyn, zero bluzgow wzgledem siebie, kulturalny doping, do czasu fisiowania siwego kretyna w plaszczu, z pzpnu. Solidarna postawa kibicow i wyrazenie wspolnego zdania o pzpn bardzo cieszy!

• 0 0

• Ducze

Lechia wygrała szparka zremisowała po bramce eks Lechisty Bieniuka , oj ducze czuje ze bedziesz chlał dobry tydzien z rozpaczy, a miało9 byc tak pieknie.

• 0 0

• Gratuluje Lechii 3 pkt. oraz wspaniałego widowiska. Bardzo duzo kibiców gosci z 700 - 900 osób. Ilość ludzi razem jak wczoraj na mojej Areczce. Widowisko przednie, oprawy doping bardzo dobre. Nie rozumiem o co chodziło delegatowi z flagą Lechii - podobno o słowo"terror" ??? Bezsens, takiego delegata podac do sądu powinna lechia! Cały mecz padało a ludzi bardzo duzo. Karny - wczesniej sie tez nalezał karny. W pełni zasłuzony aby nei bylo podtekstów-ręką zablokował obronca stzrał/wrzutkę...frajerstwo obrońcy!

Arka Gdynia - gratuluje Lechii trzy punkty. Do zobaczenia na KSZO!

• 0 0

• DUCZE

I JAK TAM ŚLEDZIE UMACNIACIE SIĘ NA SWEJ POZYCJI ,WSTYD GRAĆ CAŁY SEZON I NIE WIEDZIEĆ CO TO ZWYCIĘSTWO- WIDZICIE, A JEDNAK ŁATWIEJ BYŁO KUPIĆ MECZE W 2 LIDZE , AŻ RYSIU KRAUZE CORAZ GŁOSNIEJ MÓWI, ŻE WSTYDZI SIE GDYNI, A JA SIĘ NIE DZIWIĘ ,BO W GDYNI NIGDY NIE BYŁO PIŁKI I NIE BĘDZIE BEDZIECIE CAŁE ŻYCIE ŚMIERDZĄCYMI ŚLEDZIAMI!

• 0 0

• LECHISTA

ACH JAK MIŁO , ŻE LECHISTA STRZELIŁ ŚLEDZIOM BRAMKĘ!

• 0 0

• LECHIA jest wielka

• 0 0

• BRAWO PANOWIE !!! BRAWO ZA WALKE!!! Dzis zwyciestwo wam sie nalezalo!!! wybiegaliscie je, bylo to widac. oby tak w kazdym meczu Kalkowski mobilizowal kolegow i tym samym mobilizowal caly zespol!! BRAWO JESZCZE RAZ!!! OBY TAK DALEJ!!