Bursztynowy Floret dla Sylwii Gruchały

22 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Małgorzata Wojtkowiak wygrała klasyfikację generalną Pucharu Polski Sietom Tour we florecie i wzbogaciła się o... cztery tysiące złotych. Ostatnie zawody, które odbyły się dzisiaj w Gdańsku, przyniosły triumf Sylwii Gruchale. W nagrodę miejscowa zawodniczka odebrała "Bursztynowy Floret". Przedstawicielki gospodarzy w tym turnieju zajęły wszystkie miejsca na podium.

Gruchała wygrała trzynaste zawody w pucharowym cyklu, ale takiej nagrody nie miała jeszcze w kolekcji. Statuetkę wykonał artysta-rzeźbiarz z gdańskiej Akademii Sztuk Pieknych, Wojciech Sęczawa. Gdańszczanka nie miała już szans na włączenie się do walki o zwycięstwie generalnej. Odpoczywając po igrzyskach olimpijskich, odpuściła bowiem dwa starty na krajowej arenie.

W klasyfikacji generalnej punkty zdobyły 64 zawodniczki. Dzisiaj w Gdańsku biło się aż 60 z nich, co jest rekordem frekwencji w Sietom Tour. Z krajowej czołówki na starcie zabrakło tylko Magdaleny Mroczkiewicz. Popularna "Mrówka" leczy kolejną kontuzję.

Dla Wojtkowiak to drugie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, mającego trzyletnią historię cyklu. W poprzednim sezonie najlepsza była Gruchała.

Wyniki "Bursztynowego Floretu" - ćwierćfinały: Gruchała - Karolina Chlewińska 15:11, Magdalena Knop (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Martyna Synoradzka (Warta Poznań) 15:13, Anna Rybicka (Sietom) - Wojtkowiak (Warta Poznań) 15:2, Katarzyna Kryczało - Anna Lidzbarska (obie Sietom) 15:8;
płfinały: Gruchała - Knop 15:9, Rybicka - Kryczało 15:2;
finał: Gruchała- Rybicka 10:6

Kolejność: 1. Gruchała, 2. Rybicka, 3. Knop i Kryczało, 5. Wojtkowiak, 6. Chlewińska, 7. Lidzbarska, 8. Synoradzka.