Łyczbińska z Pucharem Polski florecistek

13 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Karolina Chlewińska wygrała turniej o Trójząb Neptuna, a finałowe walki odbyły się w Galerii Bałtyckiej. Karolina Chlewińska wygrała turniej o Trójząb Neptuna, a finałowe walki odbyły się w Galerii Bałtyckiej.

Karolina Chlewińska zdobyła Trójząb Neptuna. Natomiast w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski po raz pierwszy w karierze triumfowała Marta Łyczbińska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Wielką przegraną gdańskich zawodów okazała się Marta Synoradzka. Florecistka z Poznania w obu punktacjach zajęła drugie miejsce, przegrywając zaledwie jednym punktem!

Karolina Chlewińska udowodniła, że w maju jest najlepszą polską florecistką. Po 8. miejscu przed tygodniem w zawodach Pucharu Świata w Szanghaju, gdańszczanka potwierdziła swoją klasę również w krajowych zawodach.

Podopieczna Longina Szmita po raz trzeci w karierze zdobyła Trójząb Neptuna. Poprzednio w Gdańsku triumfowała w latach 2008 i 2009. Tym razem na najwyższy stopień podium przebiła się w Galerii Bałtyckiej, gdyż tam rozgrywany był turniej od półfinałów począwszy, w którym wzięło udział 55 zawodniczek.

Karolina zadbała, aby kibice nie narzekali na brak emocji. W półfinale pokonała koleżankę klubową, Magdalenę Knop 15:13, a w finale po jeszcze bardziej zaciętej walce okazała się lepsza od Martyny Synoradzkiej, wygrywając 15:14.

WYNIKI XVI TURNIEJU "O TRÓJZĄB NEPTUNA"
Ćwierćfinały: Karolina Chlewińska - Anna Rybicka 15:5, Magdalena Knop (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin) 15:2; Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Hanna Łyczbińska 15:8; Marta Łyczbińska - Emilia Rygielska (wszystkie Sietom AZS AWFiS) 15:12

Półfinały: Chlewińska - Knop 15:13, Synoradzka - M. Łyczbińska 15:6

Finał: Chlewińska - Synoradzka 15:14

Kolejność:
1. Chlewińska, 2. Synoradzka, 3. Knop i M.Łyczbińska, 5. Rygielska, 6. H.Łyczbińska, 7. Rybicka, 8. Długosz... 9. Monika Paliszewska, 13. Zuzanna Sobczak, 14. Natalia Gołębiowska, 15. Anna Lidzbarska, 16. Iwona Olbromska (wszystkie Sietom AZS AWFiS)

Dwie najlepsze florecistki Pucharu Polski sezonu 2012/13: Marta Łyczbińska (z prawej) i Martyna Synoradzka. Dwie najlepsze florecistki Pucharu Polski sezonu 2012/13: Marta Łyczbińska (z prawej) i Martyna Synoradzka.
Gdańskie zawody kończyły rywalizację w Pucharze Polski. Na tę klasyfikację złożyły się wyniki czterech turniejów z sezonu 2012/13. Chlewińska miała zbyt duże straty, aby włączyć się do walki o zwycięstwo, ale od jej postawy zależało, czy główne trofeum zostanie w Gdańsku czy pojedzie do Poznania.

Przed rywalizacją o Trójząb Neptuna trzy najlepsze florecistki dzieliło 11 punktów. Gdańszczanki pretendujące do zwycięstwa zakończyły turniej w półfinale, gdyż odpadła Knop i Marta Łyczbińska.

Przed walką finałową Łyczbińska miała trzy punkty przewagi nad Synoradzką. Gdyby poznanianka wygrała z Chlewińską to ona zdobyłaby również Puchar Polski. Za zwycięstwo było bowiem 65, a za drugie miejsce tylko 55 punktów. Marta zaś za trzecią lokatę otrzymała 53 punkty, a po trzech turniejach nad Synoradzką miała 3 punkty przewagi.

Czołówka klasyfikacji Pucharu Polski sezonu 2012/13
1. M.Łyczbińska 214 punktów
2. Synoradzka 213
3. Knop 203
4. Chlewińska 200
5. H.Łyczbiński 186

Wygrana Chlewińskiej sprawiła, że Synoradzka jednym trafieniem przegrała Trójząb Neptuna, a jednym punktem triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Na pocieszenie florecistce AZS AWF pozostało pierwsze miejsce na liście klasyfikacyjnej, która jest podstawową ustalania reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, choć i w tej punktacji Chlewińska odrobiła 10 punktów do liderki.