Czy to zwycięstwo wystarczy do bonusa?

Krzysztof Klinkosz
23 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Energa Wybrzeże Gdańsk 45:45. Wyszarpany punkt

Gdańszczanie wygrali drugi mecz w tegorocznych rozgrywkach pierwszej ligi żużlowej. W niedzielę na własnym torze pokonali Lokomitiv Daugavpils 49:41. Za tydzień rewanż na Łotwie. Czy 8 punktów zaliczki wystarczy Lotosowi Wybrzeże, aby wywalczyć przynajmniej bonus za lepszy bilans dwumeczu? Poniżej oczekiwań pojechał Magnus Zetterstroem, który dzień wcześniej świetnie spisał się w Grand Prix Czech, zajmując czwarte miejsce. Wśród rywali aż 16 punktów zdobył Maksim Bogdanow.

Lokomotiv Daugavpils:
1. Grigorij Łaguta 2 (2, d, d, d)
2. Kjastas Puodżuks 7 (1, 1, 2, 2, 1)
3. Roman Poważny 8 (2, 1, 3, 0, 2)
4. Wiaczesław Gieruckis 0 (0, -, -, -)
5. Paweł Miesiąc 2 (w, 1, 1, 0
6. Maksim Bogdanow 16 (3, 2, 3, 2, 3, 3)

Bieg po biegu:

XV. Stachyra, Poważny, Puodżuks, Hlib (wkl.) 3:3 (49:41)
Hlib zderzył się z Puodżuksem i został z powtórki biegu wykluczony, w powtórce Stachyra prowadził od startu do mety.

XIV. Bogdanow, A.Łaguta, Gafurov, Kus 1:5 (46:38)
Fatalny start gdańszczan, którzy od startu jechali na ostatnich pozycjach.

XIII. Gafurov, Zetterstroem, A.Łaguta, Miesiąc 5:1 (45:33)
W końcu przebudzenie "Zorra", który bardzo ładnie parą pojechał z Gafurovem.

XII. Bogdanow, Stachyra, Kus, G.Łaguta (def.) 3:3 (40:32)
Bogdanow na ostatnich metrach wyprzedził Stachyrę.

XI. Kroner, Puodżuks, Hlib, Poważny 4:2 (37:29)
Kroner znów zaskakuje, tym razem pozytywnie pewne prowadzenie Niemca od startu do mety.

X. Stachyra, Bogdanow, Miesiąc, Gafurov 3:3 (33:27)
Stachyra świetnie wyszedł ze startu Gafurow atakował trzecie miejsce ale zanotował defekt już na drugim łuku, jednocześnie wpadł w dziure na torze i doznal kontuzji.

IX. Poważny, A. Łaguta, Kus, Zetterstroem 1:5 (30:24)
Gdańszczanie przegrali start, Kus przez chwilę był na drugim miejscu ale szybko spadł na trzecie.

VIII. Hlib, Puodżuks, Sperz, G.Łaguta (def.) 4:2 (29:19)
Prowadzenie Hliba od startu do mety.

VII. Bogdanow, Zetterstroem, Miesiąc, Kroner 2:4 (25:17)
Zetterstroem do konca walczył z Miesiącem o drugie miejsce po słabym starcie pokonał go o centymetry na mecie.

VI. Kus, Hlib, Poważny, A.Łaguta (t.) 5:1 (23:13)
Przy pierwszym podejściu pod bandą zabrakło miejsca dla Pawła Hliba, w powtórce wystartowali czterej jeźdźcy ale A. Łaguta wjechał w taśmę i dopiero za trzecim razem udało się przeprowadzić wyścig do końca. Już po starcie gdańszczanie wyszli na 5:1 po tym jak Kus zamknął przy krawężniku Poważnego.

V. Gafurov, Stachyra, Puodżuks, G.Łaguta (def.) 5:1 (18:12)
Gdańszczanie świetnie wyszli ze startu, Gafurov, wypychając na pierwszym łuku Puodżuksa zrobił miejsce przy krawężniku Stachyrze

IV. Hlib, Bogdanow, Sperz, Miesiąc (wkl.) 4:2 (13:11)
Bieg trzeba było powtórzyć, gdyż na trzecim okrążeniu po kolizji z Bogdanowem na tor upadł Miesiąc i nie podnosił się do czasu aż sędzia przerwał bieg. Przy drugim podejściu Hlib szybko uporał się z Bogdanowem.

III. Stachyra, Poważny, Gafurow, Gieruckis 4:2 (9:9)
Świetny start Stachyry, na pierwszym łuku z Poważnym zażarcie walczył Gafurov ale musiał uznać wyższość kolegi z reprezentacji Rosji, na drugim łuku spadł nawet na 4 miejsce ale momentalnie je odbił na mecie o centymetry Gafurov przegrał z Poważnym.

II. Bogdanow, Kus, A.Łaguta, Sperz 2:4 (5:7)
Gdańszczanie gorzej wyszli ze startu od razu na czoło stawki wyszedł Bogdanow, na dystansie Sperz stracił trzecie miejsce na rzecz A.Łaguty.

I. Kroner, G.Łaguta, Puodzuks, Zetterstroem 3:3
Kroner na pierwszym łuku wyszedł po zewnętrznej na pierwsze miejsce "Zorro" po słabym starcie od początku biegu na końcu stawki.

- Gafurow jeździł z kontuzją nogi, Zetterstroemowi nie szło, nie szło też tego toru przygotować jak zazwyczaj, ze względu na pogodę wietrzną i bardzo słoneczną i nie każdy potrafił się przystosować. Za tydzień Kroner ma jedną z rund kwalifikacycjnych Mistrzostw Europy i choćby z tego powodu pojedzie Jonasson - powiedział po meczu trener gdańszczan Stanisław Chomski.

- W trzecim moim starcie, wpadłem na nierówności w torze, chciałem wejść między bandę a Miesiąca noga wpadła mi pod hak, chyba naciągnąłem ścięgna. Miałem gwiazdy przed oczami i nie byłem w stanie już dalej jechać - powiedział po meczu Renat Gafurov

Tabela wprowadzona: 2010-05-23
Pozostałe wyniki niedzielnej kolejki spotkań I ligi żużlowej: Speedway Miszkolc - GTŻ Grudziądz 39:51, PSŻ Lechma Poznań - RKM ROW Rybnik 52:38, Marma Hadykówka Rzeszów - Start Gniezno 61:29.