Doskonałe wyniki na inaugurację Pucharu Polski

21 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Doskonałą formę na początku sezonu 2010/11 zaprezentowali reprezentanci Sietom AZS AWFiS. Gdańscy floreciści wygrali trzy z czterech turniejów inauguracyjnych Pucharu Polski do lat 17 i do 20, a łącznie obsadzili w nich sześć miejsc na podium, czyli połowę, która była do zdobycia. Oby był to dobry prognostyk przed zaplanowanymi na 23 i 24 września w Sosnowcu mistrzostwami Polski seniorek i seniorów w tej broni

.

Najbardziej zapracowaną zawodniczką na początku sezonu jest Natalia Gołębiowska. Podopieczna Anny Sobczak i Longina Szmita z powodzeniem walczy zarówno wśród kadetek jak i juniorek. W obu kategoriach gdańszczanka przebiła się do finału, ale raz musiała uznać wyższość... starszej koleżanki klubowej.

W rywalizacji do lat 20, w Warszawie lepsza od Natalii okazała się Iwona Olbromska, która walkę o pierwsze miejsce wygrała 15:8. W stawce 68 zawodniczek jeszcze dwie gdańszczanki przebiły się do szerokiego finału. Zuzanna Sobczak była szósta, a Dagmara Toboła siódma. Tej pierwszej na więcej nie pozwoliła właśnie Gołębiowska, która wygrała z nią w ćwierćfinale 15:8.

W tej samej kategorii wśród chłopców równych sobie w gronie 73 rywali nie miał Michał Janda. Podopieczny Łukasza Szymańskiego klasę pokazał zwłaszcza w finale, wygrywając z Damianem Koperem (AZS AWF Poznań) aż 15:5. Tym samym gdańszczanin pomścił... swojego brata - Piotra, który w półfinale uległ temu rywalowi 9:15 i skończył zawody na trzecim miejscu.

W zawodach Pucharu Polski do lat 17 we Wrocławiu wśród dziewcząt wygrała Gołębiowska. Natalia popisała się doskonałą pracą w defensywie, gdyż rywalkom było ją szalenie ciężko trafić. W ćwierćfinale inna gdańszczanka, Karolina Pachucka (zajęła 6, miejsce) zdobyła tylko trzy punkty, a w finale Aleksandrę Lasic z Rudy Śląskiej stać było tylko na wynik 15:2!

W turnieju dziewcząt warto zauważyć również wynik najlepszej reprezentantki UKS de La Salle Gdańsk. Barbara Wasilewska w stawce 47 zawodniczek uplasowała się tuż za szerokim finałem, zajmując dziewiątą lokatę.

W gronie 59 kadetów drugie miejsce zajął Krystian Gryglewski. Podopieczny Stanisława Szymańskiego w walce o pierwszą pozycję uległ Szymonowi Kozłowskiemu z Budowlanych Toruń 9:15. W ćwierćfinale triumfator wyeliminował również drugiego gdańszczanina. Michał Siess po porażce 7:15 zajął siódme miejsce.

Punkty zdobywane w Pucharach Polski w zestawieniu z osiągnięciami z Pucharów Świata do lat 20 i Pucharów Europy do lat 17 będą kluczowe przy ustalaniu składów na przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorów i kadetów. W każdej broni nominacje zdobędzie po czterech najlepszych z listy rankingowej.

Seniorzy po wakacjach po raz pierwszy zaprezentują się od razu w mistrzostwach Polski. Wśród pań tytułu sprzed roku broni Małgorzata Wojtkowiak, a w rywalizacji tron będzie pusty, bo Radosław Glonek nie pojedzie do Sosnowca z powodu kontuzji. Po jego nieobecność trudno będzie powtórzyć wynik sprzed roku, gdy Gdańsk zdobył aż 11 z 12 możliwych floretowych medali!

Na starcie nie zobaczymy jeszcze Magdaleny Mroczkiewicz, która zapowiada wznowienie kariery. Natomiast Sylwia Gruchała ma szanse na zdobycie ósmego tytułu indywidualnej mistrzyni!