Dwa punkty do elity

1 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat)
Siatkarki ENERGI Gedania - zgodnie z tegorocznym zwyczajem - grały we własnej hali przez cztery sety. W derbowym pojedynku gdańszczanki pokonały TPS Rumia 3:1 (25:18, 21:25, 25:18, 25:18). W miejscowej drużynie zadebiutowała Natalia Nuszel. 17-latka dostała szansę od razu gry w podstawowym składzie. Po sobotnim sukcesie drużyna Leszka Milewskiego zbliżyła się na dwa punkty do awansu do Ligi Siatkówki Kobiet. Na uzyskanie tej zdobyczy gedanistki mieć będą aż cztery mecze.

ENERGA GEDANIA: Kuczyńska, Drzewiczuk, Sawoczkina, Reimus, Nuszel, Sołodkowicz, Siwka (libero) oraz Kruk, Wiśniewska, Ordak, Tomsia, Benderska.

TPS: Kucypera, Wrzochol, Brodacka, Zygmuntowicz, I. Hohn Gierejkiewicz, Jonak (libero) oraz Nagadowska, Goździewicz, A. Hohn, Dwornicka, Farbotko.

Sędziowali: Heyducki (Puck) i Piekarec (Gdańsk).

Rumia, której punkty są bardzo potrzebne, aby jeszcze włączyć się do walki o utrzymanie w I lidze, okazała się przy ul. Kościuszki lepsza tylko w... meczu kibiców. Gdy na parkiet wyszły siatkarki, górę wzięły większe umiejętności gedanistek. Jerzy Skrobecki, obecnie opiekun TPS, z większością gdańszczanek pracował w przeszłości. - Na Gedanii nigdy nie będę czuć się jak gość bez względu na to, z którym zespołem obecnie pracuję. Dlatego, że dużo dla gdańskiego klubu zrobiłem. Co prawda już niektórzy wskazali, która drużyna awansowała, a które spadły, ale my gramy do końca. Nie ukrywam, że czeka nas trudne zadanie, bo mamy trudnych rywali. Jednak z każdym spróbujemy powalczyć - podkreślał przed meczem trener Skrobecki.

Początkowo gra przebiegała zgodnie z planem. Gedanistki odskoczyły na 11:7. Wówczas szkoleniowiec przyjezdnych poprosił o przerwę. Pomogła ona TPS. Dzięki udany blokom rywalki wyrównały na 12:12, a za wygraną nie dawały do wyniku 15:15. Potem błyszczała w ataku Emilia Reimus, punkty bezpośrednio z zagrywek zdobywały Jana Sawoczkina i Anna Sołodkowicz. Seta asem serwisowym skończyła właśnie ta ostatnia. - Dziewczyny, musimy uporządkować przyjęcie, to nie będzie żadnego kłopotu - radził podopiecznym przed drugim setem trener Milewski. Jednak gedanistki zagrały dokładnie na odwrót. Najpierw zagrywką zaskoczyła ich Anna Brodacka (notabene wychowanka Gedanii), a potem Agnieszka Kucypera. Trzeba było gonić od 1:4 i 5:7. Blok Agnieszka Drzewiczuk-Sawoczkina wyrównał na 7:7, a po chwili asem popisała się debiutująca Nuszel, ale to nie ostrudziło zapędów przyjezdnych. Przy 14:17 miejscowy szkoleniowiec poprosił o przerwę, a przy 19:22 próbował po raz drugi zmobilizować drużynę. - Stańcie bliżej do tego przyjęcia - zachęcał gedanistki. Niestety, jego podopieczne stać było w tej partii tylko na dwa punkty: zbicie Reimus i dotknięcie siatki przez rywalki. Set skończył się, gdy przy drugiej piłce setowej dla TPS, zablokowana została Sołodkowicz, atakująca z drugiej linii.

W dwóch następnych setach wszystko potoczyło się zgodnie z planem. Faworytkom trzeba oddać, że tego dnia zaprezentowały niesłychaną regularność. We wszystkich wygranych partiach pozwoliły rywalkom zdobyć po 18 punktów! - W prowadzeniu równej gry przez cały mecz przeszkadzają nam problemy zdrowotne poszczególnych zawodniczek. Dzisiaj oszczędzałem Olę Kruk, która zmaga się z urazem kolana. Szansę dostała Nuszel. Widać było po niej tremę, ale grała z niewielkimi zmianami, bo nie robiła rażących błędów - ocenił gdański szkoleniowiec.

Pozostałe wyniki 25. kolejki: Pałac II Bydgoszcz - ŁKS Łódź 3:2, SMS PZPS Sosnowiec - UMKS Łańcut 2:3, Politechnika Częstochowa - Start Łódź 1:3, MMKS Dąbrowa Górnicza - KSZO Ostrowiec Św. 3:0, Skra Bełchatów - Wisła Kraków 3:0, Sokół Chorzów - Legionovia Legionowo 2:3. Pauza: Polonia Świdnica. Awansem: Politechnika - UMKS 3:1.

1. Energa Gedania Gdańsk 24 69 71:12